Jump to content

fishbone!

Recommended Posts

Μια απο της πιο πρόσφατες FTS πριν ξεκινήσω την κατεδάφιση του αριστερού νησιού :ballistic:!!!

 

20181111_180355.thumb.jpg.add57dec8fa18fe728fc5bc70f9a605c.jpg

  • Like 5
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος fishbone! έγραψε:

Μια απο της πιο πρόσφατες FTS πριν ξεκινήσω την κατεδάφιση του αριστερού νησιού :ballistic:!!!

 

20181111_180355.thumb.jpg.add57dec8fa18fe728fc5bc70f9a605c.jpg

Γιατί?? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσεις!!Θα βγάλεις τις μοντι? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Μου αρέσεις!!Θα βγάλεις τις μοντι? 

Μάγος είσαι :sorcerer:?????

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλή χρονιά φίλε... Αυτό είναι ο ναι που έχεις στη δουλειά και το είχες ξεκινήσει για fo?

Ρε πώς μεγάλωσε ?

Έγινε επεξεργασία - saxlina
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση καλημέρα,

τί έγινε με την κατεδάφιση?

Την ολοκλήρωσες ή το λυπήθηκες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος Skoti έγραψε:

Διονύση καλημέρα,

τί έγινε με την κατεδάφιση?

Την ολοκλήρωσες ή το λυπήθηκες?

 

Του άλλαξα τα φώτα :fpc:!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Του άλλαξα τα φώτα :fpc:!!!!

Που είναι οι φωτογραφίες?

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Που είναι οι φωτογραφίες?

Χάθηκαν από τα φώτα που άλλαξε....

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλά μου φιλαράκια καλησπέρα.

 

Δυο μήνες περασαν και δεν πρόλαβα να κανω μια αναδρομή του ενυδρείου για την χρονιά που πέρασε!

 

Μερικές γενικές πληροφορίες :

 

Mixed Reef - SPS Dominant 500lt

 

140lt sump,          6000lt Return Pump,             2x RW15 κυκλοφορία,              Calsium Reactor ,         Φωτισμός  DIY  Hybrid LED+T5 

 

Ψάρια:  japonicus, blue Tang, Yellow Tang x2, Flame angel, Clown fish x 2,  Melanurus , Chromis x2 , Mandarin,   Anthias x4, Gramma Loretto.

 

Ασπόνδυλα : Cleaner Shrimp x2 ,  Boxer Shrimp,  Trochus, Nassarius, Turbo,

 

Τροφές  Ψαριών : Διάφορες της Ocean Nutricion Flakes & Pellets  Καθώς και κατεψυγμένες της ιδιας εταιρίας.

 

Τροφές Κοραλιων :  Reef booster, Coral Vits, Reef snow, Rotiferts , Coppipods

 

Το ενυδρειο για τους 6 πρώτους μήνες έτρεχε με νιτρικα στο 10 που δεν μπορούσα να κατεβάσω ακομα και με τα biopellets . Κάπου στο καλοκαίρι ξανα έβαλα χαετο και μια μεγάλη αναβάθμιση στο SKIMMER απο το Coral Box 500 στο CLOUD 9 τα νιτρικά πέσανε στο 0 αμεσα. Αν με ρωτήσετε τι διάφορες ειδα σε ανάπτυξη και σε χρώμα δεν θα σας πω κατι εντυπωσιακό! Σίγουρα το καθημερινό τάισμα των ψαριών και κοραλιων δεν με απασχόλησε καθόλου . Φανταστείτε οτι ταΐζω καθημερινά κατεψυγμένη, ειτε τα ψαρια ειτε τα κοραλια!

Άνθρακα δεν εχω βάλει τα τελευταια 2 χρονια  και αντιφωσφορο ελάχιστο.

Στον ριακτορα ασβεστίου χρησιμοποιώ υλικο ARM μεσαίας κοκκομετριας. 

Αλλαγές νερού 10% την εβδομάδα το πρώτο 6μηνο με Tropic Marine ενω το δεύτερο με RED SEA το απλό. Σε καθε αλλαγή μια αμπούλα βακτήρια biodigest .

 

 

Μια τελευταια φωτο απο το ενυδρειο το 2018

20181222_201336.thumb.jpg.7eabbb4a7ba3166d090b742a38862c08.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20181222_201355.thumb.jpg.bb4805b56ee0d46ffdaba2513477406f.jpg  Και μια πιο καλλιτεχνικη απο τον κάτω όροφο 

  • Like 7
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό!!! Νομίζω είναι πρότυπο ενός καλοστημένου reef συστήματος, προσανατολισμένο σε sps. Mε μια εικόνα φαίνεται η εξαιρετική οργάνωση στο στήσιμο και τη φροντίδα του ενυδρείου. Απόλυτη καθαριότητα και δυνατότητα για εξαιρετική κυκλοφορία.

Βάλε όμως μερικές ακόμη φωτογραφίες.....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πραγματικά ρε αρχηγέ ένα από τα ομορφότερα reef. Εντυπώσεις από την αλλαγή των αλάτων τι μετρήσεις από το απλό το Red sea.το έχω ξανά ακούσει ότι με το απλό έχεις καλητερες μετρήσεις. Τι γίνεται. Τελικά τα αλάτια για reef που τα θέλουμε.?

