Jump to content

1400 λιτρα ξυλινο ενυδρειο με θηρευτες


giwrgosplat

Recommended Posts

 

mod note:

Παρακαλώ πολύ να σταματήσει εδώ η κόντρα !

Ας εκφράζει ο καθένας την άποψή του, χωρίς όμως προσωπικές αντιπαραθέσεις, υπονοούμενα και ειρωνείες .

Μεγάλα παιδιά είμαστε, προσπαθήστε να κάνουμε μια πολιτισμένη και εποικοδομητική συζήτηση για όλους! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Αρνητικα σχολια σχολια φιλαρακι οπως ειδες πιο πανω δεχτηκα και συμφωνησα.. Αλλα ηταν αρνητικα σχολια απλα οχι εριστικα σχολια εχει διαφορα

Και επισης απωλεια ειχα απο κιχλιδες ενα ορινο to οποιο μου το εδωσε αυτος που μου εδωσε και τα temensis το σκοτωσε το μεγαλο που ειχα ηδη μετα απο καποιες μερες το οποιο δεν το δικαιολογω γιατι θα μπορουσα να το ειχα χωρισει αμα το εβλεπα αλλα και παλι συμβαινει στις κιχλιδες και στην φυση η ανταγωνιστικοτητα.. Τωρα αρωστιες φανταζομαι ολοι ειχαμε καποια στιγμη.. 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, αλλά δεν το σχολίασα γιατί δεν έχω καμιά σχέση με αυτά τα ψάρια είναι πως έβαλες το rhombeus μέσα σε αυτό το ενυδρείο. Πως το σκέφτηκες; Πίστευες πως θα προσαρμοστεί;

:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος theodor72 έγραψε:

Κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, αλλά δεν το σχολίασα γιατί δεν έχω καμιά σχέση με αυτά τα ψάρια είναι πως έβαλες το rhombeus μέσα σε αυτό το ενυδρείο. Πως το σκέφτηκες; Πίστευες πως θα προσαρμοστεί;

:)

 

 

Με πιρανχα δεν ειχα ποτε σχεση ουτε ασχοληθει ποτε.. Το παιδι που μου το εδωσε μου ειπε δεν θα εχει θεμα προςτο παρων μεχρι να βρουμε καποιον να το παρει γιατι επρεπε να κλεισει το ενυδρειο.. Ε σε δυο μερες εμαθα την συμπεριφορα του και το εστειλα σε εναν γνωστη.. Οπως ειπαν και πιο πανω εκανε ζημια σε ψαρια 3 φορες το μεγεθος του.. Επαθα και εμαθα και για τα πιρανχα τι να κανω δεν ηξερα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έτσι την έχουμε πατήσει όλοι κάποια στιγμή, είτε έχουμε θηρία είτε έχουμε νανάκια... :)

 

Όπως σου είπαν παραπάνω, πριν κάνεις κάποια κίνηση για την οποία δεν είσαι σίγουρος, κάνε ένα ποστ εδώ. Όπως βλέπεις υπάρχουν αρκετοί με απίστευτη εμπειρία για να βοηθήσουν.

 

Αφού την έβγαλες καθαρή χωρίς απώλειες, τέλος καλό όλα καλά!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ε το ειδα οτι δεν παει μολις ειδα δαγκωνιες και κατευθειαν το εστειλα δεν κραταω ψαρια για το ματι μου οπως ειπαν παρπαπανω.. Ειναι πολυ καλα τα ψαρια το μονο προβλημα που ειχα ειναι οταν πηγα διακοπες ο ανθρωπος που ειχα αναθεσει να τι προσεχει εριχνε δυο φορες την ποσοτητα φαγητου που ριχνω με αποτελεσμα να βγαλουν παρασιτα.. Ε ρωτησα εναν ανθρωπο απο δω που ηξερε.. Και το ελυσα απλα οποιος δεν πιστευει οτι ειναι σε καλες συνθηκες ας περασει να πιουμε καφε να τα δει.. Τωρα ιχθυοφορτωση υπαρχει δεν κρύβομαι   πισω απο το δαχτυλο μου αλλα θα λυθει.. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος south έγραψε:

Αγαπητέ μου, το τέτρα σου δεν νομίζω να το έχεις σε ενυδρείο πλάτους όσο το τελικό μήκος του και μήκους 2 φορές το μήκος του ψαριού?

