Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Τελικα την νανο την εβαλες κανονικα ή ακομα την παλευεις? Δυστηχως ειναι λιγο ευαισθητα τα μαγνητικα κλιπς της, το ειδα και εγω. Λογικα στο μελλον θα το διορθωσουν. Ενημερωσε το μαγαζι για το προβλημα και πιστευω οτι θα βρεθει λυση γρηγορα. Οσο για το ταισμα περα απο την υπομονη και μια καλη ποικιλια τροφης δεν μπορεις να κανεις κατι διαφορετικο. Ειναι ολα στο ψαρι εαν θα φαει ή οχι. Συνηθως δικαιονομαστε για την υπομονη μας. Θα δειξει.

Καλη......αρχη!!! :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Την nano τελικά την έβαλα όπως είπα κολλώντας τη βάση της με τον εσωτερικό μαγνήτη με εποξική κόλλα. Δείχνει στέρεα κολλημένη αλλά και εγώ προσέχω να μην τη ζορίσω. Νομίζω όμως πως κάνει λίγο θόρυβο η προπέλα λόγω του κλιπ που σφίγγει την σφαίρα είτε λόγω επαφής στο τζάμι. Δουλειά κάνει καλή ελπίζω ο θόρυβος να μην ενοχλεί τα ψάρια μέσα στο νερό.Προφανώς από τα πρώτα κομμάτια να είναι κάποια και λίγο προβληματικά, ελπίζω στη δεύτερη να είμαι πιο τυχερός :D

Οσον αφορά το αγγελόψαρο ούτε σήμερα έφαγε ελπίζω ο βράχος να τον κρατήσει δυνατό μέχρι να καταλάβει τι γίνεται από τροφή. Είναι ακόμα και λίγο ντροπαλός όταν βλέπει κίνηση στο τζάμι. Η υπόλοιπη συμπεριφορά του ευτυχώς είναι πολύ καλή, συνεχώς εξερευνεί, δεν δείχνει στρεσαρισμένος και συνεχώς τσιμπολογάει στο βράχο. Φοβάμαι πως και κατεψυγμένο να ρίξω είτε δεν θα προλάβει τίποτα είτε δεν θα πάρει χαμπάρι ότι είναι φαί αφού έχει έρθει φάτσα με flakes και το παίζει αδιάφορος.

Σαλιγγάρια και σαλιάρα κάνουν πολύ καλή δουλειά με περισσότερο τα σαλιγγάρια. Ολη τη μέρα εξαφανισμένα αλλά το βράδυ γίνεται χαμός. Το ένα τζάμι σχεδόν το καθαρίσαν όλο από την άλγη και μιλάμε για κουρτίνα. Σε λίγο θα παρακαλώ για λίγο άλγη για να έχουν να τρώνε :D

Εκανα και μία πατέντα με το skimmer όσον αφορά την αποχέτευση του βρώμικου νερού και πλέον κάνω επιθετικό skimming. Τα νερά μαζεύονται σε δοχείο χωρητικότητας 8 λίτρων οπότε δεν φοβάμαι την υπερχείλιση του νερού και το αφήνω ελεύθερα να κάνει τη δουλειά του χωρίς να το ρυθμίζω χαμηλότερα. Μιλάμε για τουλάχιστον 2-3 λίτρα νερού την ημέρα. Ουσιαστικά είναι σα να κάνω καθημερινές μικρές αλλαγές νερού :)

Από εβδομάδα θα μπει και το ozonizer-redox controller και νομίζω πως το skimmer μου θα είναι καθοριστικός παράγοντας επιτυχίας. Επίσης σίγουρα θα μπει στο πρόγραμμα εβδομαδιαίος καθαρισμός του reaction chamber. Ειδα τρομερή βελτίωση από την στιγμή που το καθάρισα. Επίσης θα μπει κάλτσα με άνθρακα στο bubble stop που έχει στην έξοδο, ούτως ή άλλως για το όζον αλλά θα κάνει δουλειά και για τα υπόλοιπα και μπει στο πρόγραμμα ενναλάξ αλλαγή του άνθρακα στο κάνιστρο και στο skimmer ώστε πάντα να υπάρχει σχετικά φρέσκος άνθρακας.

