Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Οντως δε βάζω άλλα SPS μέχρι να δω που το πάνε αυτά που έχω. (Δηλαδή κάτι που μου έχουν τάξει να τα αφήσω να πάνε χαμένα :thumbup::D )

Αλλωστε θέλω προτάσεις για χαμηλά στο βράχο και κάτω στην άμμο από LPS. Μου αρέσει πολύ η galaxea αλλά φοβάμαι για την επιθετικότητα της αν και σε κάποιους φίλους είναι πολύ ήσυχες, είναι να σου τύχει. Τι θα μπορούσα να βάλω δίπλα της ώστε να μην κινδυνεύει? (προφανώς βράχο ;) )

Επίσης μου αρέσει πολύ η ricordia από τα μανιτάρια, η Heliofungia, η Fungia, η Trachyphyllia, το Bubble και τα Star Polyps αν και ξέρω ότι εξαπλώνονται πολύ. Φαντάζομαι ότι με fraging θα συμμαζεύεται η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αλλωστε θέλω προτάσεις για χαμηλά στο βράχο και κάτω στην άμμο από LPS. Μου αρέσει πολύ η galaxea αλλά φοβάμαι για την επιθετικότητα της αν και σε κάποιους φίλους είναι πολύ ήσυχες, είναι να σου τύχει. Τι θα μπορούσα να βάλω δίπλα της ώστε να μην κινδυνεύει? (προφανώς βράχο ;) )

Δεν ειναι να σου τυχει, ειναι καθαρα θεμα ροης. Βεβαια οταν βγαζει μεγαλα swippers και εχει φως και καλη ροη, σημαινει πως η αναπτυξη της θα ειναι απιστευτη. Μεγαλωνει προς τα πανω και βγαζει μετα απο καποιο οριο κλαδια σαν sps. Την ειχα 2 χρονια, μου ειχε πιασει ενα χωρο διαμετρου 50 ποντους στο ενυδρειο αλλα απο ενα μπαλακι του τενις ειχε φτασει σαν μιση μπαλα ποδοσφαιρου με κλαδια απο πανω. Εαν δεν το εχεις δει δεν μπορεις να το καταλαβεις..Οχι ασχημα... :D

Επίσης μου αρέσει πολύ η ricordia από τα μανιτάρια, η Heliofungia, η Fungia, η Trachyphyllia, το Bubble και τα Star Polyps αν και ξέρω ότι εξαπλώνονται πολύ. Φαντάζομαι ότι με fraging θα συμμαζεύεται η κατάσταση.

Μαλλον θελεις πολυ....μεγαλυτερο ενυδρειο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλω μεγαλύτερο ενυδρείο άμεσα!!!

Προς το παρόν για κάντε την αναγνώριση είναι crocea ή όχι?

clam-800-600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Crocea. ;)

Link to comment
Share on other sites

και πολύ όμορφο ! ;):D

Είναι εύκολο στο τάισμα?

βασικά τι θέλει αυτο το πράμα για να ζήσει?

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφη η crocea σου Αντρέα. :D

Είναι εύκολο στο τάισμα?

βασικά τι θέλει αυτο το πράμα για να ζήσει?

Από τις tridacnes μαζί με την maxima είναι τα δυο πιο δύσκολα ειδη.Θελει πολύ καλές συνθήκες όσον αφορά την ποιότητα του νερού και δυνατό φωτισμό.Επίσης συχνό τάισμα με φυτοπλαγκτόν. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πανέμορφη!

Παραλίγο θα την έπερνα εγώ αλλα κρατήθηκα αφου το

σύστημά μου είναι καινούργιο και είπα να πάρω κάτι εύκολο για

αρχή :thumbup:

τα άλλα δύο τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Την συγκεκριμένη αποκλείεται γιατί έπεσα τυχαία πάνω στην παραλαβή και πήρα την πρώτη. Η προσαρμογή έγινε για πρώτη φορά μετά το ταξίδι της, στο ενυδρείο μου κατευθείαν !! :thumbup:

Μπροστά είναι μία heliofungia και στο βάθος μέχρι στιγμής την έχω για Trachyphyllia απλά δεν μου έχει φουσκώσει ακόμα παρά βγάζει μόνο πολύποδες το βράδυ. Αν έχει κάποιος άλλος κάποια άλλη άποψη για την ταυτότητα του κοραλλιού ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Παραλίγο θα την έπερνα εγώ αλλα κρατήθηκα αφου το

σύστημά μου είναι καινούργιο και είπα να πάρω κάτι εύκολο για

αρχή :thumbup:

Σου αναφέρω, ότι η derasa στο nano μου, έχει δείξει πολύ καλή προσαρμογή και μια ξέφρενη ανάπτυξη.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σου αναφέρω, ότι η derasa στο nano μου, έχει δείξει πολύ καλή προσαρμογή και μια ξέφρενη ανάπτυξη.

