Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Μια χαρα γινεται !! Πολυ μου αρεσει....

Το μονο που θα σου ελεγα να αλλαξεις ειναι η αφισα απο πισω <_< Πολυ καλυτερα θα δειχνει με μια μονοχρωμη μαυρη η μπλε σκουρα :angry2:

Καλη συνεχεια και περιμενουμε τις νεες photos !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!

Πόσο σου κόστισε ο ψόφιος βράχος και από που τον προμηθεύτικες?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δείχνει η πρώτη vercion.

Περιμένουμε, με πολύ ενδιαφέρον τη δεύτερη.

Έχεις κολλήσει-συγκρατήσει τις πέτρες, για να μην έρθουν κάτω???

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!

Πόσο σου κόστισε ο ψόφιος βράχος και από που τον προμηθεύτικες?

6 ευρώ/kgr από το γνωστό "πανδοχείο". Πραγματικά ο βράχος ήταν πρώην ζωντανός, πορώδης, με παλιά κομμάτια κοραλίνης σε ορισμένα σημεία και είμαι πολύ αισιόδοξος για την ανάσταση του σε γρήγορο σχετικά διάστημα. Δυστυχώς υπάρχουν αρκετοί που θα τον αφήναν κανα 2μήνο στο νερό και θα τον πουλούσαν για ζωντανό, το έχω δει και γιαυτό το λέω.

Πολύ ωραία δείχνει η πρώτη vercion.

Περιμένουμε, με πολύ ενδιαφέρον τη δεύτερη.

Έχεις κολλήσει-συγκρατήσει τις πέτρες, για να μην έρθουν κάτω???

Δεν τα έχω κολλήσει αλλά έχω εφαρμόσει μεγάλη πίεση ώστε να σιγουρευτώ για την σταθερότητα του οικοδομήματος, και γενικά υπάρχουν πολλαπλές στηρίξεις σε κάθε κομμάτι. Αλλωστε επειδή ακόμα είμαι σε πειραματικό επίπεδο δεν θα ήθελα να τα συγκολλήσω και μετά να δεσμευτώ. Μπορεί να το κάνω όταν ολοκληρωθεί η ποσότητα LR που σκέπτομαι να βάλω στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν nano version 2 - 10Kg Live Rock

Αυτό είναι το τοπίο που υπάρχει τώρα στο ενυδρείο μετά την πρόσθεση 4 περίπου κιλών ζωντανού βράχου δημιουργώντας ένα σύνολο 10 kg LR.

post-2241-1164566917_thumb.jpgpost-2241-1164566935_thumb.jpgpost-2241-1164566953_thumb.jpg

Τα πρώτα σκουληκάκια κάνουν τη παρουσία τους. Ενα Neodexospirs της οικογένειας Calcareous Tubeworms στο μπροστινό τζάμι και επίσης ένα Bristle Worm το οποίο το μάζεψα (όχι πως έκανα τίποτα, αλλά ήταν γύρω στα 3cm και αφού μπορούσα γιατί να μην το μαζέψω, ποτέ δε ξέρεις). Τώρα περιμένω να πέσει η αμμωνία που έχει ανέβει πάλι από την προσθήκη του βράχου και αν όλα πάνε καλά όσον αφορά τις μετρήσεις προς το τέλος της εβδομάδας μπορεί να μπεί κανά ζωντανό.

Θέλω να ρωτήσω εαν μπορεί να μπει, σε μικρό ενυδρείο όπως το δικό μου και Gramma loreto και Gramma melacara ή θα πρεπει να διαλέξω μεταξύ τους γιατί κάπου διάβασα ότι ίσως είναι κυριαρχικό με ίδιου είδους. Υπάρχει εμπειρία περί αυτού? Πάντως στο LFS τα είδα δίπλα δίπλα χωρίς πρόβλημα. Σκέπτομαι να μπει πρώτα ένα melacara και αργότερα ένα loreto.

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του βράχου σου είναι σε διάταξη lagoon. Πολύ μου αρέσει, παρόλο που δεν την προτίμησα στο ενυδρείο μου.