Αν το έχεις και ζήσει έστω και ένα χρόνο θα είναι παγκόσμια  πρωτοτυπία :D 

Σίγουρα όλοι μας κάνουμε συμβιβασμούς, αλλά οι υπερβολές στοιχίζουν ζωές ψαριών, κάποιοι με λίγο παραπάνω εμπειρία, μπορούν με κόπο να κρατήσουν ισορροπίες,

αλλά δεν είναι ο κανόνας και ένας νέος χομπίστας που διαβάζει το θέμα αν το κάνει θα είναι λάθος ... 

 

 

Αυτο ακριβως εννοω και εγω φιλτατε :), ειμαι εντελως αντιθετος με την φιλοξενεια μεγαλων ψαριων σε ενυδρεια( αυτο δεν θα το αναλυσω ομως στο θεμα του παιδιου που κανει παρουσιαση του ενυδρειου του.)

Πιο πανω καποιος ειπε οτι κατα καποιο τροπο φυλακιζουμε τα ψαρια μας σε γυαλινα κουτια.

Μπορει καποιοι να τα φυλακιζουν οντος, βαζοντας τα σε πολυ περιορισμενο χωρο, ταιζοντας οταν θυμουνται, και κανοντας αλλαγες οταν δεν εχουν τι αλλο να κανουν. Ναι αυτο ειναι φυλακη, υπαρχουν ομως και αλλοι που βαζουν μικροψαρα σε πολυ μεγαλες γυαλες, ταιζοντας με δεκαδες διαφορετικες τροφες διαφορων ειδων και γευσεων, και διατηρωντας βελτιστες συνθηκες νερου. Και το σημαντικοτερο απ ολα... Εξασφαλιζουν μεσα σε αυτο τον μικροκοσμο το μικροτερο ποσοστο που μπορει να υπαρξει απο οποιονδηποτε ποταμο στο να φαγωθουν απο αλλο ψαρι.

Αυτο δεν λεγετε φυλακη αλλα παραδεισος.

Πρεπει να ξερουμε ολοι οτι σε αυτον τον μικροκοσμο εμεις ειμαστε οι θεοι η οι διαβολοι.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Αυτο ακριβως εννοω και εγω φιλτατε :), ειμαι εντελως αντιθετος με την φιλοξενεια μεγαλων ψαριων σε ενυδρεια( αυτο δεν θα το αναλυσω ομως στο θεμα του παιδιου που κανει παρουσιαση του ενυδρειου του.)

Πιο πανω καποιος ειπε οτι κατα καποιο τροπο φυλακιζουμε τα ψαρια μας σε γυαλινα κουτια.

Μπορει καποιοι να τα φυλακιζουν οντος, βαζοντας τα σε πολυ περιορισμενο χωρο, ταιζοντας οταν θυμουνται, και κανοντας αλλαγες οταν δεν εχουν τι αλλο να κανουν. Ναι αυτο ειναι φυλακη, υπαρχουν ομως και αλλοι που βαζουν μικροψαρα σε πολυ μεγαλες γυαλες, ταιζοντας με δεκαδες διαφορετικες τροφες διαφορων ειδων και γευσεων, και διατηρωντας βελτιστες συνθηκες νερου. Και το σημαντικοτερο απ ολα... Εξασφαλιζουν μεσα σε αυτο τον μικροκοσμο το μικροτερο ποσοστο που μπορει να υπαρξει απο οποιονδηποτε ποταμο στο να φαγωθουν απο αλλο ψαρι.

Αυτο δεν λεγετε φυλακη αλλα παραδεισος.

Πρεπει να ξερουμε ολοι οτι σε αυτον τον μικροκοσμο εμεις ειμαστε οι θεοι η οι διαβολοι.