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις.

:) Σιγα σιγά! θα φορτώσω πράματα :band:

αφού πείρα ένα τσαμπί button polyps και γέμισε το μισό μου ενυδρείο :thumbup:

συγνώμη για το όφ τόπικ ανδρέα!

Link to comment
Share on other sites

Πλέον της κάνει παρέα και μια Derasa και όχι μόνο. Απολαύστε...

derasa-800-600.jpg

Ωραια φωτο και ωραια ζωντανα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Στο βαθος ειναι τραχυφιλια και μαλιστα πολυ ομορφη.Ειχα μια για 6 μηνες και καθημερινα φουσκωνε σαν μιση μπαλα ποδοσφαιρου οσπου αρχισε να μην φουσκωνει και σιγα σιγα πεθανε.

Μετα ανακαλυψα οτι την τσιμπαγε καθημερινα και συστηματικα ενας red sea doctor που ειχα και βγηκε απο το ενυδρειο προχθες.

Εχω στεναχωρηθει γιατι ειναι πολυ εντυπωσιακο κοραλι και δεν ξερω που θα βρω αλλο ιδιο.

Πειραματισου με την θεση και την ροη και θα σου ανοιξει.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα συγχαρητήρια!!!

Όλα δείχνουν τέλεια...

Κρέμασε κανένα ματάκι επάνω...δεν κάνει κακό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα η φωτογραφία είναι καταπληκτική και δείχνει μια μικρή γεύση από αυτά που πιστεύω ότι θα δώσει στο μέλλον το ενυδρείο σου .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αγαπητοί φίλοι, δυστυχώς βρίσκομαι κοντά στο κλείσιμο αυτού του log και του νανο ενυδρείου μου. Κάτι το οποίο από την αρχή που ξεκίνησα φαινόταν στον ορίζοντα πλέον είναι πραγματικότητα. Το nano μου πριν καλά καλά ξεκινήσει-ωριμάσει σταματάει κάπου εδώ για να συνεχίσει σε λίγο πιο ευρύχωρο περιβάλλον σε ένα ενυδρείο 121x51x62= 382 lt=100 gallons με εκμεταλεύσιμα τα 330 λίτρα δηλαδή ένα RIO300.

Πραγματικά όταν ξεκινούσα μου έλεγαν πως το μεγάλο κόλλημα είναι τα κοράλλια και όχι τα ψάρια. Δεν μπορούσα να το καταλάβω απόλυτα όπως και την έκφραση πως στο Reef τα κοράλλια είναι οι πρωταγωνιστές και τα ψάρια έχουν το δεύτερο ρόλο. Τώρα πλέον είμαι και εγώ ένας από αυτούς που αναπαράγω αυτήν την έκφραση.

Αυτός είναι και ο λόγος που μετακομίζω σε μεγαλύτερο γιατί πλέον δεν υπάρχει σχεδόν καμία θέση για τοποθέτηση κοραλλιού συν το γεγονός ότι σε κάποιο χρονικό διάστημα θα υπάρχει και η φυσική ανάπτυξη τους. Τα ψαράκια μου είναι 5 σύν μία σαλιάρα (δεν την χρεώνω για ψάρι :thaman: ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα να έμενα μόνο με αυτά. Ομως το να μην μπορώ να βάλω κοράλλι, μου ήταν αδύνατο.

Ετσι παρόλο που κατάφερα να φτάσω το ενυδρείο στο σημείο που σχεδόν το είχα φανταστεί όταν ξεκινούσα, δυστυχώς πρέπει να το δυαλύσω και να ξεκινήσω σχεδόν από την αρχή. Πραγματικά αισθάνομαι σα να διαγράφω τους τελευταίους 5 μήνες, την κούραση, την υπομονή, τα ξενύχτια, τα μουσκέματα, (τις πατέντες να χωρέσω λάμπες, skimmer, μετρητές, κυκλοφορητές, τα χέρια μου και φυσικά τα ψάρια), το ατελείωτο scaping πρώτα με το βράχο και κατόπιν με τα κοράλλια. Σύντομα θα ακολουθήσει κανονική παρουσίαση του nano με φωτογραφίες κλπ και φυσικά νεό log στo section του reef για το καινούργιο με φωτορεπορταζ έναρξης κτλ.