Link to comment
Share on other sites

Το όζον δεν θα το λειτουργήσω ακόμα αλλά θέλω να υπάρχει ανα πάσα στιγμή όπως και την UV που ακόμα δεν την έχω βάλει εμπρός. Θέλω να ωριμάσει πρώτα το σύστημα είτε να δω σημάδια ανησυχητικά για να τα ξεκινήσω.

Link to comment
Share on other sites

Το όζον δεν θα το λειτουργήσω ακόμα αλλά θέλω να υπάρχει ανα πάσα στιγμή όπως και την UV που ακόμα δεν την έχω βάλει εμπρός. Θέλω να ωριμάσει πρώτα το σύστημα είτε να δω σημάδια ανησυχητικά για να τα ξεκινήσω.

Ανδρεα μηπως εισαι λιγο υπερβολικος? Οζον σε τοσο μικρο ενυδρειο το θεωρω περιττο. Οτι και να παει λαθος κανεις μια καλη αλλαγη νερου και ειναι πολυ καλυτερο απο το να κρατας το ιδιο νερο αλλα με οζον. Συνηθως το χρησημοποιουμε σε ποιο μεγαλα ενυδρεια οπου και η μεγαλη αλλαγη νερου δεν ειναι και το ευκολοτερο πραγμα.

Πως θα το ελεγξεις σε τοσα λιγα λιτρα? Θελεις πολυ μικρες ποσοτητες και ειδικα θα δυσκολευτεις πολυ στην τελικη ρυθμιση. Ασε που η υπερδοσολογια ειναι πολυ ευκολη σε εσενα περισοτερο κακο θα κανεις απο καλο. Δεν ειναι η ενδειξη του redox πανακεια. Ειναι απλα μια ενδειξη, εαν ομως εχεις στο νερο σου υπολειματα ενωσεων του οζον αυτο δεν το λεει. Για το ενυδρειο σου το maximum ειναι περιπου 10mg/ωρα. Πως θα το πετυχεις αυτο οταν το μικροτερο μοντελο ειναι 50mg? Δεν σου δινει και μεγαλη ακριβεια ο ρυθμιστης του παντα. Συν οτι 10mg και παλι ειναι παρα πολλα και η αλλαγη θα ειναι τεραστια στις συνθηκες του ενυδρειου σου.

Στο δικο μου ενυδρειο χρησιμοποιουσα περιπου 30mg/ωρα για καποιες ημερες την εβδομαδα και παλι καποιες φορες ηταν too much. Το εβλεπα στα ζωντανα, εμπειρικα οτι κατι δεν μου κολαει και το εκλεινα. Και μιλαμε για ενυδρειο τονου. Ειναι πανισχυρο το οζον και θελει και πειρα, και πολυ προσοχη. Δεν θελω να σε τρομαξω, απλα θελω να σου εφηστησω την προσοχη. :)

Δες λιγο το αρθρο και θα καταλαβεις καποια χρησιμα πραγματα.

"Οζον"

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2965

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Εμ το άρθρο διάβασα και πείστηκα για την χρησιμότητα του όζοντος :)

Το σκεπτικό μου είναι πως ότι παίρνω είναι επένδυση για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκεπτόμουν να πάρω ένα redox meter αλλά σκέφτηκα πως εαν ήθελα αργότερα να προσθέσω ozon θα πήγαινε άχρηστο αφού θα έπρεπε να πάρω ενσωματωμένο controller.

Οπότε το σκεπτικό είναι παίρνω τώρα το ozonizer-redox controller της red sea το χρησιμοποιώ σαν redox meter και σε περιπτώσεις ανάγκης προσθέτω μικρές ποσότητες οζοντος. Δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για συνεχή χρήση και άλλωστε όπως γράφετε υπάρχει και μια απώλεια γύρω στο 25-50% λόγω υγρασίας.

