Jump to content

Οργανικος ανθρακας,βοτκα βακτηρια, τι γινεται με ολα αυτα..


petran halen

Recommended Posts

Ο άνθρακας είναι πηγή τροφής των βακτηρίων.Ο κύκλος ζωής τους είναι μικρός,

γι' αυτό προσθέτουμε ανά τακτά διαστήματα.Τώρα, το κάθε πότε, εξαρτάται από

την ποιότητά τους.Όλα βρίσκονται σε ισορροπία.Το κυανοβακτήριο είναι ίσως η

πρώτη μονοκύτταρη μορφή ζωής.Πάντα υπήρχε και θα υπάρχει.

Για να το έχεις σε κάποια μορφή καταστολής πρέπει να εισάγεις βακτήρια που το

ανταγωνίζονται.Για να απαντήσω στην ερώτησή σου σχετικά με το πόσο άνθρακα

πρέπει να εισάγεις στο σύστημά σου, μπορείς εύκολα να το βρεις, μετρώντας.Αν

για παράδειγμα ρίχνεις στα 200 λίτρα 3ml άνθρακα και προσθέτεις 10ml βακτήρια

τη βδομάδα για να έχεις το πολυπόθητο 0,02-0,05 Νο3,δοκίμασε να αυξομειώσεις

πρώτα την τροφή,μετράς, μειώνεις...Θέλει το χρόνο του,όπως όλα στο reef.

Προσωπικά, στα 500 λίτρα, ρίχνω 1ml τη μέρα No3-Po4X με εβδομαδιαία προσθή-

κη βακτηρίων μετά από αλλαγή 50 λίτρων νερού.

Συγγνώμη αν σας κούρασα.

Φιλικά

Μάνος.

Δεν μπορεις να τον κανεις ως κανονα γιατι εαν προσθεσεις ας που reef plus αυτοματα αναιρειτε ο μαθηματικος ορος γιατι εχουν αυξηθει τα φωσφωρικα και βεβαια τα νιτρικα που θελουν περισσοτερη τροφη τα βαξτηρια για να μπορεσουν να αυξηθουν και να ριξουν τα νιτρικα φωσφωρικα σε συναρτηση.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προφανος με ζωντανες τροφες τα νιτρικα και φωσφορικα ανεβαινουν!!αλλαγες καθε ποτε κανεις και στα ποσα λιτρα?

Πετρο οι ζωντανες τροφες δεν εχουν φωσφωρικα βεβαια παιζει ρολο και ποσο σπαταλος ειναι ο χομπιστας δηλ στο ποσο θα ριξει.
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές κάνω ανα 15 μέρες 50 λίτρα. Το ενυδρείο είναι 130 λίτρα.

η ισσοροποια στο δικο μου ειναι 100 λιτρα στα 400 καθε βδομαδα..
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να τον κανεις ως κανονα γιατι εαν προσθεσεις ας που reef plus αυτοματα αναιρειτε ο μαθηματικος ορος γιατι εχουν αυξηθει τα φωσφωρικα και βεβαια τα νιτρικα που θελουν περισσοτερη τροφη τα βαξτηρια για να μπορεσουν να αυξηθουν και να ριξουν τα νιτρικα φωσφωρικα σε συναρτηση.

τοτε μιλαμε για ισοροπια νικολα μου...
Link to comment
Share on other sites

Πετρο οι ζωντανες τροφες δεν εχουν φωσφωρικα βεβαια παιζει ρολο και ποσο σπαταλος ειναι ο χομπιστας δηλ στο ποσο θα ριξει.

βεβαιος το παν ειναι το ποσο λαφρη η βαρη χερι εχει ο καθενας..και ποσα ζωακια επελεξες να βαλεις μεσα...δεν το παστονουμε στα ψαρακια..γιατι αυτα πρεπει να φανε..
Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη ερωτηση..

