Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Μήπως ξέρει κάποιος εάν η sinularia σκοτεινά πέφτει και όταν ανάβει φως ανεβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μήπως ξέρει κάποιος εάν η sinularia σκοτεινά πέφτει και όταν ανάβει φως ανεβαίνει?

Σωστά. Αυτό ισχύει με όλα τα φωτοσυνθετικά κοράλλια.

Ειδικά τα μαλακά, όταν ανάβουν τα φώτα απορροφούν νερό μεγάλες ποσότητες, φουσκώνουν και αναπτύσσονται πολύ. Αυτό γίνεται για να αυξηθεί η φωτοσυνθετική επιφάνειά τους, αλλά και για να ψαρέψουν πλαγκτονικούς οργανισμούς.

Αντίθετα το βράδυ γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Αποβάλλουν το νερό, από το σώμα τους και συρρικνώνονται.

Την μεγαλύτερη ανάπτυξη θα την παρατηρήσεις στο μέσον της φωτοπεριόδου, ενώ μια περίπου ώρα πριν σβήσουν τα φώτα, θα παρατηρήσεις να μικραίνει, σαν να γνωρίζει ότι τελειώνει η μέρα και έρχεται η ώρα του ύπνου.

Το πραγματικό χρώμα του είδους, που έχεις, είναι μπεζ προς ροζ. Σε διαφορετικές συνθήκες φωτισμού θα υπερισχύει το ένα ή το άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα ένα βράχο γεμάτο μανιτάρια σύν μια μικρούλα ανεμώνη η οποία ήταν επάνω.

Δεν πάω καλά! μήπως έχω τα πρώτα συμπτώματα της reef-ίασης γιατρέ μου? χα! χα!

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον φωτισμό, έχω fish only μαζί με ζωντανό βράχο, και sinularia και μανιταράκια, και τον βασικό φωτισμό, 2 λάμπες Τ8 μέγεθος 1,50 μία MARIN WHITE 10,000 kelvin, και μία ACTINIC BLUE, και έβαλα στην λευκή ρεφλέκτορ, ο οποίος πράγματι μου έδωσε περίπου + 50% φώς, είμαι εντάξη? έχω στην ακρη

μια γαλάζια 1,20 Τ8 να βάλω και αυτήν?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα ένα βράχο γεμάτο μανιτάρια σύν μια μικρούλα ανεμώνη η οποία ήταν επάνω.

Δεν πάω καλά! μήπως έχω τα πρώτα συμπτώματα της reef-ίασης γιατρέ μου? χα! χα!

Περαστικά αν και η νόσος είναι ανίατη.

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω κάτι για τον φωτισμό, έχω fish only μαζί με ζωντανό βράχο, και sinularia και μανιταράκια, και τον βασικό φωτισμό, 2 λάμπες Τ8 μέγεθος 1,50 μία MARIN WHITE 10,000 kelvin, και μία ACTINIC BLUE, και έβαλα στην λευκή ρεφλέκτορ, ο οποίος πράγματι μου έδωσε περίπου + 50% φώς, είμαι εντάξη? έχω στην ακρη

μια γαλάζια 1,20 Τ8 να βάλω και αυτήν?

Θα σου πρότεινα να προσθέσεις ακόμα μια marin white.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές έβαλα ένα grammy 3 πόντους, και ένα tricolor 4 πόντους περίπου, οπότε τώρα έχουμε,

1) naso 20 cm

2) Αυτοκράτορα 15 cm

3) Clown 5 cm

4) Damsel 3 cm

5) grammy 3 cm

6) Tricolor 4 cm

Αυτό είναι αρκετή ιχθυοφόρτηση στα 300 λίτρα? γιατί έχω παραγγείλειι και ένα PARU 8 πόντους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχθές έβαλα ένα grammy 3 πόντους, και ένα tricolor 4 πόντους περίπου, οπότε τώρα έχουμε,

1) naso 20 cm

2) Αυτοκράτορα 15 cm

3) Clown 5 cm

4) Damsel 3 cm

5) grammy 3 cm

6) Tricolor 4 cm

Αυτό είναι αρκετή ιχθυοφόρτηση στα 300 λίτρα? γιατί έχω παραγγείλειι και ένα PARU 8 πόντους.

