Jump to content

Αναβαθμιση Απο 96 Λιτρα Σε 250 Rimless Reef


Recommended Posts

Τα ευσημα και στον Κυριο απο πανω(bouboulas)

Γιατι πιστευω οτι ενα απο τα πιο βασικα στο ξεκινημα ενος reef ειναι τo στησιμο των βραχων

+1000
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ευσημα και στον Κυριο απο πανω(bouboulas)

Γιατι πιστευω οτι ενα απο τα πιο βασικα στο ξεκινημα ενος reef ειναι τo στησιμο των βραχων

Σωστη η παρατηρηση!!!!Καλα τα παει το αρκουδακι που φτιαξαμε με τον Σταματη!!!!Και οοοοολες οι υπολοιπες κατασκευες που φτιαξαμε μαζι(εγω επινα καφε μαζι του :D:D:D )για να λειτουργει το ενυδρειο(Βαση φωτιστικων,δοχειο αναπληρωσης κτλ,κτλ.)Α και η Βαρβαρα λεει δεν την εβαλες μεσα στις ευχαριστιες.Χαχαχαχα!!!!

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έγινε επεξεργασία - sailor247
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ευσημα και στον Κυριο απο πανω(bouboulas)

Γιατι πιστευω οτι ενα απο τα πιο βασικα στο ξεκινημα ενος reef ειναι τo στησιμο των βραχων

Δεν ξέρω τι λες εσύ. Εγώ αρκουδάκια έφτιαχνα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστη η παρατηρηση!!!!Καλα τα παει το αρκουδακι που φτιαξαμε με τον Σταματη!!!!Και οοοοολες οι υπολοιπες κατασκευες που φτιαξαμε μαζι(εγω επινα καφε μαζι του :D :D :D )για να λειτουργει το ενυδρειο(Βαση φωτιστικων,δοχειο αναπληρωσης κτλ,κτλ.)Α και η Βαρβαρα λεει δεν την εβαλες μεσα στις ευχαριστιες.Χαχαχαχα!!!! Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Την Βαρβάρα δεν την ανέφερα γιατί φοβάμαι μην με αρχίσει στις παντοφλιές

Εννοείται ότι άλλο χρειαστείς, έρχεσαι και το φτιάχνουμε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Hemitaurichthys polylepis ειναι reef safe?Το εχει φιλοξενησει κανεις?Το αναφερει το liveaquaria σαν reef safe αγγελοψαρο

Link to comment
Share on other sites

Την Βαρβάρα δεν την ανέφερα γιατί φοβάμαι μην με αρχίσει στις παντοφλιές

Εννοείται ότι άλλο χρειαστείς, έρχεσαι και το φτιάχνουμε

Χαχαχαχαχα!!!!Ειδες?Παλι βρηκε λογο να γκρινιαξει!!!Το ξερω φιλαρακι μου!!Μην ανησυχεις.Ολο και κατι θα βρω να φτιαξεις.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Hemitaurichthys polylepis ειναι reef safe?Το εχει φιλοξενησει κανεις?Το αναφερει το liveaquaria σαν reef safe αγγελοψαρο

Ελα ρε που θες και αγγελοψαρα;;

Τι αλλο ποια θα βαλεις σ αυτο το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Hemitaurichthys polylepis ειναι reef safe?Το εχει φιλοξενησει κανεις?Το αναφερει το liveaquaria σαν reef safe αγγελοψαρο

100% Γιωργο το ειχα δεν πειαζε τιποτα και ετρωφε φυλλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

100% Γιωργο το ειχα δεν πειαζε τιποτα και ετρωφε φυλλαρακι.

Δυστυχως δεν το προλαβα...Το ειχε κλεισει αλλος.Αν και η τιμη του ηταν καπως απαγορευτικη για εμενα.Ελπιζω καποια στιγμη να το αποκτησω
Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε που θες και αγγελοψαρα;;

Τι αλλο ποια θα βαλεις σ αυτο το ενυδρειο;

Τα παντααααααααα!!!!!!Χαχαχαχαχα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετα απο επικινδυνους πειραματισμους και αλχημειες ωστε να ξεφορτωθω την anthelia και την xenia που με ταλαιπωρουσαν τα καταφερα εχοντας ομως παραπλευρες απωλειες οπως οοολα μου τα trochus,εναν sand drifting αστερια και τα star polyps μου και μια εξαρση διατομικης το ενυδρειο συνερχεται σιγα σιγα.30f07cace7b7d37fbb6f86f1981da1ee.jpga3dc9e7bfc171a00c5ef7f3714c4505c.jpg

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε σε ταλαιπωρουσαν τα κοραλακια;;;

Φαγωθηκες να τα εξοντωσεις!

 

Υπεροχο Γιωργο:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

για πες λεπτομέρειες, ενδιαφέρει το θέμα [emoji4]
Πανο ψαχνοντας γενικα στο internet για τροπους απαλλαγης απο anthelia και xenia επεσα σε θεμα ενος ξενου φορουμ οπου καποιος ειχε δοκιμασει αντιπαρασιτικο φαρμακο. Πηρα το ρισκο και το δοκιμασα κι εγω και απαλαχθηκα απο αυτα αλλα εχασα και πραγματα που δεν ηθελα.Καμια 20αρια trochus,μια φωτοσυνθετικη γοργονια και τα 2 ειδη star polyps που ειχα οπως επισης ασπρισε και μια ακροπορα.
Γιατι ρε σε ταλαιπωρουσαν τα κοραλακια;;;
Φαγωθηκες να τα εξοντωσεις!
 
