Jump to content

Οργανικος ανθρακας,βοτκα βακτηρια, τι γινεται με ολα αυτα..


petran halen

Recommended Posts

αναλογα και ποσο ταιζεις..

εγω δεν παω τουλαχιστον τωρα με την δωσει του νοποξ ριχνω αρκετο πιο πολυ 9 μλ την ημερα..

και παρατηρησα οτι εαν εχω πολλες μερες να κανω χρηση και κανω χρηση τοτε ισως θολοσει το ενυδρειο για 1 ημερα..βακτηρια bloom??

πιθανον για ταισε λιγο παραπανω και θα καταλαβεις τι θελω να πω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πέτρο με βακτίρια θα ξεκινήσω και βλέπουμε αν δεν υποχωρήσει.

Χαλαρωσε κ λιγακι το νοποχ... ελαχιστα ομως!! Και μην περιμενεις να δεις διαφορα σε μια μερα ,τουλαχιστον σε ενα μηνα θα δεις
Link to comment
Share on other sites

πιθανον για ταισε λιγο παραπανω και θα καταλαβεις τι θελω να πω.

δλδ??φοβαμε να το δοκιμασω χαχαχα
Link to comment
Share on other sites

οποτε λουκα εσυ με το nopox και χωρις βακτηρια και με αντιφοσφορο πεταξες κυανο..ριξε φιλε βακτηρια να ισσοροπισεις!!

οσο για τον αντιφοσφορα νομιζω nopox kai αντιφοσφορο δεν πανε μαζι...το νοποχ ριχνει πολυ απο μονο του και τα φωσφορικα!!διοτι περα απο βοτκα περιεχει και κατι αλλο...

 Πολύ σωστή παρατήρηση.Έριχνε τροφή, για να τη φάει τι; Όλα είναι θέμα ισορροπίας.Παράδειγμα,

η brightwell για το mb7 (βακτήρια) έχει πηγή άνθρακα το bio fuel, η kz για το zeo bac (βακτήρια) έχει 

το start 3. Η red sea στο πρόγραμμα της αναφέρει μόνο την τροφή, σ' αφήνει να επιλέξεις βακτήρια για 

το σύστημα σου.Εγω χρησιμοποιώ συνδυασμό βακτηρίων της fauna, άλλος βάζει microbe lift χρόνια 

και δεν το αλλάζει με τίποτα.Μικρά βήματα κάθε φορά και βλέπεις τι δουλεύει στο σύστημα το δικό σου.

 

Φιλικά

Μάνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση.Έριχνε τροφή, για να τη φάει τι; Όλα είναι θέμα ισορροπίας.Παράδειγμα,

η brightwell για το mb7 (βακτήρια) έχει πηγή άνθρακα το bio fuel, η kz για το zeo bac (βακτήρια) έχει

το start 3. Η red sea στο πρόγραμμα της αναφέρει μόνο την τροφή, σ' αφήνει να επιλέξεις βακτήρια για

το σύστημα σου.Εγω χρησιμοποιώ συνδυασμό βακτηρίων της fauna, άλλος βάζει microbe lift χρόνια

και δεν το αλλάζει με τίποτα.Μικρά βήματα κάθε φορά και βλέπεις τι δουλεύει στο σύστημα το δικό σου.

Φιλικά

Μάνος.

με πια βακτηρια εχεις πειραματιστει φιλε μου?και πια κατα τη δικη σου γνωμη ειναι καλυτερα?
Link to comment
Share on other sites

δλδ??φοβαμε να το δοκιμασω χαχαχα

θα σταματηση το μπλουμ και το πιθανοτερο ειναι οτι η δοση που ριχνεις θα κοπη στα δυο ισως και πιο κατω λιγο.Πετρο αλλαξε την ειναι παρα πολυ και εισαι και λιτοδιαιτος.Αντιφωσφωρο θα σε βοηθηση.
Link to comment
Share on other sites

θα σταματηση το μπλουμ και το πιθανοτερο ειναι οτι η δοση που ριχνεις θα κοπη στα δυο ισως και πιο κατω λιγο.Πετρο αλλαξε την ειναι παρα πολυ και εισαι και λιτοδιαιτος.Αντιφωσφωρο θα σε βοηθηση.

