Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

πριν 12 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Για να μην σας κουράζω, όπως είπα το ενυδρείο (καινουργια γυαλα) τρέχει λίγο πάνω από ένα χρόνο με τεράστια ανάπτυξη στα SPS ανεξάρτητου είδους και μέτρια ανάπτυξη στα LPS. Τα soft δυσκολεύονται.

Τα τελευταία 2μιση χρόνια που δουλεύω τον Calcium Reactor έχω σταθερές τιμές και οι μετρήσεις μου περιορίζονται εβδομαδιαία μόνο KH. Tτις υπόλοιπες τιμές τις μετράω μια φορά στο 3μηνο η 6μηνο.

 

Τα νιτρικά μου μετα από 1 χρόνο στο 0 ανέβηκαν στο 1 με 2 λόγω των τελευταίων προσθηκών και το σύστημα ισορροπούσε . Μόλις μια εβδομάδα μετα όλο το κυανό εξαφανίστηκε!

Τα φωσφορικά μου ήταν πολύ χαμηλά άλλα όχι μηδέν . Γι’ αυτό υπήρχε αυτή η μικρή ανισορροπία !

 

Γενικά μετα την πλήρη καταστροφή πέρσι το καλοκαίρι που χάθηκαν όλα τα κοραλλιά από RTN το σύστημα πέρασε στον αυτόματο.

Οι αλλαγές νερού γίνονται κάθε 10 μέρες ένα 10-15% με αλάτια τις TROPIC MARINE (τα κάνω μίξη , Χωρίς νόημα απλά έτσι:hehe).

 βακτήρια Special Blend kai prodibio εναλλάξ στις αλλαγές.

 

Όλη η βιολογία και η απονιτροποιηση βασίζεται στο βράχο και στις αλγες μέσα στο σαμπ!

Άνθρακες έχω καταργήσει τελείως και βάζω ελάχιστο αντιφοσφορο!

Βέβαια δεν έγιναν όλα με έναν μαγικό τρόπο. Ο βράχος είναι σε ενυδρεία μου 5 χρόνια άρα είναι ένας πολύ ώριμος βράχος. Επίσης ποτέ δεν είχα αυξημένα νιτρικά/ φωσφορικά . ΠΑΝΤΑ τα Aquascape μου ήταν αεράτα με καλή κυκλοφορία οπότε δεν ήταν επιβαρυμένος και με ανταμείβει τώρα.

Άλλος ένας πολύ σημαντικός παράγοντας είναι και ο φωτισμός ! Όπως είπα και πιο πάνω πειραματίστηκα αρκετά πριν καταλήξω σε αυτό το set up . Πιστεύω ότι μπορεί να σηκώσει και τα πιο απαιτητικά SPS αρκεί να συνοδεύεται με την καλή ποιότητα νερού και κυκλοφορία!

Ένα άλλο που ηθελα αλλα ακομα δεν εχω προλαβει να φτιαξω είναι ο αραγωνιτης. Ηθελα να είναι καθαρος και  να μην εχει τιποτα από κοραλια . Αλλα ακομα δεν εχω καταφερει να φτιαξω τα φωτα του γραφειου και εχoυν ξεμείνει  κατι σαρκοφυτα και ξενιες:bbq:!

Ελπιζω στις επομενες φωτο να εχουν φυγει!

5a8d70afa9f8e_20170927_225336(2).thumb.jpg.502020ad31289acbb21a0731a401d7f8.jpg

 

 

Και αλλη μια απο την αλλη πλευρά!

20180122_224042.thumb.jpg.b2ea2ba5348c810959487ac8fda0820e.jpg

Μου αρέσει πολύ το aquascape σου.

Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι το σαρκοφιτο αλλά είναι προσωπικό γούστο.

Εύχομαι να συνεχίσει να γίνεται έτσι τούμπανο!

Link to comment
Share on other sites

Τρομερά ομορφο Διονύση!! Μου αρέσει υπερβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Διονύση εξαιρετικό σύστημα και από εμφάνιση και από στήσιμο.Ευτυχως υπάρχει χώρος για κάποιες νέες προσθήκες.Εμενα δεν με χαλάει το σαρκοφυτο,εξαλου μιλάμε για mix reef.Απο ότι καταλαβαίνω το χέρι σου είναι ελαφρύ στο τάισμα και έχεις βρει τη χρυσή τομή στις τιμές,αν.οχι ακομα καλυτερα γιατί βρήκες τη λύση.Πολλα μπράβο,να το χαιρεσε. 

Link to comment
Share on other sites

αυτά είναι..υπεροχο...

