Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

Γενικα να γνωριζουμε ομως οτι η τεχνολογια προχωραει και δεν μενουμε στα ιδια!

Σε αυτο συμφωνω απόλυτα...
Βρες μου,οχι τωρα καποια στιγμη εναν διαφορετικό υγιή τροπο που εμπεριστατωμένα και αποδεδειγμένα απο σενα ισχυει και θα τον ακολουθήσω..
Φιλικα παντα...
Λουκας

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος τρόπος στρωσίματος, ή αποδεκτός και απαράδεκτος τρόπος, αν όλους του τρόπους του χειριστούμε ορθά θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. 

 

όπως επίσης δεν υπάρχουν κακά σαλιγκάρια και καλά σαλιγκάρια υπάρχουν μόνο τα θέλω ή δεν τα θέλω για λόγους αισθητικούς.

 

το να διαφωνήτε σεβαστό αλλά αν διαφωνήτε κρατήστε το για εσάς αλλιώς θα ήθελα να το επιχειρηματολογίσετε. Δεν είναι σωστό να γράφονται στον αέρα λανθασμένες πληροφορίες γιατί αυτές κάνουν απλά κακό στο χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καλύτερος ή χειρότερος τρόπος στρωσίματος, ή αποδεκτός και απαράδεκτος τρόπος, αν όλους του τρόπους του χειριστούμε ορθά θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα. 
 
όπως επίσης δεν υπάρχουν κακά σαλιγκάρια και καλά σαλιγκάρια υπάρχουν μόνο τα θέλω ή δεν τα θέλω για λόγους αισθητικούς.
 
το να διαφωνήτε σεβαστό αλλά αν διαφωνήτε κρατήστε το για εσάς αλλιώς θα ήθελα να το επιχειρηματολογίσετε. Δεν είναι σωστό να γράφονται στον αέρα λανθασμένες πληροφορίες γιατί αυτές κάνουν απλά κακό στο χόμπι.

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣο τρόπος στρώσιμο τις με ψαρια
Link to comment
Share on other sites

απο που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα και το πετάς έτσι ελαφρά την καρδιά γιατί εγώ είπα ότι όλοι η τρόποι είναι σωστή εάν εφαρμοστούν ορθά και όλοι είναι λάθος αν εφαρμοστούν λάθος.- 

 

Για όλα ότι γράφω μπορώ να τα αποδείξω θεωρητικά και πρακτικά και δεν τα λέω αόριστα έτσι για να λέω.

 

Αν πχ εσύ φοράς adidas  και η άλλοι nike  είναι λάθος; Όχι βέβαια γούστα είναι αυτά και ο κάθε ένας φορά αυτό που θέλει αρκεί να είναι το σωστό νούμερο και όχι 3-4 νούμερα μικρότερο γιατί αλλιώς θα πάθει βλάβη στο πόδι. Έτσι και στο στρώσιμο ''φοράμε'' αυτό που μας κάθετε καλύτερα αρκεί να το κάνουμε σωστά.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

απο που το βγάζεις αυτό το συμπέρασμα και το πετάς έτσι ελαφρά την καρδιά γιατί εγώ είπα ότι όλοι η τρόποι είναι σωστή εάν εφαρμοστούν ορθά και όλοι είναι λάθος αν εφαρμοστούν λάθος.- 

 

Για όλα ότι γράφω μπορώ να τα αποδείξω θεωρητικά και πρακτικά και δεν τα λέω αόριστα έτσι για να λέω.

 

Αν πχ εσύ φοράς adidas  και η άλλοι nike  είναι λάθος; Όχι βέβαια γούστα είναι αυτά και ο κάθε ένας φορά αυτό που θέλει αρκεί να είναι το σωστό νούμερο και όχι 3-4 νούμερα μικρότερο γιατί αλλιώς θα πάθει βλάβη στο πόδι. Έτσι και στο στρώσιμο ''φοράμε'' αυτό που μας κάθετε καλύτερα αρκεί να το κάνουμε σωστά.

