Jump to content

Τι Λάμπες T5 Προτείνεται?


jimleg

Recommended Posts

Στο μακρύ ενυδρείο μου 300x40x50 κατασκευάζω δύο φωτιστικά με plexiglass για να υποδεχτούν από τέσσερις (4) λάμπες το καθένα τύπου Τ5, 54W.

Μέχρι στιγμής έχω δύο ATI Aqua Blue Plus και δύο Aqua Blue Special. Επειδή θα αγοράσω τις υπόλοιπες λάμπες, τι χρωματισμό προτείνεται? να προσθέσω άλλο ένα ζευγάρι από τις ίδιες ή θα ήταν καλύτερα να βάλω κάποια άλλη? (π.χ. την purple).

Link to comment
Share on other sites

Ακτινικές σίγουρα (μην σε τρομάζει το χρώμα...μερικά χρώματα δεν τα πιάνει το ανθρώπινο μάτι) και μια purple θα έλεγα αυτήν της KZ.

Όσα θέλεις να μάθεις για τον φωτισμό για ένα Reef ενυδρείο εδώ.....

Χρώμα και Reef

Στον πιο πλήρη οδηγό που υπάρχει σε Ελληνικό ενυδρειακό φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

ωραιες διαστασεις........

δοκιμασε κ τις καινουργιες της ati τις coral plus.....απλα μεχρι σημερα οτι καλυτερο εχει βγει σε λαμπα....μετα τις blue plus

σου δινει απιστευτο φασμα φωτος και αμερικη πολλοι τη χρησιμοποιουν μονη της

εγω αυτη τη στιγμη απο τις 8 λαμπες οι 6 ειναι coral plus και οι 2 μονο blue και ειναι μακραν ο καλυτερος φωτισμος

που εχω δει ποτε στο ενυδρειο μου.

κοβει την κιτρινιλα της aquablue και βγαζει ενα απιστευτα φυσικο φως ειτε των ρηχων νερων,εαν χρησιμοποιησεις

πολλες ειτε ενα πολυ φυσικο βαθυ μπλε οσο κατεβαινεις σε βαθος της θαλασσας,εαν τις βαλεις μισες μισες με blue plus

να'ναι καλα ο θανασακος που τις εφερε... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Λέω να τα κάνω ως εξής:

4 Λάμπες ανά φωτιστικό =

1x Aqua Blue Special 54W (την έχω ήδη)

1x Aqua Blue Plus 54W (την έχω ήδη)

2x Coral Plus 54W (θα τις αγοράσω)

Πού προτείνετε να ψάξω για λάμπες ATI σε καλές τιμές? τις Coral Plus 54W τις έχω βρει 23 ευρώ την μία. Υπάρχει κάποιο κατάστημα που ενδέχεται να έχει καλύτερες τιμές στις λάμπες αυτές?

Επιπλέον, σκέφτομαι να κατασκευάσω χρονο-προγραμματιστή για την εναλλαγή του φωτισμού στην πορεία της ημέρας. Τι πρέπει να ανάβει για να εξομοιωθεί κάθε στιγμή της ημέρας (χάραμα, πρωί, σούρουπο, βράδυ) και με πόση διάρκεια σε κάθε φάση?

Link to comment
Share on other sites

για το προγραμματιστη δεν εχω ιδεα δυστυχως,αλλα αν θες την αποψη μου μη το ψαχνεις πολυ.

το ενυδρειο πραγματικα δεν ρειαζεται κατι τετοιο :bigemo_harabe_net-64:

τωρα αν πιανουν τα χερια σου κ στα ματια σου θα κανει τη διαφορα...να το κανεις!!

για τις λαμπες εχω να σου προτεινω να μη βαλεις καθολου aquablue.

εαν καταλαβα θα βαλεις 2 φωτιστικα των 4x54w

αν θες φυσικο φως λευκο(να βγαζει ενα ωραιο δυνατο φως) θα σου προτεινα να βαλεις 3 coral κ μια blue plus

εαν θες πιο βαθυ γαλαζιο να βαλεις 2 coral κ 2 blueplus

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 aqua blue plus και 2 aqua blue special τις έχω ήδη. Άρα λέω να προσθέσω 4 ακόμα coral. Συνεπώς θα έχω δύο φωτιστικά με:

1x Aqua Blue plus 54W

1x Aqua Blue Special 54W

2x Coral 54W

και όταν καούν οι aqua blue special τις αλλά ζω με coral.

Σχετικά με τον χρονο-προγραμματιστή. Αν δεν βελτιώνει κάτι (π.χ. την ζωή των κοραλλιών) με βολεύει να αποφύγω την κατασκευή του για να απλουστεύσω τα πράγματα.