Το old tank sydrom ουσιαστηκα ειναι το αντιθετο απο το απλο σε αλλους μας ξεκινιμα ενος ενυδρειου..(εννοω αντιθετο του πρωτου κυκλου που περιμενουμε να γινει του αζωτου) ευχαριστωωωω!!

Link to comment
Share on other sites

Με τις ζωντανές τροφές θέλω να πω ότι αν ρίξεις Artemia κάποια ποσότητα θα φαγωθεί απο τα ψάρια και κάποια ποσότητα θα τρυπώσει κάπου (αναμεσα σε χαλίκια κλπ) και θα ψωφίσει. Το ίδιο και με gamarrus,φυτοπλανκτον κλπ. Ολα αυτά θα γίνουν πεθαμένοι οργανισμοί που κάποτε ζούσαν όπως τα ψάρια. Σαν αποτέλεσμα αποσύνθεσης , θα έχουμε τελικό προϊόν ΝΟ3/ΡΟ4.   Αλλά πάντα παίζει ρόλο η ποσότητα που θα ρίξουμε.    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στη κουβέντα μια και χρησιμοποιώ το NoPox κοντά ένα χρόνο τώρα. Σε εμένα έφερε πολύ καλά αποτελέσματα περισσότερο στα νιτρικά παρά στα φωσφορικά που μου τα μείωσε ελάχιστα και έτσι χρησιμοποιώ και αντιφώσφορο. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό αφού μηδενίσανε όλα. Μείωσα όμως τη δόση και έχω ισορροπίσει στα 0,5 νιτρικά και 0 φωσφορικά (με αντιφώσφορο). Τώρα τελευταία άρχισε λίγο κυανό σε ένα βραχάκι ευτυχώς ξεχωριστό από τη βραχοσύνθεση. Σκέφτομαι να ξεκινήσω βακτίρια οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιά θεωρείτε καλύτερα για την περίπτωση. Αυτλη τη στιγμή χρησιμοποιώ 1,5ml NoPox στα 300λ και κάνω αλλαγή 40λ την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για όλα αυτά ας ρωτήσω κ εγώ κάτι...όταν κάποιος κάνει χρήση νοποξ και φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα το κόβει μαχαίρι και ξαναβάζει όταν δει αύξηση νιτρικών?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για όλα αυτά ας ρωτήσω κ εγώ κάτι...όταν κάποιος κάνει χρήση νοποξ και φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα το κόβει μαχαίρι και ξαναβάζει όταν δει αύξηση νιτρικών?

Οχι το διαιρεις δια δυο και συνεχιζεις καθημερινα παντα με τις ιδιες ρουτινες.
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στη κουβέντα μια και χρησιμοποιώ το NoPox κοντά ένα χρόνο τώρα. Σε εμένα έφερε πολύ καλά αποτελέσματα περισσότερο στα νιτρικά παρά στα φωσφορικά που μου τα μείωσε ελάχιστα και έτσι χρησιμοποιώ και αντιφώσφορο. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό αφού μηδενίσανε όλα. Μείωσα όμως τη δόση και έχω ισορροπίσει στα 0,5 νιτρικά και 0

φωσφορικά (με αντιφώσφορο). Τώρα τελευταία άρχισε λίγο κυανό σε ένα βραχάκι ευτυχώς ξεχωριστό από τη βραχοσύνθεση. Σκέφτομαι να ξεκινήσω βακτίρια οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιά θεωρείτε καλύτερα για την περίπτωση. Αυτλη τη στιγμή χρησιμοποιώ 1,5ml NoPox στα 300λ και κάνω αλλαγή 40λ την εβδομάδα.