νικο μετραω το ενυδρειο μου μερα παρα μερα με αυτη τη ρεγουλα ρουτινα και με της μεγαλες τακτες αλλαγες νερου που κανω εχω ισοροπισει ασφαλως και τη δοση την μοιρασα στα δυο... Έγινε επεξεργασία - petran halen
Link to comment
Share on other sites

με πια βακτηρια εχεις πειραματιστει φιλε μου?και πια κατα τη δικη σου γνωμη ειναι καλυτερα?

Microbe lift, όπως όλοι.Τα πέταξα πριν τελειώσει το μπουκάλι λόγω δυσωδείας.

Prodibio, μακράν η καλύτερη-καθαρώτερη ποιότητα (εργαστηρίου).Δυστυχώς πο-

λύ εύκολο να υπερβάλλεις λόγω συσκευασίας (αμπούλα),άρα, δύσχρηστο.

Για πεντέμιση συναπτά έτη, zeovit της kz, το πλήρες πρόγραμμα.Είσαι στην κόψη,

πραγματικά.Μακράν τα καλύτερα χρώματα, απο 'κει και πέρα, η διάθεση σου εξαρτά-

ται απο το χρώμα που πήρε σήμερα η acropora.Συνεχείς μετρήσεις και απίστευτα 

ξενύχτια.

Brightwell mb7/bio fuel.Πολύ καλό προιόν.Αδύνατο να ακολουθήσεις το πρόγραμμά

της (έχει πιο πολλά μπουκαλάκια κι απο την kz, άσε που μόνο το αλάτι της έχει 200+

ευρώ απο Ολλανδία).

Απο τον περασμένο Νοέμβρη τα blend και nutri reduct της fauna.Καλύτερα απο τα 

παραπάνω.

 

Φιλικά

Μάνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εως τωρα ειναι στα κλασσικα special blend και σκεφτομε τα probidio... σιγα σιγα..πολυ καλη η παρουσιαση της εμπειριας σου στα εν λογο προοιοντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Microbe lift, όπως όλοι.Τα πέταξα πριν τελειώσει το μπουκάλι λόγω δυσωδείας.

Prodibio, μακράν η καλύτερη-καθαρώτερη ποιότητα (εργαστηρίου).Δυστυχώς πο-

λύ εύκολο να υπερβάλλεις λόγω συσκευασίας (αμπούλα),άρα, δύσχρηστο.

Για πεντέμιση συναπτά έτη, zeovit της kz, το πλήρες πρόγραμμα.Είσαι στην κόψη,

πραγματικά.Μακράν τα καλύτερα χρώματα, απο 'κει και πέρα, η διάθεση σου εξαρτά-

ται απο το χρώμα που πήρε σήμερα η acropora.Συνεχείς μετρήσεις και απίστευτα

ξενύχτια.

Brightwell mb7/bio fuel.Πολύ καλό προιόν.Αδύνατο να ακολουθήσεις το πρόγραμμά

της (έχει πιο πολλά μπουκαλάκια κι απο την kz, άσε που μόνο το αλάτι της έχει 200+

ευρώ απο Ολλανδία).

Απο τον περασμένο Νοέμβρη τα blend και nutri reduct της fauna.Καλύτερα απο τα

παραπάνω.

Φιλικά

Μάνος.

Θα ηθελα να ανοιξεις ενα θεμα για την zeovit αφου την εχεις δουλεψει 5,5χρονια με πληροφοριες φωτο κ.λ.π,με ενδιαφερει και οχι μονο
Link to comment
Share on other sites

Εγω εως τωρα ειναι στα κλασσικα special blend και σκεφτομε τα probidio... σιγα σιγα..πολυ καλη η παρουσιαση της εμπειριας σου στα εν λογο προοιοντα!!!

