Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Η τρυπα του xanthurus με προβληματιζει... δεν το εχω ξανακουσει αυτο... ειδικα το οτι βγαζει ακαθαρσιες απο εκει ακουγεται ασχημο...

Κουραγιο φιλε !

Θα το αφήσω για 2 ημέρες ακόμα και μετά θα βάλω μπροστά το skimmer τουλάχιστον. Εβαλα το βράδυ αερόπετρα και παρόλο που την έχω κλέισει έχουν εγκλοβιστεί χιλιάδες μικροφυσσαλίδες μέσα και κάτω από τις πέτρες με αποτέλεσμα οι ατμόσφαιρα να είναι χάλια.

Ιδού και οι φωτογραφίες με την τρύπα. Η οποία δεν είναι συνέχεια ανοικτή. Τι είναι παρά φύση έδρα????

fish%20024-xantu-800-600.jpg

fish%20020-xantu-800-600.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το sohal επιστράφηκε πίσω γιατί παρόλο το μικρό μέγεθος του ήταν πολύ νευρικό ως χαρακτήρας για το μέγεθος του ενυδρείου. Παρόλο που πλέον δεν υπήρχαν τσακωμοί και κόντρες θεώρησα ότι θα ήταν πηγή άγχους για κάθε άλλο ψάρι.

Θα το θεσω ποιο σωστα..Το Sohal ειναι προβλημα για ενυδρεια και αρκετα πανω απο τονο εαν καταλαβαινεις ακριβως τι θελω να πω.... :D Πανεμορφο αλλα πολυ "τσογλανι", και σορρυ για την φρασεολογια αλλα ειναι ψαρι που προκαλει τρομακτικα προβληματα, ειδικα σε αλλα tang σε τετοιο βαθμο που πολυ χομπιστες εχουν μετανιωσει για την προσθεση του στο ενυδρειο τους παρολο την πανεμορφη εμφανιση του... :)

Ιδού και οι φωτογραφίες με την τρύπα. Η οποία δεν είναι συνέχεια ανοικτή. Τι είναι παρά φύση έδρα????

ΔΕΝ εχω ξαναδει κατι τετοιο...!! :D:P;)

Εισαι σιγουρος οτι ειναι..η παραφυση εδρα του και δεν ειναι καποιο σκουλικι η παρασιτο?? Ο κακομοιρης ειναι χαλια... Περαστικα του...

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ εχω ξαναδει κατι τετοιο...!! :):D:D

Εισαι σιγουρος οτι ειναι..η παραφυση εδρα του και δεν ειναι καποιο σκουλικι η παρασιτο?? Ο κακομοιρης ειναι χαλια... Περαστικα του...

Πρέπει να είναι κόψιμο είτε από το sohal είτε σε πέτρα πάνω στο έντερο. Βγάζει ακαθαρσίες και μετά κλείνει και δε φαίνεται τίποτα. Μάλιστα σήμερα δεν τον έχω δει να βγάζει κάτι μάλλον κλέινει σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα και ειναι πανεμορφος.Εψαξες καθολου στο ιντερνετ για τιποτε σχετικο που ισως σε βοηθησει στο να προσδιορισεις τουλαχιστον τι μπορει να ειναι!?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κόψιμο είτε από το sohal είτε σε πέτρα πάνω στο έντερο. Βγάζει ακαθαρσίες και μετά κλείνει και δε φαίνεται τίποτα. Μάλιστα σήμερα δεν τον έχω δει να βγάζει κάτι μάλλον κλέινει σιγά σιγά.

Για να λεμε την αληθεια καπου εκει κοντα ειναι η παραφυση εδρα, αλλα μου φαινετε πως πρεπει να ειναι λιγο ποιο πισω και ποιο κατω.. Αλλα μου κανει εντυπωση το ολο θεμα. Θα μας πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους, να δουμε τι γινεται και τι μπορουμε να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Για να λεμε την αληθεια καπου εκει κοντα ειναι η παραφυση εδρα, αλλα μου φαινετε πως πρεπει να ειναι λιγο ποιο πισω και ποιο κατω.. Αλλα μου κανει εντυπωση το ολο θεμα. Θα μας πουν και τα αλλα παιδια την γνωμη τους, να δουμε τι γινεται και τι μπορουμε να κανουμε.