Αν το κάνουμε με τρόπο που δεν βλάπτει τα ζώα έχεις δίκιο.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα του στρωσιματος ενός ενυδρείου οι απόψεις διίστανται...Σε κάποιους έχει λειτουργήσει με εναν "χ" τρόπο, σε κάποιους άλλους με έναν "ψ" και παει λέγοντας. Κάποια σκευάσματα έχουν λειτουργήσει ακριβώς όπως υποστηρίζουν, κάποια αλλα όχι. -Ειδικά στην περίπτωση των σκευασμάτων πρέπει να ακολουθούνται κατά γράμμα οι οδηγίες μας "βολεύουν δεν μας βολεύουν". Επίσης υπάρχουν και περιπτώσεις ανθρώπων που είτε λόγω άγνοιας ή παραπληροφόρησης βάζουν ψάρια σε "άστρωτα" ενυδρεία. Ακόμα και σε αυτην την περίπτωση υπάρχει τρόπος να επιτευχθεί το στρώσιμο αλλα...προϋποθέτει περισσότερη δουλειά (συχνές αλλαγές νερού, σχολαστικότητα, συνεχόμενες μετρήσεις, φειδωλό τάισμα κτλ.) Για μενα ο μόνος λάθος τρόπος ειναι οταν δεν εχουμε πληρη συναίσθηση του τι κάνουμε, επιβαρύνοντας ενα ζωντανό μονο και μονο για να καλύψει την δικη μας ματαιοδοξία, βιασυνη και επιπολαιότητα. Υπομονη, διάβασμα, θεληση, αποφασιστικότητα, δεσμευση και στοργή θέλει...και ολα τα αλλα ακολουθούν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί ο γραπτός μου λόγος να ήταν λίγο απότομος αλλά νομίζω πως σε κάποια φάση θα πρέπει να γίνει μια βαθιά συζήτηση γύρο απο το θέμα στρώσιμο με νέα στοιχειά κτλ. Γνωρίζω πως στο παρελθών έχουν γίνει πολλές ανάλογες συζητήσεις αλλά πλέον δεν μπορούμε να της βρούμε εύκολα και αρκετά νέα μέλη δεν της γνωρίζουν. Δεν είναι κακό τέτοια θέματα ανά τακτά διαστήματα να ξανά συζητιούνται αντιθέτως κάθε φορά που γίνεται μια τέτοια συζήτηση όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνουμε. Το στρώσιμο του ενυδρείου είναι ένα άκρος σοβαρό θέμα τυχόν λάθει δεν επηρεάζουν μόνο βραχυπρόθεσμα τα ψάρια αλλά και μακροπρόθεσμα πχ την άρτια ανάπτυξη και προσδόκιμο ζωής των ψαριών μας. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Μπορεί ο γραπτός μου λόγος να ήταν λίγο απότομος αλλά νομίζω πως σε κάποια φάση θα πρέπει να γίνει μια βαθιά συζήτηση γύρο απο το θέμα στρώσιμο με νέα στοιχειά κτλ. Γνωρίζω πως στο παρελθών έχουν γίνει πολλές ανάλογες συζητήσεις αλλά πλέον δεν μπορούμε να της βρούμε εύκολα και αρκετά νέα μέλη δεν της γνωρίζουν. Δεν είναι κακό τέτοια θέματα ανά τακτά διαστήματα να ξανά συζητιούνται αντιθέτως κάθε φορά που γίνεται μια τέτοια συζήτηση όλο και κάτι παραπάνω μαθαίνουμε. Το στρώσιμο του ενυδρείου είναι ένα άκρος σοβαρό θέμα τυχόν λάθει δεν επηρεάζουν μόνο βραχυπρόθεσμα τα ψάρια αλλά και μακροπρόθεσμα πχ την άρτια ανάπτυξη και προσδόκιμο ζωής των ψαριών μας. 

 

Μπορεις σε παρακαλω Χρηστο να μου το αναλυσεις λιγο αυτο το τελευταιο?

