Jump to content

Παλαιό Ενυδρείο


ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ

Recommended Posts

Ηλια πολλα πραγματα μπορει να παιζουν ρολο..... κατ αρχας σιγουρεψουν οτι δεν χρειαζεται καλιμπραρισμα το ρεφρακτομετρο (τσεκαρε το με νερο απο ΑΟ) ... απο εκει και περα το αν ειχες 1.034 δεν νομιζω κανεις να μπορει να σου απαντησει σιγουρα.... ισως να ειχες εξατμιση νερου πριν ριξεις τα 4 λιτρα κτλ...

Το θεμα ειναι τι κανεις ΤΩΡΑ.....αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να κατεβασεις την αλατοτητα στο 1.025 αργα! Οχι αποτομα!! Υπομονη !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 836
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς έμεινε μόνο ο clown μέχρι και το damsel πέθανε, ότι αλλαγές έκανα στο ενυδρείο πάλι κατέληξα σε 2 μήνες να χάσω όλα τα ψάρια, αυτό βέβαια γίνεται πολλά χρόνια!!

Θα προσπαθήσω μια τελευταία φορά, με μικρά ψάρια, εάν πάλι αποτύχω θα το βάλω προς πώληση, δεν μπορώ να χάνω κατοσταριές ευρώ επ'άπειρον.

Link to comment
Share on other sites

μας στεναχωρεις ιδιαίτερα <_< .. πραγματικά λυπάμαι . :angry2::angry2: .

.. αν νομίζεις ότι δεν μπορείς να το χειριστείς όπως πρέπει .. ίσος να είναι καλυτέρα να το πουλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον αυτό γίνεται επί 10 χρόνια μήπως υπάρχει κάποια τοξική ουσία στο ενυδρείο σου, ας πούμε τα τζάμια έχουν κολληθεί π.χ με εποξική κόλλα. Μήπως υπάρχει κάποιο μέταλλο κάπου ξεχασμένο στην άμμο, μήπως τα πλαστικά λουλούδια ξερνάνε καμιά ουσία, μήπως έχει πέσει παλιά κάποια τοξική ουσία και δεν έχει καθαριστεί το νερό? Για προσπαθησε να σκεφτείς...

Από την άλλη μήπως είσαι λίγο βιαστικός, ας πούμε μου φάνηκε πολύ γρήγορη η είσοδος του naso και του αυτοκράτορα, μήπως ήσουν έτσι πάντα βιαστικός?

Μήπως πρέπει πρώτα να επενδύσεις σε λίγο τεχνολογία σε σωστή κατεύθυνση, δηλαδή ηλεκτρονικά πεχάμετρα, redox controller κτλ και όχι σε τεχνολογία φίλτρων πχ wet dry, άμμου, 2 κάνιστερ κτλ. Τουλάχιστον τώρα έχεις ρεφρακτόμετρο.

Μήπως να βάλεις λίγο ζωντανή άμμο παραπάνω και ζωντανό βράχο ακόμα και να βγάλεις το ένα κάνιστρο και να αφήσεις μόνο το χημικό-μηχανικό.

Πραγματικά με προβλημάτισε αυτό που είπες ότι σε 10 έτη δεν έχει μείνει ζωντανό ψάρι πάνω από 2 μήνες!!!!!! <_<:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου κανει τρομερη εντυπωση...

Δεν ειναι δυνατον ετσι απλα να τα χανεις ολα.... ειχες δει καποια αρωστια ? σημαδια ή κατι αλλο περιεργο?

Πως ειναι οι τελευταιες σου μετρησεις ?

Βοηθα μας για να σε βοηθησουμε....

Έγινε επεξεργασία - Manogr
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί οι αιτίες να είναι πάρα πολλές....

Ακομη και το νερο της περιοχής σου θα μπορεί να είναι προβληματικό

η ακόμη και οι σωλήνες του σπιτιου κανουλες κτλ...

Μια ΑΟ επιβάλεται νομίζω....

Εάν φταίει το ενυδρείο σου μόνη λύση για να το διαπιστώσεις

είναι να πάρεις ένα μικρό ενυδρείο 100λτ και να το κάνεις

νανο θαλασσινο να βάλεις τον κλόουν σου μέσα κτλ.

θα δείς πως θα πάει με το χρόνο και βλέπεις εάν τελικά έχει κάτι το μεγάλο

τανκ.

κρίμα πάντως. Προς το παρόν φρένο στις αγορές ψαριών και

να βρούμε το πρόβλημα <_<

Link to comment
Share on other sites

Ο Αυτοκράτορας μπήκε 1 μήνα μετά το naso, νομίζω η αιτία ήταν τα 2 μικρά που κυνηγήθηκαν από τον Αυτοκράτορα, στρες και απώλεια!!