Τι να πω σε αυτι ειμαι αντιθετος που λες οτι ενα μικροψαρο ειναι σε παραδεισο επειδη δεν υπαρχει κινδυνος να φαγωθει απο τη φυση το πηρες και εσυ και ο καθενας και απο τη φυση το πηρα και εγω απλα εσυ αντιστοιχα το εχεις σε ενα 200αρι και δεμ του παρεχεις οσο βλαστηση θελει και ενα κοπαδι 500 ψαριων ας πουμε και εγω και ο καθενας που εχει θηρευτες τα εχω σε ενα 1400αρι και δεν τους παρεχω την λιμνη που θελουν.. Ολοι στο ιδιο τσουβαλι ειμαστε θεωρω.. Εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Αυτο ακριβως εννοω και εγω φιλτατε :), ειμαι εντελως αντιθετος με την φιλοξενεια μεγαλων ψαριων σε ενυδρεια( αυτο δεν θα το αναλυσω ομως στο θεμα του παιδιου που κανει παρουσιαση του ενυδρειου του.)

Πιο πανω καποιος ειπε οτι κατα καποιο τροπο φυλακιζουμε τα ψαρια μας σε γυαλινα κουτια.

Μπορει καποιοι να τα φυλακιζουν οντος, βαζοντας τα σε πολυ περιορισμενο χωρο, ταιζοντας οταν θυμουνται, και κανοντας αλλαγες οταν δεν εχουν τι αλλο να κανουν. Ναι αυτο ειναι φυλακη, υπαρχουν ομως και αλλοι που βαζουν μικροψαρα σε πολυ μεγαλες γυαλες, ταιζοντας με δεκαδες διαφορετικες τροφες διαφορων ειδων και γευσεων, και διατηρωντας βελτιστες συνθηκες νερου. Και το σημαντικοτερο απ ολα... Εξασφαλιζουν μεσα σε αυτο τον μικροκοσμο το μικροτερο ποσοστο που μπορει να υπαρξει απο οποιονδηποτε ποταμο στο να φαγωθουν απο αλλο ψαρι.

Αυτο δεν λεγετε φυλακη αλλα παραδεισος.

Πρεπει να ξερουμε ολοι οτι σε αυτον τον μικροκοσμο εμεις ειμαστε οι θεοι η οι διαβολοι.

:bow::bigemo_harabe_net-122:Και αυτό είναι που μας χαρακτηρίζει σε χομπίστες φίλε μου!

Επίσης κάποιοι προσπαθούν να πάνε το χόμπι ακόμα ποιο πέρα, έχουν φιλοξενήσει είδη προς εξαφάνιση με σκοπό την αναπαραγωγή και την συνέχιση του είδους....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την διάσωση των ειδών ισχύει για όλα τα ζωντανά που αναφέρθηκε και αυτό γίνεται από οργανώσεις ανά τον κόσμο, αλλά εάν πιστεύει κανείς ότι διασώζει το είδος μέσα στο ενυδρείο του σπιτιού του είναι βαθιά νυχτωμένος.

Πάντως πύργους και αλεξίπτωτα δεν θα δείτε σε ενυδρείο θηρευτών, σε ενυδρείο με χρυσόψαρα θα βρείτε μέχρι και τον πίκατσου

Έγινε επεξεργασία - Force
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Τι να πω σε αυτι ειμαι αντιθετος που λες οτι ενα μικροψαρο ειναι σε παραδεισο επειδη δεν υπαρχει κινδυνος να φαγωθει απο τη φυση το πηρες και εσυ και ο καθενας και απο τη φυση το πηρα και εγω απλα εσυ αντιστοιχα το εχεις σε ενα 200αρι και δεμ του παρεχεις οσο βλαστηση θελει και ενα κοπαδι 500 ψαριων ας πουμε και εγω και ο καθενας που εχει θηρευτες τα εχω σε ενα 1400αρι και δεν τους παρεχω την λιμνη που θελουν.. Ολοι στο ιδιο τσουβαλι ειμαστε θεωρω.. Εμενα αυτη ειναι η γνωμη μου

Συμφωνω μαζι σου αλλα αυτο συμβαινει στην περιπτωση που αγοραζει καποιος wild fish.

