Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Δεν μ'αρεσει.

Πολυ πλειμομπιλ. (φτιαχτο)

Μη παιδευεσαι τσαμπα, κανοντας πειραματα με αυτες τις πετρες.

Για να γινω συγκεκριμενος (ποσοτικα), βρες τριπλασιο ογκο πετρες, σε διπλασιο μεγεθος ανα πετρα και παιξε.

ΥΓ βγαλε την αφισα

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

την αφισα σκεφτηκα και εγω να του πω να τη βγαλει αλλα ταιριαζει με τις αλλες πετρες :D

Link to comment
Share on other sites

ακου..

οταν θεωρησεις εσυ οτι σου αρεσει εγω ειμαι της αποψης να το αφησεις ετσι οτι σχολιο και να παρεις!

εμεις συμβουλες σου δινουμε δεν εισαι αναγκασμενος να τις ακουσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα λινκ που το ειχε δειει ο Κυριος Στρατος...

Ειναι απο τα πιο ομορφα στημενα νταμαρια...:D

Πραγματικα ειναι πολυ ομορφο και φυσικο το στησιμο! Μπορεις φιλε georot1981 να παρεις μια ιδεα και μια βοηθεια απο το link αυτο.

Δεν μ'αρεσει.

Πολυ πλειμομπιλ. (φτιαχτο)

Μη παιδευεσαι τσαμπα, κανοντας πειραματα με αυτες τις πετρες.

Για να γινω συγκεκριμενος (ποσοτικα), βρες τριπλασιο ογκο πετρες, σε διπλασιο μεγεθος ανα πετρα και παιξε.

ΥΓ βγαλε την αφισα

Θα συμφωνησω με τον Σπυρο. Δυσκολα να πετυχεις καλο αποτελεσμα με τις συγκεκριμενες πετρες. Κατα την γνωμη μου απο τις πετρες που εχεις λειπει ο ογκος. Οι περισοτερες ειναι μικρες και πλατιες. Οι μεγαλύτερες απο αυτες θα μπορουσαν να μπουν στο ενυδρειο σου σχηματιζοντας ενα μικρο-δευτερευοντα ογκο (οπως αρκετα πετυχημενα εκανες στην αριστερη πλευρα του ενυδρειου σου) αλλα δυσκολα μπορουν να σχηματισουν τον βασικο ογκο-νταμαρι του ενυδρειου. Επειδη ειναι πλατιες, προσπαθοντας να δωσεις ογκο, αναγκαζεσε να βαλεις πολλες πετρες την μια πανω στην αλλη και αυτο δειχνει αφυσικο. Μην προσπαθεις να δωσεις αποτομα υψος στο νταμαρι σου. Δωσε μια πιο ομαλη κλιση. Καπου στο δειχνει με ενα σχηματακι ο Σταθης. Για ενα οσο το δυνατο φυσικο στησιμο φαντασου πως θα επεφταν και "καθοταν" οι πετρες αν τις εριχνες με ενα καροτσακι και οχι με το χερι. Ολα αυτα βεβαια στην θεωρια, γιατι δεν ξερω αν μπορεις να το πετυχεις με αυτες τις πετρες.

καλα δεν προκειται να στησω ενυδρειο εγω ετσι οπως παει το πραμα :P

Μην αγχωνεσε καθολου. Το στησιμοτων πετρων και της διακοσμησης ειναι το πιο σημαντικο κοματι για το ειδος του ενυδρειου που διαλεξες να δημιουργησεις. Θελει το χρονο του, τις δοκιμες του και την υπομονη του. Γιατι αφου κολλησεις τις πετρες και βαλεις τα ψαρια θα θελει πολυ περισσοτερο κοπο για να κανεις εστω και μια μικρη αλλαγη. Στο δικο μου το κοινωνικο με τα λιγα φυτα, τις δυο πετρες και τα τρια ξυλα μπορω ανα πασα στιγμη να κανω αλλλαγες.