Παρα φύση έδρα σημαίνει όχι τη κανονική η οποία είναι όντως πιο κάτω, σημαίνει στους ανθρώπους τουλάχιστον όταν τους τοποθετούν καθετήρα στο έντερο και τα κάνουν σε σακουλάκι. Πάντως χθες δεν τον είδα να αποχετεύει από εκεί και έχει μικρύνει σχετικά η τρύπα μάλλον είναι κόψιμο πάνω στο έντερο και καθώς προωθούνται οι ακαθαρσίες προς την κανονική έξοδο βρίσκουν τη τρύπα και φεύγουν από εκεί.

Μήπως να λέω το Sohal Τζακ τον αντεροβγάλτη????

Link to comment
Share on other sites

με σιγουριά θα μπορούσε να μιλήσει μόνο ειδικός γιατρός .. ψαρίατρος . :D .

..

να κάνω μια ερώτηση και σ ένα φίλο μου γαστρεντερολόγο :) ..

πέρα από τις χαζομάρες ..

πιστεύω ότι αν το ψαράκι δεν στρεσάρετε και τρωει κανονικά.. και τα άσπρα στίγματα θα φύγουν και οι τρύπες θα πάνε στη θέση τους.. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πιστεύω ότι αν το ψαράκι δεν στρεσάρετε και τρωει κανονικά.. και τα άσπρα στίγματα θα φύγουν και οι τρύπες θα πάνε στη θέση τους.. :bowdown:

Μετά από αρκετό καιρό γράφω για τη πορεία του. Τελικά όπως αναφέρθηκε σε άλλο ποστ μου μία καραντίνα που αγοράστηκε λόγω κάποιου προβλήματος που είχε ο θερμοστάτης (ήταν εννιαίος με φίλτρο και φώτα) αλλάχτηκε και δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ σαν νοσοκομείο για χρήση χαλκού. Στη θέση του αγοράστηκε ένα BoyuΜΤ50 - 80 λίτρων το οποίο θα σεταριστεί για καραντίνα με 1 ψαράκι μόνιμα για βιολογία. (Ελπίζω να κρατηθώ και να μη το κάνω και 2ο reefaki αφού θα είναι δίπλα στο γραφείο μου στο σπίτι :lol: )

Τελικά λόγω καλυτέρευσης της κατάστασης δεν χρησιμοποιήθηκε χαλκός (κάθε εμπόδιο για καλό ) και με συνδυασμό καλής τροφής +σκόρδο+βιταμίνες και έλλειψη στρες όπως είπε και ο Τάσος τα πράγματα είναι καλά και έχουν φύγει όλα τα στίγματα καθώς επίσης και η τρύπα. Επίσης βοήθησε η κατά λάθος μερική υποαλατότητα που έκανα στο 1015 λόγω λάθους μέτρησης του ρεφρακτόμετρου.Το μόνο πρόβλημα είναι κάποια φαγώματα στα φτερά που είχε τα οποία κοιτάω καθημερινά και αν χειροτερέψουν είτε παραμείνουν στάσιμα σε λίγο καιρό θα χρησιμοποιήσω Melafix. Απλά περιμένω για να μην ρίξω χωρίς να χρειάζεται φάρμακο. Επίσης λίγο το χρώμα του σε κάποια σημεία είναι ελάχιστα ασπρισμένο φαντάζομαι λόγω της ταλαιπωρίας από το ick.

Δυστυχώς όπως λέει ο λαός οι συμφορές δεν έρχονται μόνες. Εκείνη τη περίοδο δημιουργήθηκε μία διακόπή της ΔΕΗ περί των 5 ωρών και σαν αποτέλεσμα το ίδιο απόγευμα χάθηκε το Tibicen , χωρίς κανένα σημάδι νωρίτερα ( για το οποίο καταστεναχωρήθηκα αφού και δεν παρουσίασε πρόβλημα με το ick και μετά από 2 εβδομάδες έτρωγε και ήταν κολητός με τον xanthurum) και την επόμενη χάθηκε και το fridmani.

Το κακό είναι ότι το fridmani δεν βρέθηκε ποτέ και έχει δημιουργήσει μία αστάθεια στην αμμωνία και το νιτρίτη όπου υπάρχει από τότε ανίχνευση αυτών. Σε 2-3 περιπτώσεις μάλιστα αναγκάστηκα να κάνω μικρή αλλαγή νερού γύρω στο 15% παρόλο που δεν ήθελα λόγω ick. Για να αντιμετωπίσω αυτή καθώς και παρόμοιες καταστάσεις χθες εγκατέστησα ένα φίλτρο άμμου Otto 350 με προφίλτρο ένα 2213 με 2 σφουγγάρια. Σκοπεύω μόλις ενεργοποιηθεί το φίλτρο να αδειάζω σταδιακά το substract pro από το 2026 και να τα μεταφέρω λίγα λίγα στη καραντίνα με σκοπό να στηριχτώ στο βράχο και στο φίλτρο άμμου.