Βάλε και αλατότητα 1034, και νάτο!!

Την αλλαγή νερου την κάνω προσεκτικά, σε ενα βαρέλι νερό βρύσης με αντιχλώριο 48 ώρες, μετά αλάτι 6 ώρες, (ολα αυτά με κυκλοφορητή 3400 και θερμοστάτη μέσα)

και μετά σιγά σιγά μέσα.

Το συμπλήρωμα της εξάτμησης γίνεται μονο απο έτοιμο αποιονισμένο.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Την αλλαγή νερου την κάνω προσεκτικά, σε ενα βαρέλι νερό βρύσης με αντιχλώριο 48 ώρες, μετά αλάτι 6 ώρες, (ολα αυτά με κυκλοφορητή 3400 και θερμοστάτη μέσα)

και μετά σιγά σιγά μέσα.

Το συμπλήρωμα της εξάτμησης γίνεται μονο απο έτοιμο αποιονισμένο.

μετά αλάτι 6 ώρες !!!!!!!!! Θέλει τουλάχιστον 24 ώρες μήπως τα κάνεις ανάποδα με το αντιχλώριο??????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά στο set-up του ενυδρείου.

Βλέποντας τη φωτογραφία, δεν μου πολυαρέσει η τοποθέτηση του βράχου, το μέγεθος, η ποσότητα και πιθανά η ποιότητα.

Κυκλοφορητές δεν φαίνονται στη φωτογραφία, παρά μόνο ένας πάνω δεξιά, που μάλλον κτυπάει την επιφάνεια.

Η κυκλοφορία του νερού στο βράχο πως εξασφαλίζεται?

Πιστεύω, ότι οι απώλειες οφείλονται σε αύξηση των τιμών της αμμωνίας, γιατί δεν δουλεύει σωστά το βιολογικό δυναμικό του συστήματος.

Τι τάιζες τα ψάρια σου? Κάθε πότε? Τι ποσότητες?

Νιτρικά υπάρχουν και πόσο?

Αν θέλεις απάντησέ μου, μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Συνονοματε(στο επιθετο..) Ηλια. Λυπαμαι πολυ για τις απωλιες σου. :angry2:

Θα ηθελα να αναφερθω σε καποια πραγματα που μου εκαναν εντυπωση και να δουμε πως να τα διωρθωσουμε στο μελλον. Να τα βαλουμε σε μια σειρα για να μην επαναλυφθουν στο μελλον. Ετσι θα μπορεσεις να χαρεις το ενυδρειο σου για πολλα χρονια μπροστα.

1. Λαθος αλατοτητα λογω μη ρεφρακτομετρου.

2. Αποτομη αλλαγη σε ζωντανα στο ενυδρειο σου με προσθηκες μεγαλων ψαριων που αποδεδιγμενα ηθελαν μεγαλυτερο χωρο.

3. Νερο βρυσης. Στρεσαρει τα ψαρια σε θαλασσινο, κανονικα δεν θα ειχες ιδιαιτερο προβλημα αλλα σε συνδιασμο με τις αλλες πηγες προβληματων βοηθησε και αυτη στην ολη κατασταση.

4. Τα δυο μεγαλα ψαρια που ειχες στα λιτρα σου απλα πνιγοντουσαν. Δεν μπορεις να βαλεις τετοια ψαρια σε αυτα τα λιτρα χωρις να περιμενεις προβληματα επιθετηκοτητας και ενδεχωμενος απο το στρες καποια ασθενεια.

5. Λαθος επιλογη ψαριων. Ο αυτοκρατορας ειναι σχετικα επιθετικο ψαρι, σε μικρο ενυδρειο με μικρα ψαρια ειναι απλα μια μονιμη πηγη προβληματων στην καλυτερη και θανατων στην χειροτερη.

6. Προσθεση αντιχλωριου μαζι με το αλατι. Ουσιατικα το χλωριο μπαινει στο ενυδρειο ανενοχλητο και αναλογως την αλλαγη εχεις και την ποσοτητα του στρες που προκαλει.

7. Βιασυνη στις κινησεις σου και αγορα ζωντανων χωρις να εχεις ρωτησει πρωτα καποιον γνωστη η ακομα και εμας. Χαρα μας θα ηταν να σου πουμε, οπως σου ειπαμε ολοι νομιζω να μην βαλεις το Paru.

