Jump to content

Νεο Ξεκινημα Rio 300


Recommended Posts

Εγώ βρήκα και αυτές που βαίνουν σε διαστάσεις juwel http://igna.gr/index.php/eshop/fotismo-9/lamptire-fotismou-61/t5-65/952-gr04-0010-sylvania-gro-lux-f54w-t5-gro-lux-104-7cm-detail

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Απο το καταστημα που πηρα το ενυδρειο μου ειπαν πως η λαμπα Color της Juwel ειναι σε ελειψη και οτι εχουν αν θελω τις Dennerle την special plant.Τι να κανω?ταιριαζουν δυο τετοιες με τις 2 Natural?

Αν ήσουν Αθήνα θα σου έδινα τις δικές μου που δεν τις χρειάζομαι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή :)

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν θα βαλω το fluval το 306 να δουλεψει γιατι εμαθα πως αν βγαλω το μαμισιο θα χασω την εγγυηση..θα τρεξω το 2075 και το juwel φιλτρο λοιπον.

Μου εκατσε μια στραβη ομως..το λαστιχο το eheim δεν μου φτανει και για εισοδο και για εξοδο νερου (μονο 2 μετρα βαλανε οι τσιπηδες) πηγα και πηρα λαστιχο ποτισματος που εφαρμαοζει αλλα μου ζεχνει λιγο πλαστικιλα...να το βαλω;;; Επισης εχω ενα κοματι eheim 2 μετρα που το χρησιμοποιουσα σε θαλασσα...να βαλω αυτο καλυτερα;;;θα εχω προβλημα;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Αντε καλοριζικο!!

Αστο καμια μερα σε λεκανη με νεροξυδο και θα ειναι οκ τo λαστιχο eheim.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!Ελπιζω να παει καλα!!!

Το λαστιχο μεσα εχει λιγο βρωμα...τονεχω βαλει ηδη με κυκλοφορητη σε νεροξυδο...αλλα πως να το βουρτσαρα λιγο εσωτερικα;

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδια!Ελπιζω να παει καλα!!!

Το λαστιχο μεσα εχει λιγο βρωμα...τονεχω βαλει ηδη με κυκλοφορητη σε νεροξυδο...αλλα πως να το βουρτσαρα λιγο εσωτερικα;

Sindarta

 

Υπαρχουν ειδικες βουρτσες γι αυτη τη δουλεια,μπορεις να τις βρεις σε πετ σοπ.

 

Link to comment
Share on other sites

 καλοριζικο!! :icon_dance:  :icon_dance:  :icon_dance:  :icon_dance:  :icon_dance: 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω παιδια!

Εχω σκοπο μεχρι να δουλεψουν ολα τα φιλτρα να το αφησω με το νερο οπως ειναι χωρις αντιχλωρια και με το σφουγκαρακι του ανθρακα για κανα τριημερο να καθαρισει απο οτιδηποτε τοξικο και απο τριτη ριχνω αντιχλωρια και αρχιζω στρωσιμο κανονικα!

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φιλέ αυτά είναι τα καλύτερα πιστεύω η αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη κι απο μενα αδερφε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους....τρεχω ηδη με υποστρωμα νερο και ξυλα εδω και 3 ημερες.Δεν εχω ριξει αντιχλωριο ακομα και φυσικα ουτε βακτηρια η καποιο αλλο σκευασμα....
Το PH meter μου της Hanna και το GHL λενε το ενα 7,44 και το αλλο 7,55 μικρη η αποκλιση νομιζω...Ειναι καλη τιμη?Η να το χαμηλωσω και αλλο με νερο οσμωσης?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους....τρεχω ηδη με υποστρωμα νερο και ξυλα εδω και 3 ημερες.Δεν εχω ριξει αντιχλωριο ακομα και φυσικα ουτε βακτηρια η καποιο αλλο σκευασμα....

Το PH meter μου της Hanna και το GHL λενε το ενα 7,44 και το αλλο 7,55 μικρη η αποκλιση νομιζω...Ειναι καλη τιμη?Η να το χαμηλωσω και αλλο με νερο οσμωσης?

 

Τι ψαρια εχεις σκοπο να βαλεις?

Το χαλικι εχεις τσεκαρει αν ειναι ασβεστολυθικο?

Ριξε βακτηρια και λιγο τροφη μεσα σε μια αποχη να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου.