Λόγω της υποαλατότητας και της έλλειψης αντιφωσφώρου και άνθρακα για αρκετό καιρό από το ενυδρείο λόγω oodinex έχει δημιουργηθεί μια ανισορροπία στο σύστημα. Συγκεκριμένα η alk δεν μπορεί να ανέβει πάνω από 7 ενώ και το Ca είναι γύρω στο 330. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ενώ η κοραλλίνη άρχιζε να καλύπτει τα πάντα τζάμια, κυκλοφορητές και βράχια να ανακοπεί η ανάπτυξη της και να αρχίσει να αναπτύσσεται κόκκινη άλγη στα βράχια ενώ στην άμμο σε κάποια σημεία μία μωβ-καφέ- κόκκινη μεμβράνη η οποία εαν αφαιρεθεί δείχνει ότι είναι κολλημένη η άμμος από κάτω. Ακόμα και να την ανακατέψεις δεν ξεκολλάει αλλά μόνο κόβεται. Είναι κυανοβακτήριο?

Χθες πάντως άλλαξα τον αντιφώσφωρο και έβαλα πολύ elimiphos της TM. H κάλτσα όμως δεν καλύπτει όλη την επιφάνεια του φίλτρου 2026 ( περίπου το 80%) μήπως υπάρχει πρόβλημα, να φεύγει το νερό από δίπλα χωρίς να περνάει από μέσα? Τον άνθρακα τον έβαλα πλέον στην έξοδο του skimmer για να μπορώ εύκολα να τον αλλάζω ή να τον αφαιρώ χωρίς να ανοιγοκλέινω φίλτρα. Ούτως ή άλλως η αντλία του skimmer είναι μία eheim 3000 lt/h νομίζω ότι πρέπει να κάνει καλή δουλειά στο bubble trap του V800.

Ελπίζω σε καλύτερες ημέρες αν και η εμπειρία αυτή νομίζω ήταν πολύτιμη και σε σωστή στιγμή (δηλαδή στην αρχή όπου δεν υπήρχαν κοράλλια μέσα). Επίσης έγιναν κάποιοι πειραματισμοί οι οποίοι με βοήθησαν να καταλάβω αρκετά πράγματα για το ick και την τελική διάσταση που πρέπει να του δίνουμε όταν παρουσιάζεται. Ισως δεν είναι τυχαίο ότι πέθαναν όλα τα ψαράκια σχεδόν εκτός από αυτό που είχε ick. Το μόνο κακό τώρα είναι ότι με καθυστερεί και δεν μπορώ να βάλω κοραλλάκια όσο έχω χαμηλά την αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα ..

.. λυπάμαι πολύ για την απώλεια των ψαριών σου..

… δυστυχώς όταν τα canister σταματήσουν για τόσες ώρες είναι πιθανό να δημιουργήσουν πρόβλημα…

..

Αντρέα να πω ότι με προβληματίζει το γεγονός ότι φίλτρα άμμου δεν χρησιμοποιούνται πουθενά σε reef … εδώ και 2,5 χρόνια βλέπω διάφορα ενυδρεία .. φίλτρο άμμου πουθενά δεν έχω δει .. ψέματα , είχε ένας εγγλέζος στο reef central και προσπαθούσε να ρίξει τα νιτρικά και να απαλλαχτεί από την άλγη …

έχω την υποψία ότι σε ενδεχόμενη καθίζηση ασβεστίου .. αυτό το φίλτρο θα γεμίσει επικαθίσεις…

να δούμε ξανά τη βιολογία του συστήματος σου συνολικά …

αυτό που περιγράφεις είναι μάλλον κυανοβακτήριο ..

προσοχή στην αλατότητα .. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για κυανοβακτήριο μου φαίνεται και εμένα όπως το περιγράφεις Αντρέα. Για την extra υποστηριζόμενη βιολογία τα έχουμε πει και από κοντά. Καταλαβαίνω ότι με τόσες αναποδιές θέλεις να είσαι καλυμμένος αλλά σίγουρα μέσα στο εξάμηνο όταν όλα αυτά θα είναι παλιές αναμνήσεις θα πρέπει να την αποκολλήσεις από το ενυδρείο σου. :lol:

