Jump to content

Recommended Posts

Γειά σας πάλι, χρειάζομαι βοάθεια ξανά :(
Είχα παρει μια basking spot lamp της trixie 35w, και μαζί με την uvb τις είχα να δουλεύουν 10 ώρες την μερα. Μιαμιση βδομαδα μετα, δλδ σημερα, η basking spot μου χαλασε, δεν ξερω αν κα'ι'κε η οχι, και αν φτέει η υγρασία η ο τρόπος που την είχα δέσει, επήσης την είχα δέσει λάθος με το ντουί, δηλαδη δεν την είχα σε stamp επειδή δεν έβρισκα, την είχα με μονοτικες τενειες πανω στο καπακι του ενυδρειου με αποτελεσμα να εχουν λιώσει οι μονοτικές τενειες και ενα συμείο απτο καλημα του ενυδρείου.

1ον, που θα βρω stan για ντουί/λαμπες? 
2ον, τι λάμπα για basking spot να παρω? την ίδια η κάποια άλλη?

144774194_270776541144214_4742852329754007196_n.jpg

Σίγουρα απο τα καταστήματα που υπάρχουν στο φόρουμ αυτό https://www.aquazone.gr/forums/forum/284-pet-supermarket/  και αυτό https://www.reptiliumshop.gr/el/ έχει σίγουρα . Επίσης υπάρχει και μαγαζί στην Λ. Μεσογείων Reptilianostra που είναι αποκλειστικά για ερπετά. 

Αυτή η λάμπα μία χαρά είναι αναλόγως τι απόσταση έχει από τη στεριά σου. 

Υ/Γ/ Αν μπορείς μην ανοιγεις καινούριο θέμα για παρεμφερή ζητήματα , χάνετε λίγο η μπάλα. 

• Like 1

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Orion FallenChild
      Γεία σας και πάλι! Με τα πολλά κατάφερα να πάρω 2 χελονάκια red ear slider που ειναι κάπου στα 3-3,5 εκατοστά, είναι μάλλον 1 η 2 μηνών. Τα έχω σε ένα 30λιτρο ενυδρείο διαστάσεις 39.5Μ 25.5Π και 43Υ με τις λαμπες τους το basking spot συμείο τον θερμοστάτη κλπ. Μια βδομάδα τα έχω περίπου, και χτες προσπάθισα 1η φορά να καθαρίσω το νερό τους. Ε τελικά η σκούπα που πήρα δεν κάνει επειδή ήθελε παραπανω στάθμη νερού, οπότε με χιλια ζόρια έβγαλα το περρισοτερο νερο (οχι όλο) με αυτην αλλα τα βοτσαλακια κάτο δεν κατάφερα να τα καθαρίσω, και άλλαξα τον υαλοβαμβακα στο φύλτρο, πρόσθεσα νεο νερό με αντιχλώριο και σταγόνες για κέλιφος. Από χτες όμος τα βλεπω τα χελώνια σινέχεια να κολλιμπάνε προς το τζάμι και να μην πηγένουν σχεδον καθόλου στο νυσάκι για να λιαστούν. Δηλαδη θα τρονε (μια φορα την μέρα με την τροφη της trixie το natural mix και σίντομα θα τους πάρω και τα food sticks for water turtles πάλι της trixie), θα κολιμπάνε και θα ειναι κοντά στο φίλτρο η στον θερμοστάτη, πριν την αλλαγη νερου καθοντουσαν πάρα πολυ στο νυσάκι για να λιαστουν αλλα απο χτες δεν το εχουν κάνει αυτο. Σκέφτικα μίπος φτέει η θερμοκρασία αλλα η θερμοκρασία ειναι στους 28-30 βαθμούς οπος πριν, και του νερου 25-26.
      Εχω ανεβάσει και φοτογραφίες απ'το ενυδρείο και τα χελώνια πριν τον 1ο καθαρισμό (το πιο σκουρο λεγετε Bowser και το πιο λαχανι Boo xD).

1ον, σκοπεύω να τους αλλάξω ενυδρείο να τα βάλω σε ενα πιο μεγάλο, αλλά για αυτό αυτό χρειάζετε να κανώ οικονομία επειδή ειναι κάπος ακριβα, οπότε απ'την στιγμη που είναι μικρά ακομα, σε ποσο καιρο πρεπει να τα αλλαξω? δηλαδη πρέπει άμεσα η μπορω και σε κανα χρόνο?

2ον, τι σκούπα/εργαλείο χρειάζομαι για να τους καθαρίζω το νερό μαζι με τα πετραδάκια?

3ον, γιατί δεν πάνε να λιαστούνε μετα απο αυτο? έχω κάνει κατι λάθος?

4ον, σχετικό με το φορουμ, πως απαντάω σε απαντίσεις που έχουν γίνει στο topic μου? δεν βρίσκω πουθενά το reply button μονο για new forum βρίσκω 😕 

• By george91
      Καλησπέρα σε όλους! Αν και νέος χρήστης παρακολουθώ και διαβάζω χρόνια, δυστυχώς (θα καταλάβετε γιατί) αναγκάστηκα να κάνω προφίλ.

