Jump to content

Ημερολόγιο Nano-Reef


andreas2000gr

Recommended Posts

Αντε Ανδρεα καλη αρχη...παλι :wootwoot:;)

Πηρες μια σωστη αποφαση και ειμαι σιγουρος οτι κατι θα βρεις να κανεις το μικρο ενυδρειο :thaman: Ειτε species tank για κατι, ειτε μονιμη καραντινα... θα το δουμε αυτο!

Η μεταφορα πιστευω οτι πρεπει να γινει οπως ακριβως σου λεει ο Νικος Ψαλτης παραπανω...

Επειδη, οπως καταλαβαινεις, σε λιγο καιρο το θεμα αυτο θα κλεισει οριστικα και θα ξεκινησεις ενα καινουργιο στην κατηγορια reef μην ξεχασεις να βγαλεις αρκετες φωτογραφιες και να τις ανεβασεις εδω ωστε να μεινουν για παντα στην ιστορια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 183
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Aνδρεα στα ειπα και απο κοντα οταν...κουβαλαγαμε μαζι με το Θαναση το νεο ενυδρειο σου. :thaman:

Κριμα να χαλασεις το παλιο τελειως, ειναι ετοιμο, δουλευει, ουσιαστικα τωρα αρχιζει να στρωνει. Αμαρτια δεν ειναι.... ?

Φτιαξε με την ησυχια σου το καινουργιο, χαλαρα και ανετα. Γιατι η βιασυνη δεν ειναι εδω ο καλυτερος συμβουλος, το αντιθετο. Ο Νικος στα ειπε μια χαρα, αλλα εαν πας για μεταφορα εξπρες, θα κανεις λαθη που μετα θα μετανιωσεις που εκανες... :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Φτου ρε παιδί, δεν έβγαλα φωτογραφίες από το κουβαλητό, .... σε έχω βγάλει όμως με τις πίτσες :wootwoot: Θα δημοσιευτούν στην έναρξη του καινούργιου :thaman:

Βρε θέλετε να με χωρίσετε ?? Που να τα βάλω 3 ενυδρεία, έχω και το Boyu μέσα στο γραφείο για καραντίνα ή κάνα μικρό species. Μεταξύ σοβαρού και αστείου το έριξα στη γυναίκα μου "... μήπως να το στριμώχναμε κάπου και αυτό μια που το λυπάμαι να το ξεστήνω και είναι τόσο ωραίο??" Χε χε το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις?

Αυτό πάντως που έχω εξασφαλίσει είναι την υπομονή της για κανα μήνα και με τα 2 ενυδρεία (το παλιό είναι ξεκάρφωτο μέσα στο σαλόνι χύμα γιατί στη θέση του μπήκε το καινούργιο ) μέχρι να έρθει το καινούργιο στη κατάσταση που πρέπει, οπότε δε μιλάμε για βιασύνες. Το παλιό σκέπτομαι να το δώσω σε κανά φίλο ή συγγενή για να τον βάλω στο λούκι :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα μην κανεις το κοροιδο ! :thaman:

Πρεπει να μπουν φωτογραφιες πριν το διαλυσεις....εχεις χρεος απεναντι στην ιστορια :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Θα έρθω στο ραντεβού με την Ιστορία!!!! (Είναι το όνομα μου τέτοιο που κάνει ραντεβού με την Ιστορία γενικότερα) :thaman::thaman:

Για πείτε μου κάτι, να κουράρω το καινούργιο βράχο με νερό όσμωσης στο βαρέλι ή δεν χρειάζεται και να βάλω νερό βρύσης αφού μετά θα πεταχτεί? Το ξέρω πως το καλύτερο είναι με νερό όσμωσης όμως νομίζετε ότι χρειάζεται πραγματικά??

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα για κουραρισμα ειναι νερο απο ενα στρομενο ενυδρειο :thaman: η καποιο μερος του.

Έγινε επεξεργασία - RAIN
Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα προσωπικα θα χρησιμοποιουσα νερο απο ΑΟ ή τη λυση που προτεινει η Ναταλια (ολο και καποιος θα θελει να κανει αλλαγη νερου!!).

Δεν πιστευω οτι ουσιαστικα θα εχεις μεγαλο προβλημα αν και παλι θα χρειαστεις αντιχλωριο κτλ αλλα γιατι να το ρισκαρεις και γιατι να "ταιζεις" την αλγη που θελεις να εξαφανιζεις ?

Ισως ειναι πολυ τραβηγμενη η αποψη μου αλλα το κουραρισμα ειναι κατι που θα χρειαστει να το κανεις μια φορα για βραχο που θα εχεις για παντα!

Link to comment
Share on other sites

Ανδρεα προσωπικα θα χρησιμοποιουσα νερο απο ΑΟ ή τη λυση που προτεινει η Ναταλια (ολο και καποιος θα θελει να κανει αλλαγη νερου!!).

Κανω αλλαγες συχνα !!! (1 φορα την εβδομαδα 100 λ)

Οποιος θελει νερο, υπαρχει για ολους!

Link to comment
Share on other sites

Κανω αλλαγες συχνα !!! (1 φορα την εβδομαδα 100 λ)

Οποιος θελει νερο, υπαρχει για ολους!

Εγω παιδια κανω αλλαγες νερου καθε 1 με 2 μηνες απο 300 εως 600 λιτρα. Δεν μπορω να πω. Ειμαστε υπερ των αλλαγων. Αλλα με τελειως διαφορετικο τροπο..!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...