Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Διαβάζω αρκετές μέρες τώρα γιά τήν macroalgae caulerpa ή άλλες, μπορούν αυτές νά κρατηθούν σέ fish only μέ ζωντανό βράχο? είναι ρίσκο νά τό δοκιμάσω?

Θα πρέπει να έχεις πολύ καλό φωτισμό και να μην έχεις αλγοβόρα ψάρια, για παράδειγμα naso.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα έβαλα 2 γαρίδες cleaner, είναι τώρα μία ώρα πού έχουν ανέβη καί οι δύο επάνω στόν naso καί τόν καθαρίζουν, ένα καταπληκτικό θέαμα!!!

Link to comment
Share on other sites

σε λίγο θα τον δεις να τις παρακαλεί να συνεχίσουν :D ..

.. σε λίγες μέρες θα καθαρίζουν και το χέρι που τις πλησιάζει ..

.. θα αλλάζουν ‘πουκάμισο’ … είναι από τα πιο ενδιαφέροντα ζωντανά που μπορείς να έχεις . :thumbup: .

να σου ζήσουν :thumbup: !

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω οτι χρειάζεται νά βάλω καί γιατρό, βέβαια μού είπαν ότι τό καθάρισμα τού γιατρού δέν τό κάνει κανένα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Μία συμβουλή από όποιον ξέρει, διαβάζω τελευταία γιά τά φίλτρα άμμου, δουλεύουν αυτά σέ fish only ενυδρεία?

Δηλαδή μπορώ νά καταργήσω τό EHEIM μέ substratpro σάν βιολογικό, καί νά

έχω φίλτρο άμμου είναι καλύτερο?

Link to comment
Share on other sites

σε σπάνιες περιπτώσεις ο γιατρός ΄ επιβιώνει σε ενυδρείο .. μη ρισκάρεις .. αν δεν κάνω λάθος είναι μέσα στη λίστα με τα ψάρια που δεν πρέπει να αγοράζουμε αν έχουμε οικολογική συνείδηση…

οι γαρίδες κάνουν άριστη δουλειά..

το φίλτρο άμμου χρειάζεται ένα καλό προφιλτρο για να μην μαζεύει μέσα του βρωμιά .. έχει την καλύτερη αναλογία όγκου / απόδοσης ..

υπάρχει η άποψη ότι σε ένα σύστημα με αρκετό ζωντανό βράχο δεν είναι προτεινόμενη λύση γιατί στερεί από τον βράχο την δυνατότητα να αναπτύξει όλη τη βιολογία που μπορεί

Link to comment
Share on other sites

και κάτι άλλο η ποσότητα νερού που μπορεί να περνάει από μέσα του είναι ελεγχόμενη και αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς έτσι απλά να βγάλεις το παλιό φίλτρο και να βάλεις άμμου.. πρέπει να κάνεις μια διακλάδωση και με βάνα να δίνεις νερό στο άμμου :D

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή κατά την γνώμη σου τί προτείνεις EHEIM 2229 WET DRY ή Φίλτρο άμμου, γιατί σκέφτωμαι νά αλλάξω αυτό πού έχω τό 2217 βιολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την χαζή απορεία αλλά το ψάρι με το χαιδευτικό γιατρός

ποιο είναι? δλδ πως ονομάζεται αλλιώς?

ετσι για να ξέρω!

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μια ιδέα είναι να κρατήσεις ένα καλό canister σαν το 2217 για χημικό- μηχανικό καθάρισμα και παράλληλα στην έξοδο του να βάλεις ένα άμμου ..

..

ίσος να είναι καλύτερα να επενδύσεις σε ζωντανό βράχο .. σκέψου το

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ή σειρά πού δουλεύω τώρα, ένα 2217 μηχανικό-χημικό, ένα 2217 βιολογικό μέ substrate, UV καί επιστροφή στό ενυδρείο, όλα αυτά συνδεμένα όπως τά είπα σέ σειρά τό ένα παίρνει από τό άλλο, τώρα στή θέση τού 2217 βιολογικού έλεγα νά βάλω κάτι πιό εξελιγμένο, γι αυτό σέ ρώτησα, οπότε πάω γιά άμμου, θά πρέπει νά συνδέσω τό άμμου συνέχεια από τό παλιό βιολογικό γιά κανένα μήνα μέχρι νά πιάση βακτηρίδια καί τό άμμου, καί μετά βγάζω τό 2217, τά λέω καλά?

Βράχο ζωντανό έχω 15 κιλά, και θά βάλω κι άλλο!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι ή σειρά πού δουλεύω τώρα, ένα 2217 μηχανικό-χημικό, ένα 2217 βιολογικό μέ substrate, UV καί επιστροφή στό ενυδρείο, όλα αυτά συνδεμένα όπως τά είπα σέ σειρά τό ένα παίρνει από τό άλλο, τώρα στή θέση τού 2217 βιολογικού έλεγα νά βάλω κάτι πιό εξελιγμένο, γι αυτό σέ ρώτησα, οπότε πάω γιά άμμου, θά πρέπει νά συνδέσω τό άμμου συνέχεια από τό παλιό βιολογικό γιά κανένα μήνα μέχρι νά πιάση βακτηρίδια καί τό άμμου, καί μετά βγάζω τό 2217, τά λέω καλά?