Πιο πολύ με προβληματίζει τυχόν διαρροή στο χώρο χωρίς να το διαπιστώσω με τις βλαβερες ενέργειες που συνεπάγεται παρά υπερδοσολογία στο ενυδρείο, όπου πρόκειται να το χρησιμοποιώ αραιά σε περιπτώσεις ανάγκης στο μικρό τουλάχιστον ενυδρείο.

Εαν με αυτό το σκεπτικό που περιγράφω έχω λάθος να την αναβάλω την αγορά και να πάρω ένα redox meter σκέτο.

Link to comment
Share on other sites

μη μπαίνεις σε τέτοια έξοδα… συμφωνώ με το Μάριο απόλυτα.. :D

όταν το χρειαστείς στο μεγάλο ενυδρείο τότε τα ξαναλέμε..

.. το redox μπορείς να το βελτιώσεις και με άλλες ενέργειες όχι μόνο με όζον ..

.. άσε τα <<πυρηνικά όπλα >> για αρχή .. με τα <<συμβατικά>> θα κάνεις μια χαρά δουλειά.. :)

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Εμ το άρθρο διάβασα και πείστηκα για την χρησιμότητα του όζοντος :P

Το σκεπτικό μου είναι πως ότι παίρνω είναι επένδυση για ένα μεγαλύτερο ενυδρείο. Σκεπτόμουν να πάρω ένα redox meter αλλά σκέφτηκα πως εαν ήθελα αργότερα να προσθέσω ozon θα πήγαινε άχρηστο αφού θα έπρεπε να πάρω ενσωματωμένο controller.

Οπότε το σκεπτικό είναι παίρνω τώρα το ozonizer-redox controller της red sea το χρησιμοποιώ σαν redox meter και σε περιπτώσεις ανάγκης προσθέτω μικρές ποσότητες οζοντος. Δεν μιλάμε σε καμία περίπτωση για συνεχή χρήση και άλλωστε όπως γράφετε υπάρχει και μια απώλεια γύρω στο 25-50% λόγω υγρασίας.

Πιο πολύ με προβληματίζει τυχόν διαρροή στο χώρο χωρίς να το διαπιστώσω με τις βλαβερες ενέργειες που συνεπάγεται παρά υπερδοσολογία στο ενυδρείο, όπου πρόκειται να το χρησιμοποιώ αραιά σε περιπτώσεις ανάγκης στο μικρό τουλάχιστον ενυδρείο.

Εαν με αυτό το σκεπτικό που περιγράφω έχω λάθος να την αναβάλω την αγορά και να πάρω ένα redox meter σκέτο.

Το σκεπτικο σου δεν ειναι παραλογο, αλλα ακομα εχεις νεο ενυδρειο, ειναι πρακτικα πανευκολες οι αλλαγες νερου και το κοστος για ενα καλο redox controller και οζονιστηρα ειναι σχεδον ολο το ενυδρειο σου σε χρηματα. Λογικο δεν ειναι να σε συμβουλεψω αναλογα? :)

Δεν εχεις να φοβηθεις την διαροη στο χωρο σου. Εαν τα κανεις ολα σωστα δεν θα εχεις προβλημα. Οπως σου ειχα πει και πριν, εαν μπορουσα να κανω αλλαγες νερου μεγαλες δεν θα σκεφτομουνα το οζον. Αλλα επειδη το 50% για εμενα ειναι 600-700 λιτρα, σορρυ αλλα δεν θα παρω.... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικο σου δεν ειναι παραλογο, αλλα ακομα εχεις νεο ενυδρειο, ειναι πρακτικα πανευκολες οι αλλαγες νερου και το κοστος για ενα καλο redox controller και οζονιστηρα ειναι σχεδον ολο το ενυδρειο σου σε χρηματα. Λογικο δεν ειναι να σε συμβουλεψω αναλογα? :D

Ενας οζονιστήρας-controller της Red sea πάει γύρω στα 450 ευρώ, όσο όλο μου το ενυδρείο???? Το άλλο με το Τοτο το ξέρεις :):D Τέλος πάντων έχεις δίκιο σε αυτά που μου λες από τη μεριά σου και ότι το θεωρείς υπερβολικό κόστος για το μέγεθος του ενυδρείου. Επειδή το έχω παραγγείλει όμως πριν από τα Χριστούγεννα θα δω εαν μπορεί να γίνει ακύρωση ή όχι.