Μου αρέσει πολύ και η Heliofungia, που τοποθέτησες στο μέσον της άμμου, και πιο δίπλα οι δύο Tridacnas, με τα τόσο ζωηρά χρώματα.

Αλλά και τα SPS στις κορφές του βράχου, που λιάζονται κάτω από το άπλετο φως και στη μεσαία ζώνη, οι Euphylies, δείχνουν σαν να παφλάζουν μελωδικά με τη μέτρια ροή του νερού, πάνω από τα πλοκάμια τους.

Μη ξεχνάς να κλαδεύεις τη Sinularia εκεί δεξιά στο ημίφως. Μη σου ξεφύγει πολύ, αλλά και να βολευτεί κανένας Φίλος.

Όλα ΤΕΛΕΙΑ!!!!! Τα συγχαρητήριά μου!!!!!

ΝΤΡΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΝ

ΩΧ..... ξημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα για τα gramma.

Θα έλεγα μη βάλεις δύο, θα έχεις μόνιμους τσακωμούς και στο τέλος μπορεί κάποιος να μην επιβιώσει.

Προτείνω το Loretto σε μέγεθος small.

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο το αποτέλεσμα Αντρέα.. :angry2::angry2:

.. φαίνεται να έχει πέσει πολύ δουλειά για να φτιαχτεί το παζλ του βράχου ..

.. θα σου πρότεινα να προσθέσεις έτοιμα βακτηρίδια για να βοηθήσεις το στρώσιμο..

καλή συνέχεια.. <_<

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλή μελέτη προηγήθηκε πριν από το "χτίσιμο" του βράχου και το αποτέλεσμα σε αντάμειψε.Είμαι σίγουρος ότι η συνέχεια θα είναι εξίσου συναρπαστική.Περιμένουμε το επόμενο βήμα όταν οι συνθήκες θα είναι ιδανικές.

ΜΠΡΑΒΟ <_<

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σαν μαστίγια που παρατήρησα σήμερα στο βράχο είναι zooxanthellae ή όχι ? Είμαστε σε καλό δρόμο?

post-2241-1164666780_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σαν μαστίγια που παρατήρησα σήμερα στο βράχο είναι zooxanthellae ή όχι ? Είμαστε σε καλό δρόμο?

post-2241-1164666780_thumb.jpg

Η zooxanthellae ειναι συμβιωτικη αλγη που βρισκεται στα κοραλλα, clams και αλλου και προσφερει στον καθε οργανισμο ενεργεια απο τη φωτοσυνθεση... μην την μπερδευεις με την αλγη που συναντας στα ενυδρεια ή κατι αλλο... δεν μπορω να καταλαβω απο τη Photo τι ακριβως ειναι παντως....

Link to comment
Share on other sites

Η zooxanthellae ειναι συμβιωτικη αλγη που βρισκεται στα κοραλλα, clams και αλλου και προσφερει στον καθε οργανισμο ενεργεια απο τη φωτοσυνθεση... μην την μπερδευεις με την αλγη που συναντας στα ενυδρεια ή κατι αλλο... δεν μπορω να καταλαβω απο τη Photo τι ακριβως ειναι παντως....

Κοίταξε το ξέρω αλλά μοιάζει πολύ με τα αντίστοιχα "μαστίγια" zooxanthellae που έχω δει να βγαίνουν από κοράλλια. Βέβαια εγώ δεν έχω κοράλλια αλλά σκέφτηκα ότι μπορεί οργανισμοί όπως tube worms που υπάρχουν στο βράχο να την παράγουν. Δυστυχώς καλύτερη φωτογραφία δεν βγαίνει όμως νομίζω ότι φαίνονται τα κολλώδη μαστίγια ή σαν ιστός αράχνης.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σαν μαστίγια που παρατήρησα σήμερα στο βράχο είναι zooxanthellae ή όχι ? Είμαστε σε καλό δρόμο?

Τα "μαστίγια" αυτά μπορεί να είναι πλοκάμια μικρών οργανισμών, που ζουν στο βράχο, πχ σκουλήκια, τα οποία αναζητούν τροφή, που αιωρείται στο νερό.

