Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

καλησπερα και παλι σε ολους...χτες προσπαθησα να ποσταρω απο την υπηρεσια μου μεσω κινητου αλλα η προσπαθεια ητανε ανεπιτυχης..αυτο που σας ελεγα ητανε οτι το φιλτρο αποτελειται στο 1ο μερος απο κατι μαυρους μικρους πλαστικους κυλινδρους,στο 2ο απο κατι μπιλακια στο μεγεθος στραγαλιου(δεν ειναι πλαστικο αυτο αλλα αν δεν κανω λαθος φυσικο)στο 3ο απο ενα σφουγγαρι και απο αλλο ενα αμεσως πιο πανω..

α)χρειαζομαι και αλλα πραγματα?

β)750 λιτρα την ωρα για ενυδρειο με καθαρα λιτρα 275-300 δεν ειναι καλα?

γ)εκανα μια αλλαγη νερου στις 31/8 βαζοντας και safestart και ταισα τα ψαρακια μου στις1/9..ποτε να κανω τα τεστακια μου ποτε να κανω την επομενη αλλαγη και ποτε να τα ξαναταισω?

ευχαριστω

γιωργος

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα και παλι σε ολους...χτες προσπαθησα να ποσταρω απο την υπηρεσια μου μεσω κινητου αλλα η προσπαθεια ητανε ανεπιτυχης..αυτο που σας ελεγα ητανε οτι το φιλτρο αποτελειται στο 1ο μερος απο κατι μαυρους μικρους πλαστικους κυλινδρους,στο 2ο απο κατι μπιλακια στο μεγεθος στραγαλιου(δεν ειναι πλαστικο αυτο αλλα αν δεν κανω λαθος φυσικο)στο 3ο απο ενα σφουγγαρι και απο αλλο ενα αμεσως πιο πανω..

α)χρειαζομαι και αλλα πραγματα?

β)750 λιτρα την ωρα για ενυδρειο με καθαρα λιτρα 275-300 δεν ειναι καλα?

γ)εκανα μια αλλαγη νερου στις 31/8 βαζοντας και safestart και ταισα τα ψαρακια μου στις1/9..ποτε να κανω τα τεστακια μου ποτε να κανω την επομενη αλλαγη και ποτε να τα ξαναταισω?

ευχαριστω

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εκανες ξανα;Αν εχεις χρονο σημερα(αλλιως αυριο) κανε παλι μια αλλαγη.Υπολογισε τα λιτρα που θα αλλαξεις και βαλε παλι το αναλογο safestart.

Εγω θεωρω οτι θελεις κι αλλο ενα φιλτρο.Στο Ριο300 οταν το ειχα με Malawi ειχα δυο 2217.

Γνωμη μου.............

Ενημερωσε μας παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις εκανες ξανα;Αν εχεις χρονο σημερα(αλλιως αυριο) κανε παλι μια αλλαγη.Υπολογισε τα λιτρα που θα αλλαξεις και βαλε παλι το αναλογο safestart.

Εγω θεωρω οτι θελεις κι αλλο ενα φιλτρο.Στο Ριο300 οταν το ειχα με Malawi ειχα δυο 2217.

Γνωμη μου.............

Ενημερωσε μας παλι. :)

+1 :angry2:

συμφωνώ με το Στράτο , θεωρώ ότι πρέπει να πάρεις άμεσα ένα 2217(γεμάτο supstart pro :thumbup: )

το βιολογικό υλικό που έχεις δεν επαρκεί, κατά την γνώμη μου.

καλή συνέχεια :D

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο την βραδυνη μου βολτα...ειδα ενα απο τα τεσσσερα labidochromis να ειναι στο βυθο και να ανασαινει πιο γρηγορα..οταν πλησιαζα το χερι μου στο τζαμι αλλοτε εμενε στο βυθο αλλωτε κολυμπουσε προς τις τρυπες..τι μπορει να επαθε?εκανα καποιες μετρησεις και ειχα τα εξης αποτελεσματα..

no3 25

no2 1

gh 8

kh 8

ph 7,6

nh3/nh4 0,2

να κανω αλλαγη νερου και να βαλω safestart?

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισα απο την βραδυνη μου βολτα...ειδα ενα απο τα τεσσσερα labidochromis να ειναι στο βυθο και να ανασαινει πιο γρηγορα..οταν πλησιαζα το χερι μου στο τζαμι αλλοτε εμενε στο βυθο αλλωτε κολυμπουσε προς τις τρυπες..τι μπορει να επαθε?εκανα καποιες μετρησεις και ειχα τα εξης αποτελεσματα..

no3 25

no2 1

gh 8

kh 8

ph 7,6

nh3/nh4 0,2

να κανω αλλαγη νερου και να βαλω safestart?

Να το κανεις.Εχεις αναταραξη στην επιφανεια ωστε να οξυγονωνεται το νερο;

Αν οχι ανεβασε την εξαγωγη του φιλτρου προς την επιφανεια και ρυθμισε το ωστε να κανει κυματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Να το κανεις.Εχεις αναταραξη στην επιφανεια ωστε να οξυγονωνεται το νερο;

Αν οχι ανεβασε την εξαγωγη του φιλτρου προς την επιφανεια και ρυθμισε το ωστε να κανει κυματισμο.

Στρατο μηπως θα τον βοηθουσαν καποιες βιταμινες;

Link to comment
Share on other sites

Να το κανεις.Εχεις αναταραξη στην επιφανεια ωστε να οξυγονωνεται το νερο;

Αν οχι ανεβασε την εξαγωγη του φιλτρου προς την επιφανεια και ρυθμισε το ωστε να κανει κυματισμο.