Δεν ξερω ακομα εαν οι μετρησεις σου ηταν τακτικες, γιατι η αμμωνια με 2 τοσο μεγαλα ψαρια με το καλο ταισμα που θελουνε μπορει πολυ ευκολα να φτασει αποτομα στα υψη εαν η βιολογια σου δεν εχει στρωσει σωστα. Εγραψες πως σου ειπαν πως τα ψαρακια σου τα εχασες διοτι μαλωναν και ειχαν ich. Εσυ το ειχες δει αυτο? Τα μαγαζι εβγαλε ενα λογικο συμπερασμα αλλα δεν υπαρχει καλυτερο συμπερασμα απο αυτο που βλεπουμε εμεις, ακομα και εαν δεν μπορουμε να το καταλαβουμε ετσι. Εκει ρωταμε και το μαθαινουμε. Το θεμα ειναι εμεις να βλεπουμε κατι λαθος και να το λεμε. Η σωστη παραατηρηση ειναι το Α και το Ω σε ολους τους χομπιστες σε σχεση με τα ενυδρεια τους . Σε ολους νεους και παλιους.

Εαν μας ειχες πει πως εβλεπες επειθετικοτητα, τοτε θα σου λεγαμε αναλογως. Επισεις δεν μας ειπες για καποια σημαδια στα ψαρια η κατι που να αναφερετε σε ασθενεια. Αλλα εαν οντως ειχες δει κατι, δεν μας ειπες κατι για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε .Ειναι αυτο που σου ειπε ο Μανος. "Βοηθησε μας να σε βοηθησουμε". Δυστηχως μονο ετσι μπορουμε.

Ολα αυτα στα εγραψα με σκοπο να σε βοηθησω να δεις τα λαθη σου η τις απροσεξιες σου και θα σε βοηθησουν στο μελλον να εχεις ενα ενυδρειο οπως πραγματικα το θελεις. Αλλα για να γινει αυτο πρεπει να δουμε τα πραγματα με τη σειρα. Πιστευω να πηρες μια ιδεα για να μπορεσεις να εστιασεις καλυτερα στα οποια προβληματα ειχες και να τα αποφυγεις στο μελλον. Ειναι κριμα να αφησεις το χομπι οταν με την καταλληλη προσπαθεια και υπομονη θα σε ανταμηψει.

Για οτι θελεις εδω ειμαστε και θα ειμαστε. Απλα λιγη προσοχη παραπανω και λιγη υπομονη και θα δεις πως ξαφνικα...ολα πανε καλα. Ωραιο αισθημα δεν ειναι αυτο? Στο χερι σου ειναι, ετσι απλα. <_<

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που μπήκαν τα μικρά ήρθε η καταστροφή, κυνηγητό και θάνατοι των μικρών, και ίκ στο αγγελόψαρο!!!

Σύν η αλατότητα τα σκότωσε όλα, έτσι το βλέπω εγώ.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια, θα συνεχίσω με βάση αυτάπου είπαμε, με πρώτη την αγορά R.O, ρεφρακτόμετρο πήρα!!

Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία στον εαυτό μου, και μην σας περάσει η ιδέα οτι με στεναχώρησαν τα χρήματα που χάνω, γιατί εάν σας πω και τα άλλα χόμπι μου το ενυδρείο είναι καραμέλες!!! με στενοχωρεί όταν χάνονται ζωές, γιατί και τα ψαράκια είναι κι αυτά ζωές.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό της βρύσης είναι το ίδιο με το απιονισμένο που αγοράζω, τουλάχιστον στην αμμωνία. Λοιπόν παράγγειλα RO-MAN 4 σταδίων με DI !!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που μπήκαν τα μικρά ήρθε η καταστροφή, κυνηγητό και θάνατοι των μικρών, και ίκ στο αγγελόψαρο!!!

Σύν η αλατότητα τα σκότωσε όλα, έτσι το βλέπω εγώ.

Αγαπητέ Ηλία, πρόσεξε γιατί όταν λες πως επί 10 χρόνια δε σου στεργιώνει ψάρι πάνω από 2 μήνες τα αίτια είναι περισσότερα από αυτά τα 2 που αναφέρεις. Τα 7 σημεία που αναφέρει ο Discos είναι ίσως λίγα από τα αίτια που μπορούν να υπάρχουν αυτά τα 10 χρόνια. Μην το πάρεις για άλλη μια φορά αψήφιστα γιατί πιθανόν να καταλήξεις στα ίδια αποτελέσματα.

Το νερό της βρύσης είναι το ίδιο με το απιονισμένο που αγοράζω, τουλάχιστον στην αμμωνία. Λοιπόν παράγγειλα RO-MAN 4 σταδίων με DI !!!

Την ζήτησες με αντικαταβολή? Πόσο σου χρέωσαν μεταφορικά? Περιμένω και εγώ την δική μου όπου ναναι.

