Jump to content

Οργανικος ανθρακας,βοτκα βακτηρια, τι γινεται με ολα αυτα..


petran halen

Recommended Posts

Καλησπερα εχω καποιες ερωτησεις γιατη βοτκα... η βοτκα και το λευκο ξυδι ουσιαστικα ειναι οργανικος ανθρακας,απο κει προκιπτει και οι μεθοδος biopellets?και το nopox?και με τη χρησει αυτον ειτε βοτκα ειτε nopox απαρετητος πρεπει να χρησιμοποιουμε βακτηρια??γιατι??και γιατι να μην εχουμε αντιφοσφορο??

Σας ευχαριστω εκ τον προτερων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Απο οτι διαβασα ενα απο τα κυρια συστατηκα της βοτκας ειναι η αιθανολη..δεν ξερω εαν ισχιοι.. τι κανει αυτο λοιπον στο ενυδρειο..βασικα στα βακτηρια του..

Link to comment
Share on other sites

Με 2 λόγια: 

 

Ο οργανικός άνθρακας (βότκα,ξύδι κλπ) χρησιμοποιήται από τα αναερόβια βακτήρια που έχουμε σε περιοχές του ενυδρείου με χαμηλή συγκέντρωση οξυγόνου, και διασπούν τα ΝΟ3. Το άζωτο φεύγει ελεύθερα στην ατμόσφαιρα σαν αέριο.

 

Αυτά τα βακτήρια καταναλώνουν και ελάχιστες ποσότητες ΡΟ4.  Αν ταίζει κάποιος με πολύ μέτρο πιθανόν να μην είναι απαραίτητος ο αντιφώσφορος. Αν όμως (όπως εγώ) είναι κάποιος ανοιχτοχέρης τότε θα χρειαστεί αντιφώσφορο καθώς η παραγωγή των ΡΟ4 ξεπερνά την δέσμευση τους απο τα αναερόβια βακτήρια.

 

Δεν είναι απαραίτητη η χρήση βακτηριδίων. Βακτήρια υπάρχουν ήδη στο σύστημά μας. όμως δεν είναι και κακό να ρίξουμε. Ενδεχομένως να ανανεώσεις ή να εισάγεις   κάποιο βακτηριδιακό στέλεχος που είτε είναι σε μικρές ποσότητες στο ενυδρείο ή και ακόμη που δεν υπάρχει καθόλου.  (Βέβαια είναι όλα σχετικά καθώς δεν ξέρουμε ποιά είδη βακτηριδίων έχουν τα έτοιμα σκευάσματα του εμπορίου.) 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προσθεσω και να διευκρινισω δυο πραγματα 1ον χωρις αντιφωσφωρο θα εχουμε φωσφωρικα οι λογοι απλοι ολες οι τροφες που ριχνουμε μεσα εχουν φωσφωρικα αρα το συστημα θα γεμιζει.Επισεις επειδη δεν γνωριζουμε ποια βακτηρια εχουν τα σκευασματα καλο θα ηταν να δουλευουμε διαφορετικα ειδοι για να καλυπτουμε μεγαλυτερη γκαμα.Τωρα το συστημα που ειναι στρωμενο εχει αποικιες αλλα επειδη μεσα στην βδομαδα καποια κατανωλονοντε καποια ψωφανε καποια αφαιρουντε απο το σκιμερ καλο θα ηταν να προσθετουμε στο συστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Νίκο. Προσωπικά  προσθέτω βακτήρια είτε απο microlift είτε απο prodibio biodigest για να καλύψω τυχών ανάγκες του ενυδρείου. Συνήθως ανά 6 μήνες το κάνω.

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοτε τα παλια ενυδρεια που δεν κανουν για πολυ καιρο την αναλογη προσθηκη βακτηριων εχουν την νοσο old tank sydrom που πετανε κυανα και αλλα (η λεγομενες τουμπες)..μηπως με την προσθηκη οργανικου ανθρακα(βοτκα nopox)απλα ενυσχιουμε την αυξισει βακτηριων και χωρις την προσθηκη καλων βακτηριων αυξανουμε τα κακα βακτηρια με τα αποτελεσματα κυανου και διαφορων αλλων ανεπυθημητων...