Πέτρο, επειδή έχω δει την παρουσίαση του ενυδρείου σου,απλά θέλω να σε ρωτήσω, γιατί;

Σ' αυτό το forum διάβασα κάτι πολύ σωστό.Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.Θα μου πεις 

τώρα,κοίτα ποιός μιλάει! Απλά, από δική μου εμπειρία, η μετάβαση από μια μέθοδο σε άλλη,είχε 

προβληματάκια και πάντοτε ήταν χρονοβόρα.Η prodibio είναι μέθοδος ulns (πολύ φτωχή σε θρε-

πτικά) όπως η zeovit.Σκέψου το καλά και θα βοηθήσουμε ν' αποφύγεις τις κακοτοπιές.

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο, επειδή έχω δει την παρουσίαση του ενυδρείου σου,απλά θέλω να σε ρωτήσω, γιατί;

Σ' αυτό το forum διάβασα κάτι πολύ σωστό.Ο εχθρός του καλού είναι το καλύτερο.Θα μου πεις

τώρα,κοίτα ποιός μιλάει! Απλά, από δική μου εμπειρία, η μετάβαση από μια μέθοδο σε άλλη,είχε

προβληματάκια και πάντοτε ήταν χρονοβόρα.Η prodibio είναι μέθοδος ulns (πολύ φτωχή σε θρε-

πτικά) όπως η zeovit.Σκέψου το καλά και θα βοηθήσουμε ν' αποφύγεις τις κακοτοπιές.

Φιλικά

Μάνος.

θεωροσα καλυτερα να ξεκινισω της probidio διοτι ειναι απο εργαστηριο... αλλα το νοποξ και γενικα οι ρουτινες μου θα ειναι οι ιδιες!!δεν λεω πως καθε αλλαγει ισως φερει κατι αρνητηκο αλλα καιζενα πειραματακι ισως φερει κατι θετικο...
Link to comment
Share on other sites

Επισης οσο για την ζεοβιτ φοβαμε τρομερα την κοξει του ξυραφιου..για να κερδισω χρωμα... προτειμω τουλαχιστον στο επιπεδο που ειμαι τωρα να παιξω με καλο δυνατο φως χαμηλα no3 po4 οχι στεγνω ομως και αμινοξεα.. και βλεπω ....

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ανοιξεις ενα θεμα για την zeovit αφου την εχεις δουλεψει 5,5χρονια με πληροφοριες φωτο κ.λ.π,με ενδιαφερει και οχι μονο

 Νίκο.μόλις ο τύπος (Thomas Pohl) πήρε χαμπάρι οτι κατέκτησε ένα κομμάτι της αγοράς,έκανε

το θέμα marketing.Έκανε διακριτά τα συστατικά είτε αυτά είναι βακτήρια, είτε a/a είτε trace element 

ώστε εκτός ότι γέμιζες μπουκαλάκια,δεν μπορείς να απομακρυνθείς απ' το σπίτι,χωρίς να μαστιγώσεις 

ένα καλό φίλο.Πού να πας διακοπές;Και ποιός θα σου ρίξει τις 4 σταγόνες zeo bac στην αναρρόφηση 

του ριάκτορα;Ποιός θα τον αναδεύσει ώστε να ξεπλυθούν τα παραπανίσια βακτήρια να φαν τα κοραλ-

λάκια;Είναι πραγματικά ferrari η μέθοδος,αλλά με τι κόστος!

Άσε που έκανε τις μικρές του αλητίες κι αυτός.Έχω τον πρώτο πρώτο οδηγό του που έλεγε για dry skim-

ming, μετά το γύρισε στο wet, όπως με το coral vitaliser μια σταγόνα για κάθε 100 λίτρα, αλλά αν ρίξεις 

το τριπλάσιο δεν είναι overdose.Ξέρεις πόσο μπορείς να τα πληρώσεις αυτά;

Σίγουρα έχει και προιόντα πάρα πολύ καλά (a/a sps), ότι πληροφορία θες,ευχαρίστως.