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά αλλά από οπτικό υλικό το απόλυτο μηδέν..δώσε μας λίγη τροφή ρε φίλε... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλω να φτιάξω κάτι παρόμοιο γύρω στα 400  500 λιτρακια με την γυψοσανιδα πως τα ταιριάξες απλά ήρθε πρόσωπο με το ενυδρειο; κανένα άλλο τιπ; είχες κάποιο θέμα με τα νερα; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος thediscusman έγραψε:

Εξαιρετικό!!! Νομίζω είναι πρότυπο ενός καλοστημένου reef συστήματος, προσανατολισμένο σε sps. Mε μια εικόνα φαίνεται η εξαιρετική οργάνωση στο στήσιμο και τη φροντίδα του ενυδρείου. Απόλυτη καθαριότητα και δυνατότητα για εξαιρετική κυκλοφορία.

Βάλε όμως μερικές ακόμη φωτογραφίες.....

 

πριν 7 ώρες, το μέλος dano23 έγραψε:

όλα καλά αλλά από οπτικό υλικό το απόλυτο μηδέν..δώσε μας λίγη τροφή ρε φίλε... :)

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Υπέροχο!:wub:

 

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Όσο αφορά τις φωτο οι επόμενες που θα ανεβάσω δεν θα σας αρέσουν και πολύ :P!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος asplinnos έγραψε:

Εκπληκτικό,

Μπράβο Ψαροκόκαλε συνέχισε έτσι ?

 

Έτοιμος να αλαξοπιστησεις είσαι :hehe:!!!!

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Καλημέρα. Πραγματικά ρε αρχηγέ ένα από τα ομορφότερα reef. Εντυπώσεις από την αλλαγή των αλάτων τι μετρήσεις από το απλό το Red sea.το έχω ξανά ακούσει ότι με το απλό έχεις καλητερες μετρήσεις. Τι γίνεται. Τελικά τα αλάτια για reef που τα θέλουμε.?

 

Επειδή τα τελευταία χρόνια δουλεύω με ριακτορα ασβεστίου που γενικά δίνει σταθερές τιμές (Αν είναι ρυθμισμένος σωστά,  έχει η μπουκάλα διοξείδιο :usd:  κτλ) μετράω αραιά και που Kh ενώ ασβέστιο και μαγνήσιο μια φορά στο 3 μηνό. 

Γενικά είμαι της άποψης ότι θέλω να ελέγχω εγώ τις τιμές μου και όχι να μου τις δίνει το αλάτι!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Parasxos έγραψε:

Επειδή θέλω να φτιάξω κάτι παρόμοιο γύρω στα 400  500 λιτρακια με την γυψοσανιδα πως τα ταιριάξες απλά ήρθε πρόσωπο με το ενυδρειο; κανένα άλλο τιπ; είχες κάποιο θέμα με τα νερα; 

 

Αυτό το ενυδρείο είναι του σπιτιού μου και είναι εντοιχισμένο πάνω σε όροφο. 

Από την μια μεριά είναι η σκάλα ενώ από την άλλη το δωμάτιο . 

Θα δεις ότι η βάση έρχεται πρόσωπο με το ένα φύλο της γυψοσανιδας και δεν είναι σάντουιτς. Εκεί που είναι το τζαμί είναι κενό ενώ γύρω από το ενυδρείο και την βάση είναι κανονική κατασκευή γυψοσανιδας με μόνωση!

 

 

 

 

Αυτό είναι το ενυδρείο του γραφείου που φαίνεται καλύτερα η κατασκευή 

 

 

 

Και τα δύο ενυδρεία που έχω είναι θαλασσινά.  Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με υγρασία ή κάτι παρόμοιο. 

Ότι άλλο θες Ρωτάς!

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

 

Αυτό το ενυδρείο είναι του σπιτιού μου και είναι εντοιχισμένο πάνω σε όροφο. 

Από την μια μεριά είναι η σκάλα ενώ από την άλλη το δωμάτιο . 

Θα δεις ότι η βάση έρχεται πρόσωπο με το ένα φύλο της γυψοσανιδας και δεν είναι σάντουιτς. Εκεί που είναι το τζαμί είναι κενό ενώ γύρω από το ενυδρείο και την βάση είναι κανονική κατασκευή γυψοσανιδας με μόνωση!

 

 

 

 

Αυτό είναι το ενυδρείο του γραφείου που φαίνεται καλύτερα η κατασκευή 

 

 

 

Και τα δύο ενυδρεία που έχω είναι θαλασσινά.  Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με υγρασία ή κάτι παρόμοιο. 

Ότι άλλο θες Ρωτάς!

Τόση ώρα χάζευα το ενυδρειο του γραφείου... πολύ ωραίες η διαστάσεις σου! Γιατί στο γύρω γύρω δεν έβαλες κάποια κορνίζα δεν πάει στο  χώρο η δεν είναι στα γούστα σου;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Parasxos έγραψε:

Τόση ώρα χάζευα το ενυδρειο του γραφείου... πολύ ωραίες η διαστάσεις σου! Γιατί στο γύρω γύρω δεν έβαλες κάποια κορνίζα δεν πάει στο  χώρο η δεν είναι στα γούστα σου;

Για οικονομία, :hehe:

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...