Jump to content

Ebenos Nano Reef Project.


ebenos

Recommended Posts

Ε ναι λοιπόν, δεν μπορώ άλλο να το κρύψω, θα ξεκινήσω τα αλάτια!

:wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot: :wootwoot:

Αφού η φετινή ενυδρειοχρονια κύλισε πολύ δημιουργικά με την ολοκλήρωση του aqua terrarium της φίλης μου της Κατερίνας http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77257 (θα το παρουσιάσω και αυτό σύντομα) αλλά και το καινούργιο setup στο χρυσοψαροενυδρειο μου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=81586 είπα να πειραματιστώ και λίγο με τον κρυφό μου πόθο την θάλασσα! Αν και έχω παραμελήσει αρκετά την κατασκευή του μεγάλου μου αφρικανικού λόγο έλλειψης χρόνου αλλά και χώρου στο σπίτι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77325&hl=&fromsearch=1 ο κόσμος να χαλάσει θα βρω μια γωνία να χωρέσω το μικρό reefακι! :buttrock: :buttrock:

Η κατασκευή θα περιλαμβάνει ένα main ενυδρείο korral 60 λίτρων με διαστάσεις 60Χ31Χ38 rimless με υπερχείλιση τύπου durso και sump 25 λίτρα τριών διαμερισμάτων με skimmer boyu WG-310 και ενυδρείο 30λιτρων με διαστάσεις 30Χ30Χ35 όπου θα χωριστεί με τζάμι ώστε να δημιουργηθούν δυο δεξαμενές μια 10λιτρων όπου θα χρησιμοποιηθεί ως δεξαμενή αναπλήρωσης και μια 20λιτρα για καραντίνα/ νοσοκομείο /απολύμανση κοραλλιών!

Ο φωτισμός για αρχή θα αποτελείτε από ένα φωτιστικό glo 2Χ24 Τ5 και αν οι απαιτήσεις αυξηθούν θα προταθεί ένα ακόμα. Την κυκλοφορία θα την αναλάβουν 2 κυκλοφορητές Korallia nano 1600l/h. και μια επιστροφη eheim1000. Επειδή ο μισός εξοπλισμός είναι μεταχειρισμένος από το reefακι του φίλου rebelou θα φτάσει στα χέρια μου και ζωντανός αραγωνιτης και βράχος αφού το προηγούμενο ενυδρείο τρέχει τώρα ένα χρόνο οπότε το στήσιμο και η λειτουργιά του υφάλου δεν θα καθυστερήσει!

Αυτά για αρχή, χαίρομαι που θα τα λέμε και εδώ και ελπίζω να με αντέξετε με τις πολλές απορίες που θα έχω! :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ντου λεμεεεεεεεεε.το αποτελεσμα???

αναμενομενο απο σενα νικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!!!! Αντε να μαζευομαστε σιγα σιγα ...

Αυξανεστε και πλυθηνεστε!!!!!!

Ευχομαι οτι καλυτερο φιλε για τον καινουριο σου υφαλο!!

Link to comment
Share on other sites

Μην μπουκώνεις το σάμπ...βγάλε αναπλήρωση έξω κάπως καραντίνες κτλ δεν χρειάζεσαι...καλύτερα ένα μικρό ρεφιούτζιουμ να πιάσει τόπο...έστω και σαν καταρράχτη....εσύ ειδικά θα το γουστάρεις πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα ρε μάγκες!

Είμαι σίγουρος πως με τέτοιους reefαδες δίπλα μου θα πάνε όλα καλά! :)

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο δωκτορ... καλυτερα κανε ενα refugium παρα αναπληρωση και καραντινα.. αυτα μπορεις να τα κανεις και αλλου σε αλλο χωρο.Αναπληρωση μπορεις να παρεις ενα πλαστικο δοχειο 10 λιτρων να το εχεις κρυμενο πισω απο το επιπλο πχ.Ενα σωστα στημενο refugium θα σου κανει την μιση δουλεια στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπουκώνεις το σάμπ...βγάλε αναπλήρωση έξω κάπως καραντίνες κτλ δεν χρειάζεσαι...καλύτερα ένα μικρό ρεφιούτζιουμ να πιάσει τόπο...έστω και σαν καταρράχτη....εσύ ειδικά θα το γουστάρεις πιο πολύ...