Αυτό που θα ήθελα να συζητήσουμε παρακάτω είναι η διαδικασία της μεταφοράς από το παλιό στο καινούργιο. Εχουν προκύψει κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες είναι αρκετά προβληματικές.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεκριμένα σκέπτομαι τον νέο βράχο που θα χρειαστώ να τον βάλω σε ένα δοχείο 75 λίτρων με κυκλοφορητή, θερμοστάτη και skimmer για κανα μήνα ώστε να κουραριστεί πριν μπεί μέσα (Προσφέρθηκε ο Στάθης για το δανεισμό του 1000αρι skimmer που έχει :thaman: )

Η διαδικασία που σκέπτομαι να ακολουθήσω είναι να φτιάξω το νερό και να ρίξω τα 5 σακιά fiji pink που έχω ήδη αγορασμένα και να μείνουν για καμιά βδομάδα έτσι μέχρι να πέσει η αμμωννία ίσως και να γίνει μεταφορά του κάνιστρου με την έτοιμη βιολογία που έχω στο καινούργιο και το μικρό να μείνει μόνο με το φίλτρο άμμου και το LR.

To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως θα ρίξω από πάνω τον αραγωνίτη που έχω τώρα και πρέπει οπωσδήποτε να μεταφερθεί στο καινούργιο γιατί είναι πραγματικά ζωντανός και όχι μόνο στο όνομα. Καταρχήν πρέπει να φύγει από επάνω ο βράχος με τα κοράλλια. Εαν μεταφέρω το βράχο με τα κοράλλια στο καινούργιο και μετά μεταφέρω τον αραγωνίτη για 5-6 ώρες και παραπάνω θα γίνει κόλαση εκεί μέσα. Εν τω μεταξύ τα ψάρια που τα αφήνω? στο παλιό. Επίσης θα ήθελα να ρίξω μέσα στο καινούργιο όλο το παλιό νερό μου, άρα τι γίνεται το γεμίζω 2/3 και αφήνω το 1/3 στο τέλος με τα ψάρια. Η αμμωνία που θα ανέβει με αυτή τη διαδικασία τι γίνεται?

Εαν πάω τα ψάρια και κοράλλια αλλού δεν θα στρεσσαριστούν πολύ με 2 αλλαγές νερού σε σύντομο χρονικό διάστημα? Να σετάρω την καραντίνα για τα ψάρια και να ρίξω και τα κοράλλια μέσα όπως όπως?

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα πολύ ευχάριστα νέα :thaman: .. άντε με το καλό και στο καινούριο ενυδρείο !!

με λίγα έξοδα παραπάνω μπορείς να έχεις και τα δυο ενυδρεία .. η κάνω λάθος?

μπορείς μια χαρά να μπολιάσεις το νέο υπόστρωμα με λίγη άμμο από το παλιό .. δεν χρειάζεται όλη ..

να μας κρατάς ενήμερους .. καλό ξαναξεκίνημα :wootwoot::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή με τρόμαξες… :thaman:

Λέω τι έγινε??? :wootwoot::thaman:

Αλλά ΟΚ, δεκτή η αλλαγή!

Άντε με το καλό Αντρέα… εύχομαι το καλύτερο!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια καινούργια αρχή. Και πόσες άλλες θα ακολουθήσουν άραγε????

Εύχομαι τα καλύτερα.

Θα σου πρότεινα να μην ανακατέψεις καθόλου την υπάρχουσα άμμο στο παλιό σου ενυδρείου, όταν το αδειάζεις. Καλύτερα να αφήσεις μερικά βραχάκια, ώστε να μην στρεσάρονται τα ψάρια, μέχρις ότου ετοιμάσεις το νέο.

Αφού στήσεις το βράχο, την άμμο και τα κοράλλια, στο καινούργιο και το αφήσεις για ένα χρονικό διάστημα, ώστε να βεβαιωθείς ότι όλα λειτουργούν όπως πρέπει, τότε μεταφέρεις τα ψάρια , τον υπόλοιπο βράχο και ρίχνεις από πάνω την παλιά άμμο.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...