Jump to content
Aliens

Από Γούρνα Σε Λίμνη

Recommended Posts

Πριν από 2 χρόνια αποφάσισα να φτιάξω μια γούρνα. Λεπτομέρειες στο λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=57832

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.

01_zps9eb0ee24.jpg.f7c63996fa0ca37a2675feb166ae6d20.jpg

02_zps8d9f5fcd.jpg.7b9b591b55a191f170685c93b205cc68.jpg

03_zps9cebf9ed.jpg.fb9209b1a9e6cc01e4e944a792406a2d.jpg

03_zps9cebf9ed.jpg

Το αποτέλεσμα ήταν αυτό…

127032013395_zps714cceb3.jpg

227032013390_zps171c5ef2.jpg

327032013391_zpsc593e615.jpg

427032013392_zps02193f64.jpg

Και μερικές φωτό από άνοιξη..

Φίλτρο - ρυάκι

11062012222_zps3f485b65.jpg

Λίμνη

20052012197_zpsa89ba5fb.jpg

f007_zpsb2433444.jpg

30052012205_zps67dba232.jpg

21062012257_zps5b9bc996.jpg

Ο όγκος ήταν 808lt με ένα κυκλοφοριτή 3000 lt/h

Το υλικό ένα πλαστικό και μια παιδική πισίνα !!!

Φίλτρο 50lt με ελαφρόπετρα.

Φυτά:

• Δίπλα στο φίλτρο Typhia, Parrot feather και το Hydrocotyle verticillata.
  • Μέσα στην λίμνη 2 πάπυροι, νούφαρο,  θάλεια , pontederia cordata και άλο ένα….. που δεν ξέρω όνομα
  • Στο βαρέλι 90lt έχω 2 νούφαρα.

Ψάρια 2 ΚΟΙ.

Πέρσι τα είδα νωχελικά και τους έβαλα μια αεραντλία  400 lt/h. Αμέσως πήραν τα πάνω τους. Εκτός από τα ψάρια και τα φυτά έχουν ανάγκη από οξυγώνο.

Τάϊσμα πριν 1.5 χρόνο

http://www.youtube.com/watch?v=fXm-peWkTzo

Edited by SOTIRIS

Φέτος ήρθε η ώρα για αναβάθμιση !!! Έτοιμοι για τον τετραπλασιασμό?

Απομακρύνθηκαν ότι είχα βάλει γύρο από την λίμνη. Ακόμα τα κοιτάζω και δεν μπορώ να καταλάβω που κρυβόντουσαν όλα αυτά τα υλικά !!!

image.jpeg.cbecd5754678da8b8247058ea445eac2.jpeg

Ο χώρος βρέθηκε και το προσχέδιο φτιάχτηκε.

image.png.3365ffaf5b1c4faa712b16d0ea8bcf79.png

image.jpeg.6dfdac583efa85f3bcae49ce8c1cdea2.jpeg

image.jpeg.62b47c989c8aabd86a819abbf1d7a661.jpeg

image.jpeg.8115e8456968c762bb460ab0f1330a6e.jpeg

Ο όγκος θα είναι 4 φορές μεγαλύτερος από τον παλιό ~3.200lt

Σε 1 εβδομάδα θα μου έρθει το γεωύφασμα και το liner 4μ x 6μ με 40 χρόνια εγγύηση.

Κυκλοφοριτής 6.000 lt/h

Φίλτρο 150lt (να δω πως θα το γεμίσω!!!, βιολογικό υλικό Κ1 δεν έχω βρει ακόμα σε ελληνικό μαγαζί).

Bottom drain δεν βάζω, αλλά σκέφτομαι για DYI skimmer.

Ψάρια θα προσθέσω άλλο ένα ΚΟΙ να φτάσω τα 3 και θα ψάξω για τιλάπια.

Edited by SOTIRIS
  • Like 1

τι ειπες τωρα αντε με το καλο!!!

περιμενουμε!!!

Καλό μήνα και με το καλό να αρχίσεις το σκάψιμο.... περιμένουμε τα νέα και τις φώτο σου....