Πρέπει επίσης να ξεκινήσεις να ανεβάζεις την αλατοτητα σου.Εφοσον είσαι στο 1.015 αν υπήρχε ακόμα το ick θα έκανε την εμφάνιση του εφόσον σκοτώνεται μόνο στο 1.009-1.010.Με σταθερά βήματα ανέβαζε ένα βαθμό ανά 5 ημέρες. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Ανδρεα, τα εχουμε πει και ξαναπει. Τοση βιολογια δεν χρειαζετε. Μην εχεις και αλλα πραγματα να ασχολεισε περα απο το ενυδρειο σου οπως ειναι. Μην εχεις και αλλες σκοτουρες στο μυαλο σου. Τα πραγματα ειναι πολυ απλα. Απλα ειναι πολλα. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε το ξέρεις πως και εγώ από την αρχή είχα πει πως είμαι υπέρ του Natural System. Ξέρεις επίσης πόσο σεβομαι τη γνώμη και την εμπειρία σου όπως και ορισμένων ακόμα φίλων εδώ μέσα. Νομίζεις πως μου αρέσει να έχω γεμίσει σωλήνες και φίλτρα. To θέμα είναι μήπως είναι αρκετά πιο δύσκολο να επιτευχθεί σε ένα μικρό σύστημα όπως το δικό μου??

Και εξηγώ Το θέμα του βράχου, ας πούμε ένα 15% του όγκου σε ένα σύστημα 1000 λίτρων είναι 150 κιλά σε ένα σύστημα 100 λίτρων είναι 15 κιλά. Πραγματικά έχω φτάσει στα όρια του όγκου που μπορεί να δεχτεί το ενυδρείο και να μπορώ να βάλω και κάποιο κοράλλι αλλά και τα ψάρια να έχουν χώρο να κολυμπάνε. Είναι τα 15 κιλά αρκετά έχουν τη minimum κρίσιμη μάζα που χρειάζεται? Ξέρω πως ο Νίκος έχει πολύ λιγότερο βράχο στο δικό του νανο όμως εχει και πολύ λίγα ψαράκια μέσα γιατί απλούστατα ότι θέλει το βάζει στο μεγάλο. Να κοροιδευόμαστε μεταξύ μας όταν έχοντας ένα μόνο ενυδρείο μικρό, κάποια στιγμή θα φορτωθεί από ψαράκια. Δε λέω σε βαθμό υπερβολής αλλά 8 τουλάχιστον ψαράκια ( που κάθε μέρα μεγαλώνουν) δε θα μπούνε?

Επίσης σε ένα μικρό σχεδόν τριγωνικό ενυδρείο όπως είναι το δικό μου δεν υπάρχει το απαραίτητο μήκος για την εκτόνωση της δύναμης των κυκλοφορητών με αποτέλεσμα να έχουν κατεύθυνση τέτοια προς την μέση και επιφάνεια για να μην έχουμε αναταραχή της άμμου. Λόγω μεγέθους επίσης δεν μπορούν να μπούνε πολλοί μικρότεροι. Αυτοί τη στιγμή λόγω κυκλοφορητών και αντλιών, bubblestop skimmer και φυσικά αρκετού όγκου βράχου υπάρχει το αδιαχώρητο ώστε να υπάρχει καλή ποιοτικά κυκλοφορία σε όλα τα μέρη του βράχου και να υπάρχει αξιοποίηση όλου του βράχου ως βιολογικό υλικό.

Τα παραπάνω συν το γεγονός ότι ένα μικρό fridmani που πέθανε μέσα μου ανέβασε αμμωνία και νιτρίτη (χωρίς να έχω ψάρια μέσα φαντάσου και να ήμουν γεμάτος) με οδήγησε στο γεγονός ότι τουλάχιστον για τους επόμενους μήνες πρεπει να ενισχυθεί η βιολογία μου. Ξέρω ότι κάτι τέτοιο κρύβει το κίνδυνοο να ατονήσει το δυναμικό του βράχου. Ομως σκοπεύω σε πρώτη φάση να αφαιρέσω σιγά σιγά από το μεγάλο κάνιστρο το βιολογικό υλικό και να αφήσω μόνο το φίλτρο άμμου.

Τελικά ποιος είναι ο μεγάλος κίνδυνος, να γίνει το ενυδρείο εργαστάσιο νιτρικών? Γιατί όμως επειδή το άμμου θα είναι πολύ αποτελεσματικό? Ο βράχος ανεξάρτητα από το άμμου θα μπορεί να κάνει απονιτροποίηση στις αναερόβιες περιοχές του και ήδη ο 7cm αραγωνίτης μου, δείχνει ότι δουλεύει καλά βλέποντας μεταξύ τζαμιού και άμμου φυσσαλίδες και παρατηρώντας συνεχώς μικροφυσσαλίδες να αναβλύζουν από διάφορα σημεία.