Και φυσικα το αποτελεσμα θα πρεπει να ικανοποιει κυριως τα ψαρια σου και εσενα και κατα δευτερο λογο εμας...

Link to comment
Share on other sites

ακου..

οταν θεωρησεις εσυ οτι σου αρεσει εγω ειμαι της αποψης να το αφησεις ετσι οτι σχολιο και να παρεις!

εμεις συμβουλες σου δινουμε δεν εισαι αναγκασμενος να τις ακουσεις!!!

:P:wootwoot::wootwoot:

Η συζητηση μονο καλο κανει ακομα κι οταν διαφωνουμε.

Πολλα πραγματα που φαινονται ομορφα καποτε, οταν δοκιμασουμε στη πραξη και αλλους τροπους απο ιδεες αλλων μπορει να τα δουμε διαφορετικα :D

Αυτα ειναι θεμα γουστου,

ΟΜΩΣ ......

...αυτο που εχει σημασια ειναι να γλυτωσεις καποιες ταλαιπωριες, πχ αν εχεις ψηλο ενυδρειο και συνειδητοποιησεις αργα οτι δεν εχει κινηση ψηλα το ενυδρειο χωρις πετρες ψηλα, αντε μετα να αλλαξεις στησιμο με γεματο ενυδρειο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

αρα απο οτι καταλαβα πρεπει να βρω πιο ογκωδη πετρες και σκουρες..σωστα?μια γνωστη μου γεωλογος μου ειπε οτι ο υμηττος ειναι γεματος απο ασβεστολιθικες πετρες..σκεφτομαι να παω μια βολτα την πεμπτη μηπως και βρω τιποτα...μπορω να παω πουθενα αλλου?αν παλι δεν βρω εκει θα αναγκαστω να φερω απο την ναξο που θα παω σε 10 μερες.. :D

Link to comment
Share on other sites

ακου..

1.ειδα το πμ σου :D

2.πηγαινε οπου εχει πετρες και παρε απλα και σε αλλα σχηματα και χρωματα κλπ..

3.στο ενυδρειο θα τις βαλεις μαζι με τις αλλες που εχεις ηδη!Δε χρειαζεται να ειναι ολες ιδιες!

αν δε βρεις ασβεστολιθικες που ακουγεται συνεχεια οτι πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες δε χαλασε και ο κασομος!

τις βαζεις!

εγω θα σου ελεγα να μην κανεις ουτε το τεστ :P

μολις τις μαζεψεις απλωσε τις ολες μπροστα σου..

SETUP

θα φτιαξεις κατι ευκολο και ωραιο..

2 ψηλους λοφους εναν απο την καθε πλευρα(να ακουμπανε στα τζαμια)

και εμενα αυτο μου προτειναν και εκανα :wootwoot:

θα παρεις τις μεγαλυτερες πετρες και θα τις βαλεις κατω κατω ως βαση!

θα ακολουθησουν οι αλλες!

ΥΓ. θυμησου να μαζεψεις αρκετες πετρες και ας σου περισσψουν!

Link to comment
Share on other sites

....2 ψηλους λοφους εναν απο την καθε πλευρα(να ακουμπανε στα τζαμια)...

Μια ερωτηση και απο μενα.

Δεν πρεπει να παρει καποιες προφυλαξεις?

Αν γινει πχ ενας μικροσεισμος δεν υπαρχει περιπτωση να σπασει το τζαμι?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο μενα.

Δεν πρεπει να παρει καποιες προφυλαξεις?

Αν γινει πχ ενας μικροσεισμος δεν υπαρχει περιπτωση να σπασει το τζαμι?

αμα ειναι καλα κολλημενες δε θα μετακινηθουν!

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

αμα ειναι καλα κολλημενες δε θα μετακινηθουν!

ετσι δεν ειναι?

