Jump to content

60λίτρα νέος χομπίστας


Recommended Posts

πριν 5 λεπτά, το μέλος Oresths_S έγραψε:

Μια απορια, η βιοπερλα που λες τι ειναι?

Αν σου πω οτι δεν ξερω τι είναι ακριβως; Μικρα ασπρα μπαλακια !

Link to comment
Share on other sites

δεν τα ειχες σε συσκευασια?

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικο εννοείς...?

Δωσε μια φωτογραφία... 

Link to comment
Share on other sites

Βιολογικό υλικό παιδιά ναι! Έβαλα απο κάτω προς τα πάνω: αυτό που είχα το λίγο απο το παλιό φίλτρο,μακαρόνι αρκετό που αγόρασα,ένα σφουγγάρι και λίγο βαμβάκι! Το φίλτρο ρουφάει απο πάνω και διώχνει νερό απο το κάτω του μέρος!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πως καταλαβαίνουμε πότε θα στρώσει το νέο φίλτρο; :hehe

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις παλια υλικα με βιολογια απο το παλιο δεν θα αργησει. Εχεις τωρα τροφη? Ποιες ενεργειες ακριβως εχεις κανει μεχρι τωρα? Αν θες βαλε λιγη τροφη με το τουλι και κανε μετρησεις, μονο ετσι θα καταλαβεις ποτε εστρωσε

Link to comment
Share on other sites

@Oresths_S τροφή δεν σταμάτησα να βάζω . Ανα 3 μέρες την φρεσκάρω! Τίποτα όπως τα ξέρατε με τις μετρήσεις είχα στρώσει και σήμερα άλλαξα φίλτρο! Θα δω 2-3 μέρες πως θα πάει και αν ειναι κομπλέ θα κάνω την μεγάλη αλλαγή και θα βάλω ψάρια!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια φιλε μου, αντε με το καλο!! :thumbsu: Τελικα κατεληξες σε γκαπυ?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λέω για αρχή Ορέστη!

Μετρήσεις στα ίδια

Αμμωνία 0
Νο2 0
Νο3 30-35 (Ελαφρώς ανεβασμένα)

Link to comment
Share on other sites

Κανε αλλαγη νερου να πεσουν τα νιτρικα και ξανακανε πριν βαλεις ψαρια. Επισης ελατωσε την ποσοτητα τροφης που βαζεις και αλλαζε την πιο συχνα αν θες

Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλό... Να το χαρεις και εσύ και τα ψαράκια σου... Όποια και εάν βάλεις... Μην ξεχάσεις φωτογραφίες μόλις βάλεις ψάρια... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @Giannis stam. To φίλτρο μιά χαρά. Ακόμα και σήμερα να ήθελα να βάλω ψάρια όμως δεν μπορώ. Το ενυδρείο έχει 32 βαθμούς και τα ανεμιστηράκια απο το ebay έχουν παράδοση εώς 15 Ιούλη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Siempre έγραψε:

Ευχαριστώ @Giannis stam. To φίλτρο μιά χαρά. Ακόμα και σήμερα να ήθελα να βάλω ψάρια όμως δεν μπορώ. Το ενυδρείο έχει 32 βαθμούς και τα ανεμιστηράκια απο το ebay έχουν παράδοση εώς 15 Ιούλη.

Εγώ δεν έχω πάρει ακόμα....μάλλον θα κάνω πατέντα με ανεμιστήρες από λαπτοπ... Προς το παρόν τα έχω το κλιματιστικό... 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ [mention=63336]Giannis stam[/mention]. To φίλτρο μιά χαρά. Ακόμα και σήμερα να ήθελα να βάλω ψάρια όμως δεν μπορώ. Το ενυδρείο έχει 32 βαθμούς και τα ανεμιστηράκια απο το ebay έχουν παράδοση εώς 15 Ιούλη.

Ας τα έπαιρνες από Σκρουτζ καλύτερα... Θα έρχονταν σε ένα τριήμερο.

 

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνα ανεμιστηράκια υπολογιστή θα έπαιρνα απο Ελλάδα φίλε @Fishermen1234. Απλά επειδή δεν ήξερα αν καταφέρω να κάνω την κατασκευή,πήρα ανεμιστηράκια και καλά για ενυδρείο. Μόνο απο ebay σύμφερε.

 

Αυτά τα άσπρα τί είναι ξέρουμε; Είναι και ο βυθός γεμάτος απο τέτοια!