Αν μπορώ να συμπληρώσω κάτι σχετικά με το σχήμα της λίμνης είναι ότι θα έδειχνε πολύ πιο φυσική αν στο περίγραμμα δεν είχε γωνίες και ήταν με καμπύλες... ακόμα και το liner θα στρώσει πιο εύκολα... πάντα σαν προσωπική γνώμη... :bigemo_harabe_net-145:

Edited by xmode

Δεν μασάμε εμείς από πρωταπριλιάτικα ψέματα... μεγάλωμα λίμνης και άλλα τέτοια παραμυθια :P :P :P
Καλή δύναμη (για το σκάψιμο) και φαίνεται αρκετά καλή και μελετημένη προσπάθεια!!
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον xmode για το στρογγύλεμα της λίμνης, και προσπάθησε να δεις εάν μπορείς να βάλεις το bottom drain.
Περιμένουμε φωτογραφίες ;)

Αντε με το καλό. Φαίνεται ότι θα γίνει πολύ ωραία λιμνουλα!

Καλό ξεκίνημα σου εύχομαι !!!!!!!!!

Καλό ξεκίνημα και περιμένουμε την εξέλιξη ! :)

Δεν παιζεσται δεν παιζεσται και παιζεται με τον πονο μας! :D

Ευχαριστώ όλους για την ψυχολογική υποστήριξη.
Μήνες σκεφτόμουν την επέκταση. Επιτέλους πήρα την απόφαση να την ξεκινήσω.

@xmode & Μάνος: Στρογγύλεμα λίμνης ζητήσατε στρογγύλεμα θα έχετε :)

@Μάνος: Αν έριχνα τσιμέντο και έκανα μια ποιο σταθερή κατασκευή θα έβαζα bottom drain. Τώρα θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα ποιο φυσικό αποτέλεσμα.

Εντωμεταξύ στην παλιά λίμνη 2 φορές έκανα χαζομάρα με το ρυάκι και είχα απώλειες νερού με αποτέλεσμα να αδειάσει η λίμνη μέχρι το σημείο που ήταν η αντλία. Το φοβάμαι το bottom drain παρόλο που έχω διαβάσει τα καλυτέρα.

Δύο μέρες σκάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα. Είμαι χοντρικά στους 40 πόντους βάθος. Έχω μέλλον αλλά είμαι παντού πιασμένος.

Τελικά τα χώματα είναι περισσότερα από ότι τα υπολόγιζα. Τα alpha block που θα φτιάξουν τον καταρράκτη δεν θα χωρέσουν τόσο χώμα. Αγόρασα μπλε σακούλες για μπάζα και μαύρες γερές. Εκεί τοποθετώ τα χώματα. Μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν εύκολα στο σκάψιμο. Το χώμα πλέον αρχίζει και γίνεται ποιο σκληρό και περιέχει και μπάζα…

Την γούρνα που έχω τα ψάρια ακόμα δεν την έχω πειράξει. Θα είναι το τελευταίο μέρος που θα σκάψω, Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω στο ένα μπλε βαρέλι (150lt) μέχρι να ολοκληρωθεί η λίμνη αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και μου πάθουν τπτ. Τα 2 ΚΟΙ φτάνουν σχεδόν τα ~25cm το καθένα. Ελπίζω η μετάβαση τους από την γούρνα στην λίμνη να είναι γρήγορη.

image.jpeg.46cf1f9b4c6a41c6f79f7b9125c3fef4.jpeg

image.jpeg.98c86f254c33c9eef41f3eb0d44f242e.jpeg

image.jpeg.3183dcbc4acb6463c133bd9ff6f1ccdf.jpeg

Edited by SOTIRIS

νομιζω οτι πας να κανεις φοβερα πραγματα!!!!

εχω μεινει με το στομα ανοιχτο!!

μην σταματας !!!

θελω και εγω λιμνη τελικα!!!

Καταπληκτικό! Πιστεύω πως θα έχεις ενα υπέροχο αποτέλεσμα!!!! Περιμένω να δω την εξέλιξη!!!!!

