Jump to content

1400 λιτρα ξυλινο ενυδρειο με θηρευτες


giwrgosplat

Recommended Posts

Ασε απο τα πιο ωραια και ενδιαφερον ψαρια που εχω παρει απο 2 εκατοστα που το εχω πρεπει να εχει φαει 20 κιλα αθερινα μονο του 

Link to comment
Share on other sites

Ότι και να πω για το bass είναι λίγο, όποιος το έχει κρατήσει και έχει δει ψάρι μεγαλωμένο ξέρει,τα χρώματα δεν παίζονται. . ..

Θα το κρατήσεις μόνο ή θα του βρεις και ταίρι; Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σκληρός θηρευτης και θα πρέπει να μείνει σε species tank σε περιορισμένα για αυτά τα ψάρια λίτρα 

Να το χαίρεσαι! 

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ορινο μαζι του γυρω στα 35 αυτο μεγαλωσανε μαζι απο 2 εκατοστα πλεον δεν πειραζει το ενα το αλλο παλια μαλωναν σαν τρελα αλλα τωρα πανε σαν ζευγαρι και κυνηγανε αλλο ενα ορινο μικρο που εχω και τα δυο τεμενσις. Τερι του ψαχνω αλλα δεν νομιζω να βρω αρσενικο γτ ειναι μαλλον θηλυκο το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Εκανε δουλεια σε μενα ναι γιατι ειχα θεμα με τις τροφες που ταιζω.. Και ειναι και ωραιο στο ματι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο πόθος πως διατηρείται και ουσιαστικά είναι αναριχωμενο?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα τα ψάρια αλλά ένα θέμα χώρου υπάρχει...

Αν μπορούσες να αφαιρέσεις κάποια θα είχες ένα πιο φυσικό αποτέλεσμα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να δωσω longnose gar to dovii kai to jaguar αμα βρω κατάλληλα  ενυδρεια οποιοσ μπορει να βοηθησει ευχαριστως και το βρισκουμε

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε λέγαμε για το πόσο λάθος είναι να έρχονται στα μαγαζιά, για να αγοράζονται από τον κόσμο... pangasius.-  :umm:

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πες μας λοιπον το σχόλιο σου για  το δικο μου γιατι να μιλησεις για κατι καποτε

Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 11:20 ΠΜ, το μέλος DIMITRIOS έγραψε:

Ότι και να πω για το bass είναι λίγο, όποιος το έχει κρατήσει και έχει δει ψάρι μεγαλωμένο ξέρει,τα χρώματα δεν παίζονται. . ..

Θα το κρατήσεις μόνο ή θα του βρεις και ταίρι; Σε κάθε περίπτωση είναι πολύ σκληρός θηρευτης και θα πρέπει να μείνει σε species tank σε περιορισμένα για αυτά τα ψάρια λίτρα 

Να το χαίρεσαι! 

:thumbup:

Τα ψάρια είναι εκπληκτικά, αλλά στον περιορισμένο χώρο των ενυδρείων μας ο συνδυασμός και ο αριθμός οδηγούν σε ...θανάτους!

Όταν τα περισσότερα ξεπερνούν το 1m τελικό μέγεθος....Εγώ θα διάλεγα το είδος που μου αρέσει περισσότερο και θα έκανα species tank με ένα ζευγάρι και αυτό πολύ οριακά!

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Ta cichla γενικα κανενα δεν ξεπερνάει  το ενα μετρο στη φυση το μονο που φτανει ειναι το temensis αλλα δεν το ξεπερναει.. Για το one species tank εχεισ δικιο εχω σκοπο να δωσω τα temensis και να μεινω με το monoculus και το  ορινι που μεγαλωσαν απο 2 εκατοστα και πλεον ειναι σαν ζευγαρι!

Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2017 at 11:19 ΜΜ, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Πες μας λοιπον το σχόλιο σου για  το δικο μου γιατι να μιλησεις για κατι καποτε

 

 

ΑΝ εξαιρέσουμε το πως ζει το κάθε ένα από τα είδη που έχεις βάλει εκεί μέσα... πιστεύεις ότι έχεις καλύψει τις ανάγκες τους;

Ειλικρινά... σου αρέσει, αυτό το θέαμα; Προσωπικά... έναν "αχταρμά" βλέπω.