Screenshot_1.png

Έγινε επεξεργασία - Siempre
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Siempre said:

Αν έπαιρνα ανεμιστηράκια υπολογιστή θα έπαιρνα απο Ελλάδα φίλε @Fishermen1234. Απλά επειδή δεν ήξερα αν καταφέρω να κάνω την κατασκευή,πήρα ανεμιστηράκια και καλά για ενυδρείο. Μόνο απο ebay σύμφερε.

 

Αυτά τα άσπρα τί είναι ξέρουμε; Είναι και ο βυθός γεμάτος απο τέτοια!

Screenshot_1.png

Τα βλεπεις γενικα να κουνιουνται;

Link to comment
Share on other sites

Μπα δεν φαίνονται για ζωντανοί οργανισμοί. @Constantinos_S

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνα ανεμιστηράκια υπολογιστή θα έπαιρνα απο Ελλάδα φίλε [mention=62556]Fishermen1234[/mention]. Απλά επειδή δεν ήξερα αν καταφέρω να κάνω την κατασκευή,πήρα ανεμιστηράκια και καλά για ενυδρείο. Μόνο απο ebay σύμφερε.
 
Αυτά τα άσπρα τί είναι ξέρουμε; Είναι και ο βυθός γεμάτος απο τέτοια!
Screenshot_1.png.3f60442d972dbd250e379bd17f04220c.png

Κατάλαβα ποια λες... Αυτά που εδώ έχουν 65€ ειδικά για ενυδρεία... Αυτά εκεί κάτω τι μορφή έχουν δηλαδή σαν σκουληκακια είναι μετακινούνται ή όχι. Αμα ήταν πάνω σε κάμια ρίζα θα σου λέγαμε μύκητας αλλά εδώ... Κάποιος πιο έμπειρος με τέτοια παράσιτα πρέπει να σου πει.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα επάνω ότι δεν κινούνται [emoji58] Αλλά αν δεν αποτελεί κάποιον ζωντανό οργανισμό τότε τι; Γυάλινα είναι ?[emoji23] Ίσως κάποιος μύκητας...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι πάντως δεν κουνιούνται. Επίσης, ο λαθρεπιβάτης σαλιγκάρι που έχω μέσα, πάει και κάθεται πάνω στην τροφή που βάζω σε καλσόν. Σήμερα είδα αυτό. Αυγά είναι; Αμα γεννάει με τέτοια συχνότητα σε λίγο καιρό θα έχω πάρα πολλά μεσα. Έχω δει και σε άλλα σημεία του ενυδρείου.

VPFMMNIdSRSr0RO-6vH6QQ.png

Link to comment
Share on other sites

δεν γνωριζω τι ακριβως ειναι αλλα και εγω ενα διαστημα παλαιοτερα που εστρωνα το ενυδρειο με τον ιδιο τροπο ειχαν βγει στο τουλι. Αυγα δεν ειναι παντως σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά... Έχουν σχήμα αυγου. Εκτός από τα αυγά του apple snail που τα γεννάει σε έναν σχηματισμό, αλλά συνήθως έξω απ το νερό, πάνω στο καπάκι του ενυδρείου. Αυτό τώρα δεν ξέρω ούτε εγώ. Τι σαλιγκάρι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Physa πρεπει να είναι 99% @Fishermen1234 . Επίσης σε 2-3 σημεία στο ενυδρείο υπάρχουν αυτά τα σακουλάκι ας τα πω με μικρά σποράκια μέσα.

4Nl0DjXZR12n52Oer90vLg.png

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Siempre έγραψε:

Physa πρεπει να είναι 99% @Fishermen1234 . Επίσης σε 2-3 σημεία στο ενυδρείο υπάρχουν αυτά τα σακουλάκι ας τα πω με μικρά σποράκια μέσα.

4Nl0DjXZR12n52Oer90vLg.png

Αυτά είναι σίγουρα αυγά απο σαλιγκάρια!! για τα άλλα δεν γνωρίζω να σ πω...

Link to comment
Share on other sites

Physa πρεπει να είναι 99% [mention=62556]Fishermen1234[/mention] . Επίσης σε 2-3 σημεία στο ενυδρείο υπάρχουν αυτά τα σακουλάκι ας τα πω με μικρά σποράκια μέσα.
4Nl0DjXZR12n52Oer90vLg.png.857e006dfe3c6bbba6c796ee674e7a7d.png

Αυτό ναι οντως μοιάζει για αυγά...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...