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά που μπορούν να συμβούν απλά αναφέρω ένα πχ αν έχουμε ανεβασμένη αμμωνία σε σημείο που να μην σκοτώνει το ψάρι αλλά να του προξενήσει μια μικρή βλάβη στα βράγχια το ψάρι αυτό για όλο το υπόλοιπο της ζωής του θα έχει ένα κουσούρι που ανάλογα με το βαθμό της βλάβης μπορεί λόγο μειωμένης πρόσληψης οξυγόνου να υστερεί έναντι των άλλων. Αυτό τα άλλα ψάρια το αντιλαμβάνονται και το ψάρι το περιθωριοποιούν η το κυνηγούν και δεν το αφήνουν να φάει σωστά. Αποτέλεσμα λιγότερη πρόσληψη τροφής αυξημένο άγχος μικρή ή ανεπαρκής ανάπτυξη με ενδεχόμενο παραμόρφωσης και πρόωρο θάνατο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Παραδοσιακα με αμμωνια, ειπαμε

 

Η "μέθοδος" αυτή δεν είναι παραδοσιακή και κατ εμέ δεν είναι μέθοδος διότι δεν λαμβάνει υπ όψιν της οτι υπάρχουν και άλλες διεργασίες που επιβάλετε να ολοκληρωθούν σε ένα ενυδρείο για να θεωρείτε στρωμένο . Κι όπως μας είπε ενας μεγάλος βιολόγος , τι σόι μέθοδος είναι αυτή που χρησιμοποιεί ενα δηλητήριο σε τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις , στο ξεκίνημα ενός βιολογικού κλειστού συστήματος που θέλουμε να σφύζει απο ζωή για να μπορέσει να υποστηρίξει τα ζωντανά μας .

 

Η παραδοσιακή μέθοδος είναι αυτή που χρησιμοποιούταν πολύ πρίν ανακαλυφθούν τα σκευάσματα με ζωντανά βακτήρια και το μπόλι , που περίμενε ο χομπίστας 40 μέρες με μικρό αριθμό ψαριών να στρώσει το ενυδρείο του και αρκετές απώλειες λόγω έλλειψης υπομονής .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η "μέθοδος" αυτή δεν είναι παραδοσιακή και κατ εμέ δεν είναι μέθοδος διότι δεν λαμβάνει υπ όψιν της οτι υπάρχουν και άλλες διεργασίες που επιβάλετε να ολοκληρωθούν σε ένα ενυδρείο για να θεωρείτε στρωμένο . Κι όπως μας είπε ενας μεγάλος βιολόγος , τι σόι μέθοδος είναι αυτή που χρησιμοποιεί ενα δηλητήριο σε τόσο μεγάλες συγκεντρώσεις , στο ξεκίνημα ενός βιολογικού κλειστού συστήματος που θέλουμε να σφύζει απο ζωή για να μπορέσει να υποστηρίξει τα ζωντανά μας .

 

Η παραδοσιακή μέθοδος είναι αυτή που χρησιμοποιούταν πολύ πρίν ανακαλυφθούν τα σκευάσματα με ζωντανά βακτήρια και το μπόλι , που περίμενε ο χομπίστας 40 μέρες με μικρό αριθμό ψαριών να στρώσει το ενυδρείο του και αρκετές απώλειες λόγω έλλειψης υπομονής .

Ειναι όμως πολύ καθιερωμένη γι αυτό την χαρακτηρίζω έτσι. Ο τρόπος που λες ως παραδοσιακό είναι αρκετά κακος για τα ψαρια, και πρέπει να γίνει με ΠΟΛΥ τρόπο για να μη τα βασανίσει (το στρώσιμο με ψάρια δλδ) Το δηλητήριο όμως είναι αυτό που θα ενεργοποιήσει βιολογικά ένα φίλτρο.

 

Link to comment
Share on other sites

επειδή ξεφύγαμε απο το αρχικό θέμα έχω να πω τα εξής, η μέθοδος του στρωσίματος με αμμωνία είναι η ποιο ανεπαρκής μέθοδος και όχι τόσο ασφαλή όπως πολύ πρεσβεύουν, και η ορθότερη και η ασφαλέστερη μέθοδος είναι με ψάρια. Δεν ξέρω πως με την πάροδο των χρόνων και των νέων χομπιστων αναστράφικαν η ρόλοι και η μέθοδος με αμμωνία θεωρήτε η καλύτερη και ασφαλέστερη και η μέθοδος με ψάρια θεωρίτε η ποιο επικίνδυνη και η ποιο κακή.