Δυστυχώς ενώ έπρεπε να έχω στα χέρια μου το liner, κάτι έγινε με την παραγγελία. Με τα πολλά θα το έχω μετά τις 21 του μηνός. Για αυτό το λόγω οι εργασίες πάνε με ρυθμούς χελώνας. Τουλάχιστον έχω περισσότερο χρόνο να διαχειριστώ τα χώματα που είναι περισσότερα από ότι υπολόγιζα και να σκεφτώ κάτι λεπτομέρειες.

image.jpeg.6581c7f10ed34cda51fa1ac18eb578ff.jpeg

Edited by SOTIRIS

Τα χώματα φίλε μου είναι πάντα πολύ περισσότερα από ότι φανταζόμαστε..... :bigemo_harabe_net-81:

πολύ καλή περίπτωση .περιμένουμε τις εξελίξεις .καλή συνέχεια

Καλό μήνα και πάλι.

Μου έστειλαν το liner σε λάθος διεύθυνση … το έχουν ξανά-στείλει, οπότε ακόμα αναμένω. Τώρα που φεύγω για Πάσχα… τώρα θα το παραλάβω. Τέσπα…..

Ένα μικρό update.

Το σκάψιμο προχώρησε αρκετά. Πείρε και άλλο βάθος και στα σκαλιά αλλά και στο κέντρο. Πάλι καλά που είχα βοήθεια από φίλους και γνωστούς και βγήκε μπόλικη δουλειά σε λίγες ώρες.

Τα alpha block κόλλησαν μεταξύ τους. Στις γωνιές έβαλα τσέρκια με πρόκες για να μην ανοίξουν (καλύτερη προστασία). Τις κάτω σειρές τις έκανα χάλια. Λίγη κόλλα. Κάποια μου βγήκαν ποιο ψηλά, κάποιο ποιο χαμηλά. Βελτιώθηκα όμως στην πορεία και τα πάνω τα κόλλησα και τα αλφάδιασα πολύ καλά (για τα δικά μου δεδομένα). Άργησα να καταλάβω ότι με ένα πριόνι τα κόβεις εύκολα και τους δίνεις ότι σχήμα θες, διορθώνοντας ακατασταλίες. Ένα στοκάρισμα και μια επένδυση θέλω και τελείωσα. Αργότερα αυτά.

Ο λόφος που είχα με το ρυάκι σκάφτηκε και μεταφέρθηκε μέσα στα alpha block. Όπως και χώμα από την λίμνη μεταφέρθηκε εκεί. Μόνο το ρυάκι με τον φίλτρο έχει απομείνει μαζί με το βαρέλι και τα νούφαρα.

Το βιολογικό υλικό K1 έφτασε. Έκανα μια υπέρβαση με την αεραντλία και τώρα έχω μια 70lt/min. Βάνες και συνδέσεις αγοράστηκαν όπως και διάφοροι πλαστικοί σωλήνες. Το μόνο που δεν πείρα μετά από μπόλικη σκέψη (δεν λέω για liner) είναι το bottom drain. Δεν με βολεύει σε συνδυασμό με το φίλτρο που έχω σκεφτεί.

Τα alpha block περιέχουν 2 μπλε πλαστικά βαρέλια. Το ένα βαρέλι στην γωνία 150lt θα είναι το φίλτρο. Το νερό θα πηγαίνει στο 2ο βαρέλι που είναι στο κέντρο των alpha block. Από εκεί θα χτιστεί ένα “πέτρινος” καταρράκτης για να στέλνει το νερό στην λίμνη.

image.jpeg.f19a4fede8a8e1c22442498785d10e9c.jpeg

image.jpeg.1b41d4e707dbc0f7bbdf76b19e3c5e73.jpeg

image.jpeg.6db2e47067ecf869977ab47900cedcde.jpeg

Υ.Γ. Καλό Πάσχα.

Edited by SOTIRIS

καλο πασχα φιλε μου ......περιμενουμε νεα συντομα, τωρα ειναι ο καλυτερος καιρος για τετοιες κατασκευες.

χρόνια πολλά .το πάσχα πέρασε όμως και τώρα πρέπει να συνεχιστούν οι εργασίες .