Λουκα για δοκιμασε οπως εχω πει πρωτα απο ολα ρουφηξε το κυανο και δες εαν ξαναβγει.Βακτηρια δοιμασε το microbacter special blend biodigest amp.
Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στη κουβέντα μια και χρησιμοποιώ το NoPox κοντά ένα χρόνο τώρα. Σε εμένα έφερε πολύ καλά αποτελέσματα περισσότερο στα νιτρικά παρά στα φωσφορικά που μου τα μείωσε ελάχιστα και έτσι χρησιμοποιώ και αντιφώσφορο. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό αφού μηδενίσανε όλα. Μείωσα όμως τη δόση και έχω ισορροπίσει στα 0,5 νιτρικά και 0 φωσφορικά (με αντιφώσφορο). Τώρα τελευταία άρχισε λίγο κυανό σε ένα βραχάκι ευτυχώς ξεχωριστό από τη βραχοσύνθεση. Σκέφτομαι να ξεκινήσω βακτίρια οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιά θεωρείτε καλύτερα για την περίπτωση. Αυτλη τη στιγμή χρησιμοποιώ 1,5ml NoPox στα 300λ και κάνω αλλαγή 40λ την εβδομάδα.

οποτε λουκα εσυ με το nopox και χωρις βακτηρια και με αντιφοσφορο πεταξες κυανο..ριξε φιλε βακτηρια να ισσοροπισεις!!

οσο για τον αντιφοσφορα νομιζω nopox kai αντιφοσφορο δεν πανε μαζι...το νοποχ ριχνει πολυ απο μονο του και τα φωσφορικα!!διοτι περα απο βοτκα περιεχει και κατι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στη κουβέντα μια και χρησιμοποιώ το NoPox κοντά ένα χρόνο τώρα. Σε εμένα έφερε πολύ καλά αποτελέσματα περισσότερο στα νιτρικά παρά στα φωσφορικά που μου τα μείωσε ελάχιστα και έτσι χρησιμοποιώ και αντιφώσφορο. Το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό αφού μηδενίσανε όλα. Μείωσα όμως τη δόση και έχω ισορροπίσει στα 0,5 νιτρικά και 0 φωσφορικά (με αντιφώσφορο). Τώρα τελευταία άρχισε λίγο κυανό σε ένα βραχάκι ευτυχώς ξεχωριστό από τη βραχοσύνθεση. Σκέφτομαι να ξεκινήσω βακτίρια οπότε θα ήθελα να μου πείτε ποιά θεωρείτε καλύτερα για την περίπτωση. Αυτλη τη στιγμή χρησιμοποιώ 1,5ml NoPox στα 300λ και κάνω αλλαγή 40λ την εβδομάδα.

 Θα πρότεινα A-balance σε συνδυασμό με cyanoclean της kz.Ταπεινή μου άποψη πάντα.

 

 Φιλικά

 Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

οποτε λουκα εσυ με το nopox και χωρις βακτηρια και με αντιφοσφορο πεταξες κυανο..ριξε φιλε βακτηρια να ισσοροπισεις!!

οσο για τον αντιφοσφορα νομιζω nopox kai αντιφοσφορο δεν πανε μαζι...το νοποχ ριχνει πολυ απο μονο του και τα φωσφορικα!!διοτι περα απο βοτκα περιεχει και κατι αλλο...

Πετρο αφου το δουλευει και το κραταει 0 αρα εαν βγει θα εχει θεμα.
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για όλα αυτά ας ρωτήσω κ εγώ κάτι...όταν κάποιος κάνει χρήση νοποξ και φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα το κόβει μαχαίρι και ξαναβάζει όταν δει αύξηση νιτρικών?

πολυ ωραια η ερωτηση γιωργο..απλα το συντηρεις με δοσει νοποξ και βακτηρια.. !!!
Link to comment
Share on other sites

Λουκα για δοκιμασε οπως εχω πει πρωτα απο ολα ρουφηξε το κυανο και δες εαν ξαναβγει.Βακτηρια δοιμασε το microbacter special blend biodigest amp.

