Jump to content

1400 λιτρα ξυλινο ενυδρειο με θηρευτες


giwrgosplat

Recommended Posts

Φίλε γιώργο εδώ κανεις λάθος!

Τουλάχιστον στα ενυδρεία μου, έχουν πεθάνει κατά καιρούς  διάφορα είδη ψαριών, αρκετά πάνω από το προσδόκιμο ζωής τους : Δίσκοι, L74 tiger peckoltia, cory . μονομάχος. cardinal tetra....

 

(θα ψάξω να βρω φωτογραφίες από δίσκο που πλέον δεν αναγεννιόνταν τα λέπια που έχανε , από cory που είχε αλλοιωθεί το σχήμα του μετά τον 10 χρόνο...)

Έγινε επεξεργασία - south
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Αλλα αν το θες και ετσι 

Ναι απο μενα εχεις κρατησει πολυ λιγοτερα ενυδρεια και γνωριζεις πολυ λιγοτερα για τα ψαρια!!

Παρολα αυτα να εχεις υποψην σου οτι μιλαγα ΓΕΝΙΚΑ!

Δεν εχω καμια μυγα και το ξερεις πολυ καλα διοτι με ξερεις και εξω απ το φορουμ.

Σε ρωτησα πολυ ΕΥΓΕΝΙΚΑ αν αναφερεσε σε εμενα διοτι αν αναφεροσουν θα σου ελεγα Το οτι να λεω την γνωμη μου για τα ψαρακια που εχω, δεν εχει να κανει με το ποσα ενυδρεια ειχα παλιοτερα και το ποσο καλα γνωριζω γενικος περι ψαριων.

Εδω λεμε τι γνωμη μας απο τις εμπειριες που εχουμε (οποιες και αν ειναι αυτες) και απο αυτα που διαβαζουμε για το χομπι μας.

Αν ειμουνα στο θεμα με τις αρρωστειες εκει δεν θα μιλαγα, εκει πρεπει να μιλησει καποιος που εχει γνωσεις και ασχολητε χρονια για να δωσει σωστες συμβουλες. Εκει δεν θα πω τι γνωμη μου γιατι ειναι κατι που πιστευω εγω και οχι κατι που ισχυει στην προκυμενη περιπτωση.

Εδω δεν μετραμε ποσα ενυδρεια εχει ο καθενας και ποσα γνωριζει.

Εδω ανταλασουμε αποψεις και δειχνουμε στον συνφορουμιτη μας οτι εχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ.:thumbup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billaus έγραψε:

Δεν εχω καμια μυγα και το ξερεις πολυ καλα διοτι με ξερεις και εξω απ το φορουμ.

Σε ρωτησα πολυ ΕΥΓΕΝΙΚΑ αν αναφερεσε σε εμενα διοτι αν αναφεροσουν θα σου ελεγα Το οτι να λεω την γνωμη μου για τα ψαρακια που εχω, δεν εχει να κανει με το ποσα ενυδρεια ειχα παλιοτερα και το ποσο καλα γνωριζω γενικος περι ψαριων.

Εδω λεμε τι γνωμη μας απο τις εμπειριες που εχουμε (οποιες και αν ειναι αυτες) και απο αυτα που διαβαζουμε για το χομπι μας.

Αν ειμουνα στο θεμα με τις αρρωστειες εκει δεν θα μιλαγα, εκει πρεπει να μιλησει καποιος που εχει γνωσεις και ασχολητε χρονια για να δωσει σωστες συμβουλες. Εκει δεν θα πω τι γνωμη μου γιατι ειναι κατι που πιστευω εγω και οχι κατι που ισχυει στην προκυμενη περιπτωση.

Εδω δεν μετραμε ποσα ενυδρεια εχει ο καθενας και ποσα γνωριζει.

Εδω ανταλασουμε αποψεις και δειχνουμε στον συνφορουμιτη μας οτι εχουμε ΠΑΙΔΕΙΑ.:thumbup:

Βασιλη και την παιδεια μου και την παραπαιδεια μου την ξερεις!

Και επειδη ξερεις ποιος ειμαι αντιστοιχα ξερεις οτι δεν βαζω μπροστα τα ενυδρεια μου για να υποβαθμισω ή να ανεβασω κανενα(υπαρχουν και αλλοι με δεκαδες περισοτερα με περισοτερες οι μηδαμινες γνωσεις οπως λες και εσυ)...

Απλα ειπε οτι το ενυδρειο εχει καλυτερο περιβαλλον απο την φυση και γιαυτο μετα απο 3500 ποστ στο φορουμ για πρωτη φορα (κακως)αναφερθηκα στα δικα μου!

Στο θεμα του Γιωργου απλα αυτη ειναι η γνωμη μου και οπως γνωριζω εξω απο δω εσενα τοσο γνωριζω αυτον(ισως και λιγοτερο)!!

Απλα..

Περιμενα να μην κανεις ξεκαρφωτο ποστ για αυτα που γραφω σε παραθεση σε συνομιλητη!

Γιαυτο ειπα και για μυγα!

Στο ξαναλεω παιδι μου:

Αν ηθελα να πω κατι σε εσενα θα το ελεγα σε εσενα..