Στα ψαρια αναπαραγωγης οι δεικτες χαρας και λυπης παιζουν σε αλλες κλιμακες.

Τι εννοω.

Ενα παιδακι που γεννηθηκε το 1960 για να το κανεις χαρουμενο του αγοραζες μια μπαλα και ενιωθε οτι ειχε κατακτησει ολο το κοσμο. Ο λογος ηταν οτι οι πληροφοριες που ειχε μαζεψει ο εγκεφαλος απ την στιγμη που γεννηθηκε ηταν τοσες ωστε να θεωρει την μπαλα το καλυτερο παιχνιδι που μπορει να αποκτησει.

Τα δικα μου παιδια τωρα που ειναι 5 και 2.5 χρονων αν τους παρω το ταμπλετ και βγαλω τις μπαταριες απ το τραινακι που τους παει βολτα θα ειναι τα πιο δυστηχισμενα στο πλανητη. Ο λογος οτι οι πληροφοριες που δεχονται συνεχως απ την ημερα που γεννηθηκαν ειναι οι 100πλασιες απ το παιδακι του 1960.

Οταν ενα τετρα γεννηθει σε ενα γυαλινο κουτι και μεχρι να φτασει στο ενυδρειο μου οι πληροφοριες που παιρνει ειναι, οτι υπαρχει σε αυτη την ζωη ενα γυαλινο απλο κουτι, οταν δει εναν διακοσμο με φυτα ξυλα και αμμο λες να μην πιστεψει οτι ειναι στον παραδεισο;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο και τον Force ως προς το οτι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε......Νομίζω ότι το πάμε πολύ βαθειά το θέμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Το τι κάνει χαρούμενα τα ψάρια μας και τι όχι δε θα μας το πούν ποτέ, γιατί πιθανότατα δεν γνωρίζουν τη διαφορά όπως και το παράδειγμα με τα παιδάκια που διαβασα παραπάνω.

Τα Oscarακια μου νομίζω οτι είναι χαρούμενα απο θέμα νερού και ποιότητας φαγητού που τους προσφέρω, αλλά πιστεύω οτι θα είναι πιο χαρούμενα αν θα πάω ενα ταξίδι στον Αμαζόνιο και τα αμολήσω να κολυμπούν ελεύθερα. Μπορεί ομως κι εκεί να συμβεί το αντίθετο γιατί θα κινδυνεύουν απο θηρευτές και το να ψάχνουν να βρούν τροφή θα τους φένεται μανίκι. Ποτέ δεν θα την πάρω την απάντηση και δεν με ενδιαφέρει κι ολας να πω την αλήθεια.

Θεωρώ οτι η πλειοψηφία των μελών ή όσων άρχισαν να ασχολούνται με το θέμα ενυδρείο ξεκίνησε με το να φτιάξει ένα ενυδρείο για να ομορφύνει πρωτίστως το σαλόνι του. Όλα τα υπολοιπα ανάλογα του χαρακτήρα του καθενός ακολούθησαν αργότερα, όπως  η διαιώνιση του είδους κτλ., τα οποία τα βλεπω πολύ ρομαντικά για να είναι αληθινά.

 

Ο φίλος παραπάνω είδε και έκρινε ότι κάποια ψάρια πρέπει να φύγουν, και έτσι θα πράξει και έτσι είναι και το σωστό. Με το να του την πέφτει όλο το φόρουμ για το άν θα γίνουν τα ψάρια κροκόδειλοι ή για το πόσο χαρούμενα ή στεναχωρημένα είναι εκεί μέσα, μόνο αποστροφή απο τα πεπραγμένα μπορεί να του επιφέρει. Νομίζω ότι χρειάζεται σωστή χειραγώγηση και συμβουλή απο αυτούς που ξέρουν προς απο αυτούς που θέλουν να μάθουν και όχι τιμωρία και αρνητικούς και ειρωνικούς σχολιασμούς.