Εαν το παραπάνω δεν πετύχει 2 τρόποι υπάρχουν για να αντιμετωπιστεί. Είτε συχνότερες αλλαγές νερού είτε denitrator. Πάντως θα περιμένω πραγματικά με ενδιαφέρον τη γνώμη σας για τα παραπάνω. Για να μην υπάρχει παρεξήγηση και εγώ είμαι υπέρ του φυσικού συστήματος όμως πρέπει να αναρωτηθούμε είναι πάντα εφαρμόσιμο σε όλα τα μεγέθη και σχήματα ενυδρείων? Πόσο εύκολο είναι να τουμπάρει ένα natural system σε ένα μικρού μεγέθους ενυδρείο και όχι σε 250 λίτρα και πάνω. Είναι εφαρμόσιμο το natural system πριν τους 6 μήνες τουλάχιστον ιδίως όταν είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί παραγματικά καλοκουραρισμένος βράχος?

Link to comment
Share on other sites

Αντρέα είναι πολύ ενδιαφέρουσες οι ερωτήσεις σου και πολύ λογικές …

.

κατά τη γνώμη μου πάντα..

δεν υπάρχει θέμα καλής λειτουργίας του natural σε μικρά ενυδρεία ..

.. τα μικρά ενυδρεία έχουν τις αδυναμίες που ξέρεις .. ευαίσθητες ισορροπίες και περιορισμούς στα ψάρια …

αυτό που πιστεύω είναι ότι το ενυδρείο θέλει χρόνο ωρίμανσης για να μπορέσει να αποδώσει χωρίς προβλήματα ..

.. και για να καταλάβεις τι εννοώ .. αν είχα το ενυδρείο σου μετά το στρώσιμο θα έβαζα σαλιγκάρια, ερημίτες ,γαριδουλες μερικά εύκολα μαλακά κοράλλια και ένα – δυο μικρά gobies η blenny ..

.. μετά θα περίμενα κανένα δίμηνο για επόμενη κίνηση ..

.. επίσης αν έβαζα οκτώ ψάρια .. τα 6 θα ήταν πολύ μικρά.. και τα άλλα δυο θα ήταν σε μέγεθος flame angel

.. με ενδιαφέρον περιμένουμε και τις γνώμες παλαιοτέρων ..

Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι να υπερφορτώσεις το ενυδρείο σου με οργανισμούς, τότε η μόνη λύση είναι η εξωτερική βιολογία, και ο ΖΒ θα έχει το ρόλο της διακόσμησης.

Η προσωπική μου άποψη, είναι ότι το ενυδρείο σου μπορεί να λειτουργήσει σαν φυσικό σύστημα, με ένα λογικό βιοφορτίο. Με την προϋπόθεση, ότι το στήσιμο του βράχου και η κυκλοφορία του νερού, έχουν γίνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα οι προβληματισμοι σου δειχνουν οτι τα ψαχνεις το θεμα και αυτο ειναι καλο!

Βεβαια δεν μπορω να συμφωνησω μαζι σου :lol: αλλα ετσι και αλλιως αυτο συμβαινει πολυ συχνα στο χομπι :bowdown:

Η θεωρια και πρακτικη των ζωντανων συστηματων ειναι ανεξαρτητες απο το μεγεθος του ενυδρειου. Απο την αλλη βεβαια τα μικρα ενυδρεια εχουν ενα βασικο προβλημα που το εχουμε πει παρα πολλες φορες εδω και το δεχτηκες οταν ξεκινησες με ενα τετοιο συστημα: δυσκολια στην σταθεροτητα των τιμων...ολων των τιμων!

Το να δεχεσαι οτι θα υπερφορτωσεις το συστημα σου ειναι ειλικρινες αλλα εξακολουθει να ειναι λαθος! Ενα λαθος με το οποιο θα ειχες προβληματα ακομα και αν ειχες ενα τεραστιο υπερφορτομενο ενυδρειο :bowdown:

Εχεις διαβασει αρκετα οποτε η αποφαση ειναι δικη σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με την λογική του Αντρέα δηλ στρώσιμο του φίλτρου άμμου και αντικατάσταση του υπάρχον βιολογικού που απαρτίζεται με siporax.Σαν βιολογικό το φίλτρο άμμου είναι αρκετά πιο δυνατό. Από εκεί και πέρα είμαι σίγουρος πως όταν πετύχει τις τιμές που θέλει θα πάρει πόδι και το φίλτρο άμμου από το nano του.