Είναι τρομερό που το αγγελόψαρο είναι ο καλύτερος αν όχι ο μοναδικός πελάτης του καθαριστή. Πάει και του στήνεται και μετά αλλάζει και πλευρό. Δεν μπορώ να βγάλω photos γιατί αυτά συμβαίνουν στα "υποβράχια" τούνελ που έχω δημιουργήσει και ενώ τα πιάνει το μάτι είναι δύσκολο να τα γράψει ο φακός. Πάντως ούτε σήμερα έφαγε ο tibicen. Στις πόσες μέρες να ανυσηχώ ?? :P

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ούτε σήμερα έφαγε ο tibicen. Στις πόσες μέρες να ανυσηχώ ?? :)

Όταν τον δεις να αδυνατίζει, ιδιαίτερα στα ζυγωματικά, τότε σημαίνει ότι υποσιτίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι photos που λέγαμε

Εδώ το πριν την αναδιοργάνωση με μεγαλύτερη "πλατεία" και πιο κάθετα βράχια. Αποτέλεσμα να μην υπάρχουν πολλοί χώροι για να μπουν κοράλλια και αρκετοί χώροι ώστε να κρύβονται τα ψαράκια. Το διαπίστωσα με την είσοδο του αγγελόψαρου και την ανάγκη να περνάει από περάσματα. Υπήρχε βέβαια και η ανάγκη να κρύβεται ο όγκος της turbelle, ώστε να μην τα κάνει όλα frappe μέσα στο ενυδρείο, από κάποιο βράχο.

lr-14%20007-800-600.jpg

lr-14%20004-800-600.jpg

aquarium-algae-22-12-06.JPG

Και πως είναι τώρα, η πλατεία ή αλλιώς lagoon, έτσι Νίκο? υπάρχει ακόμα αλλά έχει μικρήνει. Τόσο ώστε κάποια στιγμή να μπει ένα clam και να είναι το κεντρικό σημείο παρατήρησης. Ομως έχουν δημιουργηθεί μια κατεβασιά - πλαγιά και αρκετές υποβράχιες στοές.

Επίσης κατέβηκε το ύψος το οποίο ήταν μόνο 5-6 πόντους κάτω από την επιφάνεια. Αυτός είναι που το βραχάκι που ήταν τέρμα ψηλά έχει γεμίσει κάθε λογής άλγη και πλέον κατέβηκε χαμηλά.

DSC_0347-800-600.JPG

Εδώ αγγελόψαρο και loreto κόβουν βόλτες

DSC_0334-800-600.JPG

DSC_0332-800-600.JPG

Εδώ οι "υποβράχιες στοές" εξασφαλίζουν κρυψώνες και κυκλοφορία κάτω από τον βράχο

DSC_0343-800-600.JPG

Αυτό το σαλιγγάρι είναι trochus ή όχι και αν είναι πιο είναι Zebra Turbo - Trochus sp ή Trochus radiatus???

reef%20024-800-600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το αποτέλεσμα φίλε μου. Αυτό που με χαλαει μόνο είναι ότι φαίνονται πολύ τα μηχανήματα. Όσο για τον οζονιστήρα νομίζω ότι είναι όχι περιτό αλλά λίγο υπερβολικό!!!