Πριν μερικά χρόνια είχα αναλάβει τον καθαρισμό / τάισμα σε δύο χελωνάκια που ζούσαν στο γραφείο που δούλευα. Δεν είχα καμία ιδέα από νεροχελώνες. Έψαξα, έμαθα και ασχολήθηκα με αγορά ενυδρείου / φίλτρων / λαμπών / κτλ. μόνος μου. Όταν ήρθε ο καιρός να φύγω από εκεί, και επειδή δεν φαινόταν κανένας πρόθυμος να τις αναλάβει αποφάσισα και τις πήρα σπίτι. Το πρόβλημα μου είναι πως πλέον λόγω χώρου δε μπορώ να τις κρατήσω άλλο.

Πρόκειται για 2 χελώνες red-eared slider, μια αρσενική και θηλυκή και λογικά διανύουν το 4ο ή 5ο έτος της ηλικίας τους. Είναι αρκετά ζωηρές, πολύ φιλικές και πάρα πολύ περίεργες. Αγαπημένο τους χόμπι είναι να κάθονται στον βράχο και να παρακολουθούν ποιος περνάει και που πάει. Δε φοβούνται τους ανθρώπους και μόλις καταλάβουν ότι έρχεται η ώρα για φαΐ σηκώνουν κύμα από το πλατσούρισμα. Επισυνάπτω δύο φωτογραφίες με τις διαστάσεις τους, ίσως βοηθήσει κάποιους

Προς τους mods: Δεν ήθελα να τις βάλω αγγελία στο offers γιατί προφανώς δε ζητάω χρήματα για τα ζωντανά και θα ήθελα να βρεθεί κάποιος που να ασχοληθεί όσο δε μπορώ εγώ. Δε θέλω απλά να τις δώσω για να φύγουν, θέλω να τις δώσω κάπου να είμαι ήσυχος ότι έκανα καλά.

• By Orion FallenChild
      Γεία σας σε όλους! Είμαι νέος στο φορουμ και σιγα σιγα αγοράζω τον εξοπλησμό που χρειάζωμε για μια νεροχελόνα. Μαρέσουν πολυ σαν ζώα και σιλέγω όσες πιο πολές πληροφορίες και γνώσεις μπωρώ για να παρέχω στην μελοντική μου χελώνα μια καλή ζωή! Λοίπον, έχω αγορασεί μερικά πράγματα μέχρι τώρα για το ενυδρείο και μαζι με αυτά εχω παρει και θερμοστάτη, Ένας του pet shop μου είπε όμος ότι η χειμερία νάρκη είναι στην φύση της χελώνας και οτι αν της αποτρέπω με το να της έχω πάντα ζεστό περιβαλλον, αυτό θα της κάνει κακό γιατί θα πηγένει κόντρα με τον φυσικό τρόπο ζωής της. Αύτο πρώτη φώρα το ακούω, γιατι όλοι οι άλλοι λένε ότι δεν χρείαζετε να τις εχουμε σε χειμερία νάρκη. Τι να κανω? να τις αφισω κρυο το περιββαλον για την χειμερία νάρκη η να της εχω θερμοστατη και να της το κρατάω ζεστό?
    • By Marina Moschaki
      Γειά σας, πριν ένα μήνα μας έκαναν δώρο ένα νεροχελωνακι μέσα σε μια μεγάλη πλαστική χελωνιερα, μετά από ψάξιμο πήρα ένα θερμοστάτη και έβαλα μέσα το πρόβλημα μου όμως είναι ότι δεν ξέρω που ακριβώς να τον τοποθετήσω... Αρχικά τον τοποθέτησα στην μια πλαυρα της χελωνιερα ακριβώς δίπλα στο πλαστικό αλλά το χελωνακι πήγαινε από πανω του και έπεφτε στο κενό που δημιουργόυνταν από τη μέσα πλευρά, τώρα τον έχω βάλει στη μέση της χελωνιερας και περνάει από κάτω του.... Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!!!! 
    • By Nikolaos D. Touratzidis
      Καλησπέρα στην ομαδα.
      Διαβάζω εδώ και μέρες το φόρουμ σας αλλά και σήμερα πήρα την απόφαση να κάνω εγγραφή γιατί φαίνεται τα μέλη μας βοηθάνε και να έχουν γνώσεις επί των θεμάτων, κάτι που σίγουρα δεν έχω εγώ. 

Πριν από περίπου 2 εβδομάδες αγόρασα 2 (ιαπωνικά μου είπαν) χελωνάκια. Τα έχω μέσα σε ενυδρείο με ραμπιτσα για ξηρά. Κάτω έχω βάλει χοντρό χαλίκι, φίλτρο για το νερό, θερμοστάτη (που το petshop μου είπε να τον ρυθμίσω στους 24 βαθμούς) και ταιζω 2-3 φορες την ημέρα γαριδάκια αποξηραμένα (ρώτησα για άλλη τροφή κλπ αλλά μου λέει δεν χρειάζεται). Έχω βάλει λάμπα uv (αυτή την άσπρη όχι την κόκκινη) η οποία φέγγει τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Το νερό είναι βρύσης, αλλάζω κάθε μέρα σχεδόν 2-3 λίτρα και όταν ρώτησα άμα χρειάζεται τίποτα άλλο μου είπαν πως όχι. Όσων αφορά της βιταμίνες κάθε φορά που αλλάζω νερό προσθέτω. 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Από την ημέρα που της έβαλα μέσα, η μία χελώνα κάθεται μονίμως κάτω από την λάμπα, δεν τρώει και είχε μαλακό καβούκι. Εάν την βάλεις μέσα στο νερό κινείται αλλά γενικά δεν. Σήμερα παρατήρησα ότι ένα πολύ μικρό κομμάτι από το καβούκι της έσπασε. 