περιμένουμε τις εξελίξεις και φυσικά τις φωτογραφίες!!!!

Το ΣΚ έπεσε πολύ δουλεία στην λίμνη.

Το φυτά βγήκανε. Τα ψάρια τοποθετήθηκαν σε μια λεκάνη 200lt. Η παλιά λίμνη ξέστηθε.

Έπεσε μπόλικο σκάψιμο για να πάρει την τελική της μορφή η λίμνη. Τοποθετήθηκε το

γεωύφασμα και το liner και άρχισε το γέμισμα από νερό βρύσης & νερό από την παλιά

λίμνη που είχα κρατήσει.…. Διορθώσεις έγιναν. Τα φυτά τοποθετήθηκαν, όπως και τα ψάρια!

Φοβήθηκα μην πάθουν τιποτα στην μικρή λεκάνη και όλες οι δουλειές έγιναν σε χρόνο dt.

Αυτή την στιγμή χρησιμοποιείτε ο παλιός κυκλοφοριτής, το παλιό φίλτρο και η παλιά

αεραντλία. Τα καινούργια εξαρτήματα θα μπούνε χωρίς βιαστικές κινήσεις αυτή την φορά.

Αυτή την στιγμή ο περίγυρος της λίμνης φαίνεται σαν βομβαρδισμένος. Πρέπει να γίνει ένα

καλό σιγύρισμα και καθάρισμα πριν γίνουν άλλες εργασίες. Αυτή την στιγμή είμαι πιασμένος

παντού αλλά σύντομα θα ξεκινήσω πάλι την δουλειά.

Σύντομα θα ανεβάσω και video από την όλη κατασκευή.

image.png.0ded041225a2a11bd64857f246dc86dc.png

Edited by SOTIRIS

Μπράβο ρε φίλε.... προχώρησες αρκετά και αφού γέμισες και με νερό όλα τώρα μπορούν να γίνουν με το πάσο σου και χωρίς βιαστικές κινήσεις....Είχες καμιά βοήθεια στο σκάψιμο? εκεί είναι το μεγάλο ζόρι πάντα....και στο κουβάλημα βεβαία για τα μπάζα....

:bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

Τρομερός ! :)

Πολυ καλη δουλεια ...μια μονο παρατήρηση μην χρησιμοποιεις ορειχάλκινα και γαλβανιζέ υλικά στο φίλτρο να προτιμάς πλαστικά απο θεμα αντοχής στον χρόνο και υγειας ψαριων

Στο σκάψιμο είχα μια μέρα βοήθεια από 3 φιλους. Κανονικά θα είχα και άλλες… αλλά από την στιγμή που είδα ότι το liner καθυστερεί να φτάσει, το έσκαψα μόνος, να μην χώνω τους φίλους συνέχεια. Στην μεταφορά των χωμάτων σε άλλα σημεία του κήπου και κάποια μπάζα που πέταξα είχα την βοήθεια του πατέρα μου.

Εντωμεταξύ το ένα νούφαρο που έβαλα στην λίμνη είναι από το βαρέλι που είχα. Το γλαστράκι περιείχε μπόλικο χώμα και τα ΚΟΙ δεν έχασαν την ευκαιρία να σκάψουν και να θολώσουν όλη την λίμνη.

Βρε όχι απλά θα σκάψουν......θα το ξεθάψουν..... εγώ δεν τολμάω να βάλω γλαστράκι μέσα...το καταστρέφουν....

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By aka68
      Τα πάντα πετάνε!

• By aka68
      Σας αρέσει σαν ιδέα !