 

 

 

 

 

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μα γιατι(τα εκτροφης) να νιωθουν ευτυχισμενα με ριζες και φυτα και οχι με μια οθονη 50 αρα να παιζει ταινιες πρωτης προβολης;;

Ξερανε και χτες πως ειναι ο αμαζονιος ή οποιαδηποτε λιμνη ή ποταμι προερχονται;;

Τεσπα το θεμα ειναι που εχει βαλει ο καθενας μας τα ορια της "ηθικης" του απεναντι στα ψαρια και ποια ειναι τα κριτηρια που τα καθοριζουν!!

Δυστηχως οι περισοτεροι μας (μην κοροιδευομαστε ) κοιταμε να ικανοποιησουμε τα δικα μας θελω και οχι των ψαριων γιαυτο και ειναι χομπι και οχι λειτουργημα!!

 

 

  • Like 5
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Μα γιατι(τα εκτροφης) να νιωθουν ευτυχισμενα με ριζες και φυτα και οχι με μια οθονη 50 αρα να παιζει ταινιες πρωτης προβολης;;

Ξερανε και χτες πως ειναι ο αμαζονιος ή οποιαδηποτε λιμνη ή ποταμι προερχονται;;

Τεσπα το θεμα ειναι που εχει βαλει ο καθενας μας τα ορια της "ηθικης" του απεναντι στα ψαρια και ποια ειναι τα κριτηρια που τα καθοριζουν!!

Δυστηχως οι περισοτεροι μας (μην κοροιδευομαστε ) κοιταμε να ικανοποιησουμε τα δικα μας θελω και οχι των ψαριων γιαυτο και ειναι χομπι και οχι λειτουργημα!!

 

 

Μη το πέρνεις κατακαρδα.. το ενυδρείο είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ της φύσης και των δικών μας θέλω και πρέπει, εξάλλου το Φυσικό τους περιβάλλον είναι υποβαθμισμένο σε πολλές περιπτώσεις το ενυδρείο είναι καλύτερο

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

@CorbilΕίπαμε να λέει ο καθενας τη γνώμη του, αλλά να μη λέμε και οτι μας κατέβει! Που είδες να πέφτει όλο το φόρουμ να τον φάει;;; Μέτρα αν θες τα "μπράβο" που πηρε για το ενυδρείο του και πες μας και πόσοι του την "έπεσαν". Όσο και να μη το θες θα υπάρχουν και οι αρνητικές κριτικές. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος lonewolf47 έγραψε:

Μη το πέρνεις κατακαρδα.. το ενυδρείο είναι ένας συμβιβασμός μεταξύ της φύσης και των δικών μας θέλω και πρέπει, εξάλλου το Φυσικό τους περιβάλλον είναι υποβαθμισμένο σε πολλές περιπτώσεις το ενυδρείο είναι καλύτερο

Κατακαραδα ποτε!

Ειπαμε ειμαστε χομπιστες!!

Αλλωστε εχω κρατησει πολλα ενυδρεια..

Πολλα περισοτερα ενυδρεια απο μερικους που νομιζουν οτι ξερουν τι θελουν τα ψαρια και ποιο ειναι το καλυτερο!

:shifty:;)

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να μετρήσω τα μπράβο και ούτε ανέφερα πως δε θα πρέπει να υπάρχουν αρνητικές κριτικές. Απλά οι κριτικές αρνητικές και θετικές θα πρέπει όπως είπε και ο συν-modetaror σου να γίνονται με ευπρέπεια πολιτισμένα δίχως ειρωνικά σχόλια και υπονοούμενα.

Ξέρεις καμιά φορά υπάρχει και αυτό που λέμε "....που λεει ο λόγος" , μήν το παίρνεις τοις μετρητοίς, απλά μείνε στην ουσία των όσων ανέφερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η ουσία είναι πως το ΑΖ έδειξε πως έχει επίπεδο και δε την πέφτει σε κανένα. Και όπως ξέρουμε όλοι, στον γραπτο λόγο ένα κριτικό σχόλιο μπορεί ευκολα να ληφθει ως ειρωνικό.