Μπορεί, όμως να είναι και οργανικά απόβλητα, κάποιου μικρού οργανισμού, που αποσυντίθεται στο βράχο.

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε το ξέρω αλλά μοιάζει πολύ με τα αντίστοιχα "μαστίγια" zooxanthellae που έχω δει να βγαίνουν από κοράλλια.

Μην μπερδεύεις την zooxanthellae, με τους πολύποδες των κοραλλιών.

Η zooxanthellae, είναι μικροσκοπική άλγη, η οποία συμβιώνει μέσα στο κοράλλι και η μόνη ορατή της εκδήλωση, είναι το μπεζ-χρυσαφί χρώμα, που δίνει στον οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδεύεις την zooxanthellae, με τους πολύποδες των κοραλλιών.

Η zooxanthellae, είναι μικροσκοπική άλγη, η οποία συμβιώνει μέσα στο κοράλλι και η μόνη ορατή της εκδήλωση, είναι το μπεζ-χρυσαφί χρώμα, που δίνει στον οργανισμό.

Ευχαριστώ καταρχήν για τις διευκρινήσεις όλους σας, η εντύπωση περί σχήματος της zooxanthellae σε σχήμα κολλώδους ουσίας σαν μαστήγια πολύποδων μου δώθηκε όταν μου έδειξε ο TAN κάτι αντίστοιχο από ένα κοράλλι. Προφανώς κάτι δεν κατάλαβα ή δεν άκουσα καλά εγώ, γιατί η αλήθεια είναι και εγώ πριν ποστάρω το έψαξα στο internet και δεν βρήκα τέτοιο σχήμα σε zooxanthellae αλλά μόνο σε επίπεδο μικροσκοπικό, γιαυτό άλλωστε και έγινε η ερώτηση εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Update

Πριν από 3 ημέρες μπήκαν 4 περίπου κιλά LR οπότε φτάσαμε σε ένα σύνολο 14 περίπου κιλών ζωντανού βράχου και 3,5 περίπου κιλών base rock. Οπότε για τα λίτρα μου είμαστε καλά το πολύ κάποια στιγμή αργότερα να μπούνε 1-2 κομμάτια ακόμα δηλαδή κανα κιλό ακόμα για να συμπληρωθεί το aquascape περισσότερο.

Επίσης το Prizm αντικαταστάθηκε με ένα TMC V2 800 lt. Ο προβληματισμός μου ήταν μεγάλος σχετικά για το τόσο πολύ overskeamming που θα κάνει στα λίγα λίτρα του ενυδρείου μου. Τρέμε Μάριε!!! To ισχυρότερο επιχείρημα ήταν ότι θα μπορώ να το βάλω σε μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον είτε κρεμαστό είτε σε sump.

Πλεονεκτήματα: Είναι σαφώς πιο αθόρυβο σε σχέση με το Prizm, δεν χρειάζεται τις συνεχείς ρυθμίσεις και διορθώσεις, απουσία φυσσαλίδων από επιστροφή νερού λόγω του bubble trap. (Μικροφυσσαλίδες βέβαια έχω στο νερό αλλά δεν προέρχονται από το skimmer)

Μειονεκτήματα: Ογκώδες εξωτερικά σε σχέση με το ενυδρείο μου, μεγάλη σε όγκο αντλία RIO 2500 μέσα στο ενυδρείο, η παγίδα των φυσσαλίδων επίσης μεγάλο σχετικά κουτί μέσα στο ενυδρείο. Ο μεγαλύτερος όμως φόβος μου είναι ότι ίσως δεν δουλέψει ικανοποιητικά λόγω των λίγων λίτρων του ενυδρείου, δηλαδή μήπως δεν υπάρχει αρκετή βρώμα ώστε να το ενεργοποιεί. Οπότε όπως καταλαβαίνεται η λύση είναι να το τιγκάρω με ψάρια (αστείο έτσι μη μου την πέσετε :angry2::angry2: )