Το ξερεις καλα αλλωστε!!;)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος south έγραψε:

Φίλε γιώργο εδώ κανεις λάθος!

Τουλάχιστον στα ενυδρεία μου, έχουν πεθάνει κατά καιρούς  διάφορα είδη ψαριών, αρκετά πάνω από το προσδόκιμο ζωής τους : Δίσκοι, L74 tiger peckoltia, cory . μονομάχος. cardinal tetra....

 

(θα ψάξω να βρω φωτογραφίες από δίσκο που πλέον δεν αναγεννιόνταν τα λέπια που έχανε , από cory που είχε αλλοιωθεί το σχήμα του μετά τον 10 χρόνο...)

Τι να πω για να το λες δεν μπορω να σου πω οχι εγω αλλαζα παντα ψαροσυνθεσεις το μονο που εχω 4 χρονια ειναι ενα gar αναπηρο χωρις μυτη που καποιος το ειχε με puffer και του εκοψε το στόμα.. Το ταιζω με καλαμακι τοσα χρονια και ζει καλα απο τοτε.. Γιαυτι και διαφωνω με εκεινους που δεν ειναι υγειη εχω ψαρια και εγω αρκετα χρονια! Και σχεδον ολα τα εχω μικροτερα απο 10 εκατοστα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αρχίσω από τα ξινά για να τελειώσω με τα γλυκά
ΔΕΝ μου αρέσει όταν το θέμα παρουσίασης ενυδρείου γίνεται αρένα αντιπαράθεσης ..δεν είναι ευγενικό.
ΔΕΝ μου αρέσει όταν η προσωπική άποψη η οποία είναι υποκειμενική γίνεται... αξίωμα (με τον μαθηματικό όρο)

Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας , 
Οι περισσότεροι έχουμε ενυδρεία για να χαζεύουμε τα ψαράκια, 
Οι περισσότεροι μάθαμε από τα λάθη μας στα πρώτα ενυδρεία μας
Οι περισσότεροι στην αρχή ήμασταν ψαρο-χαροι
Και όλοι στήνουμε το ενυδρείο μας για να δούμε κάτι συγκεκριμένο, άλλος τα ψάρια, άλλος τα κοράλλια, άλλος τα φυτά, και άλλος το τοπίο
Βέβαια επειδή στην εξίσωση υπάρχουν 2 θέλω , του συνθέτη και του ζωντανού οργανισμού, εκεί είναι το θέμα , ποσό αρμονικά και ισορροπημένα θα συνυπάρξουν αυτά τα 2 θέλω έτσι ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Και κλείνοντας πιστεύω ότι η ουσία είναι μια, αν αυτο που βλέπεις σου αρέσει, και αν τα ψάρια και οι λοιποί οργανισμοί αναπτύσσονται φυσιολογικά τότε  κατά την γνώμη μου  είσαι μια χαρά, και συζητήσεις του στιλ "αν τα ψάρια είναι ευτυχισμένα" είναι περιττές, εδώ ο ίδιος ο άνθρωπος δεν ξέρει τι θέλει για να είναι ευτυχισμένος, θα ξέρει τι θέλει το ψάρι???

 

Φιλε Γιωργο μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου, αλλωστε παντα με τον καιρο γινονται αλλαγες και φτανουν στο σημειο που και εσυ και τα ψαρια θα γουσταρετε :D 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ενυδρειο κ δυσκολοσυντηρητο!!!!!φαινεται οτι τα γουσταρεις πολυ κ ειμαι σίγουρος οτι θα κανεις το καλύτερο γιαυτα.καλη επιτυχία σ ευχομαι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Bill Koulosousas έγραψε:

Εγώ θα αρχίσω από τα ξινά για να τελειώσω με τα γλυκά
ΔΕΝ μου αρέσει όταν το θέμα παρουσίασης ενυδρείου γίνεται αρένα αντιπαράθεσης ..δεν είναι ευγενικό.
ΔΕΝ μου αρέσει όταν η προσωπική άποψη η οποία είναι υποκειμενική γίνεται... αξίωμα (με τον μαθηματικό όρο)

Ας μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας , 
Οι περισσότεροι έχουμε ενυδρεία για να χαζεύουμε τα ψαράκια, 
Οι περισσότεροι μάθαμε από τα λάθη μας στα πρώτα ενυδρεία μας
Οι περισσότεροι στην αρχή ήμασταν ψαρο-χαροι
Και όλοι στήνουμε το ενυδρείο μας για να δούμε κάτι συγκεκριμένο, άλλος τα ψάρια, άλλος τα κοράλλια, άλλος τα φυτά, και άλλος το τοπίο
Βέβαια επειδή στην εξίσωση υπάρχουν 2 θέλω , του συνθέτη και του ζωντανού οργανισμού, εκεί είναι το θέμα , ποσό αρμονικά και ισορροπημένα θα συνυπάρξουν αυτά τα 2 θέλω έτσι ώστε να έχουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Και κλείνοντας πιστεύω ότι η ουσία είναι μια, αν αυτο που βλέπεις σου αρέσει, και αν τα ψάρια και οι λοιποί οργανισμοί αναπτύσσονται φυσιολογικά τότε  κατά την γνώμη μου  είσαι μια χαρά, και συζητήσεις του στιλ "αν τα ψάρια είναι ευτυχισμένα" είναι περιττές, εδώ ο ίδιος ο άνθρωπος δεν ξέρει τι θέλει για να είναι ευτυχισμένος, θα ξέρει τι θέλει το ψάρι???