• By yfranky
      Αγαπητοί συν-χομπίστες,
      Δυστυχώς με ματιάσανε και το ωραίο και αγαπημένο ενυδρείο μου άνοιξε. Ξεκόλλησε στο πλάι η σιλικόνη και το καθιστικό έγινε μια ωραία λίμνη.
      Σκέφτομαι λοιπόν να φτιάξω μια καινούρια γυάλα. Οι διαστάσεις της θα είναι 107 Χ 36 Χ50εκ (μήκος, πλάτος, ύψος). Έχω βέβαια πολλά ερωτήματα, αλλά τα πιο σημαντικά είναι τα εξής:
      - Μπορώ να το κάνω rimless (χωρίς κόντρες επάνω); Τι πάχος γυαλιού θα χρειαστεί;
      -Έχετε να συστήσετε κάποιον τζαμά;
      -Τι σιλικόνη να πάρω; Έχει σημασία αν είναι διαφανής ή μαύρη;
      -Το έπιπλο επάνω στο οποίο το είχα μέχρι τώρα δεν το κόβω για πολύ ανθεκτικό. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το τεστάρω;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια.
    • By Andreas_Kouv
      Καλησπέρα παιδιά, έπεσε στα χέρια μου διπλό τζάμι με διαστάσεις 270 x 35 σε εκατοστά και πάχος 4άρι ή 5άρι.
      Γίνεται ενυδρείο αν προσθέσω και τα υπόλοιπα ή είναι πολύ λεπτό το πάχος τζαμιού και άρα αναμφίβολο?
    • By Antonis K
      Το θεμα το ανοιγω για λογαριασμο φιλου (μεχρι να τον πεισω να κανει εγγραφη ).
      Τον αλλο μηνα θα ξεκινησουμε το στησιμο ενος ενυδρειου το οποιο ηταν για καιρο ανενεργο. Οι διαστασεις του ειναι 185χ40χ60(υψος) και η ιδιαιτεροτητα του ειναι οτι ο πατος και η μια μικρη πλευρα ειναι απο ξυλο. 
      Φωτο απο την εποχη που ετρεχε με αφρικανες, υποστηριζομενο απο 2 εξωτερικα φιλτρα. 

Η σκεψη ειναι να φτιαχτει ενα sump αντι των φιλτρων.
      Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:
      Ποσα λιτρα να υπολογισουμε για sump, με δεδομενο οτι το πλατος του δεν θα πρεπει να ξεπερναει και αυτο τα 40cm (πλατος επιπλου)?
      Ποσα διαμερισματα?
      Και τελος επειδη το ενυδρειο θα μπει καθετα σε τοιχο και θα φαινονται κ 2 μεγαλες πλευρες του, ολα τα υδραυλικα θα μπουν στη μικρη ξυλινη πλευρα (και για ευκολια στο τρυπιμα). Με υπερχειλιση και επιστροφη στην ιδια πλευρα με 185 μηκος θα εχουμε καλη κυκλοφορια?
      Το ενυδρειο πιθανοτατα θα φιλοξενισει δισκους.
    • By koala_
      Όπως είχα υποσχεθεί πριν καιρόοοοοο,  θα προσπαθήσω να σας δείξω πώς έφτιαξα το καπάκι για το 240 λίτρα ενυδρείο μου, καθώς και το πάτωμα.

Είναι η πρώτη μου παρουσίαση οπότε δείξτε λίγο κατανόηση!

Πάτωμα εννοώ το κάτω μέρος του γυαλιού.

Οι διαστάσεις του ενυδρείου μου είναι 1.20 x 0.40 m.
      Ο λόγος που έκανα την κατασκευή ήταν γιατί τα μαμίσια αντίστοιχα πλαστικά ήταν λίγο άσχημα.

Το πάτωμα έγινε με ξύλο OSB πάχους 1 εκ. και τα πηχάκια πλανισμένα 4 εκ.

Τα πηχάκια ενώ κολλήθηκαν στο πλάι του OSB βιδώθηκαν  κιόλας.
      Αυτό το μπλέ είναι λεπτό αφρολέξ απο το jumbo που το χρησιμοποιούν για γυμναστική.

Το καπάκι ήταν πιο "μπελαλίδικο". Για φωτισμό χρησιμοποίησα έτοιμο φωτιστικό της fluval οπότε η κατασκευή έγινε με αυτό γνώμονα .
      Το τελικό αποτέλεσμα ήταν αυτό:

Η κατασκευή έγινε με πηχάκια πλανισμένα διαφόρων μεγεθών και η σκέψη ήταν να φορεθεί στο πάνω μέρος του ενυδρείου ώστε να συγκρατεί και τα γυαλιά όπως και το μαμίσιο και με αναμονές πίσω δεξιά και αριστερά για τα λάστιχα του φίλτρου.