Το έχω δει το ενυδρείο του Αντρέα παιδιά και έχω να πω ότι επειδή είναι πολυγωνικό και μικρό σε διαστάσεις η επίτευξη της σωστής κυκλοφορίας είναι ένας άθλος. :lol::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εδώ τι είναι ??? Προσέχτε να μου το πείτε μαλακά γιατί δεν θα αντέξω τα απότομα. Είναι ήδη σε 3-4 διαφορετικά βραχάκια.

suspect.JPG

Link to comment
Share on other sites

Αυγά μου φαίνονται, αλλά δεν ξέρω από τι οργανισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν είναι αυγά. Επειδή έχω κάνει μεγένθυνση ίσως δεν φαίνεται καλά. Είναι σαν αραχνοειδές "φυτό" αυτές οι μπιλιτσες συνδέονται μεταξύ τους και υπάρχει σαν μικρή ρίζα στο βράχο. Προσωπικά φοβήθηκα μήπως είναι hydroids.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχήν ποιό κακό παιδί μου είχε κλειδώσει το Θέμα?? ;)

Τα πράγματα εξελίσσονται αργά αλλά σταθερά στο ενυδρείο μου όπου πλέον μπορώ να το λέω και επίσημα reef.

Οι μετρήσεις είναι σχετικά καλές με N03 περίπου 10ppm. Ca 400, mg 1230, φωσφορικά 0, ph 8,1 sal 1025, alk 8 dkh (εδώ υπάρχει ενα προβληματάκι και δε καταλαβαίνω γιατί βλέπω αποτέλεσμα καλύτερο με ph buffer αντί με το alk buffer)

Τα κοραλλάκια κάνουν την εμφάνιση τους στο βράχο μου. Μία euphyllia paradivisa, 2 ειδών button polyps, μία purple gorgonia. Στα ψηλά γύρω στα 20-25 cm από τις λάμπες έχουν μπει τα πρώτα sps μία hydnophora (πολύ όμορφη αλλά το βράδυ με τρομάζει με τα μαστίγια που βγάζει τριγύρω της (ελπίζω όσο μεγαλώνει να μην μεγαλώνουν και αυτά) και 2 frags από την φίλη Rain μία ακρο και επίσης ένα κομμάτι από την υπέροχη hystrix που διαθέτει. Επίσης ένα ακόμη δωράκι LPS από φίλο του ΑΖ μία Caulastrea curvata.

Επίσης μπήκε και το πρώτο clam μάλλον Tridacna crocea. Το οποίο είχα βάλει αρχικά στην άμμο και αν και άνοιγε και έδειχνε πολύ καλά σήμερα το ανέβασα σε ένα βραχάκι καλού κακού για περισσότερο φως επειδή δεν ήμουν και σίγουρος ότι είναι crocea.

Επίσης το κυάνο που είχε εμφανιστεί λόγω των μεταβολών στη ποιότητα νερού (αφαίρεση άνθρακα και αντιφωσφόρου λόγω oodinex που είχα ρίξει παλιότερα) υποχώρησε και πλέον έχω ένα μπελά λιγότερο.

Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ στο τι πρέπει να μπει μέσα στο ενυδρείο για την κατανάλωση των ακαθαρσιών των ψαριών. Υπάρχει δυστυχώς κάποιο σημείο όπου λόγω έλλειψης κυκλοφορίας μαζεύονται οι ακαθαρσίες των ψαριών μεταξύ άμμου και βράχου. Τι πλάσματα προτείνεται να μπούνε που κυρίως να τρώνε τις ακαθαρσίες των ψαριών ή πως να αναπτύξω τη fauna για την κατανάλωση των detritus.

Επίσης αυτό που έδειξα σε προηγούμενη φωτογραφία που μοιάζει με αυγά το βλέπω και πολλαπλασιάζεται σε διάφορα σημεία στο βράχο. Λέτε να είναι τίποτα επικίνδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Αντρέα καλορίζικα τα κοραλακια σου.Οι μετρήσεις μου φαίνονται μια χαρά αλλά όπως ξέρεις θέλει συνεχή παρακολούθηση. Για τα αυγά που λες μπορείς να βγάλεις καμιά εμφανή photo? ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε Αντρέα καλορίζικα τα κοραλακια σου.Οι μετρήσεις μου φαίνονται μια χαρά αλλά όπως ξέρεις θέλει συνεχή παρακολούθηση. Για τα αυγά που λες μπορείς να βγάλεις καμιά εμφανή photo? ;)

Δυστυχώς βρε Θανάση η φωτογραφία που έχω πιο πάνω είναι η καλύτερη που έχω βγάλει. Τι να πω θα προσπαθήσω για κάτι καλύτερο αλλά αυτό που φαίνεται στη φωτο αυτό βλέπω και εγώ με το μάτι είναι όντως αρκετά καλή σε πιστότητα.