 

Φιλε Γιωργο μια χαρα ειναι το ενυδρειο σου, αλλωστε παντα με τον καιρο γινονται αλλαγες και φτανουν στο σημειο που και εσυ και τα ψαρια θα γουσταρετε :D 

 

Ευχαριστω φιλε νασαι καλα θα τις δειτε τις αλλαγες! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Ωραιο ενυδρειο κ δυσκολοσυντηρητο!!!!!φαινεται οτι τα γουσταρεις πολυ κ ειμαι σίγουρος οτι θα κανεις το καλύτερο γιαυτα.καλη επιτυχία σ ευχομαι.

Ευχαριστω στην συντηρηση δεν ειναι δυσκολο καθως ειναι ξυλο και δεν εχει τοσο απωλεια στην θερμοτητα οποτε κερδιζω εκει.. Το δυσκολο ειναι οι αλλαγες που κανω ας πουμε και αδειαζω 500 λιτρα και καθαρισμος βυθου πολυ δυσκολο γιατι μπαινω μεχρι τον λαιμο μεσα.. Και αλλο ενα "δυσκολο" το φαγητο που κοβω ενα φιλετο τιλαπια και αρκετα μυδια καθε δυο μερες χαχα αλλα το αξιζει!! 

Link to comment
Share on other sites

On 16/11/2017 at 5:58 ΜΜ, το μέλος Force έγραψε:

Λοιπόν χαλαρώστε,

Ένα λάθος που κάνουμε εμείς που μας αρέσουν οι θηρευτές θα βάλω και τον εαυτό μου μέσα, είναι ότι τα θέλουμε όλα σε ένα ενυδρείο, με αποτέλεσμα και να χάνονται ψάρια από μάχες αλλά και να με υπερπληθυσμό κάποια στιγμή, όταν έχεις ένα μεγάλο ενυδρείο δύσκολα μπορείς να δεχθείς ότι θα έχεις ένα ή 2 ψάρια μόνο μεγάλα και εκεί το υπερβάλουμε λίγο. 

Όμως τελικά,  στο τέλος κάπως έτσι μένεις με 1 ή 2 ψάρια το πολύ 

 

Force... ξαναδιαβάζοντας τις αναρτήσεις που έγιναν... διαπίστωσα πως μέσα στην ένταση της κουβέντας, έκανα παράθεση το κείμενο σου γράφοντας... "κάποιος παραπάνω έγραψε"... αντί να αναφέρω το ψευδώνυμο σου... σου ζητώ συγνώμη.-  

Link to comment
Share on other sites

Για ολες αυτες τις εντασεις ενας μονο φταιει @stathis spithas και μονο αυτος. 

Δεν ξανα γραφω σε αυτο το θεμα εξαιτιας αυτου

Και σας παρακαλω να μου κανετε ολοι like για να σκασει

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Like 1
  • Haha 3
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη μου... για κάποια πράγματα που γράφτηκαν παραπάνω...

1. Corbil :      "Το τι κάνει χαρούμενα τα ψάρια μας και τι όχι δε θα μας το πούν ποτέ, γιατί πιθανότατα δεν γνωρίζουν τη διαφορά".

- ΛΑΘΟΣ... τα ζωντανά στηρίζονται στο DNA τους και το ότι θα γεννηθούν σε 5 τζάμια, ΔΕΝ αλλάζει την εσωτερικές ανάγκες τους, ούτε αυτό αλλοιώνεται τόσο εύκολα, όπως κάποιοι νομίζουν. Και φυσικά "μιλάνε"... αλλά πρέπει να έχεις και την ικανότητα να τα "ακούς". Παραπάνω έβαλα μια φωτογραφία με 2 ψάρια στην επιφάνεια, που "φώναζαν"... ΔΕΝ έχουμε που να κρυφτούμε.

2. Giwrgosplat :     "Το προσδοκιμο ζωης δεν θα το φτασει κανενα ψαρι σε κανενα ενυδρειο ειτε οι υπερβολες οι δικιες μου οπως λετε ειτε τα μικροψαρα κανενα δεν θα παει απο γεραματα"

- ΛΑΘΟΣ... έχει αποδειχτεί (και επιστημονικά) πως στην αιχμαλωσία το προσδόκιμο ζωής είναι μεγαλύτερο. Στην φύση ένας δίσκος μπορεί να ΜΗΝ συμπληρώσει τα 5 χρόνια και σε ενυδρείο ΙΣΩΣ φτάσει τα 15. Γνωρίζω περίπτωση από Buenos Aires που έζησε περισσότερο από 8 χρόνια, ενώ του δίνουν 3-6 χρόνια ζωής. Έχω προσωπικές εμπειρίες με αρκετά είδη μεταξύ των οποίων μιας πράσινης βρογχίδας, που έζησε επίσης 8 χρόνια αντί τους συνήθους μεγίστου των 5-6 ετών. Ας ΜΗΝ αναφερθώ πχ. σε λιοντάρια, που θεωρώ ότι οι περισσότεροι θα έχουν δει σε ντοκιμαντέρ ότι ξεπερνούν κατά 2/3 τα έτη που θα ζούσαν στην φύση.