Όλα όσα γράφω μπορώ να τα στηρίξω σε ένα ανάλογο θέμα γιατί εδώ όπως είπα ξεφύγαμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Χάθηκα με το τρόπο στρωσίματος κλπ.

 

Βακτήρια έβαλα την 1η μέρα μόνο.

 

Όσο αφορά τα σαλιγκάρια είχα ρωτήσει αν μπορώ να  αφαιρέσω τα αυγά αλλά δεν μου απάντησαν. Πώς μπορώ να τα αφαιρέσω; Να βάλω τα δάχτυλά μου μέσα και να τα διαλύσω πχ;

 

Έχω βάλει ένα helena μεσα νεογέννητο αλλά έχω μέρες να το δω.

Γενικά για τα σαλιγκάρια τί προτείνεται; Αισθησιακά εμένα δεν μου αρέσει να γεμίσω σαλιγκάρια. Θα προτειμούσα πχ να βάλω μέσα 2 apple snail κίτρινα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:

.......................Το δηλητήριο όμως είναι αυτό που θα ενεργοποιήσει βιολογικά ένα φίλτρο.

 

 

Σε αυτό ακριβώς το σημείο γίνετε το λάθος .

Η αμμωνία δεν ενεργοποιεί τίποτα .

Τροφή είναι για μια συγκεκριμένη ομάδα βακτηρίων και μόνο .

Και σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να υπάρχει αυτό το δηλητήριο σε υψηλές συγκεντρώσεις στο οικοσύστημα μας .

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Siempre έγραψε:

Όσο αφορά τα σαλιγκάρια είχα ρωτήσει αν μπορώ να  αφαιρέσω τα αυγά αλλά δεν μου απάντησαν. Πώς μπορώ να τα αφαιρέσω; Να βάλω τα δάχτυλά μου μέσα και να τα διαλύσω πχ;

 

Έχω βάλει ένα helena μεσα νεογέννητο αλλά έχω μέρες να το δω.

Γενικά για τα σαλιγκάρια τί προτείνεται; Αισθησιακά εμένα δεν μου αρέσει να γεμίσω σαλιγκάρια. Θα προτειμούσα πχ να βάλω μέσα 2 apple snail κίτρινα.

 

 

@Siempre όσον αφορά τα αυγά βγάλε τα μηχανικά με τα χέρια, αλλά να ξέρεις υπάρχουν άλλα τόσα που δεν τα βλέπεις.

Σχετικά με το Helena, συνηθίζουν να κρύβονται στον βυθό μέχρι να μεγαλώσουν και εφόσον λες ότι είναι νεογέννητο, θα κάνεις καιρό να το δεις!!!

Έγινε επεξεργασία - gifil
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Siempre said:

Αισθησιακά εμένα δεν μου αρέσει να γεμίσω σαλιγκάρια. Θα προτειμούσα πχ να βάλω μέσα 2 apple snail κίτρινα.

 

 

Αισθητικά εννοείς χαχαχα, γιατι αισθησιακά παραπέμπει άλλου! :buttrock:Οσα βλεπεις μπορείς να τα αφαιρείς, πάντως πέρα απο το αισθητικό κομμάτι ξερω ότι τα σαλιγκαρια ειναι καλοί δείκτες συνθηκών και παραμέτρων ενός ενυδρείου. Θα μπορούσες να αφήσεις 2-3. :)

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Χρήστος said:

Μπορεί ο γραπτός μου λόγος να ήταν λίγο απότομος

Ισα ισα το αντίθετο, εγώ τον βρήκα αρκετά ισορροπημένο και εναλλακτικό. Επιπρόσθετα να συμπληρώσω οτι κάποια σκευάσματα έτοιμων βακτηρίων έχουν την ιδιότητα να καθιστούν την αμμωνία και τα νιτρώδη ακίνδυνα σε περιπτώσεις όπου το ψάρι ειναι ήδη μέσα στο ενυδρείο χωρίς επιπλοκές στον κυκλο του αζώτου κατά την διάρκεια στρωσίματος. Ακόμα και εάν κάποιος προσανατολιστεί προς τα εκεί στην περίπτωση που δεν βρίσκεται μπόλι, θέλει διάβασμα για την σωστή επιλογή τέτοιου σκευάσματος.