Βράχο ζωντανό έχω 15 κιλά, και θά βάλω κι άλλο!

αν θέλεις να το κάνεις έτσι θα βάλεις ένα Τ στο λάστιχο εξόδου του τελευταίου φίλτρου έτσι ώστε ένα μέρος του εξερχόμενου νερού να πηγαίνει στο φίλτρο άμμου , για αυτό πρέπει πριν το φίλτρο άμμου να υπάρχει και μια βάνα που θα ρυθμίζεις τη ποσότητα νερού που παίρνει γιατί χρειάζεται πολύ λιγότερο νερό από αυτό που δίνει το 2217

το νερό λοιπόν θα φεύγει από το 2217 που εχεις σαν βιολογικό και θα δίνει και στο φίλτρο άμμου και στην uv – επιστροφή

αν όμως έχεις ένα λειτουργικό υπόστρωμα και ικανή ποσότητα ζωντανού βράχου καλή κυκλοφορία νερού .. μπορείς να έχεις μόνο ένα 2217 σαν χημικό ..

.. φτάνει να μην προσπαθήσεις να βάλεις όλα τα ψαράκια που βλέπεις και σου αρέσουν .. φτιάξε μια καλή ομάδα σιγά σιγά και αστα μετά στην ησυχία τους

Link to comment
Share on other sites

Ηλια καλυτερα να μην προχωρησεις σε αγορα και αλλου βιολογικου! Οπως εχουμε ξαναγραψει το καλυτερο ειναι να αγορασεις αρκετο βραχο και σιγα σιγα να αφαιρεσεις και τα υλικα βιολογικου φιλτραρισματος που εχεις τωρα και να αφησεις τη δουλεια αυτη στον βραχο και στην αμμο σου! Γιατι δεν σου αρεσει αυτη η λυση και προτημας περισσοτερη τεχνολογια ενω σχεδον ολοι επενδυουν σε φυσικα συστηματα??

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό θά κάνω πού λέει ο συντονιστής μας, ήδη έχω 15 κιλά ζωντανό βράχο καί αρκετή ζωντανή άμμο,θά συμπληρώσω ακόμα 15 κιλά βράχο καί νομίζω οτι είμαι εντάξει!!

Link to comment
Share on other sites

έτσι εεε :thumbup: ..

όλη η δόξα για τους συντονιστές .. για τους απλούς και τίμιους χρήστες τίποτα. :D:angry2: . :thumbup:

Ποτε δεν ξερεις τι θα σου συμβει.... :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Ε! νά κρατάμε καί τήν ιεραρχία έτσι? πλάκα κάνω παιδιά σάς ευχαριστώ όλους μέ έχεται βοηθήση πολύ.

Σήμερα έβαλα άλλα 6 κιλά ζωντανό βράχο! αλλά πάει τό άτιμο τό ψάρι καί τόν τρώει όλη τήν ώρα!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα άλλα 6 κιλά ζωντανό βράχο! αλλά πάει τό άτιμο τό ψάρι καί τόν τρώει όλη τήν ώρα!

Αυτός είναι ο προορισμός του ψαριού και η συμετοχή του στην τροφική αλυσίδα του συστήματος.

Όταν ο βράχος είναι επαρκής και ο αριθμός των ψαριών σωστός φτάνει για να τα θρέψει, ώστε να μη χρειάζονται επιπλέον προσθήκη τροφής.

Link to comment
Share on other sites

Τό σκέφτηκα αυτό, αλλά έτσι δέν θά μπορέση νά αναπτυχθή ο φουκαράς ο βράχος!!

Οι μικροοργανισμοί του βράχου αναπτύσσονται συνεχώς ανάλογα με την ποσότητα τροφής, που λαμβάνουν.

Τα ψάρια, που βόσκουν στο βράχο, τρέφονται με άλγη και μικρούς οργανισμούς, που ζουν και αναπτύσσονται στη εξωτερική επιφάνειά του.

Ορισμένοι από αυτούς είναι χρήσιμοι, άλλοι όμως είναι επιβλαβείς. Τα ψάρια, οι γαρίδες, καβούρια κλπ φροντίζουν για τη σωστή ισορροπία, όλων αυτών των μικρών οργανισμών, που συγκατοικούν στο βράχο και που με τη σειρά τους συμβάλουν στη γενική βιολογική ισορροπία του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς οι γιατροί έχουν μεγάλο ποσοστό θνησιμότητας. Από τα 10 υποείδη που προκύπτουν τα 9 έχουν ποσοστό θνησιμότητας 100%.Ο Labroides dimidiatus 80% δηλ 2 στα 10 ψάρια θα ζήσουν στην αιχμαλωσία. :D

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε τους γιατρους στη θαλασσουλα :D

Εκτος απο τις γαριδες που ειναι εξαιρετικη λυση εχω δει εκπληκτικο καθαρισμα απο τα Gobiosoma oceanops (Neon Goby)...μικρα Gobies που στην πιο συνηθισμενη μπλε μορφη τους μοιαζουν αρκετα στο γιατρο χρωματικα (υπαρχει και η κιτρινο-χρηση εκδοχη τους)... εχω και τα 2 χρωματα στο ενυδρειο μου και κανουν πολυ καλη δουλεια ενω τρωνε και οτι ταιζω τα αλλα ψαρια μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...