3.  Έκφραση γενικής άποψης :   Καλό θα ήταν όταν κάποιος βλέπει αρνητικό σχόλιο για κάτι που "επιδεικνύει" αντί να ενοχλείται και να αρχίζει την αντιπαράθεση  (ως μέσο άμυνας), να βρει την δύναμη να αρχίσει την αναζήτηση, αφήνοντας στην άκρη τον εγωϊσμό και... πιθανότατα μέσω των απαντήσεων, στο τέλος βοηθηθεί περισσότερο, απ' ότι απ' το θετικό (?) "χειροκρότημα".

4. Προσωπικά "τρίβω τα παντελόνια μου" 37 χρόνια στα ψάρια (κι ακόμα μαθαίνω) και έχω δεχτεί "επιθέσεις" στα fora ακόμα και από άτομα που ξεκίνησαν πριν 6 μήνες και τα έμαθαν όλα "εν μια νυκτί", διαβάζοντας στο διαδίκτυο (αναφέρομαι στο είδος που ασχολούμαι... τους δίσκους). 

5. Giwrgosplat... άντε κάνε με το καλό τις αλλαγές που θέλεις... να  σε "χειροκροτήσω" κι εγώ.-  ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Για ολες αυτες τις εντασεις ενας μονο φταιει @stathis spithas και μονο αυτος. 

Δεν ξανα γραφω σε αυτο το θεμα εξαιτιας αυτου

Και σας παρακαλω να μου κανετε ολοι like για να σκασει

Το καψες και αυτο το θεμα!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Το καψες και αυτο το θεμα!!!

Ρε και εσενα θα σε καψω αμα σε πετυχω. :crazysmile:μου εσπασες τα νευρα ολο το απογευμα

Περιμενω εγω να συνενοηθω με δισκα

Έγινε επεξεργασία - billaus
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος billaus έγραψε:

Ρε και εσενα θα σε καψω αμα σε πετυχω. :crazysmile:μου εσπασες τα νευρα ολο το απογευμα

Περιμενω εγω να συνενοηθω με δισκα

 

 

ΔΕΝ σε "πιάνω".-  :o

:dfan:

 

 

:kookoo:

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Αστο εσυ εισαι εξαιρεση.

Εσενα θα σου φερω την λουκα 2 δεκεμβριου μην ανησυχεις:thumbup:

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος diskus fan έγραψε:

Η άποψη μου... για κάποια πράγματα που γράφτηκαν παραπάνω...

1. Corbil :      "Το τι κάνει χαρούμενα τα ψάρια μας και τι όχι δε θα μας το πούν ποτέ, γιατί πιθανότατα δεν γνωρίζουν τη διαφορά".

- ΛΑΘΟΣ... τα ζωντανά στηρίζονται στο DNA τους και το ότι θα γεννηθούν σε 5 τζάμια, ΔΕΝ αλλάζει την εσωτερικές ανάγκες τους, ούτε αυτό αλλοιώνεται τόσο εύκολα, όπως κάποιοι νομίζουν. Και φυσικά "μιλάνε"... αλλά πρέπει να έχεις και την ικανότητα να τα "ακούς". Παραπάνω έβαλα μια φωτογραφία με 2 ψάρια στην επιφάνεια, που "φώναζαν"... ΔΕΝ έχουμε που να κρυφτούμε.

2. Giwrgosplat :     "Το προσδοκιμο ζωης δεν θα το φτασει κανενα ψαρι σε κανενα ενυδρειο ειτε οι υπερβολες οι δικιες μου οπως λετε ειτε τα μικροψαρα κανενα δεν θα παει απο γεραματα"

- ΛΑΘΟΣ... έχει αποδειχτεί (και επιστημονικά) πως στην αιχμαλωσία το προσδόκιμο ζωής είναι μεγαλύτερο. Στην φύση ένας δίσκος μπορεί να ΜΗΝ συμπληρώσει τα 5 χρόνια και σε ενυδρείο ΙΣΩΣ φτάσει τα 15. Γνωρίζω περίπτωση από Buenos Aires που έζησε περισσότερο από 8 χρόνια, ενώ του δίνουν 3-6 χρόνια ζωής. Έχω προσωπικές εμπειρίες με αρκετά είδη μεταξύ των οποίων μιας πράσινης βρογχίδας, που έζησε επίσης 8 χρόνια αντί τους συνήθους μεγίστου των 5-6 ετών. Ας ΜΗΝ αναφερθώ πχ. σε λιοντάρια, που θεωρώ ότι οι περισσότεροι θα έχουν δει σε ντοκιμαντέρ ότι ξεπερνούν κατά 2/3 τα έτη που θα ζούσαν στην φύση.

3.  Έκφραση γενικής άποψης :   Καλό θα ήταν όταν κάποιος βλέπει αρνητικό σχόλιο για κάτι που "επιδεικνύει" αντί να ενοχλείται και να αρχίζει την αντιπαράθεση  (ως μέσο άμυνας), να βρει την δύναμη να αρχίσει την αναζήτηση, αφήνοντας στην άκρη τον εγωϊσμό και... πιθανότατα μέσω των απαντήσεων, στο τέλος βοηθηθεί περισσότερο, απ' ότι απ' το θετικό (?) "χειροκρότημα".