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα εξελίσσονται αργά αλλά σταθερά στο ενυδρείο μου όπου πλέον μπορώ να το λέω και επίσημα reef.

Οι μετρήσεις είναι σχετικά καλές με N03 περίπου 10ppm. Ca 400, mg 1230, φωσφορικά 0, ph 8,1 sal 1025, alk 8 dkh (εδώ υπάρχει ενα προβληματάκι και δε καταλαβαίνω γιατί βλέπω αποτέλεσμα καλύτερο με ph buffer αντί με το alk buffer)

Στην αλκαληκοτητα ή το Ph? Ανεβασε και λιγο το μαγνησιο σου, στα αλλα καλα εισαι.

Τα κοραλλάκια κάνουν την εμφάνιση τους στο βράχο μου. Μία euphyllia paradivisa, 2 ειδών button polyps, μία purple gorgonia. Στα ψηλά γύρω στα 20-25 cm από τις λάμπες έχουν μπει τα πρώτα sps μία hydnophora (πολύ όμορφη αλλά το βράδυ με τρομάζει με τα μαστίγια που βγάζει τριγύρω της (ελπίζω όσο μεγαλώνει να μην μεγαλώνουν και αυτά) και 2 frags από την φίλη Rain μία ακρο και επίσης ένα κομμάτι από την υπέροχη hystrix που διαθέτει. Επίσης ένα ακόμη δωράκι LPS από φίλο του ΑΖ μία Caulastrea curvata.

Επίσης μπήκε και το πρώτο clam μάλλον Tridacna crocea. Το οποίο είχα βάλει αρχικά στην άμμο και αν και άνοιγε και έδειχνε πολύ καλά σήμερα το ανέβασα σε ένα βραχάκι καλού κακού για περισσότερο φως επειδή δεν ήμουν και σίγουρος ότι είναι crocea.

Πολυ νωρις εβαλες το στρειδακι. Επρεπε να δωσει λιγο χρονο. Οπως και για τα sps. Δεν συγχωρουν λαθη αυτα τα κοραλλια και απειρια. Πρεπει να εχεις το νου σου και να ειναι πολυ προσεχτικος και απολυτως στις τιμες σου. Τι ακριβως θελεις να πεις, οταν λες οτι ανεβασες το στειδακι σε βραχο επειδη δεν εισαι σιγουρος οτι ειναι crocea?

Επίσης το κυάνο που είχε εμφανιστεί λόγω των μεταβολών στη ποιότητα νερού (αφαίρεση άνθρακα και αντιφωσφόρου λόγω oodinex που είχα ρίξει παλιότερα) υποχώρησε και πλέον έχω ένα μπελά λιγότερο.

Καλο αυτο αλλα οπως σου ειπα και πριν βιαζεσε λιγο...

Θα ήθελα να σας συμβουλευτώ στο τι πρέπει να μπει μέσα στο ενυδρείο για την κατανάλωση των ακαθαρσιών των ψαριών. Υπάρχει δυστυχώς κάποιο σημείο όπου λόγω έλλειψης κυκλοφορίας μαζεύονται οι ακαθαρσίες των ψαριών μεταξύ άμμου και βράχου. Τι πλάσματα προτείνεται να μπούνε που κυρίως να τρώνε τις ακαθαρσίες των ψαριών ή πως να αναπτύξω τη fauna για την κατανάλωση των detritus.

Οι ακαθαρσιες δεν τρωγονται, απλα σαπιζουν και μπαινουν στον κυκλο του αζωτου. Για να υπαρχουν ακαθαρσιες εμφανες σημαινει πως η ροη σου θελει βελτιωση. Ενω η πανιδα για την καταναλωση detritus οσο και να βγει στο ενυδρειο σου δεν προκειται να μπορεσουν να το χειριστουν ολο και ιδιαιτερα οταν εχεις τα ψαρακια μεσα που απλα..τρωνε αυτη τη πανιδα..

Επίσης αυτό που έδειξα σε προηγούμενη φωτογραφία που μοιάζει με αυγά το βλέπω και πολλαπλασιάζεται σε διάφορα σημεία στο βράχο. Λέτε να είναι τίποτα επικίνδυνο?

Αν δεν το δουμε καλυτερα να ξερουμε τι ειναι, δεν μπορω να σου πω τιποτα. Αλλα λιγα πραγματα ειναι τα ασχημα που μπορει να βγουν απο το βραχο σε ενα ενυδρειο. Ωποτε βλεπουμε σε βαθος χρονου τι ειναι.