Τώρα,για φωτογραφίες, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;Όσο κι σου φαίνεται περίεργο,υπάρχει χειρότερος 

στις λήψεις από σένα φίλε μου.Απο το 87 που έστησα το πρώτο μου ενυδρείο μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει

καμιά φωτογραφία.Όπως λέει η γυναίκα μου, είναι ένα κανάλι τηλεόρασης από μόνο του.

Κάθομαι και χαζεύω.Μετά από μια δύσκολη μέρα με ηρεμεί.

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο.μόλις ο τύπος (Thomas Pohl) πήρε χαμπάρι οτι κατέκτησε ένα κομμάτι της αγοράς,έκανε

το θέμα marketing.Έκανε διακριτά τα συστατικά είτε αυτά είναι βακτήρια, είτε a/a είτε trace element

ώστε εκτός ότι γέμιζες μπουκαλάκια,δεν μπορείς να απομακρυνθείς απ' το σπίτι,χωρίς να μαστιγώσεις

ένα καλό φίλο.Πού να πας διακοπές;Και ποιός θα σου ρίξει τις 4 σταγόνες zeo bac στην αναρρόφηση

του ριάκτορα;Ποιός θα τον αναδεύσει ώστε να ξεπλυθούν τα παραπανίσια βακτήρια να φαν τα κοραλ-

λάκια;Είναι πραγματικά ferrari η μέθοδος,αλλά με τι κόστος!

Άσε που έκανε τις μικρές του αλητίες κι αυτός.Έχω τον πρώτο πρώτο οδηγό του που έλεγε για dry skim-

ming, μετά το γύρισε στο wet, όπως με το coral vitaliser μια σταγόνα για κάθε 100 λίτρα, αλλά αν ρίξεις

το τριπλάσιο δεν είναι overdose.Ξέρεις πόσο μπορείς να τα πληρώσεις αυτά;

Σίγουρα έχει και προιόντα πάρα πολύ καλά (a/a sps), ότι πληροφορία θες,ευχαρίστως.

Τώρα,για φωτογραφίες, το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;Όσο κι σου φαίνεται περίεργο,υπάρχει χειρότερος

στις λήψεις από σένα φίλε μου.Απο το 87 που έστησα το πρώτο μου ενυδρείο μέχρι τώρα δεν έχω βγάλει

καμιά φωτογραφία.Όπως λέει η γυναίκα μου, είναι ένα κανάλι τηλεόρασης από μόνο του.

Κάθομαι και χαζεύω.Μετά από μια δύσκολη μέρα με ηρεμεί.

Φιλικά

Μάνος.

Σε ευχαριστω Μανο αλλα μου φαινετε οτι δεν με παρακολουθεις στις φωτο εχω βελτιωθει πολυ,μην ξεχνας οτι ειμαι δεσμιος του σχετικου και κυνηγος του απολυτου. (Χαχαχα)Εγω δουλευω το vitalizer και το coral snow.Εχεις δικιο ειναι χρονοβορα και ακριβα πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Ποιο παλια πριν ανακαλυφτει η zeovitt δεν υπηρχε καποιος αλλος τροπος να φερουμε αυτα τα χρωματα??μονοδρομος ειναι το zeovitt??θες χρωμα ζεοβιττ????μηπως ηπαρχη κ κατι αλλο??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Μανο αλλα μου φαινετε οτι δεν με παρακολουθεις στις φωτο εχω βελτιωθει πολυ,μην ξεχνας οτι ειμαι δεσμιος του σχετικου και κυνηγος του απολυτου. (Χαχαχα)Εγω δουλευω το vitalizer και το coral snow.Εχεις δικιο ειναι χρονοβορα και ακριβα πολυ.