 

Νίκο μου καθάρισα το συγκεκριμένο βραχάκι πάρα πολύ καλά αφού είναι μικρό και το έβγαλα έξω και το έτριψα με οδοντόβουρτσα. Το κυανό επανήλθε αλλά μόνο εκεί ευτυχώς για την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα A-balance σε συνδυασμό με cyanoclean της kz.Ταπεινή μου άποψη πάντα.

Φιλικά

Μάνος.

Πολυ σωστα το λες για το cyanoclean με οιπαδηποτε βακτηρια η το zeobac επισεις διαλυει τα ντιτριτους.Σε εμενα εκανε τρομερη δουλεια και στα 2 κομματια.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου καθάρισα το συγκεκριμένο βραχάκι πάρα πολύ καλά αφού είναι μικρό και το έβγαλα έξω και το έτριψα με οδοντόβουρτσα. Το κυανό επανήλθε αλλά μόνο εκεί ευτυχώς για την ώρα.

για παρε τις microbiliftη αλλιως cyanoclean.
Link to comment
Share on other sites

Νίκο μου καθάρισα το συγκεκριμένο βραχάκι πάρα πολύ καλά αφού είναι μικρό και το έβγαλα έξω και το έτριψα με οδοντόβουρτσα. Το κυανό επανήλθε αλλά μόνο εκεί ευτυχώς για την ώρα.

βακτηρια λουκα και βγαζεις το κυανο
Link to comment
Share on other sites

οποτε λουκα εσυ με το nopox και χωρις βακτηρια και με αντιφοσφορο πεταξες κυανο..ριξε φιλε βακτηρια να ισσοροπισεις!!

οσο για τον αντιφοσφορα νομιζω nopox kai αντιφοσφορο δεν πανε μαζι...το νοποχ ριχνει πολυ απο μονο του και τα φωσφορικα!!διοτι περα απο βοτκα περιεχει και κατι αλλο...

 

Δυστυχώς σε μένα Πέτρο το NoPox μείωσε ελάχιστα τα φωσφορικά. Αν δεν χρησιμοποιούσα αντιφώσφορο πιστεύω θα είχα πρόβλημα. Και σκέψου ότι το 0 είναι με τεστ salifert. Με hana ποιός ξέρει που βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Επισης το nopox απο οτι διαβασα περιεχει και λευκο ξυδι αληθεια ψεμματα δεν ξερω αλλα εαν οντως περιεχει ξυδι ισως σημενει κατι αυτο.. εαν και ξυδη??ισως να κανει καπως κακο στο ph του ενυδρειου μας..μερικοι που κανουν χρηση νοποξ εχουν μια μικρι πτωση ph της ταξεως του 0.1..0.2..

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε μένα Πέτρο το NoPox μείωσε ελάχιστα τα φωσφορικά. Αν δεν χρησιμοποιούσα αντιφώσφορο πιστεύω θα είχα πρόβλημα. Και σκέψου ότι το 0 είναι με τεστ salifert. Με hana ποιός ξέρει που βρίσκονται.

Αυξησε τον αντιφωσφωρο Λουκα.
Link to comment
Share on other sites

βακτηρια λουκα και βγαζεις το κυανο

 

Πέτρο με βακτίρια θα ξεκινήσω και βλέπουμε αν δεν υποχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς σε μένα Πέτρο το NoPox μείωσε ελάχιστα τα φωσφορικά. Αν δεν χρησιμοποιούσα αντιφώσφορο πιστεύω θα είχα πρόβλημα. Και σκέψου ότι το 0 είναι με τεστ salifert. Με hana ποιός ξέρει που βρίσκονται.

αναλογα και ποσο ταιζεις..

εγω δεν παω τουλαχιστον τωρα με την δωσει του νοποξ ριχνω αρκετο πιο πολυ 9 μλ την ημερα..

και παρατηρησα οτι εαν εχω πολλες μερες να κανω χρηση και κανω χρηση τοτε ισως θολοσει το ενυδρειο για 1 ημερα..βακτηρια bloom??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...