4. Προσωπικά "τρίβω τα παντελόνια μου" 37 χρόνια στα ψάρια (κι ακόμα μαθαίνω) και έχω δεχτεί "επιθέσεις" στα fora ακόμα και από άτομα που ξεκίνησαν πριν 6 μήνες και τα έμαθαν όλα "εν μια νυκτί", διαβάζοντας στο διαδίκτυο (αναφέρομαι στο είδος που ασχολούμαι... τους δίσκους). 

5. Giwrgosplat... άντε κάνε με το καλό τις αλλαγές που θέλεις... να  σε "χειροκροτήσω" κι εγώ.-  ;)

Δεν ηρθα σε καμια αντιπαραθεση προσωπικα για την αποψη σου.. Δεν αναγκασα κανεναν να του αρεσει..  ο τροπος σου δεν μου αρεσε και τα ασχετα που ειπες περα απο τα ψαρια.. Τωρα οσο για μαθηματα ολοι μαθαινουμε απο λαθη και μην νομιζεις δεν ειμαι και εγω λιγα χρονια δεν με ρωτησες γιατι υπαρχει ιχθυοφορτηση θα σου ελεγα την αιτια και το δικο μου λαθος μαζι δεν κρυβω κατι αλλιως δεν θα ανεβαζα φωτιγραφιες

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
Link to comment
Share on other sites

Φροντισε να βαλεις  καμοια φωτο ποιο κοντινη να παρουμε ματι.

Link to comment
Share on other sites

....και η δική μου άποψη μιας και με μνημόνευσες. Η λέξη ικανότητα που αναφέρεις μοιάζει προσβλητική, και δε χρειάζεται πιστεύω να στο αναλύσω περεταίρω. Θα ήθελες να γράψεις εμπειρία, που θα ταίριαζε καλύτερα και θα το δεχθώ πιο εύκολα.

 

Είμαι απο αυτούς που εδω και καιρό παρακολουθώ αρκετές συζητήσεις...δεν σου κρύβω ότι ενα απο τα καλύτερα και ενδιαφέροντα θέματα που διαβασα ήταν αυτό  περι των δίσκων και τα aquascape, που πραγματικά μέσω των αναλυσεων σου άρχισα να καταλαβαίνω πολλά περισσότερα πράγματα για δαύτους.

Όταν όμως σε κάποιου άλλου το θέμα αρχίζεις τις ερωτήσεις γρίφους..... για να πάρεις την λάθος απάντηση που σίγουρα θα σου δώσει.....γιατί εσύ έχεις την εμπειρία και εννοείται πως έχεις τη διάθεση να τον βοηθήσεις...... αλλά αυτό δεν γίνεται direct...... και έχουμε φτάσει εν προκειμένω στην 6η σελίδα να φαγωνόμαστε αν τα ψάρια χαίρονται, φοβούνται, πεινάνε κτλ κτλ. τότε χάνεται η μπάλα, ο ακροατής μπερδεύεται, βαριέται και τα παρατάει.

Λέξεις μεταξύ αγνωστων ανθρώπων όπως, αχταρμάς, θέματα περι ηθικής, προτάσεις περι ομοιοπαθουντων και άλλα πολλά που αναφέρθηκαν ασκόπως, μπορούν να αποφεύγονται. Ο άλλος τις προάλλες σε αντίστοιχο θέμα απαντούσε στην αρχαϊζουσα με ρητά και ανάγκασε τον άνθρωπο να κλειδώσει το θέμα του. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

 

Ο Γιώργος (δεν τον  γνωρίζω τον άνθρωπο) δεν έχει πιθανώς την 35νταετή εμπειρία σου, αλλα σίγουρα έχει την ικανότητα να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κρατήσει το πιράνχα και τα άλλα που σκέφτεται να δώσει. Αλλά καλά λέει......ξέρουμε την ιστορία του για το πως κατέληξαν όλα αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο του? Για ποιο λόγο πυροβολούμε τον πιανίστα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Corbil έγραψε:

....και η δική μου άποψη μιας και με μνημόνευσες. Η λέξη ικανότητα που αναφέρεις μοιάζει προσβλητική, και δε χρειάζεται πιστεύω να στο αναλύσω περεταίρω. Θα ήθελες να γράψεις εμπειρία, που θα ταίριαζε καλύτερα και θα το δεχθώ πιο εύκολα.

 

Είμαι απο αυτούς που εδω και καιρό παρακολουθώ αρκετές συζητήσεις...δεν σου κρύβω ότι ενα απο τα καλύτερα και ενδιαφέροντα θέματα που διαβασα ήταν αυτό  περι των δίσκων και τα aquascape, που πραγματικά μέσω των αναλυσεων σου άρχισα να καταλαβαίνω πολλά περισσότερα πράγματα για δαύτους.