Υπεροχο Γιωργο:thumbsu:
Ευχαριστω Βασιλη!! Κοραλλια ηταν αυτα μωρε η μπελας;;;


Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπελας Γιωργο;

Link to comment
Share on other sites

γιατι μπελας Γιωργο;

Anthelia και xenia αν ξεφυγουν στα επνιξαν ολα.Γεμιζουν τον βραχο σε χρονο μηδεν

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σε μουρλανε το θεμα και σε εκανε να παρεις δραστικα μετρα.Ειχαμε πει οτι αν ξεφυγουν τα ρημαδια δεν ελενχονται.Η διατομικη ηταν λογικο να βγει μετα απο φαρμακο και μαλιστα με πτωση στμαντικη στα βακτηρια,εδω θα χρειαστει να ενυσχυσεις το συστημα .Επισεις ανθρακας να μπει.Βεβαια ασπονφυκα ειναι ευαισθητα παντα μαζι με οποιοδηποτε αλλο ακολουθησει.(ακροπορα)Για το star polyps ελα να σου δωσω οποτε θες.Επειδη ειδες αποτελεσμα αν θες γραψε το φαρμακο-δοσολογια λαθη αν εκανες συμπερασματα.Σιγουρα θα ενδιαφερει.Γιωργο δωστου λιγο χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο σε μουρλανε το θεμα και σε εκανε να παρεις δραστικα μετρα.Ειχαμε πει οτι αν ξεφυγουν τα ρημαδια δεν ελενχονται.Η διατομικη ηταν λογικο να βγει μετα απο φαρμακο και μαλιστα με πτωση στμαντικη στα βακτηρια,εδω θα χρειαστει να ενυσχυσεις το συστημα .Επισεις ανθρακας να μπει.Βεβαια ασπονφυκα ειναι ευαισθητα παντα μαζι με οποιοδηποτε αλλο ακολουθησει.(ακροπορα)Για το star polyps ελα να σου δωσω οποτε θες.Επειδη ειδες αποτελεσμα αν θες γραψε το φαρμακο-δοσολογια λαθη αν εκανες συμπερασματα.Σιγουρα θα ενδιαφερει.Γιωργο δωστου λιγο χρονο.

Τελειως ομως με τρελαινε Νικολα. Εβλεπα να πεταγονται τουφες ανθελια σε διαφορα ασχετα σημεια.Βακτηρια ριχνω 1 φορα την εβδομαδα τωρα και εβαζα μεχρι τωρα τον διπλασιο ανθρακα με συχνες αλλαγες του.Οι γαριδες δεν επηρεαστηκαν καθολου οπως και τα περισσοτερα sps και lps.Το φαρμακο που χρησιμοποιησα λεγεται vermox(σιροπι αντιπαρασιτικο για ανθρωπινη χρηση) και περιεχει ως δραστικη ουσια την mebenthasole.Στο εξωτερικο σε αντιστοιχα θεματα χρησιμοποιουν αυτην(fluke tabs) η febenthazole(panacur-αντιπαρασσιτικο για σκυλους).ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ οτι ΔΕΝ προτεινω σε κανεναν να το δοκιμασει.Στο ενυδρειο μου 250 λιτρα+80 σαμπ εριξα 1 ml και εγινε ολο αυτο.Δεν ειχα αφαιρεσει τον ανθρακα και μερα με την ημερα εβλεπα να λιωνουν anthelia, xenia.Οι απωλειες ηταν αυτες που ανεφερα νωριτερα.Το λαθος μου ηταν οτι ενω ειχα διαβασει για αυτες τις απωλειες δεν εβγαλα αυτα που ηξερα οτι μπορει να εχανα με αυτο

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω προσπαθήσει να ξεφορτωθώ ανθελιες και σε καταλαβαινω ..χειρότερες απο τις απτεζιες ειναι.. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σιγα σιγα το ενυδρειο επανερχεται.Οι απταισιες παρα το οτι ελιωσαν με το φαρμακο μαλλον ειχαν αφησει σπορια καθως βλεπω μικρες σε διαφορα σημεια.56c818e81a578b23fcb9992343119f3a.jpgbc9eacd468b074f286e4e0a00cd087c0.jpga437a7cbc8fdd3fecd01dc42b0d4a4b9.jpg

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε γιωργαρε !!!

 

Μηπως πρεπει να πάρεις κανενα ζωντανό τωρα που ειναι μικρές ;;

 

για θύμησε μου ποιο φάρμακο χρησιμοποίησες για τις απταιζιες ;

 

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε γιωργαρε !!!

 

Μηπως πρεπει να πάρεις κανενα ζωντανό τωρα που ειναι μικρές ;;

 

για θύμησε μου ποιο φάρμακο χρησιμοποίησες για τις απταιζιες ;

 

Το αντιπαρασιτικο που χρησιμοποιησα για την ανθελια και την ξενια ειχε λιωσει και τις απταισιες αλλα τωρα ξαναβλεπω μικρες.Μαλλον πρεπει να ξαναδοκιμασω γαριδες η filefish

Στάλθηκε από το Valencia2_Y100pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο ,ξαναβρισκει το δρομο του,αλλα σου πρωτεινα μονο γαριδες και τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...