Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

οκ τα εβαλα.Ταισα τα ψαρακια μου χθες!

να τα ταισω αυριο πλαι ετσι?

Ναι ,όπως είπαμε καθε δεύτερη μέρα,οπότε αυρίο και ελάχιστη τροφή ,όποιος προλάβει να φάει και μόνο μια φορά.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι ,όπως είπαμε καθε δεύτερη μέρα,οπότε αυρίο και ελάχιστη τροφή ,όποιος προλάβει να φάει και μόνο μια φορά.

:)

:thumbup:

Eπισης αν κανεις το λαθος και σου μεινει προσπαθησε να την βγαλεις με μια αποχη πριν αρχισει να λιωνει :D

Link to comment
Share on other sites

μπα αυτα δεν αφηνουνε τιποτα..και ολο το μπολακι να βαλω θα το κατασπαραξουνε.. :) κυριε σωκρατη σε ενα προηγουμενο ποστ ο dias μου πει για μικροτερη αλλαγη νερου μετα απο 2 μερες..εγω τι να κανω?να κανω την μετρηση μου σε 3 μερες και βλεπουμε να φανταστω ετσι?

Link to comment
Share on other sites

μπα αυτα δεν αφηνουνε τιποτα..και ολο το μπολακι να βαλω θα το κατασπαραξουνε.. :D κυριε σωκρατη σε ενα προηγουμενο ποστ ο dias μου πει για μικροτερη αλλαγη νερου μετα απο 2 μερες..εγω τι να κανω?να κανω την μετρηση μου σε 3 μερες και βλεπουμε να φανταστω ετσι?

Κάνε αυτά που είπαμε και σε 3 μέρες μετά τις μετρήσεις που θα κάνεις θα δούμε και θα κρίνουμε τι θα κάνουμε.Οχι βιασύνη , υπομονή και μόνο υπομονή.

:)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι τελευταιο κυριε σωκρατη?τα τεστακια που εχω ειναι καλα?αν οχι ποια να παρω?

Μην ξοδεύεσαι είναι κρίμα με αυτά που έχεις θα κάνουμε την δουλειά μας.

:)

Link to comment
Share on other sites

αν επεσε λιγο τροφη και δε φαγωθηκε απο τα ψαρακια θα εχει σαν αποτελεσμα την αυξηση της αμμωνιας?και κατι ακομα..ποτε να αρχισω να καθαριζω τον βυθο απο τις ακαθαρσιες?

Link to comment
Share on other sites

αν επεσε λιγο τροφη και δε φαγωθηκε απο τα ψαρακια θα εχει σαν αποτελεσμα την αυξηση της αμμωνιας?και κατι ακομα..ποτε να αρχισω να καθαριζω τον βυθο απο τις ακαθαρσιες?

Στη φάση που είναι το ενυδρείο σου αλλά και πιο γενικά προσπαθούμε την τροφή να την τρώνε όλη,εξάλλου τα αφρικάνικα δεν έχουν τέτοια προβλήματα ανορεξίας.Αυτό δεν σημαίνει οτι ρίχνουμε πολλή τροφή.Ειδικά εσύ - το γράψαμε πιο πάνω- ελάχιστη τροφή θα ρίχνεις.Ακαθαρσίες εννοείς τα περιττώματα ;.Την επόμενη φορά που θα μας πείς τις μετρήσεις σου θα σου πώ γιατί πιθανόν να πάμε και σε αλλαγή πάλι νερού όπότε τότε θα σκουπίσεις αν θέλεις για να τραβήξεις τα περιττώματα.Τα ψάρια σε τι κατάσταση βρίσκονται ;

:)

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι υπερκινητικα..απο μαχες δεν εχουμε κατι το ιδιαιτερο εκτος απο ενα που κυνηγαει που και που...δηλαδη ποσο τροφη πρεπει να ριχνω?πιανω ισα ισα με τα 2 μου δαχτυλα λιγο τροφη και ριχνω..υπολογιζω 15 κοκκους τροφης να ριχνω..ειναι πολλοι?..αυριο εχω υπηρεσια.μεθαυριο θα κανω και μετρησεις και θα σας ενημερωσω.ελπιζω να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια ειναι υπερκινητικα..απο μαχες δεν εχουμε κατι το ιδιαιτερο εκτος απο ενα που κυνηγαει που και που...δηλαδη ποσο τροφη πρεπει να ριχνω?πιανω ισα ισα με τα 2 μου δαχτυλα λιγο τροφη και ριχνω..υπολογιζω 15 κοκκους τροφης να ριχνω..ειναι πολλοι?..αυριο εχω υπηρεσια.μεθαυριο θα κανω και μετρησεις και θα σας ενημερωσω.ελπιζω να πανε ολα καλα..

Αμα την τρώνε και δεν μένει τίποτα είμαστε εντάξει.Σου είπα, εσύ τώρα πρέπει να προσέχεις με την τροφή μέχρι να στρώσει το ενυδρείο.Τις οδηγίες τις γράψαμε πιο πάνω.