Για καπάκια χρησιμοποίησα κόντρα πλακέ θαλλάσης, το πιο λεπτό και στην άκρη που θα ακουμπούσε στο φωτιστικό κόλλησα κατά μήκος μια ράβδος καβίλιας.
      Στα πίσω καπάκια άφησα ανοίγματα για τα λάστιχα του φίλτρου.

Αργότερα πρόθεσα κεραμικά χερούλια απο το ebay, με σχήμα τί άλλο; ψάρια!

Να σημειώσω ότι όπου μπήκε βίδα, μετά μπήκε ξυλόστοκος. Αφού έπεσε τρίξιμο στο ξυλόστοκο και δοκιμάστηκαν καπάκι και πάτωμα ότι ταιριάζουν ξεκίνησε το ψαλίδισμα εφημερίδων για το decoupage.

Επειδή έβαλα ΠΟΛΛΑ στρώματα εφημερίδας, τα αρχικά ήταν με ελληνικές οτι ναναι εφημερίδες και τα τελευταία με ξένες.
      Το κόλλημα έγινε με ατλακόλ αραιωμένη με νερό και ανάμεσα στα στρώματα εφημερίδας τα άφηνα να στεγνώσουν για μια ημέρα.
      Προσοχή, δεν έβαλα εφημερίδα εσωτερικά στα ξύλα που θα εφάπτονταν με το τζάμι, γιατί δεν θα χωρούσαν μετά τα πλαίσια.

Και τί έμεινε... Βάψιμο με βερνίκι εμποτισμού υδατοδιαλυτό γιατί τα υπόλοιπα μυρίζουν υπερβολικα.
      Συνολικά πέρασα 5-6 χέρια βάψιμο όλες τις επιφάνειες και 2 μόνο όσες επιφάνειες θα ακουμπούσαν στα γυαλιά.

Αφού στέγνωσε καλά, voila!

Extra:
      Για την κόλληση των ξύλων χρησιμοποίησα ξυλόκολλα Pattex που σε 10 λεπτά ήταν πέτρα!
      Για βίδες, πήρα χύμα ξυλόβιδες απο το leroy που έχουν ένα κόψιμο στην άκρη για να μη σπάνε τα ξύλα.
      Το βερνίκι θέλει πάρα πολύ καλό κούνημα και ανακάτεμα πρίν την χρήση γιατί το υλικό μπορεί να έχει καθίσει στο πάτο.

Το decoupage εκτος από την διαφορετικότητα, σίγουρα συγκρατεί περισσότερο τα ξύλα για να μην ανοίξουν με τις πιέσεις των τζαμιών.

Επειδή έχω άλλη οπτική λόγω του ότι το έφτιαξα, αν κάτι δεν είναι κατανοητό εδώ είμαι για να τα πούμε.
    • By Andreas_Kouv
      Καλησπέρα φίλοι, ελπίζω να γράφω σε σωστό νήμα, αν όχι παρακαλώ ας μεταφερθεί.

Για να είμαι ειλικρινείς εδώ και αρκετό καιρό θέλω να κατασκευάσω νέο DIY Reef ενυδρείο αλλά τρομάζω με τα κόστη και τη συντήρηση. Ο χώρος που θα φιλοξενηθεί το ενυδρείο πιστεύω είναι αρκετά καλός καθώς θα χωρίζει το σαλόνι από το χόλ. Στη φωτό φαίνεται το κοντό τοιχάκι όπου με ειδική κατασκευή επίπλου θα το καλύψω και εκέι επάνω θα πατήσει το ενυδρείο.

Στα συν της θέσης:
      Δεν υπάρχει καλοριφέρ κοντά το ενυδρείο.
      Θα φαίνεται και από τις δύο οθόνες, θα είναι δηλαδή διαμπερές χωρίς background image.
      Το καλοκαίρι δύσκολα θα έχω απευθείας έκθεση στην ηλιοφάνεια λόγο προσανατολισμού.
      Υπάρχει πρίζα ακριβώς στην πίσω όψη της κολόνας όπου κρέμεται βιβλιοθήκη.