και ωραια παρουσιαση..χρειαζεται να γινεται να βλεουμε τις αλλαγές και την εξέλιξη...

εγω παντως σε ενα χρονο δεν εχω καταφερει να σταυρώσω πολύποδα............τελικά πρεπει να φταιει ο αερας της Τριπολης...

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φιλαράκι τρελανε μας με τη reefαρα σου!!:ballistic:

Μου αρέσει που λες ότι τα soft ζορίζονται. Δηλαδή αλλιώς φαντάσου τι θα γινοταν εκεί μέσα. Παντος αν ζοριζονται ξερω ενα ενυδρειο να τα πας!:D

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 3:31 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Μου αρέσει πολύ το aquascape σου.

Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι το σαρκοφιτο αλλά είναι προσωπικό γούστο.

Εύχομαι να συνεχίσει να γίνεται έτσι τούμπανο!

 

On 21/2/2018 at 3:31 ΜΜ, το μέλος manos23 έγραψε:

Μου αρέσει πολύ το aquascape σου.

Το μόνο που δεν μου αρέσει πολύ είναι το σαρκοφιτο αλλά είναι προσωπικό γούστο.

Εύχομαι να συνεχίσει να γίνεται έτσι τούμπανο!

 

On 21/2/2018 at 4:52 ΜΜ, το μέλος niknik έγραψε:

Διονύση εξαιρετικό σύστημα και από εμφάνιση και από στήσιμο.Ευτυχως υπάρχει χώρος για κάποιες νέες προσθήκες.Εμενα δεν με χαλάει το σαρκοφυτο,εξαλου μιλάμε για mix reef.Απο ότι καταλαβαίνω το χέρι σου είναι ελαφρύ στο τάισμα και έχεις βρει τη χρυσή τομή στις τιμές,αν.οχι ακομα καλυτερα γιατί βρήκες τη λύση.Πολλα μπράβο,να το χαιρεσε. 

 

On 21/2/2018 at 5:25 ΜΜ, το μέλος Mr.Puff έγραψε:

Έτσι φιλαράκι τρελανε μας με τη reefαρα σου!!:ballistic:

Μου αρέσει που λες ότι τα soft ζορίζονται. Δηλαδή αλλιώς φαντάσου τι θα γινοταν εκεί μέσα. Παντος αν ζοριζονται ξερω ενα ενυδρειο να τα πας!:D

 

Χαίρομαι που σας αρέσει!

Όπως είπα τα soft (σαρκοφυτο, Ξένια κτλ) και κάποια lps τα έχω πάνω από 5 χρόνια και κατάφεραν να επιβιώσουν από την καταστροφή.  ΔΕΝ μπορώ να τα αποχωριστώ γι αυτό και θέλω να πάνε στο γραφείο.  Δυστυχώς ακόμα δεν εχω φτιάξει τα φώτα και έχω δύο λεντοταινιες. Μόλις τα φτιάξω θα τα μεταφέρω στο FO του γραφείου!

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 3:49 ΜΜ, το μέλος gifil έγραψε:

Τρομερά ομορφο Διονύση!! Μου αρέσει υπερβολικά!!!

 

On 21/2/2018 at 5:48 ΜΜ, το μέλος mixalisdarras92 έγραψε:

Απλά υπέροχο πολλά μπράβο Διονύση Δ Ι Α Μ Α Ν Τ Ι!!!!!! 

 

Ευχαριστώ παιδιά. 

Να χαίρεστε τα δικά σας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2018 at 4:56 ΜΜ, το μέλος gmarbel έγραψε:

αυτά είναι..υπεροχο...

και ωραια παρουσιαση..χρειαζεται να γινεται να βλεουμε τις αλλαγές και την εξέλιξη...

εγω παντως σε ενα χρονο δεν εχω καταφερει να σταυρώσω πολύποδα............τελικά πρεπει να φταιει ο αερας της Τριπολης...

 

Γιώργο μην απογοητεύεσαι!

Αν πρόσεξες γράφω ότι τα κοράλλια είναι έναν χρόνο.  Το υπόλοιπο σύστημα έχει κλείσει 5ετια πάνω κάτω!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση ζωγραφισες φίλε! 

Τρομερή ανάπτυξη!! 

Στον αραγωνιτη σηκώνει κανένα lps! 