Νομιζω οτι πρεπει να ακυρωσεις την παραγγελια του Pomacanthus paru :) καθώς μιλάμε για ακόμα ένα μεγάλο ψάρι (40 εκ μήκος + αρκετό ύψος) οπότε στα 300 λίτρα μαζί με το naso και τον αυτοκράτορα πάμε αρκετά....Νομίζω οτι θα είναι υπερβολή..... περιμένουμε βέβαια και άλλες γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πρεπει να ακυρωσεις την παραγγελια του Pomacanthus paru :) καθώς μιλάμε για ακόμα ένα μεγάλο ψάρι (40 εκ μήκος + αρκετό ύψος) οπότε στα 300 λίτρα μαζί με το naso και τον αυτοκράτορα πάμε αρκετά....Νομίζω οτι θα είναι υπερβολή..... περιμένουμε βέβαια και άλλες γνώμες...

Θα συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου, με το Φίλο Μάνο, ότι είναι υπερβολή η προσθήκη και άλλου μεγάλου ψαριού στα 300lt.

Ήδη ο Αυτοκράτορας και ο naso και σε αυτά τα μεγέθη, που προτίμησες είναι αρκετά για να μην πω οριακά για ένα τέτοιο σύστημα.

Δεν πρέπει να σου διαφεύγει, πως τα αγγελόψαρα έχουν μεγάλες διατροφικές ανάγκες, πολύ δε περισσότερο αν είναι και μεγάλα μεγέθη. Θα είσαι υποχρεωμένος να ρίχνεις μεγάλες ποσότητες τροφής, που πιθανά το σύστημά σου δεν θα μπορεί να αφομοιώσει.

Επίσης να επισημάνω, ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι reef safe, πράγμα που θα σου κάνει απαγορευτική την προσθήκη αρκετών ειδών κοραλλιών στο ενυδρείο σου.

Τέλος να σου υπενθυμίσω, πως οι ισορροπίες σε ένα θαλασσινό ενυδρείο, είναι πολύ λεπτές και ανατρέπονται πολύ εύκολα, ιδιαίτερα σε μικρά συστήματα, τα οποία δεν συγχωρούν λάθη.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Ηλία θα συμφωνήσω με τον Μάνο και τον Νίκο. Τα λίτρα σου είναι λίγα για να στηρίξουν και ένα paru θα δημιουργηθούν και αρκετές εντάσεις μιας και θα έχεις δυο κυριαρχικά αγγελόψαρα και θα στρεσαριστεί πολύ ο Αυτοκράτορας σου.

Όπως βλέπω μάλλον πρέπει να πας σε περισσότερα λίτρα νερού στο άμεσο μέλλον έτσι ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές σε ψάρια που σου αρέσουν πολύ. :angry2:<_<

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να επισημάνω, ότι τα ψάρια αυτά δεν είναι reef safe, πράγμα που θα σου κάνει απαγορευτική την προσθήκη αρκετών ειδών κοραλλιών στο ενυδρείο σου.

Για τα υπολοιπα στα ειπαν τα παιδια πριν. Δεν ταιριαζουν στο συστημα σου τα συγκεκριμενα ψαρια. Θελεις σαφως μεγαλυτερο ενυδρειο και μην ξεχνας πως τα συγκεκριμενα ψαρια μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!

Το θεμα για εμενα ειναι τωρα και για το ενυδρειο σου τι μορφη θα παρει. Τωρα πας καθαρα για fish-only, κοραλια δεν θα επιβιωσουν σε ενα τετοιο συστημα. Εαν θες να πας για reef πρεπει να προχωρησεις σε αλλαγες.

Διαλεγεις τι θελεις περισοτερο και μας λες για να σε κατευθηνουμε αναλογα. :angry2:

Καλη επιτυχια στην αποφαση σου! <_<

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, θα μείνω έτσι προς το παρόν και θα δω τι για αργότερα!

Αχ!! αυτό το paru ήταν υπέροχο!

Link to comment
Share on other sites

<Όπως βλέπω μάλλον πρέπει να πας σε περισσότερα λίτρα νερού στο άμεσο μέλλον έτσι ώστε να έχεις περισσότερες επιλογές σε ψάρια που σου αρέσουν πολύ.>

Να είσαι σίγουρος εάν είχα χώρο, και ζούσα μόνος μου, θα μέτραγα τώρα 5000 λίτρα!!!

Όμως δεν κατάλαβα καλά τούς λόγους, που σταματάμε να βάζουμε ψάρια, έστω συμβατά.

Ας πούμε λοιπόν ότι βάζουμε 2 tang μεγάλα και 3 μικρά ψαράκια, πως θα μας δείξει το σύστημα οτι φορτώθηκε?

Μετράμε και έχουμε 0 σε όλες τις μετρήσεις επί ένα ή και δύο μήνες, τι μας εμποδίζει να βάλουμε και άλλο ψάρι?