Επίσης λόγω του ψηλώματος του βράχου, μπόρεσα να βάλω την stream 6060 σε λειτουργία!!! (Με έτρωγε :rasp: ) Την έβαλα πίσω από ένα κομμάτι βράχου οπότε δεν υπάρχει καμία αναταραχή στην άμμο μου!! Επίσης την δούλεψα και μόνη της και με τους ήδη υπάρχοντες κυκλοφορητές με επίσης πολύ καλά αποτελέσματα. Σκέπτομαι η stream να δουλεύει συνέχεια μόνη της και οι υπόλοιποι κυκλοφορητές να μπούνε σε ένα wavemaker της RedSea ώστε να δημιουργείται χαοτική κίνηση (με την καλή έννοια της λέξεως χαοτική <_< ) Υπάρχουν ακόμα αρκετά κομμάτια όπου δεν υπάρχει καθόλου έντονη κίνηση- κυκλοφορία παρόλο τον πανικό κυκλοφορητών, παρακολουθώ τη κίνηση μέσω των μικροφυσσαλίδων. Πάντως ακόμα πειραματίζομαι με διάφορους συνδυασμούς και δεν έχω καταλήξει με την κυκλοφορία μου, σημαντικό θα είναι όταν μπούνε και τα ζωντανά πως θα αντιδράσουν

Αμμωνία ακόμη ανιχνεύσιμη λόγω των ποσοτήτων LR που εισάγονται.

Ph 8,3 έχει σταθεροποιηθεί χωρίς buffer επί 2 ημέρες. 16 DKH !!!!!! Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ θα πέσει??

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση το ΚΗ. Θεωρητικά έπρεπε να είχε πέσει.

Μήπως έχεις πολύ χαμηλό Ca? Μπορείς να κάνεις μέτρηση?

Link to comment
Share on other sites

Οντως με το τεστ το tropic marine έχω κάτω από 300, μετά δεν έχει πινακα. Αναλογικά το υπολογίζω ότι πρεπει να είναι κάτω από 200. Τι πρέπει να κάνω?? Εκτός από kalkwasser ?

To reef builder θα κάνει τίποτα ή θα μου ανεβάσει και άλλο το alk με αποτέλεσμα αντίθετο? Να αγοράσω κάποιο ενυσχυτικό calcium ή τελικά calcium reactor για να ξενιάσεις μια για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως με το τεστ το tropic marine έχω κάτω από 300, μετά δεν έχει πινακα. Αναλογικά το υπολογίζω ότι πρεπει να είναι κάτω από 200. Τι πρέπει να κάνω?? Εκτός από kalkwasser ?

To reef builder θα κάνει τίποτα ή θα μου ανεβάσει και άλλο το alk με αποτέλεσμα αντίθετο? Να αγοράσω κάποιο ενυσχυτικό calcium ή τελικά calcium reactor για να ξενιάσεις μια για πάντα.

Παρε καποιο ζουμακι η σκονη για αρχη....Calcium Reactor με βαση της αναγκες σου αργοτερα πιστευω....

Χρησιμοποιω Reef Complete με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα υπαρχουν πολλα καλα προιοντα για ασβεστιο!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το Prizm αντικαταστάθηκε με ένα TMC V2 800 lt. Ο προβληματισμός μου ήταν μεγάλος σχετικά για το τόσο πολύ overskeamming που θα κάνει στα λίγα λίτρα του ενυδρείου μου. Τρέμε Μάριε!!! ( καλο...!! :D:rasp:<_< ) To ισχυρότερο επιχείρημα ήταν ότι θα μπορώ να το βάλω σε μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον είτε κρεμαστό είτε σε sump.

Πλεονεκτήματα: Είναι σαφώς πιο αθόρυβο σε σχέση με το Prizm, δεν χρειάζεται τις συνεχείς ρυθμίσεις και διορθώσεις, απουσία φυσσαλίδων από επιστροφή νερού λόγω του bubble trap. (Μικροφυσσαλίδες βέβαια έχω στο νερό αλλά δεν προέρχονται από το skimmer)