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι  το Seachem  Flourite Dark....δεν νομιζω να υπαρχει ασβεστολιθικο χαλικι για φυτα....
Τωρα για τα ψαρια  σκεφτομουν κατι σαν αυτα στο group 1 του παρακατω Link αλλα παραλληλα θα ηθελα και κατι μεγαλυτερο σε ογκο....οχι πολυ μεγαλο....αλλα διπλασιο με τριπλασιο απο ενα Neon ασ πουμε.
 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ειναι  το Seachem  Flourite Dark....δεν νομιζω να υπαρχει ασβεστολιθικο χαλικι για φυτα....

Τωρα για τα ψαρια  σκεφτομουν κατι σαν αυτα στο group 1 του παρακατω Link αλλα παραλληλα θα ηθελα και κατι μεγαλυτερο σε ογκο....οχι πολυ μεγαλο....αλλα διπλασιο με τριπλασιο απο ενα Neon ασ πουμε.

 

http://www.aquariumfish.net/information/how_to_choose_fish.htm

Link to comment
Share on other sites

 

Αν εννοεις αυτο το λινκ...μη το κοιτας καθολου..οτι ναναι γραφει...

Οσον αφορα το χαλικι που λες για φυτεμενο,γιατι δεν υπαρχει ασβεστολυθικο για φυτεμενο?Τι σχεση εχει βασικα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις αυτο το λινκ...μη το κοιτας καθολου..οτι ναναι γραφει...

Οσον αφορα το χαλικι που λες για φυτεμενο,γιατι δεν υπαρχει ασβεστολυθικο για φυτεμενο?Τι σχεση εχει βασικα αυτο?

Εχεις δικιο...δεν εχει σχεση απλα απο λαθος υπεθεσα πως φυτεμενο σημαινει και χαμηλα ph κατι που δεν συμπιπτει με τα ασβεστολιθικα.

Η seachem η ιδια το αναφερει σαν clay (πυλο) και οτι δεν επηραζει τις τιμες του ph.

Ελπιζω πως δεν την πατησα.

Οταν γεμισα με νερο εβαλα μισο βρυση μισο οσμωση...επρεπε να βαλω περισσοτερο οσμωση.

Ειμαι ανοιχτος ομως σε προτασεις για ψαρια.

Sindarta

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα φυτα δεν εχουν θεμα με το ph,πολυ λιγα εινα αυτα που θελουν μαλακο νερο.

Αναλογα με τα ψαρια που θα βαλεις,θα φτιαξεις και το νερο του ενυδρειου σου.

Link to comment
Share on other sites

Κωστη δεν ειναι ακριβως ετσι. Απλα τυχαινει να εχετε ουδετερο νερο στην Αθηνα ενω στο βολο ειδικα το καλοκαιρι εχει και 30+ gh και πολλα φυτα δεν ειναι και τοσο δεκτικα υπο αυτες τις συνθηκες. :)

Φιλε Sindarta ενα ουδετερο ΡΗ προς λιγο οξινο βολευει τα περισσοτερα φυτα και γινεται ποιο ευκολα και η ληψη των λιπασματων. Απο εκει και περα εξαρτατε τι αλλα ζωντανα θελεις να βαλεις. Εχεις καποια ψαρια στο μυαλο σου οπου θελεις να βαλεις η ακομα ψαχνεσε; σε ενδιαφερει να το κανεις φουλ φυτεμενο η με καποια ευκολα φυτα;

Link to comment
Share on other sites

Μ αρεσουν πολυ τα Boesemani Rainbow , Harlequin Rasbora, Neon ,Gold Barb ,Turquoise Danio,Neon blue dwarm gourami,flame dwarf gourami,clown Loach....αυτα τα λιγα

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλη αρχη κι απο μενα!

Εισαι στην καλυτερη φαση τωρα! Απολαυσε το! :)

 

Ειπες οτι δεν εριξες αντιχλωριο?Γιατι?Ριξε...καλο κανει....

Εχεις βαλει και τα δυο φιλτρα να δουλευουν?Τι εκανες με τα λαστιχα του eheim?Εχεις βαλει και στα δυο βιολογικο?Ανθρακα?

 

Απο ψαρακια μην βιαστεις και ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις σιγουρα τον συνδυασμο που σου αρεσει.....αφου διαθετεις και αντιστροφη οσμωση εισαι μια χαρα.....ενας ωραιος συνδυασμος ειναι Ασιας,ενα χαρεμι γκουραμι με ενα κοπαδι αρλεκινους!

 

Εριξες καμια ματια στα προφιλ που εχουμε και εδω στο φορουμ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...