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Πάει σφαίρα! Φτου φτου φτου! Τα νιτρικά σου πως τα ρυθμίζεις; Βάζεις κάποιο ζουμί;

Link to comment
Share on other sites

Διονύση είναι πανέμορφο! :bow:
Κ πιο πολύ από όλα μου αρέσει το aquascape σου!
Είμαι κ εγώ από τους φαν του "αεράτου" στησίματος!!!
 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα μετά από πολυ καιρό.

 

Λογω δουλειάς το ενυδρειο τρεχει στον αυτόματο με ολες τις συνέπειες:bbq:!

 

Οπως παντα μοιράζομαι μαζι σας τα καλα αλλα και τα άσχημα και ποτε δεν έκρυψα τις αστοχίες μου και τα λάθη που συχνά κάνω.

 

Το βασικότερο πρόβλημα που εχει προκύψει τους τελευταίους μηνες ειναι μια αύξηση των νιτρικων . Πάντα πίστευα και πάντα έλεγα οτι ψάρια και ρεεφ δεν συνδυάζονται! Για να

 

γινω πιο συγκεκριμενος και πιο κατατοπιστικος και για να μην παρεξηγηθώ οταν λεω ψαρια μιλάω για μεγάλα και ρυπογόνα π.χ Tangs και οταν λεω ρεεφ εννοω ενα σύστημα με

 

απαιτητικά κοράλλια που θα παίζουν με χαμηλά θρεπτικά!.

 

Το ενυδρειο μου έτρεχε με πολυ χαμηλά νιτρικά (1-3) και χαμηλά φωσφορικα (0,003) . Ειναι ενα ενυδρειο των 500λ +70λ σαμπ που είχε μεσα βασικα 3 μικρα τανγκακια (2 yellow + 1blue) και φυσικα και αλλα μικροψαρα.

 

Τα ψαράκια μεγάλωσαν και απο small γινανε medium ομως την μεγαλη διαφορά την εκανε ο ερχομός του Ιαπωνα:angel:! Τα νιτρικά άρχισαν να ανεβαίνουν απο το 2-3 στο 4-5 και να φτάσουν στο 7-8:hot:!!!   Δυστυχώς οπως ειχα πει και παλιότερα η χαετο μου χάθηκε τελείως εδω και 4-5 μηνες και το σκιμμερ μου δεν ειναι και κανα θηρίο (Coral Box DC500) !

 

Ετσι χωρις χαετο (ποιος θα το πίστευε με τοση παραγωγη που εκανα ) και με τα ψαρακια που μεγάλωναν εφτασα σε αυτα τα επίπεδα. Η επομενη αντιδραση ηταν να βαλω biopellets 

 

που σε εμενα δεν λειτούργησαν ουτε στο παρελθόν ουτε τωρα και μετα απο 3 μηνες σκέφτομαι να τα βγαλω ! Δεν περίμενα φυσικα κανενα τρομακτικό αποτελεσμα στα 200ml που

 

εχω βάλει αλλα τουλάχιστον μια σταθερότητα ! Τελος πάντων οπως ξέρουμε ολοι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικό.  Πριν μια εβδομάδα εκανα μια μεγαλη αλλαγή 200λιτρων

 

αλλα και παλι ειχε ελάχιστη ανταπόκριση.

 

Επειδή ακομα δεν θελω να παιξω με χημικά φάση ΝΟΡΟΧ και τέτοια! Και πιστεύω οτι αυτοι οι δεσμευτες εχουν σε βαθος χρονου αρνητικά αποτελέσματα. θα ψαξω να βρω καθαρη

 

χαετο και ισως βαλω σε λειτουργιά ξανα το MC600 (που εχω στο ενυδρειο του γραφειου) να δουλεύει παράλληλα με το coral box  οπως ειχα κανει και παλια!

 

Για να κλείσω αυτο το πρόβλημα πρεπει να σας πω οτι με αυτα τα νιτρικά ΑΚΟΜΑ δεν εχω τις παραμικρές αλγες και σχεδον καθόλου αλλοίωση στα χρώματα των κοραλλιών!

 

Το επόμενο πρόβλημα ειναι και αυτο σύνθετο  και αφορα των φωτισμό. Ομως αυτο θα αναλυθεί σε επόμενο ποστ.

 

 

Μια FTS γιατι σίγουρα βαρεθήκατε με ολο αυτο το κατεβατό

 

  20180302_231740.thumb.jpg.e982f64289450a71793e697105deeb7c.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Εσύ ανησυχείς για τα νιτρικά σου που πήγαν στο 7-8 κ εγώ σκέφτομαι ότι τέτοια νούμερα δεν έχω δει ποτέ!!! :hehe

Κ δεν ξέρω αν θα δω ποτέ!!!
Πάντως είναι από τα πολύ όμορφα ενυδρεία!!!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα fishbone <μπορώ να σε λέω Διονύση ? >

Είσαι ενας από τους ανθρώπους που χωρίς να το ξέρεις με ξανά έβαλες στα νερά μετά από χρόνια απεξαρτήσεις .