Πολύ ωραίο όμως το σύνολο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος βραχος! :)

Ωραιο φαινετε, ετσι και αλλιως μικρο ειναι οποτε ειναι δυσκολο να κρυψεις τις αντλιες, αλλα οι βασουλες που εχεις βαλει ειναι σταθερες? Μου φαινονται λιγο..ασταθης να το πω, επιφοβες να το πω...εισαι σιγουρος οτι ειναι σταθερες?

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο γινεται Ανδρεα....

οσο αφορα το θεμα του φαγητου...η λογικη οτι και κατεψυγμενο να ριξεις δεν θα το καταλαβει δεν ισχυει... αλλο η αρτεμια που ειναι μια γαριδουλα και αλλο το Flake που δεν προσομιαζει σε τιποτα που υπαρχει στην φυση... ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ενα φαει που δεν τρωει να φαει με τη μια flake...φυσικα και γινεται αλλα σχετικα δυσκολα... artemia και mysis ειναι η καλυτερη λυση...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι όχι μόνο μικρό το ενυδρείο αλλά και το σχήμα ουσιαστικά τρίγωνο, θεωρητικά πεντάγωνο, το οποίο είναι δύσκολο να μοιράσεις τα μηχανήματα. Μόνο το skimmer έχει 2 γομάρια την αντλία που φαίνεται στη γωνία και το bubble stop τα οποία ακόμα και σε μεγάλο ενυδρείο θα φαινόντουσαν. Τέλος πάντως τουλάχιστον γλυτώσαμε από την turbelle :)

Οι βάσεις προς το παρόν δείχνουν σταθερές, δεν ξέρω αν θα υπάρξει καμία αλλαγή στην άμμο με τον καιρό αλλά ακόμα και ο δρόμος στη Μαλακάσσα θυμάμαι κάποια στιγμή πήρε των ματιών του και έφυγε!! :P Φαντάσου τώρα τι μπορεί να γίνει στην άμμο :D Πάντως πολύ μουσκίδι ρε παιδί μου μέχρι να το πετύχω, κόντεψα να βγάλω λέπια!!

Βέβαια το παράκανα με τις σπηλιές και τα περάσματα και μου κρύβονται τα άτιμα αλλά όπως λέει και ο Φιλόξενος τα ενυδρεία είναι για να μένουν ψάρια (και κοράλλια ) και όχι για να παίρνουν φωτογραφίες και μάτι οι άνθρωποι. Τώρα έαν μπορεί να γίνει και το τελευταίο χωρίς να αισθάνονται άσχημα τα ψαράκια τότε είναι το βέλτιστο :D

Link to comment
Share on other sites

Ομορφο γινεται Ανδρεα....

οσο αφορα το θεμα του φαγητου...η λογικη οτι και κατεψυγμενο να ριξεις δεν θα το καταλαβει δεν ισχυει... αλλο η αρτεμια που ειναι μια γαριδουλα και αλλο το Flake που δεν προσομιαζει σε τιποτα που υπαρχει στην φυση... ειναι εξαιρετικα δυσκολο να κανεις ενα φαει που δεν τρωει να φαει με τη μια flake...φυσικα και γινεται αλλα σχετικα δυσκολα... artemia και mysis ειναι η καλυτερη λυση...

Αν δεν έχει φάει μέχρι το Σάββατο θα πέσουν τα μεγάλα μέσα. Απλά περιμένω να ξεψαρώσει λίγο ώστε να μη κρύβεται την ώρα του φαγητού. Αυτός κανονικά θα ήθελε καραντίνα άδεια όπου τι θα έκανε, χωρίς βράχο τι θα τσιμπολογούσε, αναγκαστικά θα δοκίμαζε αυτό το περίεργο πράγμα που μυρίζει ψαρίλα :)

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο αποτέλεσμα Αντρέα… :):D

κουκλί το nano stream :D

.. πρόσεχε το τάϊσμα ειδικά τώρα που είναι αρχή. ;)^_^ .