το λεω γιατι εαν παρατηρησουμε η χρηση οργανικου αναθρακα κατα μεγαλο διαστημα φερνει κυανο απο οτι εχω προσεξει και διαβαζω απο παλιους χομπυστες.

ενω αλλοι βαζουν κ βακτηρια τι συμβαινει εκει??

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να προσθεσω και να διευκρινισω δυο πραγματα 1ον χωρις αντιφωσφωρο θα εχουμε φωσφωρικα οι λογοι απλοι ολες οι τροφες που ριχνουμε μεσα εχουν φωσφωρικα αρα το συστημα θα γεμιζει.Επισεις επειδη δεν γνωριζουμε ποια βακτηρια εχουν τα σκευασματα καλο θα ηταν να δουλευουμε διαφορετικα ειδοι για να καλυπτουμε μεγαλυτερη γκαμα.Τωρα το συστημα που ειναι στρωμενο εχει αποικιες αλλα επειδη μεσα στην βδομαδα καποια κατανωλονοντε καποια ψωφανε καποια αφαιρουντε απο το σκιμερ καλο θα ηταν να προσθετουμε στο συστημα.

νικο τα φωσφορικα ειναι που τα ριχνει πιο γρηγορα η βοτκα -νοποξ παρα τα νιτρικα.. οποτε εαν παιζεις την μεθοδο ανθρακα δεν χρειαζεσε τον αντιφοσφορα κατα τη γνωμη μου.. αφου κατεβαζει πολυ τα φωσφορικα μας..

ετσι κ αλλιως ειναι καλο να ειμαστε στο απολυτο 0. Σε νιτρικα κ φωσφωρικα??απολυτο 0 ομως. Εαν ειμαστε θα καταφυγουμε στα διαφορα σκευασματα εμποριου για να κρατησουμε σωστα τα ζωα μας..

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως παιζω νοποξ και βακτηρια (μια φορα τη βδομαδα βακτηρια) αποτελεσμα no3 0.5 με 0.3 φωσφορικα salifert 0. Hanna 2..

Link to comment
Share on other sites

Πετρο το κυανο υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια και περιμενει....υοαρχουν περιπτωσεις που εφυγε το κυανο αλλαζοντας βακτηρια ομως ειναι σε συναρτηση με το τι ριχνεις απο πανω τι σκιμερ εχεις τη κυκλοφορια.Με το περασμα των χρονων συμβαινουν παρα πολλα σε ενα ενυδρειο,ενα πραγμα που θα βοηθαγε ηταν εαν αλλαζαμε λιγο λιγο τον παλιο βραχο με καινουργιο ζωντανο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλα μιλάτε οι παλιοί να μαθενουμε οι νέοι...μπράβο για άλλη μια φορά petran...

αυτα ειναι τα ομορφα !!! Φιλικες ομορφες κουβεντες!!με χομπιστες που εχουν παιξει πολλλααα. Στο ενυδρειο τους και εχουν εμπειρια!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πετρο το κυανο υπαρχει σε ολα τα ενυδρεια και περιμενει....υοαρχουν περιπτωσεις που εφυγε το κυανο αλλαζοντας βακτηρια ομως ειναι σε συναρτηση με το τι ριχνεις απο πανω τι σκιμερ εχεις τη κυκλοφορια.Με το περασμα των χρονων συμβαινουν παρα πολλα σε ενα ενυδρειο,ενα πραγμα που θα βοηθαγε ηταν εαν αλλαζαμε λιγο λιγο τον παλιο βραχο με καινουργιο ζωντανο.

αρα η προσθεσει νεον παρθενων βακτηριων!! Αλλα μαζι με το βραχο νικο μου ερχοντεεε πολλααα planarua aptasia asterina worms και ολα τα ανεπυθημητα
Link to comment
Share on other sites

Petran μια ένσταση.