Εχουμε και ένα κοινό στοιχείο .

Έχουμε και οι δυο ενυδρείο και στο γραφείο .

Αυτά

Γιατι και τα δυο σου ενυδρεία απέχουν σε όλα από τα δικά μου .

Είναι πανέμορφα .

Αλλα όταν σε διαβάζω ότι αυτό το αποτέλεσμα είναι στον αυτόματο τρελαίνομαι με την καλή έννοια.

Πες μου την αλήθεια …..εχεις εκπαιδεύσει κοραλλιά και ψάρια να αυτορυθμίζονται ?

Αν μάθω ότι τα tang βάζουν μπρος την δοσομετρικη και κάνουν μονα τους την αναπλήρωση  θα επιστρέψω πίσω τα δικα μου που δεν κάνουν τίποτα.

Και τα εχω με αγγλικά και μουσική .

Θα σου δώσω μια εικόνα να με λυπηθείς .

Είναι όπως μια αδύνατη κοπέλα λεει στην χοντρή φίλη της ότι εχει παχύνει και θέλει να χάσει 100 γραμμάρια και κανει ότι εχει φουσκώσει .

Ε σκέψου πως νιώθει η χοντρούλα που εχει κόψει τα πάντα αλλα δεν χάνει γραμμάριο.

Πέρα από την πλάκα στα δικα μου ματια είναι ένα υπέροχο ενυδρείο .

Ένα ενυδρείο που το δείχνεις στην γυναίκα σου και της λες…..να αγάπη μου ετσι θα το κανω και το δικο μας..

Αμ δεν…

Να το χαίρεσαι…υπεροχο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι χαετο οπότε θες σφύρα μου.Τωρα για τα πέλλετ σου έχω ξαναπεί πρόσθετε μέχρι να βρεις την άκριτη ποσότητα που χρειάζεσε.

Το ενυδρειο αν και στο αυτόματο το βλέπω μια χαρα.Μη σκας όλα γίνονται και στο στάδιο που είσαι αλλάζει και γρήγορα.Λιγο διατομικη βλέπω η οποία είναι επάνω στην αλλαγη.Δυναμωσε το skiming 

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Φίλε παρ'όλη την αύξηση των νιτρικών, το ενυδρείο σου δείχνει πανέμορφο! Για τα λίτρα σου θεωρώ ότι δεν έχεις υπερβολική ιχθυοφόρτιση. Τώρα αυτό με τη χαέτο είναι πραγματικά ανεξήγητο. Και αυτή που μου είχες δώσει έλιωσε. Ίσως να μην είναι τυχαίο που χάλασε σε δύο διαφορετικά ενυδρεία. Ήταν η πιο πλούσια χαέτο που είχα δει ποτέ. Τα φωσφορικά έχουν ανέβει και αυτά;  Τέλος πάντον όπως σωστά είπες πριν μπλέξεις με προβιοτικές που θέλουν και καθημερινή ενασχόληση, ένα καλύτερο σκίμμερ πιστεύω επιβάλεται πλέον. Τα κοράλλια σου έχουν γίνει θηρία και μάλλον το d500  δεν επαρκεί.

Link to comment
Share on other sites

Διονύση απλα υπέροχο οσο για τα νιτρικα και τα κοραλλακια σου ξερεις εσυ τι θα κανείς το εχεις αυτο εχεις αποδείξει και παιρνουμε και εμεις οι καινούργιοι παραδειγματα απο εσενα!

 

Έγινε επεξεργασία - mixalisdarras92
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 23/2/2018 at 2:09 ΜΜ, το μέλος pan_Oz έγραψε:

το ενυδρείο σου έχει γίνει όνειρο φιλαράκι :bow:

 

On 2/3/2018 at 10:13 ΠΜ, το μέλος antonis t83 έγραψε:

Διονύση ζωγραφισες φίλε! 

Τρομερή ανάπτυξη!! 

Στον αραγωνιτη σηκώνει κανένα lps! 