Σε αυτό τον χώρο, θα μπορούσες να κάνεις θαύματα... με προϋπόθεση την σωστή επιλογή σε ψάρια και ανάλογο διάκοσμο.-

Link to comment
Share on other sites

Αφου σου αρεσουν τα ψαρια εσενα οπως ειναι στη φυση τους γιατι εχεις ενυδρειο εξαρχης? Γιατι εσενα το μονο που σε εχω δει να κανεις ειναι να κανεις κακοπροαιρετα σχολια νομιζωντας πως ο καθενας μπορει να φτιαξει το περιβαλλον τον ψαριων σε ενα γυαλινο κουτι.  αμα εισαι τοσο πονοψυχος σε λαθος φορουμ εισαι γιατι εδω ολοι σε γυαλινα κουτια τα εχουμε μικρα μεγαλα ολοι στο 10 τις εκατο ειμαστε της φυσης και κατω.. Εσυ μαλλον εχεις κανει το φραγμα του μαραθωνα αμαζονιο με δισκους και εισαι σε θεση να με κρινεις

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ giwrgosplat, σου παραθέτω μερικές φωτογραφίες από μερικά cichla, που πιάνουν κάποιοι τυχεροί στον Αμαζόνιο, πανέμορφα ζωντανά αλλά "ογκώδες" για ιδιωτικά ενυδρεία

 Θεωρώ στόχος του χομπίστα,, είναι να χαίρεται τα υπέροχα αυτά ζωντανά (κλέβοντας τα από την φύση) αλλά παρέχοντας τους τη δυνατότητα να ζήσουν πλήρεις ημερών και όσο το δυνατόν σε ποιο ανεκτές γι΄αυτά συνθήκες.

ps. Και εγώ την ίδια επιλογή θα έκανα ( monoculus & ορινι ) :thumbup:

Cichla orino 1.jpg

Cichla orino.jpg

images (1).jpg

images FISH.jpg

images (2).jpg

images (3).jpg

images.jpg

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για το σχολιο.. Τα κοιταζα πολλα χρονια αυτα τα ψαρια αλλα δεν επαιρνα λογω λιτρων γιατι ημουν στα 450 λιτρα πηρα τελικα και μολις εφτασαν 25 εκατοστα εφτιαξα αυτο το ενυδρειο 1400 λιτρα.. Τα τεμενσις το ξερω οτι γινονται ενα μετρο κοντα και οτι ειναι ακαταληλα σε βαθος χρονου ακομα και γοα το δικο μου εχω σκοπο να τα δωσω.. Η να φτιαξω κατι μεγαλυτερο θα το δω.. Σε μενα κατεληξαν απο ιδιωτη οχι απο μαγαζι και οι επιλογες να τα δωσει ηταν κατι 300αρια και κατι 600αρια οποτε τα εδωσε σε μενα 

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι τα κλέβουν από τη φύση για να τα φάνε! Άλλοι για να τα αιχμαλωτισουν.

Ξεκινάω ανάποδα την τοποθέτηση μου! 

Όλα τα ψάρια που είναι σε ενυδρεία ζουν φυλακισμενα. 

Άλλα σε πιο μεγάλα κελιά,  άλλα σε πιο μικρά, αλλά η ουσία είναι ίδια.

Μαζί και πολλά άλλα ζώα και θεωρώ πιο τραγικό απ όλα τα πουλιά στα κλουβια.

Ας μην ανοίγουμε μεγάλη ιστορία για το τι είναι ηθικά σωστά,  δεν μας παίρνει γενικά... 

Σκέφτομαι που πηγαίνουν τα χιλιάδες ψάρια που έρχονται στα pet shop μας και απλά πιστεύω ότι είμαι λιγότερο τραγικός από άλλους.

Γενικά στο φόρουμ υπάρχει ενημέρωση και καλό επίπεδο.

Και στην περίπτωση αυτή βλέπω λίγο συνωστισμο αλλά βλέπω και προσπάθεια. 

Από μένα φίλε να τα χαρείς και είμαι σίγουρος ότι από εδώ και πέρα θα κάνεις τις κατάλληλες επιλογές 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε και εγω αυτο πιστευω δεν ειμαστε να μιλαμε για ηθικη.. Τα χαιρομαι ηδη και αυτα ειναι υγειη προς το παρων απλα θα κανω μερικες αφαιρεσεις να γινει καλυτερο μολις βρεθουν καταλληλα ενυδρεια

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ομως και η αλλη εκδοχη.

Πιστευεται οτι θα μπορεσει ενα τετρα να την βγαλει για 5 χρονια στο ριο ορινοκο χωρις να φαγωθει απο ενα θυρευτη;

Στο ενυδρειο μου εχει παρα πολλες πιθανοτητες παντος.:usd:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...