Μειονεκτήματα: Ογκώδες εξωτερικά σε σχέση με το ενυδρείο μου, μεγάλη σε όγκο αντλία RIO 2500 μέσα στο ενυδρείο, η παγίδα των φυσσαλίδων επίσης μεγάλο σχετικά κουτί μέσα στο ενυδρείο. Ο μεγαλύτερος όμως φόβος μου είναι ότι ίσως δεν δουλέψει ικανοποιητικά λόγω των λίγων λίτρων του ενυδρείου, δηλαδή μήπως δεν υπάρχει αρκετή βρώμα ώστε να το ενεργοποιεί. Οπότε όπως καταλαβαίνεται η λύση είναι να το τιγκάρω με ψάρια (αστείο έτσι μη μου την πέσετε :thumbup::thumbup: )

Επίσης λόγω του ψηλώματος του βράχου, μπόρεσα να βάλω την stream 6060 σε λειτουργία!!! (Με έτρωγε :bowdown: ) Την έβαλα πίσω από ένα κομμάτι βράχου οπότε δεν υπάρχει καμία αναταραχή στην άμμο μου!! Επίσης την δούλεψα και μόνη της και με τους ήδη υπάρχοντες κυκλοφορητές με επίσης πολύ καλά αποτελέσματα. Σκέπτομαι η stream να δουλεύει συνέχεια μόνη της και οι υπόλοιποι κυκλοφορητές να μπούνε σε ένα wavemaker της RedSea ώστε να δημιουργείται χαοτική κίνηση (με την καλή έννοια της λέξεως χαοτική :angry2: ) Υπάρχουν ακόμα αρκετά κομμάτια όπου δεν υπάρχει καθόλου έντονη κίνηση- κυκλοφορία παρόλο τον πανικό κυκλοφορητών, παρακολουθώ τη κίνηση μέσω των μικροφυσσαλίδων. Πάντως ακόμα πειραματίζομαι με διάφορους συνδυασμούς και δεν έχω καταλήξει με την κυκλοφορία μου, σημαντικό θα είναι όταν μπούνε και τα ζωντανά πως θα αντιδράσουν

Αμμωνία ακόμη ανιχνεύσιμη λόγω των ποσοτήτων LR που εισάγονται.

Ph 8,3 έχει σταθεροποιηθεί χωρίς buffer επί 2 ημέρες. 16 DKH !!!!!! Τι γίνεται ρε παιδιά εδώ θα πέσει??

Βρε θηριο ολα τα εβαλες! :thumbup: Ωραιος, αφου ολα ειναι οκ. Να προσεξεις οταν βαλεις κοραλια πως θα πανε τα κοραλια σου απο το κουνημα. Εκει θα μπορεσεις να κανεις τις τελικες προσαρμογες και ρυθμισεις στην ροη σου.

Tο σκιμμερ πολυ ωραια επιλογη και μη το φοβασε για overskimming ουτε στιγμη. Στην πορεια θα δεις γιατι. :angry2: Περιμενε τα πρωτα κοραλακια σου για τις εξτρα ρυθμισεις οπως ειπα και πριν. Να αφησεις και σημεια σχετικης ηρεμιας να μπορουν τα ψαρακια σου να ξεκουραζονται οταν το θελουν. Τα ψαρια μπορουν να διαλεξουν ζωνες για "χαλαρωση" :thumbup: , τα κοραλια ομως οχι. Με λιγα λογια, προχωρα, απλα σου εθεσα καποιες ακομα σκεψεις. Προχωρα!! Μια χαρα τα πας. :wub:

Οντως με το τεστ το tropic marine έχω κάτω από 300, μετά δεν έχει πινακα. Αναλογικά το υπολογίζω ότι πρεπει να είναι κάτω από 200. Τι πρέπει να κάνω?? Εκτός από kalkwasser ?

To reef builder θα κάνει τίποτα ή θα μου ανεβάσει και άλλο το alk με αποτέλεσμα αντίθετο? Να αγοράσω κάποιο ενυσχυτικό calcium ή τελικά calcium reactor για να ξενιάσεις μια για πάντα.