Όταν όμως σε κάποιου άλλου το θέμα αρχίζεις τις ερωτήσεις γρίφους..... για να πάρεις την λάθος απάντηση που σίγουρα θα σου δώσει.....γιατί εσύ έχεις την εμπειρία και εννοείται πως έχεις τη διάθεση να τον βοηθήσεις...... αλλά αυτό δεν γίνεται direct...... και έχουμε φτάσει εν προκειμένω στην 6η σελίδα να φαγωνόμαστε αν τα ψάρια χαίρονται, φοβούνται, πεινάνε κτλ κτλ. τότε χάνεται η μπάλα, ο ακροατής μπερδεύεται, βαριέται και τα παρατάει.

Λέξεις μεταξύ αγνωστων ανθρώπων όπως, αχταρμάς, θέματα περι ηθικής, προτάσεις περι ομοιοπαθουντων και άλλα πολλά που αναφέρθηκαν ασκόπως, μπορούν να αποφεύγονται. Ο άλλος τις προάλλες σε αντίστοιχο θέμα απαντούσε στην αρχαϊζουσα με ρητά και ανάγκασε τον άνθρωπο να κλειδώσει το θέμα του. Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

 

Ο Γιώργος (δεν τον  γνωρίζω τον άνθρωπο) δεν έχει πιθανώς την 35νταετή εμπειρία σου, αλλα σίγουρα έχει την ικανότητα να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κρατήσει το πιράνχα και τα άλλα που σκέφτεται να δώσει. Αλλά καλά λέει......ξέρουμε την ιστορία του για το πως κατέληξαν όλα αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο του? Για ποιο λόγο πυροβολούμε τον πιανίστα?

Επισης να προσθεσω οτι με αυτον τον τροπο που χρησημοποιουν την εμπειρια τους μερικοι απομακρινουν αρκετα ατομα απο εδω μεσα στο να παρουσιασουν τα ψαρια τους ειτε ειναι σαν τα δικα μου ειτε μικροτερα γιατι γενικα σε ποστ οποιος κανει λαθος η εχει 10 εκατοστα λιγοτερο στο μηκος η στο πλατος η εχει ενα ψαρι που δεν ταιριάζει  πεφτετε να τον φατε αρκετοι απο εδω μεσα.. Οποτε το φορουμ απομακρυνει τους αρχαριους και οσους εχουν αγρια ψαρια.. Και επισης σκεφτειτε να τα δωσω τα ψαρια οπου ναναι και να πανε σε πετ σοπ η σε μικροτερα ενυδρεια μετα χειροτερα θα ειναι γιατι 1400 δειν ειναι και μικρο γιαυτο ειπα πιο πανω ψαχνω "καταλληλα" ενυδρεια για αυτα που θελω να δωσω! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Δεν ηρθα σε καμια αντιπαραθεση προσωπικα για την αποψη σου..

Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά... "3.  Έκφραση γενικής άποψης :"... έγραψα κι εσύ θεώρησες ότι αναφέρθηκα σε σένα; Στο 2 και στο 5... αναφέρομαι σε σένα... έχω βάλει το ψευδώνυμό σου.

Δεν αναγκασα κανεναν να του αρεσει..  ο τροπος σου δεν μου αρεσε και τα ασχετα που ειπες περα απο τα ψαρια..

ΔΕΝ έχουμε όλοι την ίδια συμπεριφορά... αυτό ΔΕΝ το βλέπεις κάθε μέρα γύρω σου, όταν κυκλοφορείς; Μια κοινωνία είναι και το κάθε forum... έχει και τον παράξενο (και το σταματάω εδώ).

Τωρα οσο για μαθηματα ολοι μαθαινουμε απο λαθη και μην νομιζεις δεν ειμαι και εγω λιγα χρονια δεν με ρωτησες γιατι υπαρχει ιχθυοφορτηση θα σου ελεγα την αιτια και το δικο μου λαθος μαζι δεν κρυβω κατι αλλιως δεν θα ανεβαζα φωτιγραφιες

 

Αυτό το θέμα θα το διαβάσουν κι άλλοι στο μέλλον... κι από τα σχόλια και τις δικές σου αλλαγές, θα αποφύγουν τυχόν λάθη (αυτό κράτα).... στο έγραψα και στο 5.  ;)

Γιατί εγώ πως νομίζεις ότι έμαθα... με επιφοίτηση; Και τότε... ΔΕΝ υπήρχε το διαδίκτυο να γλυτώσω και κάνα "ψιλό".- 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Corbil έγραψε:

....και η δική μου άποψη μιας και με μνημόνευσες. Η λέξη ικανότητα που αναφέρεις μοιάζει προσβλητική, και δε χρειάζεται πιστεύω να στο αναλύσω περεταίρω. Θα ήθελες να γράψεις εμπειρία, που θα ταίριαζε καλύτερα και θα το δεχθώ πιο εύκολα.

Η πρόθεση μου πάντως, ΔΕΝ ήταν αυτή που "μετάφρασες". 

 

Είμαι απο αυτούς που εδω και καιρό παρακολουθώ αρκετές συζητήσεις...δεν σου κρύβω ότι ενα απο τα καλύτερα και ενδιαφέροντα θέματα που διαβασα ήταν αυτό  περι των δίσκων και τα aquascape, που πραγματικά μέσω των αναλυσεων σου άρχισα να καταλαβαίνω πολλά περισσότερα πράγματα για δαύτους.