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Όμως δεν κατάλαβα καλά τούς λόγους, που σταματάμε να βάζουμε ψάρια, έστω συμβατά.

Ας πούμε λοιπόν ότι βάζουμε 2 tang μεγάλα και 3 μικρά ψαράκια, πως θα μας δείξει το σύστημα οτι φορτώθηκε?

Μετράμε και έχουμε 0 σε όλες τις μετρήσεις επί ένα ή και δύο μήνες, τι μας εμποδίζει να βάλουμε και άλλο ψάρι?

Κατ' αρχήν υπάρχει ένας γενικός κανόνας, ο οποίος αναφέρει αντιστοιχία 1cm ψαριού/1lt.

Ο κανόνας αυτός, απ’ ότι καταλαβαίνεις, είναι κάτι εντελώς σχετικό, γι’ αυτό και δεν έχω συγκρατήσει την τιμή του λόγου.

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε, για παράδειγμα 1cm ενός blenny με ένα αντίστοιχο Pomacanthus. Όπως επίσης 1lt ενυδρείου που υποστηρίζεται με πέντε βιολογικά φίλτρα με ένα αντίστοιχο, που διαθέτει μόλις ένα.

Αυτό, λοιπόν που προσέχουμε, αγοράζοντας νέα ψάρια, εκτός από το αν μπορεί να το ανεχτεί το σύστημά μας, πράγμα το οποίο ελέγχουμε με τις μετρήσεις μας, είναι να μπορεί το ψάρι να κινείται ελεύθερα στο χώρο, που διαθέτουμε, να έχει κρυψώνες, να μπορεί να προστατεύεται σε περίπτωση καυγάδων κλπ.

Θα πρέπει να προβλέπουμε τη διατήρηση των παραπάνω, όταν το ψάρι τείνει να φτάσει το τελικό του μέγεθος.

Μας ενδιαφέρουν επίσης οι διατροφικές συνήθειες του κάθε ψαριού, που μας επιλέγουμε. Για παράδειγμα ένα μεγάλο Αγγελόψαρο ή ένας Βαλλιστής έχουν πολύ μεγάλες διατροφικές ανάγκες απ’ ότι μία πεταλούδα, η οποία δεν θα αντέξει σε μία μικρή αύξηση των νιτρικών σε αντίθεση με τα πρώτα.

Συμπερασματικά, λοιπόν, για να αυξήσουμε τον αριθμό των ψαριών και να έχουμε μεγαλύτερη ποικιλία, θα πρέπει να επιλεγούν μικρά ψάρια, τα οποία όταν μεγαλώσουν, θα είμαστε υποχρεωμένοι να τα αντικαταστήσουμε.

Αν προτιμήσουμε μεγάλα ψάρια, θα πρέπει να προτιμήσουμε λίγα, με όσο το δυνατό πλησιέστερες διατροφικές ανάγκες και αντοχές.

Για παράδειγμα, αν σε ένα ενυδρείο 300lt , βάλουμε ένα Naso και ένα Ναύαρχο, μεγάλου μεγέθους, τότε το ενυδρείο θεωρείται υπερφορτωμένο.

Αντίθετα, αν επιλέξουμε πέντε Tangs και πέντε Angels μικρού μεγέθους, τότε θα είναι ανεκτά από το παραπάνω σύστημα, μέχρι βέβαια να μεγαλώσουν.

Τέλος να συμπληρώσω, ότι τα άγρια ψάρια, που μέχρι χτες αλώνιζαν στους ωκεανούς, δεν μπορούμε να τα βάζουμε σε μία γυάλα και να έχουμε την απαίτηση να είναι στην τρελή χαρά.

Αυτό θα τους δημιουργήσει μόνιμο στρες με αποτέλεσμα την εξασθένιση του αμυντικού τους συστήματός τους, και τα προβλήματα δεν θα αργήσουν να εμφανιστούν.

Ελπίζω να μπήκες κάπως στο πνεύμα μου.

Φιλικά

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτή ήταν η πιο κατανοητή απάντηση, που πήρα, άρα δεν έχει σημασία εάν το βιολογικό υποστηρίζει πιο πολλά ψάρια, σκοπός είναι να υπάρχει χώρος, για να μην στρεσάρονται, δηλαδή μετρά ο όγκος του ενυδρείου, αυτό κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο αυτή ήταν η πιο κατανοητή απάντηση, που πήρα, άρα δεν έχει σημασία εάν το βιολογικό υποστηρίζει πιο πολλά ψάρια, σκοπός είναι να υπάρχει χώρος, για να μην στρεσάρονται, δηλαδή μετρά ο όγκος του ενυδρείου, αυτό κατάλαβα.