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Ο petshopας μου λέει πως είναι λόγο εποχής και ότι λογικά θα πάρει τα επάνω της κάτι που δεν το βλέπω να γίνεται και ειναι κρίμα το ζωο. 

• By Angeliki97
      Καλησπέρα σας!
      Ονομάζομαι Αγγελική και είμαι καινούρια τόσο στο φόρουμ, όσο και στον ενυδρειακό κόσμο!
      Για να μπω στο θέμα: διαθέτω ένα ενυδρείο 50 λίτρων, με φίλτρο και άμμο ως υπόστρωμα και πλαστικά φυτά, τα οποία είχε αγοράσει ο πατέρας μου στο παρελθόν. Επειδή εκείνος δεν ασχολείται πλέον ιδιαίτερα με τη φροντίδα του ενυδρείου αποφάσισα να αναλάβω η ίδια τα ηνία. 
      Στο ενυδρείο υπάρχει ένα κοινό χρυσόψαρο και ένα μικρό γατόψαρο. Η πρώτη ερώτηση είναι: θα μπορούσα να προσθέσω ακόμα ένα χρυσόψαρο; αν όχι, θα μπορούσα να προσθέσω κάποιο άλλο ψάρι; Επίσης, τι φυτά θα προτείνατε να τοποθετήσω στο ενυδρείο; ρωτάω γιατί θέλω να αφαιρέσω τα πλαστικά και να προσθέσω ζωντανά. 
      Σας επισυνάπτω και φωτογραφίες, ώστε να έχετε μία ολοκληρωμένη εικόνα του ενυδρείου. Τέλος, το σημαντικότερο όλων έχει να κάνει με το χρυσόψαρο. Πριν λίγες μέρες άρχισε να κάθεται στον πάτο και μετά απο δύο μέρες απέκτησε ένα κόκκινο χρώμα σε ορισμένα σημεία (θα επισυνάψω επίσης εικόνα). Πήγα στο πετ σοπ, από όπου προμηθεύομαι διάφορα και μου είπαν να το βάλω σε ειδικό αλάτι για τριάντα δευτερόλεπτα και μετά να το επιστρέψω στο ενυδρείο. Παράλληλα με αυτό του έδωσα και αρακά, επειδή διάβασα ότι ειναι ιδιαίτερα ωφέλιμος. Μετά από τρεις μέρες το ψάρι έχει πάρει τα πάνω του και οι κοκκινίλες έχουν εξαφανιστεί σχεδόν. Τι παίζει να ήταν αυτό που έπαθε; νηκτική κύστη; Μετά από αυτό που έπαθε, ενδείκνυται να μπει άλλο ψαράκι;
      Οι ερωτήσεις είναι πολλές, το ξέρω και συγγνώμη. Παρόλα αυτά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

• By Dogs N Reptiles
      Γεια σας και χαρηκα που ηρθα στο forum σας..Ειχα απευθυνθει σε εσας πριν απο λιγο καιρο για ενα χελωνακι red belly cooter που επασχε απο shell rot αλλα εχει φτιαξει πλεον τρωει κανονικα αν και ακομα εχει στιγματα τα οποια με το καιρο κλεινουν και ο γιατρος ειπε οτι θα αποβαλλει τα λευκα σημεια μεγαλωνοντας και με περισσοτερες βιταμινες

τωρα για να μπαινουμε στο ψητο σκεφτομαι να φερω στο ενυδρειο της μια χελωνα chelydra serpentina η αλλιως snapping turtle.Ξερω οτι ακουγεται τρελο αλλα πιστεψτε με μαγκες εχω δει τετοια αγριοχελωνα μαζι με κοκκινομαγουλη και ηταν και οι δυο ενηλικες παρολα αυτα δεν ειδα αγρια συμπεριφορα..Στη δικη μου περιπτωση αυτη η χελωνα θα ειναι μωρο στο ιδιο μεγεθος με τη δικια μου και μεγαλωνοντας τα δυο μωρα σκοπευω να τα χωρισω αργοτερα και θα συγκατοικισουν μαζι που ως μωρα εχω δει οτι οι snaoping ειναι πιο ηρεμες και μεγαλωνοντας γινονται τεριτοριαλ με τα αλλα ζωα..Οποτε παιδια να το κανω η οχι ; Μπορουν για τωρα που ειναι και οι δυο μωρα να συγκατοικησουν χωρις θεμα; 
      οριστε το βιντεο

• Create New...