Να είσαι καλά... χαίρομαι που το κατάφερα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για καλά σου λόγια.

Όταν όμως σε κάποιου άλλου το θέμα αρχίζεις τις ερωτήσεις γρίφους..... για να πάρεις την λάθος απάντηση που σίγουρα θα σου δώσει.....γιατί εσύ έχεις την εμπειρία και εννοείται πως έχεις τη διάθεση να τον βοηθήσεις...... αλλά αυτό δεν γίνεται direct...... και έχουμε φτάσει εν προκειμένω στην 6η σελίδα να φαγωνόμαστε αν τα ψάρια χαίρονται, φοβούνται, πεινάνε κτλ κτλ. τότε χάνεται η μπάλα, ο ακροατής μπερδεύεται, βαριέται και τα παρατάει.

Λέξεις μεταξύ αγνωστων ανθρώπων όπως, αχταρμάς, θέματα περι ηθικής, προτάσεις περι ομοιοπαθουντων και άλλα πολλά που αναφέρθηκαν ασκόπως, μπορούν να αποφεύγονται. Ο άλλος τις προάλλες σε αντίστοιχο θέμα απαντούσε στην αρχαϊζουσα με ρητά και ανάγκασε τον άνθρωπο να κλειδώσει το θέμα του.

ΔΕΝ γνωρίζω σε ποίο θέμα αναφέρεσαι (ΔΕΝ διάβαζω, όλο το forum) αλλά ρωτάω (ακαδημαϊκά)... και με το να το "κλειδώσει", κέρδισε εκ της κινήσεως του κάτι; 

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

ΔΕΝ είμαι σε θέση να σου απαντήσω... μπορώ να σου πω όμως ότι... στην ζωή μου όμως έχω συναντήσει αρκετούς σοβαροφανείς, που κάποιοι "χαβαλέδες",  διέθεταν πολύ περισσότερη σοβαρότητα από δαύτους.

 

Ο Γιώργος (δεν τον  γνωρίζω τον άνθρωπο) δεν έχει πιθανώς την 35νταετή εμπειρία σου, αλλα σίγουρα έχει την ικανότητα να καταλάβει ότι δεν μπορεί να κρατήσει το πιράνχα και τα άλλα που σκέφτεται να δώσει. Αλλά καλά λέει......ξέρουμε την ιστορία του για το πως κατέληξαν όλα αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο του? Για ποιο λόγο πυροβολούμε τον πιανίστα?

 

 

Τίποτα ΔΕΝ πυροβολούμε... η μια λέξη φέρνει την άλλη (και ο καθένας μας "φορτίζεται" διαφορετικά. Όποιος θέλει να βλέπει σφαίρες... θα τις βλέπει. Το θέμα είναι στο τέλος να μένει... ουσία.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος giwrgosplat έγραψε:

Επισης να προσθεσω οτι με αυτον τον τροπο που χρησημοποιουν την εμπειρια τους μερικοι απομακρινουν αρκετα ατομα απο εδω μεσα στο να παρουσιασουν τα ψαρια τους ειτε ειναι σαν τα δικα μου ειτε μικροτερα γιατι γενικα σε ποστ οποιος κανει λαθος η εχει 10 εκατοστα λιγοτερο στο μηκος η στο πλατος η εχει ενα ψαρι που δεν ταιριάζει  πεφτετε να τον φατε αρκετοι απο εδω μεσα.. Οποτε το φορουμ απομακρυνει τους αρχαριους και οσους εχουν αγρια ψαρια.. Και επισης σκεφτειτε να τα δωσω τα ψαρια οπου ναναι και να πανε σε πετ σοπ η σε μικροτερα ενυδρεια μετα χειροτερα θα ειναι γιατι 1400 δειν ειναι και μικρο γιαυτο ειπα πιο πανω ψαχνω "καταλληλα" ενυδρεια για αυτα που θελω να δωσω! 

Αυτο δεν το καταλαβα να σ πω την αληθεια.Το φορουμ απομακρύνει πως;;;τι ακριβως εννοεις;;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι απο αυτούς που εδω και καιρό παρακολουθώ αρκετές συζητήσεις...δεν σου κρύβω ότι ενα απο τα καλύτερα και ενδιαφέροντα θέματα που διαβασα ήταν αυτό  περι των δίσκων και τα aquascape, που πραγματικά μέσω των αναλυσεων σου άρχισα να καταλαβαίνω πολλά περισσότερα πράγματα για δαύτους.

Να είσαι καλά... χαίρομαι που το κατάφερα και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για καλά σου λόγια.

 

-Αναρωτήσου γιατί ήταν ένα απο τα καλύτερα μου.......σου απαντώ αμέσως....Δεν υπήρχε ίχνος προσβολής στα αναμεταξύ σας posts και όλα είχαν να κανουν με τον δίσκο, με επιμορφωτικά video και με υγειής σχολιασμούς επί των video που αναρτήθηκαν.....με λίγα λόγια όλοι συμμετείχατε επικοδομητικά και κάνατε τον αναγνώστη να κρατήσει το ενδιαφέρον του στο θέμα, που στην προκειμένη ήταν ο δίσκος και το περιβάλλον του.