όσο μπορείς κούρευε την άλγη με τα χέρια.. θα σε βοηθήσει στη συνέχεια.. :P

Link to comment
Share on other sites

Για το σαλιγγάρι που δείχνω στη photo ξέρει κανένας σχετικά? Πάντως τα συνιστώ 100% βγαίνουν το βράδυ και κουρεύουν τα πάντα σε ότι αφορά μακροάλγη. Ελπίζω να έχουν μεγάλο σχετικά προσδόκιμο χρόνο ζωής, για σαλιγγάρια πάντα. Είτε είχαν να φάνε κανα μήνα είτε είναι super το συγκεκριμένο είδος. Σε λίγο θα πεθάνουν από πείνα :)

Το είδος μικροάλγης στυλ κοραλλίνης αλλά σε πράσινο χρώμα ανοικτό που βλέπω σε ορισμένα πορώδη σημεία του βράχου τι είναι? πως λέγεται?

Νομίζω, με σχετική σιγουριά, πως αρχίζουν τα πρώτα δείγματα κοραλίνης σε κυκλοφορητές και νεκρό βράχο. Βοηθάει πως δεν έχω full φωτισμό αλλά παίζω με 1ακτινική +1 Τ5 24 W ακόμα για 12 ώρες. Από βδομάδα θα μπούνε και οι άλλες 2 Τ5 με αρχικό πρόγραμμα 2 ώρες και αύξηση 1 ώρα ανα 3 ημέρες. Λέτε να μου κόψει την ανάπτηξη της κοραλίνης?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, με σχετική σιγουριά, πως αρχίζουν τα πρώτα δείγματα κοραλίνης σε κυκλοφορητές και νεκρό βράχο. Βοηθάει πως δεν έχω full φωτισμό αλλά παίζω με 1ακτινική +1 Τ5 24 W ακόμα για 12 ώρες. Από βδομάδα θα μπούνε και οι άλλες 2 Τ5 με αρχικό πρόγραμμα 2 ώρες και αύξηση 1 ώρα ανα 3 ημέρες. Λέτε να μου κόψει την ανάπτηξη της κοραλίνης?

Γιατι να σου μειωθει η κοραλλινη? :)

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό σου κατά την προσωπική μου άποψη είναι σωστό Αντρεα. :) Σε ένα ενυδρείο είτε μικρό είτε μεγάλο εννοείται ότι η αλόγιστη χρίση όζοντος θα επιφέρει μόνο ζημιά .Για την χρήση που το θέλεις προσωρινά σαν meter με μικρή χρίση του αν χρειαστεί και να παίξει κανονικά στο μεγάλο ενυδρείο είσαι μια χαρά. :D

Link to comment
Share on other sites

Για βοηθάτε γείτονες!!! Το λορέτο δεν είναι πολύ καλά. Εχει παρουσιάσει μία θολούρα στο ένα μάτι σαν λεπτό φιλμ. Οχι τελείως θολό φαίνεται το μάτι του. Επίσης δεν έχει πολύ όρεξη χτες και σήμερα. Υπάρχει περίπτωση να είναι χτύπημα σε βράχο? γιατί από τις πρώτες ημέρες πήγαινε και έτριβε το πρόσωπο του σε ένα βράχο και το είχα θεωρήσει παιχνίδι. Ακόμα το κάνει αλλά από την άλλη μεριά όχι από το θολό μάτι.

Ανοιξα κατευθείαν τις UV. Ακόμα και να θέλω να το βγάλω έξω πως μπορεί να πιαστεί ένα ψάρι που δεν έχει όρεξη και κρύβεται, ακόμα και με ψαροπαγίδα μπορεί να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κοιτάωντας στο Internet είναι το λεγόμενο Pop-Eye ή Cloudy Eye το οποίο μπορεί να είναι από ασήμαντο έως κτύπημα, μύκητες ή και πολύ σοβαρό. Αντε βγάλε άκρη. Υπομονή και παρακολούθηση. Προσπάθησα και το τάισα πηγαίνοντας του flakes με το χέρι κοντά στη φωλιά του και έφαγε 2-3. Τώρα όσον αφορά το μάτι μάλλον πιο πολύ σε popeye φέρνει το οποίο είναι γύρω στο 20-30% μεγαλύτερο από το άλλο. Μάλλον είναι στην αρχή του σήμερα ή χθες βράδυ. Πιο πολύ με ανυσυχεί η συμπεριφορά του η οποία είναι πεσμένη.