Aλλη τιμη ειναι η αλκαλικοτητα και αλλη το ασβεστιο. Συνηθως οταν πεφτει ανεξηγητα η μια τιμη απο τις 2 η καποια παραμενει ψηλα επισης ανεξηγητα, σημαινει μια καποια ανισοροποια. Οπως και στην δικη σου περιπτωση. Θα ηθελα να μετρησεις εαν μπορεις και το μαγνησιο σου. Κρισιμοτατος παραγοντας για ισοροποια των προηγουμενων τιμων και του ΡΗ. Με ενα καλο προιον για ασβεστιο οπως αυτο που σου προτεινε ο Μανος θα εισαι οκ. Μην το ανεβασεις αποτομα, θα εχεις και αλλα προβληματα. Ενα 50ppm ανα ημερα ειναι ιδανικο. :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και άλλη λύση!! Να κάνω αλλαγές νερού με Περιέ που έχει υψηλή περιεκτικότητα σε ασβέστιο και να κάνουν και τα ψαράκια μου και ένα γιακούζι <_<:angry2:

Τέλος πάντων επειδή δεν υπάρχουν 20λιτρα σε Περιέ ή Σουρωτή θα πάρω αύριο κανα ζουμάκι για ασβέστιο και μετά από κανα δυό μέρες θα μετρήσω και για Μαγνήσιο γιατί μάλλον αναλογικά θα είναι και αυτό σε πολύ χαμηλά επίπεδα. (Τώρα που το σκέπτομαι και το ΗΒΗ Λουτρακίου είναι πλούσιο σε μαγνήσιο.... :angry2: )

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να ανεβάσεις το ασβέστιο, όπως σου είπαν ήδη, με κάποιο πρόσθετο.

Καλύτερα σε μορφή σκόνης, το οποίο το διαλύεις πρώτα σε νερό α/ο και μετά το ρίχνεις.

Για πιο γρήγορα αποτελέσματα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις υγρό ασβέστιο σε μορφή χλωριούχου ασβεστίου. Κατόπιν αφού αναβάσεις την τιμή του στο επιθυμητό, 400-420ppm περίπου, τότε μπορείς να το συντηρείς με ανθρακικό ασβέστιο, που είναι πιο σταθερό.

Η σόδα και τα υπόλοιπα αντίστοιχα, περιέ κλπ, θα σου ανεβάσου κι άλλο το ΚΗ.

Βέβαια, η καλύτερη λύση για σταθεροποίηση των τιμών, αλλά και ακριβότερη, είναι ο Ca reactor.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα.. μην προσπαθείς με το kalkwasser να φτιάξεις το ασβέστιο σου .. αυτό βοηθάει στη σταθερότητα μόνο ..

… ο κ Ψάλτης βιαζόταν το πρωί να πάει στον όρθρο <_< και ξέχασε να σου πει ότι ένα καλό υγρό ασβέστιο είναι της sera αλλά είναι ασύμφορο για συνεχή χρήση και μια καλή σκόνη είναι το turbo calcium της ΚΕΝΤ .. το μαγνήσιο της tropic marine είναι ικανοποιητικό..

το reef complete δεν δούλεψε στο ενυδρείο μου … ίσος τότε που το δοκίμασα οι ανάγκες μου να ήταν μεγάλες και στα 800 λίτρα να μην μπορούσε να προσφέρει αυτό που έπρεπε..

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την σειρά μου θα σου προτείνω να ανεβάσεις το calcium με κάποιο σκεύασμα σε σκονη.Πολυ καλό είναι της seachem το advance calcium όπως και της kent το turbo calcium. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ελλείψη turbo calcium της Kent αγοράστηκε το advance calcium, σήμερα ξεκίνησε η δοσολογία με στόχο την αύξηση 25 ppm την ημέρα και βλέπουμε. Δεν προτείνει παραπάνω σύμφωνα με τις οδηγίες.

Πάντως ένα από τα πιο δύσκολα προβλήματα είναι θεωρώ η σωστή τοποθέτηση των κυκλοφορητών. Πρέπει να προσέξει κανείς ώστε το νερό να κυκλοφορεί παντού και κυρίως προς τα φίλτρα, γιατί υπάρχει κίνδυνος για loop μεταξύ των κυκλοφορητών, δηλαδή να στέλνει ο ένας στον άλλον και να μη περνάει το νερό από εκεί που πρέπει. Τουλάχιστον σε ένα μικρών διαστάσεων ενυδρείο όπως το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...