Έλα ρε αλεξ!!!

Το sump δεν θα το μπουκώσω, θα έχει μέσα μόνο το skimmer, βραχο και μπόλικη chaeto που μου στέλνει ο rembelos. Η αναπλήρωση θα είναι δίπλα σε άλλο ενυδρείο 30 λίτρων. Το refugium δεν μου είχε περάσει καθόλου από το μυαλό! Αν και δεν ξερω τι ακριβός είναι και πως λειτουργεί άμα μου πείτε το φτιάχνω και αυτό γιατί όχι! :D

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Reefaholic anonymous B)

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη συνονοματε και με το καλο να σου ερθουν τα πραγματα.

Για μενα το 2χ11 watt φωτιστικο της Aquel με καποιο τροπο αξιοποιησε το.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο δωκτορ... καλυτερα κανε ενα refugium παρα αναπληρωση και καραντινα.. αυτα μπορεις να τα κανεις και αλλου σε αλλο χωρο.Αναπληρωση μπορεις να παρεις ενα πλαστικο δοχειο 10 λιτρων να το εχεις κρυμενο πισω απο το επιπλο πχ.Ενα σωστα στημενο refugium θα σου κανει την μιση δουλεια στο ενυδρειο.

Δεν υπάρχει χώρος αλλού παιδιά! Όλα θα γίνουν μέσα στο ντουλάπι του ενυδρείου και σίγουρα τα 10λιτρα του μικρού ενυδρείου με χώρισμα θα γίνουν αναπλήρωση! Στα υπόλοιπα 20 μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Το ενυδρείο θα είναι τριφατσο (δυο μεγάλες και μια μικρή πλευρό) γιαυτο και δεν θα πρέπει να φαίνετε τίποτα ουτε απεξω αλλά ούτε και γύρω γύρω! Αυτός είναι και ο λόγος που θα φτιάξω πύργο υπερχείλισης!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, τοτε καλυτερα να μιλησουν οι εικονες για να εχουμε και μια καλυτερη αποψη!! ποτε στηνεις ειπαμε??? :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Welcome to Reefaholic anonymous B)

Χαχαχαχ… που τους είδες, όλοι δηλωμένοι είναι! :P :P

Καλη αρχη συνονοματε και με το καλο να σου ερθουν τα πραγματα.

Για μενα το 2χ11 watt φωτιστικο της Aquel με καποιο τροπο αξιοποιησε το.

Ευχαριστώ Νικόλα!

Το φωτιστικό έχει ήδη βρει την θέση του στο sump! :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μέρος που καλλιεργείς φυτά και θαλασσινές άλγες...τα Αμερικανάκια το έχουν κάνει επιστήμη και όντως μερικά είναι καλύτερα και απο display ενυδρεία με πολύ πλούσια βιο-ποικιλία...Εκτελεί καθήκοντα απονιτροποίησης και ρύθμισης του pH αν τρέχει σε αντίθετη φωτοπερίοδο κάτι πραγματικά χρήσιμο για πολύ καλά μονωμένα σπίτια...Επίσης προσφέρει ιδανικό περιβάλλον για καλλιέργεια και αναπαραγωγή μικρών copepods που λίγα-λίγα καταλήγουν στο display και γίνονται ένας πολύ εκλεκτός μεζές για τα ψαράκια μας.

Θα χρειαστείς λίγο αραγωνίτη κομμάτια βράχου και μια καλή λάμπα..ειδικά για χαέτο πρόσεξε τα lumen η άλγη αυτή πάει καλά με 600-800 lumen σε φάσμα 5.000-5.500Kelvin...και αρκετή κυκλοφορία που αν την τοποθετήσεις στρατηγικά λογικά θα αρκεί η αντλία επιστροφής σου.

Link to comment
Share on other sites

καλά ρε, ακόμα δεν τον είδαμε,Γιάννη τον βαφτίσαμε????Συνήθως πρώτα στύνουμε ένα ενυδρείο,και μετά ανοίγουμε θέμα παρουσίασηε.....ακόμα και αυτό ανάποδα το έκαμες γιε????