ΝΗ3 <0,25, ΝΟ2 <0,05 και ΝΟ3 10ppm δε νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτές τις τιμές. Πολύ φοβάμαι πως αν μπει κανα μύκητας ο επόμενος θα είναι το tibicen που ακόμα δεν τρώει.

Ακολουθούν όσο καλύτερες φωτογραφίες του ματιού μπόρεσα να πάρω

loreto2-eye-800-600.jpg

loreto-eye-800-600.jpg

loreto3-eye-800-600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μερικα θεματακια εδω που με μπερδευουν λιγακι...

Κανονικα αν μιλας σιγουρα για θολουρα ΜΟΝΟ στο ενα ματι, αυτο που λενε στα αγγλικα unilateral damage , τοτε αυτο προερχεται συνηθως απο τραυματισμο...στην περιπτωση αυτη προτεινω απλα καλο φαγητο με προσθηκη βιταμινης...

Απο την αλλη ομως το τριψιμο στο βραχο μαλλον δεν ειναι παιχνιδι... περισσοτερο για Ick μου κανει... οποτε μηπως η θολουρα ειναι και στα δυο ματια και υπαρχει ick ή ανοδος της αμμωνιας στο ενυδρειο ή μηπως εχει ick και ξυνεται και τραυματιστηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε αυτό με το ξύσιμο το κοίταξα από την αρχή γιατί μου φάνηκε και εμένα ύποπτο για ick. Ομως πηγαινε πάντα σε ένα συγκεκριμένο σημείο ενός βράχου που είχε και τριχοειδή άλγη επάνω, πήγαινε κατά πάνω του σα να το "κουτουλούσε", σα να το τσιμπούσε για 3-4 φορές και μετά σταμάταγε. Επειδή δε μου φαινόταν για ξύσιμο και επειδή γινόταν πάντα στο ίδιο ακριβώς σημείο και πουθενά αλλού το θεώρησα ότι μπορεί να ήταν παιχνίδι. Σε προσεκτική παρατήρηση δεν έχω δει σημάδια ick ή fungus πάνω στο ψάρι. Βέβαια τώρα το ανέφερα γιατί μετά από αυτό δε μπορώ να είμαι σίγουρος. Πάντως το άλλο μάτι φαίνεται καλά και δεν δείχνει προς το παρόν διογκωμένο ή θολό. Το ψάρακι μέχρι πριν από 2-3 ημέρες ήταν πολύ καλά και είχε ξεπεράσει τη ντροπαλότητα του και ήταν πρώτο στο φαί και στις βόλτες μπροστά στο ενυδρείο. Είναι σχεδόν 25 ημέρες μέσα στο ενυδρείο. Τι βιταμίνες να πάρω ώστε να του βουτάω τα flakes μέσα ώστε να δυναμώσει?

Το αγγελόψαρο που είναι συνεχώς με τον καθαριστή πάνω του να με βάζει σε ανυσηχίες ή έχω πέσει σε χαδιάρικο ψάρι και τη βρίσκει με το μασάζ της γαρίδας. Ακόμα και το βράδυ που κοιτάω με το φακό είναι πάνω του και τον καθαρίζει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

πριν βάλω γαρίδες .. έβλεπα αγγελόψαρο να πηγαίνει μπροστά στο κυκλοφοριτη και να κάθεται πάνω στο ρεύμα του νερού :D:D .. μόλις μπήκαν οι γαρίδες .. έκανε ανάσταση.. δεν ξεκολλούσε από δίπλα τους για αρκετές μέρες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...