 

Πολύ φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και συμφωνώ σ' αυτό που λές οτι γίνεται με τα γραπτά, πόσο μάλλον όταν οι "αντίδικοι" δεν θα εχουν ανταλλάξει ποτέ ενα καλημέρα μεταξύ τους σε μια συνεύρεση.

Θεωρώ πως το ΑΖ έχει πολυ καλό επίπεδο απο πλευράς moderation (ίσως στο παρελθόν να εντόπισα κάποια σκαμπανεβάσματα που με ενοχλούν αλλά τα κρατάω για μένα) , και δεν αναφερόμουνα στο AZ team όταν έγραψα τα προηγουμενα. Αν λοιπόν η παραπάνω φράση μου, φάνηκε υπερβολική και παίρνει η μπάλα κι εσάς, την αποσύρω φυσικά διορθώνοντάς το,  ότι μεμονωμένα στον λίγο χρόνο που φιλοξενούμαι εδω πέρα, έχω παρατηρήσει  όταν γίνεται παρουσίαση μεγάλου σε λίτρα  ενυδρείου και συνήθως με θηρευτές γίνεται ο κακός χαμός απο ειρωνικά σχόλια. Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ.

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Corbil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αλλωστε εχω κρατησει πολλα ενυδρεια..

Πολλα περισοτερα ενυδρεια απο μερικους που νομιζουν οτι ξερουν τι θελουν τα ψαρια και ποιο ειναι το καλυτερο!

:shifty:;)

Αν εννοεις εμενα με τα γραπτα σου πιο πανω θα ηθελα να γραψεις το ονομα @billaus  σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος Corbil έγραψε:

Εγώ πάλι συμφωνώ με τον Γιώργο και τον Force ως προς το οτι όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε......Νομίζω ότι το πάμε πολύ βαθειά το θέμα χωρίς ιδιαίτερο λόγο.

Το τι κάνει χαρούμενα τα ψάρια μας και τι όχι δε θα μας το πούν ποτέ, γιατί πιθανότατα δεν γνωρίζουν τη διαφορά όπως και το παράδειγμα με τα παιδάκια που διαβασα παραπάνω.

Τα Oscarακια μου νομίζω οτι είναι χαρούμενα απο θέμα νερού και ποιότητας φαγητού που τους προσφέρω, αλλά πιστεύω οτι θα είναι πιο χαρούμενα αν θα πάω ενα ταξίδι στον Αμαζόνιο και τα αμολήσω να κολυμπούν ελεύθερα. Μπορεί ομως κι εκεί να συμβεί το αντίθετο γιατί θα κινδυνεύουν απο θηρευτές και το να ψάχνουν να βρούν τροφή θα τους φένεται μανίκι. Ποτέ δεν θα την πάρω την απάντηση και δεν με ενδιαφέρει κι ολας να πω την αλήθεια.

Θεωρώ οτι η πλειοψηφία των μελών ή όσων άρχισαν να ασχολούνται με το θέμα ενυδρείο ξεκίνησε με το να φτιάξει ένα ενυδρείο για να ομορφύνει πρωτίστως το σαλόνι του. Όλα τα υπολοιπα ανάλογα του χαρακτήρα του καθενός ακολούθησαν αργότερα, όπως  η διαιώνιση του είδους κτλ., τα οποία τα βλεπω πολύ ρομαντικά για να είναι αληθινά.

 

Ο φίλος παραπάνω είδε και έκρινε ότι κάποια ψάρια πρέπει να φύγουν, και έτσι θα πράξει και έτσι είναι και το σωστό. Με το να του την πέφτει όλο το φόρουμ για το άν θα γίνουν τα ψάρια κροκόδειλοι ή για το πόσο χαρούμενα ή στεναχωρημένα είναι εκεί μέσα, μόνο αποστροφή απο τα πεπραγμένα μπορεί να του επιφέρει. Νομίζω ότι χρειάζεται σωστή χειραγώγηση και συμβουλή απο αυτούς που ξέρουν προς απο αυτούς που θέλουν να μάθουν και όχι τιμωρία και αρνητικούς και ειρωνικούς σχολιασμούς.