Πόσο χρόνο φωτισμό χρειάζεται το ενυδρείο ανά ημέρα (κατ' αρχήν για μαλακά κοράλλια)? Πως αποφεύγεται η εκτεταμένη δημιουργία άλγης από το φως? Τι θεωρείται ότι πρέπει να προσέξω στην πράξη σχετικά με το θέμα φωτισμός?

Alexpsycho, φοβερό το link σχετικά με τον φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Τις 2 aqua blue plus και 2 aqua blue special τις έχω ήδη. Άρα λέω να προσθέσω 4 ακόμα coral. Συνεπώς θα έχω δύο φωτιστικά με:

1x Aqua Blue plus 54W

1x Aqua Blue Special 54W

2x Coral 54W

και όταν καούν οι aqua blue special τις αλλά ζω με coral.

Προτείνω κατα σειρά

1η θέση Blue+

2η θέση Blue special

3η θέση Coral

4η πάλι blue+

Μπορείς να αλλάξεις και την θέση 3 με purple...

Σχετικά με τον χρονο-προγραμματιστή. Αν δεν βελτιώνει κάτι (π.χ. την ζωή των κοραλλιών) με βολεύει να αποφύγω την κατασκευή του για να απλουστεύσω τα πράγματα.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να απομονώσεις κάθε μετασχηματιστή σε 2 λάμπες και στις θέσεις αυτές να βάλεις 1 χρονοδιακόπτη που θα ανάβει μόνο το μπλέ φάσμα ώστε να προσομοιώνει κατα κάποιο τρόπο την ανατολή και την δύση.Τις υπόλοιπες λάμπες (λευκές/μόβ κτλ)θα τις ανάβεις μία ώρα πιο μετά και θα κλείνουν και 1 ώρα νωρίτερα πάλι με χρονοδιακόπτη...απλά και όμορφα χωρίς κούραση μόνο με 2 χρονοδιακόπτες.

Πόσο χρόνο φωτισμό χρειάζεται το ενυδρείο ανά ημέρα (κατ' αρχήν για μαλακά κοράλλια)? Πως αποφεύγεται η εκτεταμένη δημιουργία άλγης από το φως? Τι θεωρείται ότι πρέπει να προσέξω στην πράξη σχετικά με το θέμα φωτισμός?

7-12 ώρες.Πολλές ενοχλητικές άλγες γοητεύονται απο το κόκκινο φάσμα δλδ απο αποδυναμωμένους λαμπτήρες.Τακτικές αλλαγές στον χρόνο που προτείνει ο κατασκευαστής και ποτέ όλες τις λάμπες μαζί.

Alexpsycho, φοβερό το link σχετικά με τον φωτισμό.

Ναι αλλά δεν σε βλέπω να διαλέγεις καμιά ακτινική λάμπα..είναι μεγάλο το ενυδρείο αλλά το ύψος είναι ιδανικό.

Link to comment
Share on other sites

γνωμη μου ειναι πως ακτινικες λαμπες κ purple η' η fiji ειναι λαμπες που δεν εχουν ουσια στο φωτισμο.

εχουν αποτελεσμα μονο εαν ειναι πολλες.δεν εχουν καθολου ενταση κ το χρωμα που βγαζουν ειναι περισσοτερο

για εμας κ τα ματια μας παρα για τα κοραλια.

θεωρω πως ειναι τσαμπα τα w που καινε.μπορεις να εχεις μια blue plus στη θεση τους που ειναι κ αποτελεσματικη λαμπα

κ δυνατη.

κανε ενα πειραμα(εγω το εχω κανει) απομονωσε μια απο τις παραπανω λαμπες στο φωτιστικο σου και σβηστη....πιστεψε με

δεν θα παρεις ειδηση τη διαφορα.

βεβαια στη τελικη ο φωτισμος του ενυδρειου ειναι κατι υποκειμενικο κ παει αναλογα με τα γουστα κ τις επιδιωξεις του καθενος.

αλλοι θελουν αναπτυξη αλλοι χρωμα...αλλοι φυσικο φως αλλοι το γαλαζιο κτλ

ξαναλεω παντως οτι η coral ειναι η καλυτερη λαμπα αυτη τη στιγμη σαν stand alone bulb!

δινει πολυ δυνατο φως κ "βλεπεις" ολα τα w που εχει το φωτιστικο σου χωρις να σου κανει το ενυδρειο κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο λινκς μήπως για τις coral? Τι χρώμα φωτισμό βγάζουν? Έχω ακούσει ότι είναι κορυφαίες λάμπες Αλλά δεν τις βρήκα πουθενά...

Πάντως οι ακτινικη λάμπα οκ βγάζει ωραίο αποτέλεσμα μόνο άμα ανάβει μόνη της..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...