Link to comment
Share on other sites

Ηλία πραγματικά λυπάμαι για τις απώλειες σου.

Με την σειρά μου να πω ότι και εγώ δεν νομίζω ότι η υψηλή αλατοτητα σκότωσε τα ζωντανα.Στα ψάρια πριν πεθάνουν παρατήρησες κάτι εξωτερικά. Αν όχι μήπως είχαν πολύ γρήγορες αναπνοές?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είχαν γρήγορες αναπνοές, αλλά συνέβαλε πολύ και η λίγη αμμωνία, που είχα και την οποία δεν ήξερα ότι υπάρχει!!

Σιγά σιγά τα μαθαίνω παίρνοντας πολλές γνώμες, λοιπόν είχα γράψει ότι μέτρησα το ενυδρείο και έχω αμμωνία η οποία δεν πέφτει

τότε με ρώτησαν εάν τα τέστ είναι καλά, μέτρησα λοιπόν το νερό της βρύσης, και νερό απιονισμένο απο το μάρκετ, μου έδειχναν όλα τις ίδιες μετρήσεις

οπότε υποθέσαμε όλοι οτι δεν υπήρχε αμμωνία!!!!

Μεγάλο λάθος, υπήρχε αμμωνία, και υπήρχε αλατότητα 1035, νομίζω με την λίγη πείρα που έχω ότι αυτά είναι αρκετά!!!!

Τώρα γιατί είχα αμμωνία σε παλιό ενυδρείο είναι κάτι που το ψάχνω, ίσως λόγω νερού που χρησιμοποιώ? θα δούμε με το RO-MAN που

περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

<Εγώ πάλι έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν δουλεύει σωστά στο set-up του ενυδρείου.

Βλέποντας τη φωτογραφία, δεν μου πολυαρέσει η τοποθέτηση του βράχου, το μέγεθος, η ποσότητα και πιθανά η ποιότητα.

Κυκλοφορητές δεν φαίνονται στη φωτογραφία, παρά μόνο ένας πάνω δεξιά, που μάλλον κτυπάει την επιφάνεια.

Η κυκλοφορία του νερού στο βράχο πως εξασφαλίζεται?

Πιστεύω, ότι οι απώλειες οφείλονται σε αύξηση των τιμών της αμμωνίας, γιατί δεν δουλεύει σωστά το βιολογικό δυναμικό του συστήματος.

Τι τάιζες τα ψάρια σου? Κάθε πότε? Τι ποσότητες?

Νιτρικά υπάρχουν και πόσο?

Αν θέλεις απάντησέ μου, μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη.>

Κυκλοφορητές υπάρχουν 2 ένας MAREA 6000 L, και ένας MAXI-JET 1200 που κτυπάει τους βράχους, νομίζω εάν κρίνω απο το νερό ότι υπάρχει αρκετή κυκλοφορία, ίσως όχι τέλεια αλλά για fish only καλή, πες μου εάν έχω λάθος.

Όσο για το βιολογικό δυναμικό, αυτό ψάχνω τώρα, γιατί δεν πέφτει τελείως

η αμμωνία, εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα!!! και βέβαια στην αλατότητα που την διορθώνω τώρα, Νιτρίτη έχω και είχα πάντα 0.

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν η UV είναι μεγαλύτερη σε watt από αυτά που αναλογούν στα λίτρα σου και δουλεύει συνεχώς. Δυστυχώς δεν θα κάνει απλή αποστείρωση αλλά ολική συμπεριλαμβανόμενων και τον χρήσιμων βακτηριδίων. Πχ 24watt uv αντιστοιχεί για ένα ενυδρείο 400-450 λίτρων αν δουλέψει σε ένα ενυδρείο 300 λίτρων και συνεχόμενα θα επιφέρει μεγάλη ζημιά στα χρήσιμα βακτηρίδια και σχεδόν θα διαλύσει την βιολογία μας. <_<

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου είναι 8 βατ για 350 λίτρα, οπότε δεν είναι αυτό το προβλημά μου!!

Έγινε επεξεργασία - ΗΛΙΑΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ
Link to comment
Share on other sites

φίλε Ηλία

.. τα φάρμακα που χρησιμοποιείς για την αμμωνία δεν αφήνουν το κύκλο του αζώτου να ολοκληρωθεί σωστά ..

.. αυτά είναι για χρήση σε έκτακτη ανάγκη .. η για τη μεταφορά ψαριών ..

αν τα χρησιμοποιείς συνεχώς είναι μια καλή εξήγηση γιατί συμβαίνει αυτό που λέει ο Ν Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...