+κρυψώνες

+συμβατότητα

+διατροφικές ανάγκες

+μέγεθος

+παράμετροι νερού

+......

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι έκανα έγκλημα χοντρό!!

Δανείστηκα σήμερα ενα καλό μετρητή πυκνότητας και μέτρησα το ενυδρείο,

1030 !!! και αυτό είναι τώρα και 2 μήνες.

Σκότωσα λοιπόν τον Αυτοκράτορα, και να δούμε τι θα γλυτώση, από τσιγκουνιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι έκανα έγκλημα χοντρό!!

Δανείστηκα σήμερα ενα καλό μετρητή πυκνότητας και μέτρησα το ενυδρείο,

1030 !!! και αυτό είναι τώρα και 2 μήνες.

Σκότωσα λοιπόν τον Αυτοκράτορα, και να δούμε τι θα γλυτώση, από τσιγκουνιά!!!

Οταν λες μετρητή πυκνότητας εννοείς ρεφρακτόμετρο ή κάτι άλλο. Γιατί εαν είναι κάτι άλλο πάλι μπορεί να είσαι εκτός.

Πότε πέθανε ο Αυτόκράτορας, χθες? Πριν από λίγο καιρό ήθελες να βάλεις το paru. Πάντως λυπάμαι πολύ <_< .

H γνώμη μου είναι να κάνεις 10% αλλαγή νερού με RO/DI κάθε 2 μέρες μέχρι να πέσει σε πιο νορμάλ επίπεδα και ταυτόχρονα πρόσεχε τις αυξομειώσεις στο Ph σου με κανα buffer. Περιμένουμε βέβαια την άποψη των εμπειρότερων.

Link to comment
Share on other sites

Μονο με refractometer θα εχεις σωστη και σιγουρη ενδειξη... με τετοιο μετρησες?? αν ναι πρεπει ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ να κατεβασεις την αλατοτητα σου αλλα, προς θεου, οχι μια και εξω....

Το refractometer ειναι πραγματικα απαραιτητο...

Κουραγιο και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα ρεφρακτόμετρο, αγαπητοί φίλοι έχουμε και λέμε, εχθές έριξα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό, για να φτιάξω την πυκνότητα, μετρώντας τώρα με το ρεφρακτόμετρο μου δείχνει 1030 !!!

Δηλαδή να υποθέσω ότι εχθές είχα 1034 ίσως και πιό πάνω, αφού κάθε τετράλιτρο μου κατεβάζει περίπου 1 βαθμό !!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα ρεφρακτόμετρο, αγαπητοί φίλοι έχουμε και λέμε, εχθές έριξα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό, για να φτιάξω την πυκνότητα, μετρώντας τώρα με το ρεφρακτόμετρο μου δείχνει 1030 !!!

Δηλαδή να υποθέσω ότι εχθές είχα 1034 αφού κάθε τετράλιτρο μου κατεβάζει περίπου 1 βαθμό !!!

Οι απώλειες ίσως να μην ήταν από την πυκνότητα, αλλά από το κυνήγι του Αυτοκράτορα με το grammy και τον tricolor, στρεσάρισμα και ίκ !! σύμφωνα με μερικούς επαγγελματίες του χώρου.

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να έχουν δίκιο … δύσκολα μιλάς με σιγουριά για αυτά τα πράγματα..

..

φίλε Ηλία . εδώ υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να σε βοηθήσουν να αποφύγεις τέτοια λάθη .. και να μην έχεις απώλειες ….. εκμεταλλεύσου το σωστά <_<

Link to comment
Share on other sites

Μόλις αγόρασα ρεφρακτόμετρο, αγαπητοί φίλοι έχουμε και λέμε, εχθές έριξα 4 τετράλιτρα απιονισμένο νερό, για να φτιάξω την πυκνότητα, μετρώντας τώρα με το ρεφρακτόμετρο μου δείχνει 1030 !!!

Δηλαδή να υποθέσω ότι εχθές είχα 1034 αφού κάθε τετράλιτρο μου κατεβάζει περίπου 1 βαθμό !!!

Οι απώλειες ίσως να μην ήταν από την πυκνότητα, αλλά από το κυνήγι του Αυτοκράτορα με το grammy και τον tricolor, στρεσάρισμα και ίκ !! σύμφωνα με μερικούς επαγγελματίες του χώρου.

Με το μαλακό τώρα άσε κανα 2 μέρες να περάσουν και κατέβασε 1 με 2 βαθμούς ακόμα και μετά πάλι. Το Ph σου παρακολούθα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...