Jump to content

Χρυσόψαρο σε ενυδρείο - πρόβλημα


Recommended Posts

Καλημέρα σας.  Προχθές είχα πάει σε μία βάφτιση και η διακόσμηση στα τραπέζια ήταν γυάλες με χρυσόψαρα, τα οποία φεύγοντας, μας έδωσαν 2 σε σακουλάκι με νερό...   Δεν είχα ποτέ χρυσόψαρο και έτσι κάθισα και διάβασα οδηγίες μέσω διαδικτύου.  Το πρώτο βράδυ τα βάλαμε σε μία γυάλα όπου φαίνονταν εντάξει.  Πρωί πρωί της επόμενης μέρας, χθες, πήγα σε pet shop, όπου ο κύριος εκεί μου έδωσε ένα ενυδρείο πλαστικό, περίπου στα 20lt,  υγρό για αποχλωριοποίηση, χαλίκι γαλάζιο, φίλτρο μινι εσωτερικό και φυλλαράκια τροφή.   Ξέπλυνα το ενυδρείο, τα χαλίκια και το φίλτρο πολύ καλά με νερό και αφού εγκατέστησα και το φίλτρο, έβαλα μέσα τα ψαράκια.  Μετά από καμιά ώρα κατέβηκαν στον πάτο του ενυδρείου. Το ένα το βρήκα πεθαμένο και το άλλο ετοιμοθάνατο.  Το έβγαλα αμέσως και το έβαλα πάλι στη γυάλα με φρέσκο νερό. Καθόταν το καημένο στον πάτο της γυάλας και πάλευε να συνέλθει... σαν να είχε πάθει ασφυξία...  Μετά από μία ώρα περίπου συνήλθε, ήταν μια χαρά...

 

Πέταξα το νερό του ενυδρείου, τα ξέπλυνα όλα πάλι από την αρχή με μπόλικο νερό και το ξαναέβαλα.   Ε, μετά από 3 ώρες, πάλι το ίδιο, άρχισε να μην κουνιέται και να κατεβαίνει στον πάτο!   Το ξαναέβγαλα και το έβαλα πάλι στη γυάλα, όπου μετά από αρκετή ώρα συνήλθε.   Τι να κάνω! Τι μπορεί να συμβαίνει;  Τώρα το έχω από χθες το βράδυ στη γυάλα και δεν ξέρω τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την ηλίθια ιδέα την έχω ξανακούσει.τι είναι τα ψαράκια ντεκόρ;

Τέλος πάντων.μπες στο προφίλ των χρυσοψαρων, θα μάθεις παρά πολλά πράγματα, όπως το φίλτρο που πρέπει να τους βάλεις τα λίτρα που χρειάζονται κτλ

Το ενυδρείο θέλει στρώσιμο, που σημαίνει ότι θα πρέπει να βάλεις φίλτρο με σιποραξ που θα το πάρεις από Πέτςοπ και βακτήρια που επίσης θα πάρεις από εκεί.

Βέβαια αν μπορέσεις να βρεις μπόλι από συνχομπιστα θα είναι πολύ καλύτερα.

Το μπόλι είναι έτοιμο βιολογικό υλικό, από στρωμένο ενυδρείο.

Το ψαράκι το ενοχλεί και το χλώριο που έχει το νερό μας, γι αυτό μέχρι να το βόλεψεις σωστά, να του ρίχνεις αντί χλώριο στο νεράκι του, και να ταΐζεις ελάχιστα.

Καλή αρχή, ρωτά για ότι απορία έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες

 

Πρώτα απ όλα μην ταίζεις καθόλου, μέχρι να βρεθεί πιο σωστή λύση για το ψάρι

 

Τα ψάρια ενδεχομένως να έχουν ταλαιπωρηθεί τόσο πολύ, γι αυτό και το ένα κατέληξε σύντομα και άλλο περνάει δύσκολες στιγμές (δεν μπορώ να ξέρω αν θα τα καταφερει)

 

Θα σου πρότεινα :

1. Ως προσωρινή λύση ένα 60λιτρο δοχείο αποθήκευσης από το ΙΚΕΑ

http://www.ikea.gr/apothikeusi-gia-voithitikous-horous/mikri-apothikeusi/apothikeutika-koutia-kai-kalathia/koutia-apothikeusis-gia-voithitikous-horous/koyti-me-kapaki-49254/75376/

 

2. Άμεσα να ψάξεις να βρεις μπόλι απο συγχομπίστα

3. Μέτρησε με ένα θερμόμετρο τη θερμοκρασία του νερου και προσπάθησε να την κρατάς κάτω από τους 25 (με χρήση κλιματιστικού ή με έναν ανεμιστήρα να φυσάει στην επιφάνεια του νερού)

4. Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία με το ψάρι, να δούμε για ποιο είδος μιλάμε (θεωρώ δεδομένο πως θα ειναι comet)

 

Συνέχισε τις καθημερινές αλλαγές με νερό βρύσης, στο οποίο θα έχεις προσθέσει αντιχλώριο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...