:)

Link to comment
Share on other sites

οκ...μεθαυριο παλι τροφη..θα κοιταξω να μην ξαναφησουν ποτε το φαι τους.. :) safestart θα πρεπει να ξαναβαλω στην επομενη αλλαγη νερου?παντως κυριε σωκρατη 1000 ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

οκ...μεθαυριο παλι τροφη..θα κοιταξω να μην ξαναφησουν ποτε το φαι τους.. :) safestart θα πρεπει να ξαναβαλω στην επομενη αλλαγη νερου?παντως κυριε σωκρατη 1000 ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Kαι σε 5 μερες να ξαναταισεις δεν υπαρχει προβλημα.Δεν παθαινουν τιποτα.Αυτο που πρεπει να σε απασχολει ειναι οι μετρησεις και οι αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

τελεια...μεθαυριο θα μαι παλι εδω με νεες μετρησεις και για νεες συμβουλες απο εσας... :)

Κοιταξε να χαλαρωσεις κι ολα θα πανε καλα. :D

Link to comment
Share on other sites

οκ...μεθαυριο παλι τροφη..θα κοιταξω να μην ξαναφησουν ποτε το φαι τους.. :angry2: safestart θα πρεπει να ξαναβαλω στην επομενη αλλαγη νερου?παντως κυριε σωκρατη 1000 ευχαριστω για την βοηθεια σας..

Οταν έλθει η ώρα της επόμενης αλλαγής μπορείς να βάλεις ξανά,Σε αυτό που λέει ο Στράτος πιο πάνω για την τροφή έχει δίκιο,δηλ. να αργήσεις και λιγες μέρες να ταίσεις δεν θα συμβεί και τίποτα.

Είπαμε χαλαρά και ψύχραιμα.Εδώ ρυθμίσαμε τόσα ενυδρεία σε σένα θα την πατήσουμε ; :D:thumbup:

:)

Link to comment
Share on other sites

Θύμησε μας πιο φίλτρο έχεις - το ecco της eheim ; - και τι ποσότητες υλικά έχεις μέσα.Αν έχεις λίνκ για το φίλτρο καλύτερα για να το δούμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

εχω το ehheim 2036...http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_32311_ehen ...μεσα συμπεριλαμβανε ολα τα υλικα που πρεπει να εχει..δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο εξτρα...επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μεθαυριο πρεπει να βαλω κανονικα μια δοση ιχνοστοιχειων που ειναι προγραματισμενη να βαλω..καλο βραδυ και τα λεμε παλι μεθαυριο...

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

εχω το ehheim 2036...http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_32311_ehen ...μεσα συμπεριλαμβανε ολα τα υλικα που πρεπει να εχει..δεν ξερω αν χρειαζεται κατι αλλο εξτρα...επισης θα ηθελα να ρωτησω αν μεθαυριο πρεπει να βαλω κανονικα μια δοση ιχνοστοιχειων που ειναι προγραματισμενη να βαλω..καλο βραδυ και τα λεμε παλι μεθαυριο...

γιωργος

Οταν λες υλικα;Ειχε μαζι βιολογικο υλικο,syporax ας πουμε;

Link to comment
Share on other sites

ειχε ακριβως και εβαλα μεσα αυτα που φαινονται και στο site www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_32311_ehen δεν ξερω τι ακριβως ειναι..χρειαζεται να βαλω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

ειχε ακριβως και εβαλα μεσα αυτα που φαινονται και στο site www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_32311_ehen δεν ξερω τι ακριβως ειναι..χρειαζεται να βαλω κατι αλλο?

Τώρα πέρασε και η ώρα και το μυαλό κουράστηκε δεν μπορώ να το βρώ εύκολα :D .Εχω την εντύπωση οτι έχει τρία καλάθια.Μπορείς να μου πεις σε κάθε καλάθι τι έχει ,σφουγγάρια ,βιολογικό υλικό ( μπίλιες subtratpro);

:)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πέρασε και η ώρα και το μυαλό κουράστηκε δεν μπορώ να το βρώ εύκολα :D .Εχω την εντύπωση οτι έχει τρία καλάθια.Μπορείς να μου πεις σε κάθε καλάθι τι έχει ,σφουγγάρια ,βιολογικό υλικό ( μπίλιες subtratpro);

:)

Απ'οτι βλεπω εχει δυο καλαθια,ενα με βιομπαλες,ενα με υλικο,δεν διακρινω τι ειναι,και ενα σφουγκαρι.

Link to comment
Share on other sites

Aν ειναι με τα υλικα αυτα που βλεπω,νομιζω θα χρειαστεις και αλλα.

Και τα 750lt/h μου φαινονται λιγα για τα λιτρα σου.Μηπως θα επρεπε να σκεφτεις ενα φιλτρο ακομα γεματο υλικο;Θα ηταν οτι καλυτερο,ειδικα στην περιπτωση σου..................

Link to comment
Share on other sites

ξαναγραψε το τελευταιο σου ποσταρισμα γιατι δε βγαινει ακρη και θα διαγραφει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...