ναι...η εξαγωγη του φιλτρου πεφτει απο 2-3εκατοστα πιο ψηλα απο την επιφανεια του νερου..τι αλλαγη νερου να κανω?10 η 20 %?για να την κανω τωρα..

υγ εχω και αεροπετρα σε λειτουργια

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Στρατο μηπως θα τον βοηθουσαν καποιες βιταμινες;

Το προβλημα που υπαρχει δεν εχει σχεση με βιταμινες...............

Link to comment
Share on other sites

Εσυ ξερεις καλυτερα :)

mod note

Παιδια θα σας παρακαλεσω να μην γραφεται απλα για να γραφεται.

Υπαρχει προβλημα,και το θεμα πρεπει να μεινει οσο καθαρο γινεται,ωστε να μπορεσουμε να βοηθησουμε οσο γινεται.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τελικα κυριε στρατο να ξεκινησω την αλλαγη νερου?αν ναι ποσο τις %?

Αν μπορεις και 20%.

Ιδια διαδικασια οπως προχτες.Διαβασες για την αναταραξη που ρωτησα πιο πανω;

Link to comment
Share on other sites

ναι...η εξαγωγη του φιλτρου πεφτει απο 2-3εκατοστα πιο ψηλα απο την επιφανεια του νερου..τι αλλαγη νερου να κανω?10 η 20 %?για να την κανω τωρα..

υγ εχω και αεροπετρα σε λειτουργια

αυτο σας απαντησα..βαζω κανονικα αντιχλωριο-safestart ετσι?

Link to comment
Share on other sites

αυτο σας απαντησα..βαζω κανονικα αντιχλωριο-safestart ετσι?

Κανονικα αντιχλωριο,και safe start σε αναλογια του ογκου νερου που θα αλλαξεις.

Μετρησεις αυριο και ενημερωνεις.

Παντως ξαναλεω,χρειαζεσαι και αλλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

πρεπει αμεσα να το αγορασω?Αν καθυστερησω λιγες μερες επηρεαζει τοσο?συνεχιζω τις αλλαγες μου..επισης ηθελα να ρωτησω το αντιχλωριο που πρεπει να βαλω το βαζω στο ενυδρειο με το που συμπληρωσω το νερο?σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Στο δοχειο προετοιμασια οπου βαζεις το νερο βαλε αντιχλωριο οσο ml λεει για τα λιτρα του δοχειο 2 ωρες τουλαχιστων πριν...Και μετα κανε την αλλαγη :)

Link to comment
Share on other sites

To οτι βρισκεις στις μερτησεις Νιτρωδη (ΝΟ2) διχνει πως ή δεν εχει τελειωσει το στρωσιμο του ενυδρειου ή δεν εχεις την απαραιτητη ποσοτητα βιολογικων υλικων για να φιλοξενησει αποκιες βακτηριων ικανες σε αριθμο να δεσμευουν αμεσα τα παραγωγα του αζωτο.

Τα νιτρωδη ειναι τοξικα οπως και η αμμωνια.

Με λιγα λογια, θελεις κι αλλο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι χθές το βράδυ δεν μπόρεσα να είμαι μέσα στο φόρουμ.Να κάνεις λοιπόν την αλλαγή νερού όπως λέει και Ευστράτιος πιο πάνω.Αλλά φοβάμαι οτι με το φίλτρο που έχεις στο ενυδρείο σου και την ποσότητα βιολογίας τα πράγματα δεν είναι εύκολα.Εμένα η γνώμη -εξάλλου αναφέρθηκε και πιο πάνω- είναι οτι άμεσα πρέπει να πάρεις ενα φίλτρο αξιοπρεπές για παράδειγμα ενα 2217 και να το γεμίσεις βιολογικό υλικό.Τις οδηγίες που σου δώσαμε να τις ακολουθήσεις ( αλλαγή νερού κ.τ..λ) ,αλλά η πρόσθεση και άλλου φίλτρου για μένα είναι κρίσιμη.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και οι φιλοι πιο πανω,η αγορα του δευτερου φιλτρου ειναι μονοδρομος.

Οσο γρηγοροτερα το κανεις,τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν με την αγορα του συγκεκριμενου φιλτρου το ΝΟ2 θα βοηθησει γινει 0.Ποσο κανει περιπου(ειδα κατι τιμες στο ιτνερνετ 90 ευρω),πιστευετε οτι θα ηταν προτιμοτερο να πουλησω το υπαρχον και να επαιρνα μονο το 2217?Η να τα εχω και τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους,Αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν με την αγορα του συγκεκριμενου φιλτρου το ΝΟ2 θα βοηθησει γινει 0.Ποσο κανει περιπου(ειδα κατι τιμες στο ιτνερνετ 90 ευρω),πιστευετε οτι θα ηταν προτιμοτερο να πουλησω το υπαρχον και να επαιρνα μονο το 2217?Η να τα εχω και τα δυο?

Σιγουρα θα βοηθησει.

Αλλα το θεμα ειναι να εχεις οσο το δυνατον περισσοτερο βιολογικο υλικο.Αρα το να πουλησεις το ενα φιλτρο και να παρεις το αλλο ειναι ατοπο.

Χρειαζεσαι δυο φιλτρα οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

πηρα το water inn και μου ειπε οτι κοστιζει 145 ευρω μονο με τα σφουγγαρια..το βιολογικο υλικο ποσο κοστιζει γνωριζει καποιος να μου πει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...