Στα αρνητικά:
      Υπάρχει παράθυρο στα δεξιά [όπου στην φώτο δεν φαίνεται], οπότε ο ήλιος θα το χτυπάει το χειμώνα μεταξύ 15:30 με 17:30 άντε βαριά βαριά εώς τις 18:00.
      Δυστυχώς δεν υπάρχει αποχέτευση και παροχή νερού.

Οι δύο οι καρέκλες μαζί με το τραπεζάκι θα φύγουνε.

Τι θέλω να κάνω?
      Αυτό το ακριβώς. το σχεδίασα εγώ στο PC :

Το έπιπλο θα το κατασκευάσει ο πατέρας μου ο οποίος έχει πολύ εμπειρία οπότε δεν τίθεται θέμα.
      Θα πατάει το μισό επάνω στο τοιχάκι και το άλλο μισό θα πατάει στο πάτωμα. (δηλαδή θα γίνει σαν το γράμμα γάμα αν το δει κανείς από το πλάι και όχι από την μεριά της μεγάλης οθόνης του ενυδρείου)

Τώρα το ενδιαφέρον κομμάτι του ενυδρείου!!
      Με ικανοποιούν οι διαστάσεις 170 x 30 x 55, αναφέρω Μήκος x Πλάτος x Ύψος και πάντα σε cm.
      Το υπολόγισα εδώ: http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium με Safety Factor 3.
      θα είναι 250lt [και όχι 280] γιατί νερό θα μπουν ως τα 50cm ενώ τα υπόλοιπα 5 τα θέλω για κατασκευαστικούς λόγους στο καπάκι. Πλάτος δεν θέλω να δώσω άλλο καθώς όλο το έπιπλο θα προεξέχει πολύ από το τοιχάκι και δεν θέλω.
      Sump υπολογίζω πως θα μπει ακριβώς από κάτω, εκεί που έχω ανοίξει δύο παραλληλόγραμμες τομές.
      Το μεγάλο πρόβλημά μου, είναι ότι δεν έχω καθόλου εμπειρία με τις κόντρες! Τι να κάνω?

Τελάρο από κόντρες δεν μπορώ να κάνω καθώς θα μείνει ελάχιστο άνοιγμα στην κορυφή (με απασχολεί το ελάχιστο πλάτος που πρακτικά θα απομείνει και δεν θα μπορώ ούτε το χέρι μου να βάλω καλά καλά).

1] Μπορώ να βάλω κάθετες όπως δείχνω επάνω (ΑΣΠΡΕΣ)?? Δηλαδή να κόψω δύο-τρεις 28cm η καθεμία και να τις βάλω κάθετα στη κορυφή?
      2] Πρέπει να βάλω και στον πυθμένα?
      3] Υπάρχει πρόβλημα με τα 30cm πλάτος του ενυδρείου?
      4] Πόσα λύτρα sump χρειάζομαι?
      5] Κάθε πόσο καιρό χρειάζεται πρόσβαση στο sub? Έτσι πως το σχεδιάζω χώρος για sump υπάρχει, αλλά όπως φαίνεται στην εικόνα θα είναι λίγο δυσπρόσιτο εάν γίνει πιο ψηλό από 15 βαριά βαριά 20 cm. Δεν θα μένει πολύ χώρος από επάνω για να έχω άμεση πρόσβαση και θα πρέπει να βγαίνει συρταρωτά από τα πλάγια. Θα είναι δηλαδή μανούρα.
      6] Skimmer θα χωρέσει στα 31,5 cm ύψους που έχω?? (πρακτικά λιγότερο αν αφαιρέσω και το πάχος του sump)
      7] Εφόσον είμαι σε φάση ανάπτυξης και δεν έχω εμπειρία στα Reef  δέχομαι κάθε τεκμηριωμένη άποψη για τη βελτιστοποίηση του project!!