νικο μου με αυτα τα δυο τι ειδες?? Ειδες μεγαλες διαφορες?? :)
Link to comment
Share on other sites

Με την χρηση του vitalizer ειδικα αλλα ζωντανα αλλα κοραλια βεβαια 0 φωσφωρικα 0,02 εως 2,5 νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

θεωροσα καλυτερα να ξεκινισω της probidio διοτι ειναι απο εργαστηριο... αλλα το νοποξ και γενικα οι ρουτινες μου θα ειναι οι ιδιες!!δεν λεω πως καθε αλλαγει ισως φερει κατι αρνητηκο αλλα καιζενα πειραματακι ισως φερει κατι θετικο...

Τώρα, τι μπορώ να πω;Δεν σας ξέρω και προσωπικά γιατί δεν πολυγράφω.Έχω ξεχωρίσει -ας μου επιτραπεί 

ένα παλικάρι που γράφει και θεωρώ σημαντικό να αναφέρω, μήπως και καταφέρει αυτός να σε τουμπάρει.

Αναφέρομαι στον Μιχάλη (αν δε κάνω λάθος) mad 23.Βοήθεια Mike!

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι τα φωσφωρικά δεν κατεβαίνουν τόσο εύκολα όσο τα Νο3,

αξίζει όμως να επιμείνεις στο Νο3-Ρο4-Χ γιατί θα δεις αποτέλεσμα χωρίς αντιφώσφωρο γιατί και τα φωσφωρικά

είναι τροφή για βακτήρια που χρειάζονται για να δουλέψει η μέθοδος.Εκτός αυτού, είναι ένα ζουμάκι που μπορείς

να βάλεις στη δοσομετρική και να πας και τις διακοπές σου χωρίς να μαστιγώνεις γριές και να κάνεις τη ζωή 

δύσκολη σε φίλους.Μη βιάζεσαι όμως.Στο δικό μου σύστημα, πήρε πάνω από τρεις μήνες (γιατί δεν ήταν φρέσκος

ο βράχος, γιατί στο παρελθόν είχα δουλέψει kalkwasser και είχαν απορροφηθεί φωσφωρικά απ' το βράχο και τον 

αραγωνίτη, γιατί,γιατί,γιατί),ήρθε όμως και σταθεροποιήθηκε αργά και σταθερά.Και θα το δεις και το χρώμα.

 

Φιλικά

Μάνος.

Link to comment
Share on other sites

νικο μου με αυτα τα δυο τι ειδες?? Ειδες μεγαλες διαφορες?? :)

 Με αυτή τη μέθοδο κάνεις το κοράλλι να αποβάλλει τα εξωτερικά στρώματα ζουξανθέλλας

ώστε να φανούν τα βαθύτερα ποιό ανοιχτόχρωμα εσωτερικά.Γι' αυτό βλέπεις αυτά τα πανέ-

μορφα παλ χρώματα.Όχι, δεν είναι photoshop,αλλά το κοράλλι είναι στα πρόθυρα του λιμού

γιατί μην ξεχνάς ότι απ' τη ζουξανθέλλα παίρνει τα σάκχαρα (λόγω φωτοσύνθεσης) και απ'

τους πολύποδες τα αμινοξέα(πιάνει ότι το ρεύμα νερού του πάει στο στόμα).Όταν λοιπόν

εσύ, εις γνώση σου το έχεις σε μια κατάσταση που προκειμένου να πάρεις το χρώμα, το κο-

ράλλι έχει σχεδόν πεθάνει,απλά δεν του τό' χει πει κανείς ακόμη,πρέπει να του τα δίνεις όλα

στην κυριολεξία στο στόμα, γιατί απλά δεν έχει το παραμικρό απόθεμα ενέργειας.

Πού είναι η πιό ευαίσθητη περιοχή του κοραλλιού;Στα tips.Εκεί θα καεί όταν ανέβει λίγο το kh.

Γι' αυτό κόπτεται τόσο ο Pohl όταν λέει για nsw.