Η  Βοτκα ρίχνει τα ΝΟ3 κυρίως  και όχι τόσο τα φωσφορικα.  (Χρησιμοποιω βοτκα 3 χρονια). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αρα η προσθεσει νεον παρθενων βακτηριων!! Αλλα μαζι με το βραχο νικο μου ερχοντεεε πολλααα planarua aptasia asterina worms και ολα τα ανεπυθημητα

Αν τον αλλαξεις με νεκρο το πιθανοτερο ειναι παρεις το ενυδρειο αν οχι στο χερι σιγουρα θα παθεις ζημια.Επισεις Πετρο ολα αυτα που ανεφερες μπορεις να τα παρεις με οποιοδηποτε κοραλι βαλεις καποια στιγμη στο ενυδρειο.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Petran μια ένσταση.

Η Βοτκα ρίχνει τα ΝΟ3 κυρίως και όχι τόσο τα φωσφορικα. (Χρησιμοποιω βοτκα 3 χρονια).

αρα Ευγενιε μας οδηγει στο οτι χωρις αντιφωσφωρο δεν θα κανεις τελεια δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Νικο. Τον περισσότερο καιρό χρησιμοποιώ αντιφώσφορο. Αλλά ξαναλέω οτι είμαι ανοιχτοχέρης, κυρίως με ζωντανές τροφές, που εκτοξεύουν  τα ΝΟ3/ΡΟ4.  

Τα ΝΟ3 τα πάω όπου θέλω με την βοτκα. Απο 0 μέχρι όσο θέλω, χωρίς κυανο κλπ.  Για τα ΡΟ4 λίγη ποσότητα αντιφώσφορου και όλα οκ :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη αλλα συγκεκριμενα το nopox εχω διαβασει πως καλο θα ηταν να μην γινετε η χρηση παραλληλα με αντιφωσφορα!!!

εαν μηδενισεις εντελως το ενυδρειο πας σε αλλα νερα zeovit και τετια...

Link to comment
Share on other sites

Αν τον αλλαξεις με νεκρο το πιθανοτερο ειναι παρεις το ενυδρειο αν οχι στο χερι σιγουρα θα παθεις ζημια.Επισεις Πετρο ολα αυτα που ανεφερες μπορεις να τα παρεις με οποιοδηποτε κοραλι βαλεις καποια στιγμη στο ενυδρειο.

ναι αλλα νικο οχι και να το εχεις συχνα πυκνα τον φοβο... κοραλλια οκ ντιπαρεις προσεχεις φωρτοσες κοραλλια τελος μετα...βραχο ομως δεν προσθετης ετσι απλα..

και οσο για την εντελος αλλαγη του βραχου το εχασες το παιχνιδι τελος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την μηδένισή των τιμών ΡΟ4/ΝΟ3 δεν είμαι και τόσο σύμφωνος.  Ένα "τσάκ" ΝΟ3/ΡΟ4 καλό θα είναι να υπάρχει στο ενυδρείο μας.  

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς Νικο. Τον περισσότερο καιρό χρησιμοποιώ αντιφώσφορο. Αλλά ξαναλέω οτι είμαι ανοιχτοχέρης, κυρίως με ζωντανές τροφές, που εκτοξεύουν τα ΝΟ3/ΡΟ4.

Τα ΝΟ3 τα πάω όπου θέλω με την βοτκα. Απο 0 μέχρι όσο θέλω, χωρίς κυανο κλπ. Για τα ΡΟ4 λίγη ποσότητα αντιφώσφορου και όλα οκ :)

προφανος με ζωντανες τροφες τα νιτρικα και φωσφορικα ανεβαινουν!!αλλαγες καθε ποτε κανεις και στα ποσα λιτρα?
Link to comment
Share on other sites

 Ο άνθρακας είναι πηγή τροφής των βακτηρίων.Ο κύκλος ζωής τους είναι μικρός,

γι' αυτό προσθέτουμε ανά τακτά διαστήματα.Τώρα, το κάθε πότε, εξαρτάται από 

την ποιότητά τους.Όλα βρίσκονται σε ισορροπία.Το κυανοβακτήριο είναι ίσως η 

πρώτη μονοκύτταρη μορφή ζωής.Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει.