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα, τοτε καλυτερα να μιλησουν οι εικονες για να εχουμε και μια καλυτερη αποψη!! ποτε στηνεις ειπαμε??? :bigemo_harabe_net-82:

Παραλαμβάνω την επομένη εβδομάδα με μεταφορέα τον mr_zoo, (ήδη κάνω τον σταυρό μου)!!! :ninja: :ninja:

Επειδή έρχονται και ψάρια μαζί με τον ΖΒ και τον ΖΑ θα στήσω το 30αρι να τρέχει κανονικά για μερικές μέρες ώστε να κατασκευάσω το ντουλάπι το πύργο, να περάσω υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ. Οταν θα τελειώσει το setup θα μεταφέρω τον βυθό και τον βράχο από το ένα στο άλλο!

Link to comment
Share on other sites

σταυροκοπήσου γιε, γιατί εγώ τρέχω στο δρόμο..... :bigemo_harabe_net-165:

φραπέ θα στα φέρω.....και έχω και κονέ στο καράβι να τους πω να κάνουν καμία απότομη τιμονιά και να τα απόκάμουν και από εκει.....χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

αστα λογια ξεκινα με φωτογραφιες καλως ηρθες στα αλατια σιγουρα θα κολησεις!!!!!!!

Αντε με το καλο....καλη αρχη.... :bigemo_harabe_net-64:

Ευχαριστώ παιδιά! Θα κάνω ότι μπορώ!

καλά ρε, ακόμα δεν τον είδαμε,Γιάννη τον βαφτίσαμε????Συνήθως πρώτα στύνουμε ένα ενυδρείο,και μετά ανοίγουμε θέμα παρουσίασηε.....ακόμα και αυτό ανάποδα το έκαμες γιε????

Που είδες εσύ την παρουσίαση? Κοίτα να φέρεις τα πράγματα χωρίς να τα σπάσεις (βλέπε ρίζα) γιατί θα αγκυροβοληθείς μόνιμα στο πάτο του λιμανιού της Σάμης!! :rasp: :rasp:

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!! Mr.Zoo... αυτο ειναι natural wave... τυφλα να εχουν οι Vortech!!! :bigemo_harabe_net-64:

Aντε με το καλο !!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Θα κάνω ότι μπορώ!

Που είδες εσύ την παρουσίαση? Κοίτα να φέρεις τα πράγματα χωρίς να τα σπάσεις (βλέπε ρίζα) γιατί θα αγκυροβοληθείς μόνιμα στο πάτο του λιμανιού της Σάμης!! :rasp: :rasp:

χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα!!! Mr.Zoo... αυτο ειναι natural wave... τυφλα να εχουν οι Vortech!!! :bigemo_harabe_net-64:

Aντε με το καλο !!!

:hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα μέρος που καλλιεργείς φυτά και θαλασσινές άλγες...τα Αμερικανάκια το έχουν κάνει επιστήμη και όντως μερικά είναι καλύτερα και απο display ενυδρεία με πολύ πλούσια βιο-ποικιλία...Εκτελεί καθήκοντα απονιτροποίησης και ρύθμισης του pH αν τρέχει σε αντίθετη φωτοπερίοδο κάτι πραγματικά χρήσιμο για πολύ καλά μονωμένα σπίτια...Επίσης προσφέρει ιδανικό περιβάλλον για καλλιέργεια και αναπαραγωγή μικρών copepods που λίγα-λίγα καταλήγουν στο display και γίνονται ένας πολύ εκλεκτός μεζές για τα ψαράκια μας.

Θα χρειαστείς λίγο αραγωνίτη κομμάτια βράχου και μια καλή λάμπα..ειδικά για χαέτο πρόσεξε τα lumen η άλγη αυτή πάει καλά με 600-800 lumen σε φάσμα 5.000-5.500Kelvin...και αρκετή κυκλοφορία που αν την τοποθετήσεις στρατηγικά λογικά θα αρκεί η αντλία επιστροφής σου.

Δηλαδή αυτό Αλέξη επικοινωνεί με το sump? Βαλε καμία φυτογραφία η κανένα λινκ ρε φιλαράκι να καταλάβω!

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη Νικολα !!!

οπου μπορω να help ξερεις......

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...