Δεν σε βλεπω και πολυ σιγουρο :D:P:wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?επλυνα πολλες φορες τις πετρες...σε περιπτωση που δεν εχουν πλυθει τελεια με το που με γεμισω νερο το ενυδρειο,το νερο αυτοματα θα βρωμισει?αν ναι πως καθαριζει μετα?συγγνωμη για την ασχετη ερωτηση :D

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?επλυνα πολλες φορες τις πετρες...σε περιπτωση που δεν εχουν πλυθει τελεια με το που με γεμισω νερο το ενυδρειο,το νερο αυτοματα θα βρωμισει?αν ναι πως καθαριζει μετα?συγγνωμη για την ασχετη ερωτηση :P

τις βαζεις σε κουβαδεις!

τους κοθβαδες τους γεμιζεις νερο!

μετα ριχνεις λιγο καθαρη χλωρινη..

που και που ανακατευεις!

την επομενη μερα τις ξεπλενεις και ξαναγεμιζεις τους κουβαδες με νερο απλα τωρα ριχνεις λιγο αντιχλωριο!

που και που ανακατευεις..

την επομενη μερα τις ξεπλενεις και τις βαζεις στο ενυδρειο!

αν το κανεις αυτο δε θα εχεις προβλημα :D

εννοω θα ειναι καλα πλυμμενες!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εκανα εγω ηταν με πιεστικο(που πλενουν τα αμαξια στα βενζιναδικα) και καυτο νερο.νομιζω οτι πλυθηκαν καλα..ελπιζω οταν γεμισω νερο να μην εχω ανεπιθυμητα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εκανα εγω ηταν με πιεστικο(που πλενουν τα αμαξια στα βενζιναδικα) και καυτο νερο.νομιζω οτι πλυθηκαν καλα..ελπιζω οταν γεμισω νερο να μην εχω ανεπιθυμητα αποτελεσματα..

δεν νομιζω να εχεις προβλημα παντως..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα...σημερα εβαλα τις πετρες την αμμο το θερμοστατη και τωρα κοιταω τι γινεται με το φιλτρο..μπορει καποιος να με βοηθησει?να υπενθυμισω εχω το eheim 2036

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα..καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..παμε λιγο στην επομενη απορια νου...αφου εριξα την αμμο πανω στις πετρες εχω αρχισει και γεμιζω με νερο το ενυδρειο..η αμμος σε πολλα σημεια μενει πανω στις πετρες ενω ειναι μεσα στο νερο...θα πεσει μονη της καποια στιγμη η να την ριξω εγω?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα..καταρχην ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση..παμε λιγο στην επομενη απορια νου...αφου εριξα την αμμο πανω στις πετρες εχω αρχισει και γεμιζω με νερο το ενυδρειο..η αμμος σε πολλα σημεια μενει πανω στις πετρες ενω ειναι μεσα στο νερο...θα πεσει μονη της καποια στιγμη η να την ριξω εγω?

Aστη οπως ειναι.Θα φυγει μονη της.

Βαλε καμια φωτογραφια να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Τα Νο3 σου λένε πότε να κάνεις αλλαγή... φρόντισε να είναι κοντά στο 10mg/ltr. αυτο γινεται αφού στρώσει το ενυδρείο! μεχρι να στρώσει δεν κανεις αλλαγές!

Νερό αλλάζεις περίπου 10-20%. Όσο μικρότερες αλλαγές τοσο το καλύτερο. Μικροτερες αλλαγές όμως πρεπει να γινονται πιο συχνά

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ μετα την τοποθετηση των πετρων

08082009711.th.jpg

σημερα το πρωι εβαλα κα ιτην υπολοιπη αμμο

08082009712.th.jpg

και πριν λιγο αφου εχει ξεθολωσει λιγο το νερο..

08082009715.th.jpg

πιστευω ειναι πολυ καλυτερο αποτι το προηγουμενο αποτελεσμα

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερο το στησιμο. Μπραβο σου...

Τωρα βαλε μπρος την διαδικασια στρωσιματος η οποία αργει καπως και μετα λεμε για νιτρικα και ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...