 

On 2/3/2018 at 11:40 ΠΜ, το μέλος Manoskap έγραψε:

Πάει σφαίρα! Φτου φτου φτου! Τα νιτρικά σου πως τα ρυθμίζεις; Βάζεις κάποιο ζουμί;

 

On 3/3/2018 at 3:40 ΜΜ, το μέλος Skoti έγραψε:

:bow::bow:

 

On 3/3/2018 at 4:23 ΜΜ, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Διονύση είναι πανέμορφο! :bow:
Κ πιο πολύ από όλα μου αρέσει το aquascape σου!
Είμαι κ εγώ από τους φαν του "αεράτου" στησίματος!!!
 

 

Παιδια σας ευχαριστώ για τα καλα σας λογια:bigemo_harabe_net-162:!

 

Ζηταω συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να απαντήσω  διοτι το θεωρω αγενεια να εχει καθησει καποιος να διαβασει και να κανει τον κοπο να σου γραψει και να μην πεις τουλάχιστον ενα ευχαριστώ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω λίγο κάτι απο περιέργεια το ενυδρείο είναι έτσι σκοτεινό ή η φωτογραφία βγήκε έτσι;

Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 2:09 ΜΜ, το μέλος AGAPI7 έγραψε:

Εσύ ανησυχείς για τα νιτρικά σου που πήγαν στο 7-8 κ εγώ σκέφτομαι ότι τέτοια νούμερα δεν έχω δει ποτέ!!! :hehe

Κ δεν ξέρω αν θα δω ποτέ!!!
Πάντως είναι από τα πολύ όμορφα ενυδρεία!!!

 

AΓαπη οπως σου εχω πει και παλαιότερα ολα θελουν το χρονο τους !

 

Με επιμονη και υπομονη θα τα καταφερεις! 

 

Άλλωστε το καθε ενυδρειο εχει διαφορετικές απαιτήσεις . Το κυνήγι των μετρήσεων δεν πρεπει να ειναι αυτοσκοπός!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/5/2018 at 2:12 ΜΜ, το μέλος dreamnikos έγραψε:

Καλησπέρα fishbone <μπορώ να σε λέω Διονύση ? >

Είσαι ενας από τους ανθρώπους που χωρίς να το ξέρεις με ξανά έβαλες στα νερά μετά από χρόνια απεξαρτήσεις .

Εχουμε και ένα κοινό στοιχείο .

Έχουμε και οι δυο ενυδρείο και στο γραφείο .

Αυτά

Γιατι και τα δυο σου ενυδρεία απέχουν σε όλα από τα δικά μου .

Είναι πανέμορφα .

Αλλα όταν σε διαβάζω ότι αυτό το αποτέλεσμα είναι στον αυτόματο τρελαίνομαι με την καλή έννοια.

Πες μου την αλήθεια …..εχεις εκπαιδεύσει κοραλλιά και ψάρια να αυτορυθμίζονται ?

Αν μάθω ότι τα tang βάζουν μπρος την δοσομετρικη και κάνουν μονα τους την αναπλήρωση  θα επιστρέψω πίσω τα δικα μου που δεν κάνουν τίποτα.

Και τα εχω με αγγλικά και μουσική .

Θα σου δώσω μια εικόνα να με λυπηθείς .

Είναι όπως μια αδύνατη κοπέλα λεει στην χοντρή φίλη της ότι εχει παχύνει και θέλει να χάσει 100 γραμμάρια και κανει ότι εχει φουσκώσει .

Ε σκέψου πως νιώθει η χοντρούλα που εχει κόψει τα πάντα αλλα δεν χάνει γραμμάριο.

Πέρα από την πλάκα στα δικα μου ματια είναι ένα υπέροχο ενυδρείο .

Ένα ενυδρείο που το δείχνεις στην γυναίκα σου και της λες…..να αγάπη μου ετσι θα το κανω και το δικο μας..

Αμ δεν…

Να το χαίρεσαι…υπεροχο.

 

Φιλε Νικο αυτο το ποστ σου με χαροποιεί ιδιαίτερα! Αν κατάφερα εστω και εναν να ασχοληθει με το ενυδρειο τότε ο σκοπός μου επετεύχθη!

 

Περα της πλακας οταν λεω το ενυδρειο ειναι στον αυτοματο δεν συνεβει μεσα στο πρωτο χρονο!

 

Η εμπειρια και η γνωση ερχεται με τον χρονο , τα λαθη και με πολυ ψαξιμο και διαβασμα!

 

Επισης οταν λεω αυτόματο εννοω οτι δεν αμελω τις εβδομαδιαίες αλλαγες μου (αντε καθε 10 μερες) ή το ταισμα των ψαριων! Ομως ο χρονος ειναι στο 5λεπτο κάθε μερα και σε αλλη 1ωρα καθε εβδομαδα αλλαγης νερου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...