Jump to content

new nano reef


Recommended Posts

Ναι τι ακριβώς θέλεις να μάθεις? 

Link to comment
Share on other sites

απλά το εχω βρει πολύ φτηνά και θέλω να πάρω αλλά να μην έχω μπελάδες. για να ειμαι σίγουρος οτι δεν θα επηρεαστεί κατι στο σύστημα λεω να το χρησιμοποιώ σαν προσθήκη στο red sea (πχ αναλογία 10%) σε καθε αλλαγή για μακροπρόθεσμη οικονομία.  Ετσι το συστημα δεν πρόκειται να καταλάβει καποια αλλαγή πιστευω. το εχω ξανακάνει οταν άλλαξα μαρκα και πηγα στο red sea. αυξανα το ποσοστό καθε φορά για να γινει ομαλά ή αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά άλλαξα αλάτι και δεν μου βγήκε σε καλο όποτε δεν θα το  πρότεινα.      

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα άλλαζα το red sea .

Πόσα λίτρα είπες ότι είναι το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Από Φόρεστ δοκίμασε το reef salt . 

Link to comment
Share on other sites

55-60 λιτρα. εντάξει δεν ειχα σκοπό ουτε εγώ να το αλλάξω απλά έλεγα να συμπληρώνω ενα 10% σε καθε αλλαγή με το aquaforest επειδή ήταν αρκετά φτηνότερο.....
Εντωμεταξύ το σκιμμερ θα βοηθήσει καθόλου (να πέσει πχ λιγο η αμμωνία που ειναι 0.25) γιατι 2 βδομάδες που τρεχει δεν βλέπω αλλαγή.  Αντιθέτως βλέπω λιγη πυκνή τριχοειδή αλγη σε κάνα 2 κοράλλια και ενα είδος ζωανθου εχει κλείσει εδώ και μια βδομάδα και δεν ανοίγει με τίποτα....
 

Link to comment
Share on other sites

Long story short, έπεσαν ψιλά κομμάτια άνθρακα στη φτερωτή του φίλτρου, τα έκανε ψιλή καρβουνοσκονη και γέμισε ο βράχος μαυρίλα. Το νερό σκουρινε και άλλα τέτοια ωραία.... 

 Άλλαξα το μισό νερό έκανα σκούπα τον βράχο και άλλαξα άνθρακα και αντιφοσφωρο και έπλυνα καλά σκιμμερ κυκλοφορητή φίλτρο. Μου πήρε δύο μέρες όμως να το καταλάβω και μάλλον εδώ θέμα με κάποια κοράλλια. 5α ζωντανά δείχνουν οκ. 

 

Σίγουρα δεν σας έχει συμβεί αυτό! 

Link to comment
Share on other sites

τελικά φαινεται πως το skimmer έσωσε την κατάσταση!  οι ζωανθοι άρχισαν να ξαναανοιγουν.... η σαλιαρα κανει ακομη μαυρα κόπρανα ομως.

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους δείχνει καλύτερα!  από την αλλη το σκιμμερ βγαζει ακόμη άνθρακα απο το νερό.....

61028614_10219209064328357_1473006124184633344_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά δείχνει η caulastrea...γενικά πως το βλέπεις το σύστημα..αρχίζει και ξαναπαίρνει μπροστά?

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2019 at 10:21 AM, dano23 said:

μια χαρά δείχνει η caulastrea...γενικά πως το βλέπεις το σύστημα..αρχίζει και ξαναπαίρνει μπροστά?

Ναι καλά πάει εκτός απο ενα κοράλλι που καιρό τώρα εχει μαζέψει τριχοειδή αλγη και πνίγεται... δεν ξέρω γιατί. Το σκιμμερ πάντως ακόμη βγάζει καρβουνίλα αλλά λιγότερη.
 

60985470_440165216809441_6447340940360155136_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

SAM_1116.JPG

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να βγάλεις την άλγη με το χέρι να καθαρίσει το κοράλι..??? 

Link to comment
Share on other sites

ξερίζωσα αρκετή αλλά ξαναβγαίνει... γιατι όμως? μόνο εκει έχει

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

ξερίζωσα αρκετή αλλά ξαναβγαίνει... γιατι όμως? μόνο εκει έχει

ξαναβγαίνει διότι δεν την καθαρίζεις τελείως και είναι λογικό αν είναι χωμένη καλά.

 

είχα και εγώ τέτοια άλγη στο συγκεκριμένο κοράλλι. υπομονη και θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, gifil said:

ξαναβγαίνει διότι δεν την καθαρίζεις τελείως και είναι λογικό αν είναι χωμένη καλά.

 

είχα και εγώ τέτοια άλγη στο συγκεκριμένο κοράλλι. υπομονη και θα φύγει.

Τι να κανω ακριβώς εκτός απο υπομονή??

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τι να κανω ακριβώς εκτός απο υπομονή??

Κοβε την όσο πιο κοντά μπορείς στο κοράλλι. 

Από μετρήσεις πως είσαι σε φωσφορικά;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι μόνο σε αυτό το σημείο πάρε ένα πινέλο ή μια μαλακή οδοντόβουρτσα και τρίψτεμε προσοχή περιμετρικά του λαιμού!

Link to comment
Share on other sites

φωσφορικά δεν δείχνει καθόλου το τεστ. το ξανακαθαρισα σήμερα αλλά δεν ξεριζώνεται με τίποτα η αλγη ειναι πολύ δεμενη στο κοράλλι... δεν το έκανα με οδοντόβουρτσα ομως γιατι εχω την εντύπωση πως δεν θα βοηθήσει. αν επιμένετε να το δοκιμάσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

61114041_442706139888682_690241333691940864_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Άστο και απλά πάρακολουθατο 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ειχαμε προσθήκες σε πολύ καλή τιμή απο αγγελία του submarine! να δούμε πως θα τα πάνε τωρα γιατι εχτές τα πήρα και αν και σίγουρα δεν χρειαζόταν τα ντιπαρα κιόλας (για ψυχολογικούς λόγους, δεν πάει το χέρι να βάλω κοραλι μέσα χωρίς ντιπαρισμα πρώτα) και μπορεί να τα ταλαιπώρησα λίγο....

 

IMG_20190617_185549.jpg

IMG_20190616_212116_HDR.jpg

IMG_20190617_185520.jpg

Link to comment
Share on other sites

και λιγο κίνηση...
 


 

64310555_10219440611796899_6609385993399173120_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικες. 

 Λιγο στρεσαρισμένα τα βλέπω ειναι η αλήθεια.  Πιστευω σε 1-2 μερες θα γινουν τουμπανα.  Αν μπορείς να τα ταίζεις και με καμια μίσιδα θα γίνουν τερατάκια 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...