Για να το έχεις σε κάποια μορφή καταστολής πρέπει να εισάγεις βακτήρια που το 

ανταγωνίζονται.Για να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με το πόσο άνθρακα 

πρέπει να εισάγεις στο σύστημά σου, μπορείς εύκολα να το βρεις, μετρώντας.Αν 

για παράδειγμα ρίχνεις στα 200 λίτρα 3ml άνθρακα και προσθέτεις 10ml βακτήρια 

τη βδομάδα για να έχεις το πολυπόθητο 0,02-0,05 Νο3,δοκίμασε να αυξομειώσεις

πρώτα την τροφή,μετράς, μειώνεις...Θέλει το χρόνο του,όπως όλα στο reef.

Προσωπικά, στα 500 λίτρα, ρίχνω 1ml τη μέρα No3-Po4X με εβδομαδιαία προσθή-

κη βακτηρίων μετά από αλλαγή 50 λίτρων νερού.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

 

Φιλικά

Μάνος.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα νικο οχι και να το εχεις συχνα πυκνα τον φοβο... κοραλλια οκ ντιπαρεις προσεχεις φωρτοσες κοραλλια τελος μετα...βραχο ομως δεν προσθετης ετσι απλα..

και οσο για την εντελος αλλαγη του βραχου το εχασες το παιχνιδι τελος.

Πετρο μιλησα και ειπα σταδιακη αλλαγη του ποσοστου του βραχου.Μην νομιζεις οτι με το ντιπ εχεις 100%ασφαλια.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την μηδένισή των τιμών ΡΟ4/ΝΟ3 δεν είμαι και τόσο σύμφωνος. Ένα "τσάκ" ΝΟ3/ΡΟ4 καλό θα είναι να υπάρχει στο ενυδρείο μας.

Συμφωνο Ευγενιε στο οτι το απολυτο 0 ειναι καμπανακι αλλα στα φωσφωρικα δεν εχεις ιδαιτερο θεμα και ειναι καλο εαν ειναι.στο 0 αν και οσο ταιζεις αυτα παντα θα υπαρχουν και για αυτο ετοιμαζεις το συστημα να μπορει να τα εξαγει.Οσο τα νιτρικα μεχρι 2 ειναι οκ .
Link to comment
Share on other sites

Ο άνθρακας είναι πηγή τροφής των βακτηρίων.Ο κύκλος ζωής τους είναι μικρός,

γι' αυτό προσθέτουμε ανά τακτά διαστήματα.Τώρα, το κάθε πότε, εξαρτάται από

την ποιότητά τους.Όλα βρίσκονται σε ισορροπία.Το κυανοβακτήριο είναι ίσως η

πρώτη μονοκύτταρη μορφή ζωής.Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει.

Για να το έχεις σε κάποια μορφή καταστολής πρέπει να εισάγεις βακτήρια που το

ανταγωνίζονται.Για να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με το πόσο άνθρακα

πρέπει να εισάγεις στο σύστημά σου, μπορείς εύκολα να το βρεις, μετρώντας.Αν

για παράδειγμα ρίχνεις στα 200 λίτρα 3ml άνθρακα και προσθέτεις 10ml βακτήρια

τη βδομάδα για να έχεις το πολυπόθητο 0,02-0,05 Νο3,δοκίμασε να αυξομειώσεις

πρώτα την τροφή,μετράς, μειώνεις...Θέλει το χρόνο του,όπως όλα στο reef.

Προσωπικά, στα 500 λίτρα, ρίχνω 1ml τη μέρα No3-Po4X με εβδομαδιαία προσθή-

κη βακτηρίων μετά από αλλαγή 50 λίτρων νερού.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Φιλικά

Μάνος.

φιλε μανο δλδ.. προσθετουμε νεα καλα βακτηρια και ταιζουμε με ανθρακα...

εγω στα 400 λιτρα 1.2. Μl περιπου βοτκας και 8 ml νοποξ στα δικα μου λιτρα!

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...