Το vitaliser η κορυφαία τροφή,ρίχνω κάθε μέρα,δεν προσθέτει φωσφωρικά,ταίζω το διπλάσιο

μετρώ με φωτόμετρο.Το coral snow το ίδιο,πάρα πολύ καλό,όπως και τα  αμινοξέα της.

Όμως λόγω marketing βγάζει άλλα για τα lps και άλλα για τα sps.Έτσι λοιπόν κι εγώ, τον 

γείωσα και πήρα τα ultra min s και αυτοσχεδιάζω με τις τροφές της red sea (πιο αραιά) και 

μπορώ να πω μετά τόσο καιρό δοκιμής,ότι έχω αποτέλεσμα,ή, όπως λεν και οι ξένοι φίλοι μας

I'm on the right path.

 

Πάντα φιλικά

Μάνος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, τι μπορώ να πω;Δεν σας ξέρω και προσωπικά γιατί δεν πολυγράφω.Έχω ξεχωρίσει -ας μου επιτραπεί

ένα παλικάρι που γράφει και θεωρώ σημαντικό να αναφέρω, μήπως και καταφέρει αυτός να σε τουμπάρει.

Αναφέρομαι στον Μιχάλη (αν δε κάνω λάθος) mad 23.Βοήθεια Mike!

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι τα φωσφωρικά δεν κατεβαίνουν τόσο εύκολα όσο τα Νο3,

αξίζει όμως να επιμείνεις στο Νο3-Ρο4-Χ γιατί θα δεις αποτέλεσμα χωρίς αντιφώσφωρο γιατί και τα φωσφωρικά

είναι τροφή για βακτήρια που χρειάζονται για να δουλέψει η μέθοδος.Εκτός αυτού, είναι ένα ζουμάκι που μπορείς

να βάλεις στη δοσομετρική και να πας και τις διακοπές σου χωρίς να μαστιγώνεις γριές και να κάνεις τη ζωή

δύσκολη σε φίλους.Μη βιάζεσαι όμως.Στο δικό μου σύστημα, πήρε πάνω από τρεις μήνες (γιατί δεν ήταν φρέσκος

ο βράχος, γιατί στο παρελθόν είχα δουλέψει kalkwasser και είχαν απορροφηθεί φωσφωρικά απ' το βράχο και τον

αραγωνίτη, γιατί,γιατί,γιατί),ήρθε όμως και σταθεροποιήθηκε αργά και σταθερά.Και θα το δεις και το χρώμα.

Φιλικά

Μάνος.

Με το νοποξ ειδα κ εγω πολυ αργει διαφορα μανο διιτι ο βραχος μ και η αμμος ηταν απο το fish only μου που ταιζα σαν τρελος τα triggers οποτε για πεσουν μου πηρε και ενα μηνα + αλλα επεσαν τωρα απλα τα διατηρω..
Link to comment
Share on other sites

Με αυτή τη μέθοδο κάνεις το κοράλλι να αποβάλλει τα εξωτερικά στρώματα ζουξανθέλλας

ώστε να φανούν τα βαθύτερα ποιό ανοιχτόχρωμα εσωτερικά.Γι' αυτό βλέπεις αυτά τα πανέ-

μορφα παλ χρώματα.Όχι, δεν είναι photoshop,αλλά το κοράλλι είναι στα πρόθυρα του λιμού

γιατί μην ξεχνάς ότι απ' τη ζουξανθέλλα παίρνει τα σάκχαρα (λόγω φωτοσύνθεσης) και απ'

τους πολύποδες τα αμινοξέα(πιάνει ότι το ρεύμα νερού του πάει στο στόμα).Όταν λοιπόν

εσύ, εις γνώση σου το έχεις σε μια κατάσταση που προκειμένου να πάρεις το χρώμα, το κο-

ράλλι έχει σχεδόν πεθάνει,απλά δεν του τό' χει πει κανείς ακόμη,πρέπει να του τα δίνεις όλα

στην κυριολεξία στο στόμα, γιατί απλά δεν έχει το παραμικρό απόθεμα ενέργειας.