 

ΔΕΝ γνωρίζω σε ποίο θέμα αναφέρεσαι (ΔΕΝ διάβαζω, όλο το forum) αλλά ρωτάω (ακαδημαϊκά)... και με το να το "κλειδώσει", κέρδισε εκ της κινήσεως του κάτι; 

Είναι σοβαρά πράγματα αυτά?

 

- Περίεργο μου κάνει πως δεν το θυμάσαι μιας και συμμετείχες ενεργά σ εκείνο το topic, αλλά και ο φίλος με τα αρχαία ήταν ενας και μοναδικός και θα μου μείνει αξέχαστος και αυτός και τα αρχαία του και τα ειρωνικά του σχόλια. Ο φίλος που τελικά κλείδωσε το θέμα του σίγουρα κέρδισε την ηρεμία του (τουλάχιστον εκείνη τη στιγμή) μα χάσαμε όλοι οι υπόλοιποι στο να βλέπουμε ένα ενυδρείο με ψάρια απίστευτης ομορφιάς που δε νομίζω όμοιο του πως κυκλοφορεί στην Ελλάδα.

 

Τίποτα ΔΕΝ πυροβολούμε... η μια λέξη φέρνει την άλλη (και ο καθένας μας "φορτίζεται" διαφορετικά. Όποιος θέλει να βλέπει σφαίρες... θα τις βλέπει. Το θέμα είναι στο τέλος να μένει... ουσία.- 

 

- Σεβαστή η άποψή σου αλλά η κάθε λέξη όταν γράφεται έχει τη σημασία της.....και όταν είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων......αυτό το φόρτισμα-μετάφραση- όπως αλλιως θέλεις πέστο γίνεται αυτόματα, δεν χρειάζεται πολύ κόπος. Οταν σε ξέρω απο κοντά και είμαστε φίλοι το "ρε μ@λ@κ@" έχει πολύ διαφορετική σημασία απο το να στο γράψω εδω χωρίς να σε ξέρω.

 

Κοίτα επίσης να εκμεταλλευτεις το ωραίο nick που έχεις και να αποκτήσεις πολλούς fan's ......να μην είσαι μόνο ενας fan...... και τις γνώσεις έχεις και την εμπειρία αλλα και την παιδεία για να το καταφέρεις αυτό.

Τέλος απο μένα.....ας επικεντρωθούμε στο ενυδρείο του Γιώργου και ας χαρούμε όλοι τις φωτογραφίες που θα ανεβάζει και τις αλλαγές προς το καλύτερο που θα κάνει, μετα και απο τις συμβουλές που του δόθηκαν.

 

Έγινε επεξεργασία - Corbil
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Αυτο δεν το καταλαβα να σ πω την αληθεια.Το φορουμ απομακρύνει πως;;;τι ακριβως εννοεις;;

Γιατι οι περισσοτεροι εδω μεσα νομιζετε οτι μονο δισκοι πρεπει να υπαρχουν στο χομπι και μικροψαρα..οπως πχ αρκετοι εχουν ανεβασει 300 λιτρα και 400 λιτραε με ενα  κοπαδι δισκων αλλα πολυ ομορφο σε διακοσμηση και φυτα εκει ολοι λενε τελειο και πολυ ωραιο.. Αλλα σε ενα αντιστοιχο με θηρευτες που δεν παιρνει διακοσμηση γιατι διαλύονται  ολα ολοι λετε κακη διακοσμηση και ακαταλληλα ψαρια, ενω ο δισκος δεν χανει μεγεθος σε 300 λιτρα ε? Γιαυτο και λιγοι που εχουν θηρευτες  γραφουν εδω γιατι στα ηρεμα ψαρια το λαθος και ο υπερπληθυσμος φτιάχνεται ενω στο monsterfish ειναι κακουργημα και πρεπει να πεσουν ολοι να γραψουν ειρωνικα σχολια και μια μπλε φαλαινα που το εχω δει σε 2 3 δημοσιευσεις μαζι με τη δικια μου.. Α και για δελφινι επισης! Γιαυτο και εγω χεν ξερω αν θα μπω ατη διαδικασια να ξαναανεβασω εδω τιποτα οχι για τα αρνητικα σχολια αλλα για καποιον που θα ειρωνευτει και θα με τσιτωσει τη στιγμη που θα μοιραστω κατι του χομπι..... 

Έγινε επεξεργασία - giwrgosplat
Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικα δεν εχω καταλαβει οτι αυτο θελουν οι περισσότεροι, δλδ ενυδρεια με δίσκους κ μικροψαρα.Επειδη γραφεις..νομίζετε..λετε..μαλλον εννοεις κ μενα!!!προφανως η εγραψα λαθος αυτο που ειχα στο μυαλο μου η το καταλαβες λαθος.γενικα πιστευω οτι απο την στιγμη που το εκθετεις δημοσια(αλλοι δεν το κανουν)θα ακουσεις κ μεν σχολια κ δε!!!Επίσης βλεπω οτι μονος σου βλεπεις, οτι εχεις καποιον υπερπληθυσμό στον οποιον ποτε δεν σχολίασα,κ ότι θα κανεις αυτο που πρεπει για τα ζωντανα σου κ αυτο σ τιμα.τα υπολοιπα που γραφεις ειναι πραγματα που δεν συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...