Συγχωρέστε με αν σας κούρασα, με τις πολλές ερωτήσεις αλλά θέλω να κατασκευάσω ενυδρείο προσαρμοσμένο στις ανάγκες μου και καταλαβαίνω πως αυτό απαιτεί θυσίες στην λειτουργικότητα. Δεν θέλω να ακολουθήσω τη λογική ξεκινώ και βλέπουμε, προτιμώ να ξέρω τι έχω να αντιμετωπίσω και θέλω το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο ενός καλού υφάλου.
      Σας ευχαριστώ όλους!
    • By Carp82
      Καλημερα σας,
      Είμαι μελος στο φορουμ μερικες μερες τωρα. εχω διαβασει πολλα και εχω πολλα ακομα να διαβασω απο τα θεματα που υπαρχουν εδω μεσα.

Θα παρακαλεσω τους διαχειρηστες αν το θεμα ειναι σε λαθος κατηγορια να το μετακινήσουν στη σωστή κατηγορία.

Ξεκινάω λοιπόν να μπαίνω στο θέμα για να μην σας κουράσω.​

Θα κάνω κατασκευή ενός "μικρού" ενυδρείου με διαστάσεις 45 χ ​37 χ 40  66 λίτρα μεικτά ,με 3D φοντο και καταράκτη με άμμο  και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου αυτή, Μιας και θα είναι το πρώτο μου ενυδρείο που κατασκευάζω και σίγουρα έχω αρκετές απορίες .

το τζάμι που θα χρησιμοποιήσω είναι πάχους 0,5 εκ,για την κόλληση των τζαμιών θα χρησιμοποιήσω​ μαύρη σιλικόνη DURASIL AQ. (είναι η μονη που βρήκα για ενυδρεία)
      για την κόλληση θα ακολο​υθήσω τα βήματα από ένα βιντεο που είδα στο youtube.

Για τον φόντο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φιλιζόλ .Σκέφτομαι να κάνω βράχια 3D για να κολλάει και ο καταράκτης.​ το ερώτημα μου εδώ είναι μπορώ να το βάψω; και αν ναι με τι: σε βιντεο στο youtube  που είδα το βαφουν με σκυρόδεμα. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι ασφαλές.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποια βοήθεια  ​

• By rastaman
      Οι μέρες έφτασαν και όπως πάντα τρέχω πανικόβλητος να ετοιμαστώ. . .

Έτσι έφτιαξα μια πρόχειρη βάση για το φλοτέρ από ένα ρετάλι plexi glass που είχα.

Τα υλικά που χρειαζόμαστε είναι απλά και λίγο πολύ οι περισσότεροι τα έχουμε στην διάθεση μας.

Χρησιμοποίησα λοιπόν
      τροχό με λεπτό δίσκο
      φλόγιστρο
      σφιχτήρες
      μολύβι,μέτρο (εννοείται )

Κόβουμε λοιπόν το κομμάτι στο επιθυμητές διαστάσεις.Δίνουμε βάση στο φάρδος και το μήκος καλό είναι να είναι μεγαλύτερο από αυτό
      που χρειαζόμαστε.Στην προκειμένη έκοψα ένα κομμάτι 2,5x20 cm.
      Το πρώτο σημάδι μπήκε στα 3cm για να γίνει το γύρισμα του τμήματος που θα είναι έξω από το ενυδρείο...

και ξεκίνησε το ζέσταμα με το φλόγιστρο.

Στη συνέχεια γύρισα το κομμάτι ανάποδα και σημάδεψα στο 1 cm,το πάχος του τζαμιού μου δηλαδή.

Στην προκειμένη χρησιμοποίησα ένα κομμάτι σιδερένιας λάμας σαν οδηγό που είχε το σωστό πάχος.

Αφού υπολογίσουμε το μήκος που χρειάζομαστε δηλαδή πόσο κάτω θέλουμε να κατεβαίνει το φλοτέρ είμαστε έτοιμοι για το
      τελευταίο γύρισμα.

Είμαστε έτοιμοι.

Μέσα στο ενυδρείο

Στην περίπτωση μου το φλοτέρ κατέβηκε επίτηδες τόσο βαθιά για να κλέψω λίτρα από το βαρέλι της αναπλήρωσης