Πού είναι η πιό ευαίσθητη περιοχή του κοραλλιού;Στα tips.Εκεί θα καεί όταν ανέβει λίγο το kh.

Γι' αυτό κόπτεται τόσο ο Pohl όταν λέει για nsw.

Το vitaliser η κορυφαία τροφή,ρίχνω κάθε μέρα,δεν προσθέτει φωσφωρικά,ταίζω το διπλάσιο

μετρώ με φωτόμετρο.Το coral snow το ίδιο,πάρα πολύ καλό,όπως και τα αμινοξέα της.

Όμως λόγω marketing βγάζει άλλα για τα lps και άλλα για τα sps.Έτσι λοιπόν κι εγώ, τον

γείωσα και πήρα τα ultra min s και αυτοσχεδιάζω με τις τροφές της red sea (πιο αραιά) και

μπορώ να πω μετά τόσο καιρό δοκιμής,ότι έχω αποτέλεσμα,ή, όπως λεν και οι ξένοι φίλοι μας

I'm on the right path.

Πάντα φιλικά

Μάνος.

Τν ιδια μεθοδο δεν κανουν και στην ora farm μοιριζουν θανατηλα τα χρωματα..αχαχα!!!οσο για το υλτρα αμι σ το αυτο βαζω τωρα σε συνδιασμο με το acropower. Τα δουλευω κοντα 2 μηνες μπορω να πω πως στης montipores μου ποιο πολυ ειδα διαφρορα σε θεμα αναπτυξεις και ελαχιστη διαφορα χρωματος...

θεωρο πως ολα αυτα ομως ειναι το (αλατοπιπερο) ο μεγαλος ρολος ειναι το φως μας η ενταση το φασμα κ ο χρονος..

παντως οτι ριχνουμε μεσα δεν συγκρινετε με το θαλασσινο νερο του υφαλου περιεχει στοιχια τα οποια σε καμια περιπτωσει κανενα ματζουνι μαγικο δεν μας τα παρεχει..

εαν παρεις νερο εισαγωγεις και το πεταξεις μεσα θα δεις τα κοραλλια να ανοιγουν τερμα μεσα σε μισι ωρα..το ειδα μπροστα μου και εμεινα!!

τωρα ετοιμαζομε να πειραματιστω με φως (περιμενω ενα) να δω αντιδρασεις..

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα παιζει για εμενα μεγαλο ρολο τη παιζεις δοσομετρηκη η ρεακτορα??

το σπασμενο κοραλλι που λιωνει δεν αποβαλει μονο kh mg ca(εχω δει να αποβαλει και νιτρικα) αποβαλει και διαφορα στοιχεια!!!αλλα! Που ουσιαστηκα αποροφουν τα κοραλλια!

Απλα στη δοσομετρηκη εχεις αλλα καλα...ελγχεις τα παντα οφξομειωνεις για οποιονδιποτε λογο οτι θες...

το νοποξ ποτε δεν θα το εβαζα στη δοσομετρηκη ενα υλικο-εργαλειο τοσο επικυνδυνο προτειμο να το ριχνω εγω να εχω τον πληρη ελεγχω...καλημερα παιδιααααα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επισης μανο λες οταν ανεβει το kh εχεις θεμα τι εννοεις??

και με το οργανικο ανθρακα λενε πως πρεπει να παιζεις kh 7.5 με 8??γιατι??

Ακουσα πως και καλα θα εχεις καλυτερο πιο διαφανο νερο..δεν το πιστευω

εγω παιζω με το νοποξ 9 kh...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάθομαι και διαβάζω τόση ώρα ( βασικά από χθες ) και έχω χαζέψει !

Τα μισά καταλαβαίνω και τα αλλά μισά τα φαντάζομαι !

Η κουβέντα σας είναι πολύ μπροστα !

Δυστυχώς η μη ενασχόληση μου με sps μου δημιουργεί τεράστια κενά γνώσης !

Πάντως εχει πολύ ενδιαφέρον η συζήτηση σας !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...