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα ναι Κωνσταντίνε εκ παραδρομής. Θα τα αφήσω για την ώρα και βλέπουμε. 

Σήμερα εντόπισα πράσινη άλγη πάνω στο ξύλο. Τί συμβολίζει; 

Link to comment
Share on other sites

 
Σε αυτό ακριβώς το σημείο γίνετε το λάθος .
Η αμμωνία δεν ενεργοποιεί τίποτα .
Τροφή είναι για μια συγκεκριμένη ομάδα βακτηρίων και μόνο .
Και σε καμία περίπτωση δεν θέλουμε να υπάρχει αυτό το δηλητήριο σε υψηλές συγκεντρώσεις στο οικοσύστημα μας .

Ναι αλλά ξεκινά τον κύκλο του αζώτου κάνει τον πολλαπλασιασμι των βακτηρίων. Το ίδιο λέμε τροφή ειναι
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Siempre said:

Χαχαχαχα ναι Κωνσταντίνε εκ παραδρομής. Θα τα αφήσω για την ώρα και βλέπουμε. 

Σήμερα εντόπισα πράσινη άλγη πάνω στο ξύλο. Τί συμβολίζει; 

Αλγη μπορεις να δεις απο υπερδοσολογια λιπασματων, απο αυξημενα φωσφορικα στο νερο, απο ανισορροπία μεταξυ φυτομαζας και φωτισμου, απο την διαρκεια του φωτισμου και παει λεγοντας. Αφαιρεσε την στον καθαρισμο σου. Τσεκαρε τα φωσφορικα σου και κοιτα λιγο το θεμα με τον φωτισμο μπορει να ειναι ελλειπης ή και υπερβολικος. Εαν θυμαμαι καλα ψαχνοσουν για τον φωτισμο. Βρηκες καποια ακρη;

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με τον φωτισμό @Constantinos_S. Αν δεν την πειράξω καν την άλγη δημιουργεί κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Siempre said:

Όχι ακόμα δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με τον φωτισμό @Constantinos_S. Αν δεν την πειράξω καν την άλγη δημιουργεί κάποιο πρόβλημα;

Μονο αισθητικά από οσο γνωριζω και εαν δεν την αφησεις να ξεφυγει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Ναι αλλά ξεκινά τον κύκλο του αζώτου κάνει τον πολλαπλασιασμι των βακτηρίων. Το ίδιο λέμε τροφή ειναι

 

Βάζεις δηλαδή τη τροφή για να τη φάει ποιος ;

Αφού δε βάζεις βακτήρια και το νερό μας είναι με χλώριο για να μην έχει βακτήρια , πως θα μπούν τα πρώτα βακτήρια στο ενυδρείο για να ξεκινήσεις να τα ταΐζεις ;

Link to comment
Share on other sites

 
Βάζεις δηλαδή τη τροφή για να τη φάει ποιος ;
Αφού δε βάζεις βακτήρια και το νερό μας είναι με χλώριο για να μην έχει βακτήρια , πως θα μπούν τα πρώτα βακτήρια στο ενυδρείο για να ξεκινήσεις να τα ταΐζεις ;

Εσύ μίλησες για τροφή και το είπα έτσι για να καταλάβεις εσύ καλύτερα... Βάζει τροφή για να την φάνε τα βακτήρια που θα δημιουργηθούν μέσα στο αποχλωριωμενο νερό και ειδικότερα στα υλικά του φιλτρου
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Fishermen1234 έγραψε:


Εσύ μίλησες για τροφή και το είπα έτσι για να καταλάβεις εσύ καλύτερα... Βάζει τροφή για να την φάνε τα βακτήρια που θα δημιουργηθούν μέσα στο αποχλωριωμενο νερό και ειδικότερα στα υλικά του φιλτρου

Να το πάμε απ την αρχή ;

Τι είναι η αμμωνία για ποιό λόγο ενα τόσο ισχυρό δηλητήριο μας συστήνεις να το βάλουμε στο ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...