Προχωρας οκ αλλα εβαλες δυσκολα ζωντανα και ακομα δεν εχεις καλα καλα σταθεροποιησης το ολο συστημα σου. Βιαζεσε λιγο και μακαρι να μην σου βγει σε κακο. Απλα σταθεροποιησε το συστημα σου ακομα περισοτερο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το μαγνήσιο νομίζω πως φταίει το αλάτι της TM όπως και για το alk. Πάντως ρίχνω ρίχνω και δε βλέπω αποτέλεσμα. Εχω δοκιμάσει και της TM και της Seachem με καλύτερα αποτελέσματα από την δεύτερη.

Οσον αφορά τη βιασύνη νομίζω πως 4 περίπου μήνες που δουλεύει το ενυδρείο είναι καλά για να μπούνε κοράλλια. Θα μου πεις για τα SPS αλλά εκτός από 1 τα άλλα είναι από donation programs ;) με σκεπτικό να δούμε πως θα πάνε. Πάντως μέχρι στιγμής που έχει περάσει το άμεσο πρώτο στάδιο προσαρμογής βλέπω να τα πάνε καλά με polyps extension κτλ Από μαλακά εκτός από κάποιο μανιταράκι προς το τέλος δε θέλω να βάλω γιατί θα μου γεμίσουν το λίγο πολύτιμο χώρο που έχω. Θεωρητικά πιστεύω πως το 1w/lt που έχω φωτισμό σε συνδιασμό με το χαμηλό ύψος του ενυδρείου θα φανούν αρκετά, στη πράξη θα δείξει

Για το στρείδι εννοούσα πως επειδή μπορεί να είναι crocea, που θέλει περισσότερο φως, το ανέβασα ψηλότερα. Απλά δεν είμαι σίγουρος τι είναι τελικά, στηρίχτηκα περισσότερο σε αυτό που μου είπες από κοντά όταν στο περιέγραψα. Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφία.

Από filter feeding ρίχνω της TM το zooplangton. Καμιά καλύτερη πρόταση υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη βιασύνη νομίζω πως 4 περίπου μήνες που δουλεύει το ενυδρείο είναι καλά για να μπούνε κοράλλια. Θα μου πεις για τα SPS αλλά εκτός από 1 τα άλλα είναι από donation programs :D με σκεπτικό να δούμε πως θα πάνε. Πάντως μέχρι στιγμής που έχει περάσει το άμεσο πρώτο στάδιο προσαρμογής βλέπω να τα πάνε καλά με polyps extension κτλ Από μαλακά εκτός από κάποιο μανιταράκι προς το τέλος δε θέλω να βάλω γιατί θα μου γεμίσουν το λίγο πολύτιμο χώρο που έχω. Θεωρητικά πιστεύω πως το 1w/lt που έχω φωτισμό σε συνδιασμό με το χαμηλό ύψος του ενυδρείου θα φανούν αρκετά, στη πράξη θα δείξει.

Μπορει το ενυδρειο να ειναι 4 μηνες, αλλα τι εχει περασει αυτους τους μηνες.. Δεν ειχε σταθεροτητα και αυτο μπορει καπως καποια ψαρακια να το ανεχονται(?), αλλα τα κοραλλια (ειδικα τα sps) δεν συγχωρουν.. Ο φωτισμος σου θα σε καλυψει μια χαρα, ισα ισα που θα σου ελεγα λιγη προσοχη γιατι η αλγη μπορει να σκασει μυτη εαν σου ξεφυγουν καποια πραγματακια. Αν και γενικα οι Τ5 συγχωρουν πολυ περισοτερο απο τις ΜΗ. Μην βαλεις αλλα sps ακομα, κατα την δικη μου αποψη. Ασε να δεις πως θα πανε σε ενα διαστημα 20-30 ημερων το λιγοτερο και βλεπεις για κατι αλλο. :thumbup:

Για το στρείδι εννοούσα πως επειδή μπορεί να είναι crocea, που θέλει περισσότερο φως, το ανέβασα ψηλότερα. Απλά δεν είμαι σίγουρος τι είναι τελικά, στηρίχτηκα περισσότερο σε αυτό που μου είπες από κοντά όταν στο περιέγραψα. Θα κοιτάξω να ανεβάσω φωτογραφία.

Μια φωτογραφια θα μας λυσει ολες τις αποριες πιστευω, ακομα και ενα δεν ειναι και τοσο καθαρη. Αλλα με την μηχανη και τους φακους που εχεις...Μαλλον για ημερολογια θα ειναι. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...