 

 

 

 

 

 

Φίλε Corbil σίγουρα δεν θα μας πουν ποτέ τα ψάρια αν είναι ευτυχισμένα,ΑΛΛΑ ,θα μας το δείξουν με το να τερματίσουν το προσδόκιμο ζωής τους, με το να τα δούμε να γερνούν στο ενυδρείο μας ...

Υπάρχουν ενυδρεία "κρεματόρια" που κάθε τρις και λίγο μπαίνουν καινούργοι μελλοθάνατοι γιατί οι προηγούμενοι ...απεβίωσαν!

Αυτό προσπαθούμε να αποτρέψουμε,

τους νέους χομπίστες να μην κάνουν τα λάθη που έχουν προηγηθεί και να χαρούν τα ζωντανά τους σε όλο το φάσμα της διάρκειας της ζωής τους.

Είναι δικαίωμα του καθενός στο ενυδρείο του να κάνει ότι θέλει.Σεβαστό, άλλα και υποχρέωση όσων θεωρούν τον εαυτό τους χομπίστα να υπογραμμίσουν, ΜΕ ΟΜΟΡΦΟ τρόπο, τα λάθη για να είναι υποψιασμένοι οι νεότεροι και ας κάνουν μετά ότι θέλουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω στα λεγομενα σου south, αν και το αν είναι κάποιος ευτιχισμένος δεν συνάδευει με το αν θα γεράσει. Υπήρξαν άνθρωποι που γνώριζα που έφυγαν νεοι με το χαμόγελο στα χείλη τρισευτιχισμένοι, και άνθρωποι γέροι που είναι μίζεροι και κακόμοιροι και πήγαν 100 χρονών.  

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Αν εννοεις εμενα με τα γραπτα σου πιο πανω θα ηθελα να γραψεις το ονομα @billaus  σε παρακαλω.

Ρε συ πας καλα σε σενα εκανα παραθεση;;

Τι μυγα εχεις και μυγιαζεσαι;

Βασιλη τι σε κανει να νομιζεις οτι αν ηθελα να σου γραψω κατι δεν θα το εκανα καταμουτρα;;

Θες κατι να μου πεις;

Πολυ ξεκαρφωτο ρε φιλε το ποστ!!

Αλλα αν το θες και ετσι @billaus

Ναι απο μενα εχεις κρατησει πολυ λιγοτερα ενυδρεια και γνωριζεις πολυ λιγοτερα για τα ψαρια!!

Παρολα αυτα να εχεις υποψην σου οτι μιλαγα ΓΕΝΙΚΑ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μην συγκρίνουμε ανθώπους με ζώα, ούτε καν θηλαστικά με ψάρια...

  • Like 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Φίλε Corbil σίγουρα δεν θα μας πουν ποτέ τα ψάρια αν είναι ευτυχισμένα,ΑΛΛΑ ,θα μας το δείξουν με το να τερματίσουν το προσδόκιμο ζωής τους, με το να τα δούμε να γερνούν στο ενυδρείο μας ...

Υπάρχουν ενυδρεία "κρεματόρια" που κάθε τρις και λίγο μπαίνουν καινούργοι μελλοθάνατοι γιατί οι προηγούμενοι ...απεβίωσαν!

Αυτό προσπαθούμε να αποτρέψουμε,

τους νέους χομπίστες να μην κάνουν τα λάθη που έχουν προηγηθεί και να χαρούν τα ζωντανά τους σε όλο το φάσμα της διάρκειας της ζωής τους.

Είναι δικαίωμα του καθενός στο ενυδρείο του να κάνει ότι θέλει.Σεβαστό, άλλα και υποχρέωση όσων θεωρούν τον εαυτό τους χομπίστα να υπογραμμίσουν, ΜΕ ΟΜΟΡΦΟ τρόπο, τα λάθη για να είναι υποψιασμένοι οι νεότεροι και ας κάνουν μετά ότι θέλουν. 

Το προσδοκιμο ζωης δεν θα το φτασει κανενα ψαρι σε κανενα ενυδρειο ειτε οι υπερβολες οι δικιες μου οπως λετε ειτε τα μικροψαρα κανενα δεν θα παει απο γεραματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...