Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Σίγουρα ψάρια θα μπουν σταδιακά.Λογικά θα ξεκίνησω μ ένα κοπαδακι των 12 κ μετά θα πρόσθετω σιγά σιγά,οπότε σίγουρα τα 3ppm αμμωνίας είναι υπερβολικά.

Τα nitrosomonas σίγουρα είναι οκ σε αριθμό αφού η αμμωνία μηδενίζεται,απλά σκεφτόμουν να μη βάλω για σήμερα ώστε να μη παραχθούν κ αλλά νιτρώδη γιατι ήδη είναι εκτός κλίμακας κ απ ότι φαίνεται τα nitrobacter δε προλαβαίνουν να επεξεργαστούν αυτή την ποσότητα.

Το θέμα είναι όμως τι διάρκεια ζωής έχουν τα nitrosomonas χωρίς τροφή.

Σίγουρα το πρόβλημα θα λυνόταν κ με αλλαγή νερού

που συνέστησε κ ο takis_gt πιο πάνω,αλλά θα ήθελα να αποφυγω να πετάξω σχεδόν 200 λίτρα νερό κ μετά από καμία βδομάδα να πρέπει να ξανακανω τοσο μεγάλη αλλαγή για να βαλω τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εννοεις 12 ψαρακια κατευθείαν και μετα τα αλλα σιγα σιγα?

 

μηπως ηταν καλυτερα να ξεκινήσεις με μια εξαδα και σιγα τα αλλα. νομιζω είναι πολλα τα δωδεκα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Ναι 12 κοπαδοψαρα γι αρχή..

Δεν ξέρω αλλά δε νομίζω να υπάρχει ιδιαιτερο θέμα στα 200 λίτρα κ με 2 λίτρα βιολογικό υλικό που έχω,εφόσον μιλάμε για 100% στρωμένη βιολογία πάντα.

Από εκεί κ πέρα ας πει τη γνώμη του κ κάποιος πιο έμπειρος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε απλα απο τα λιγα που διαβασα σαν αρχαριος παντα μιλαω. Ειδα οτι καλο ειναι για αρχη να βαζουμε λιγα ψαρακια ξεκινοντας με ενα ζευγαρι για να δουμε αν η βιολογια μας δουλευει σωστα σε πραγματικες συνθηκες τωρα ας πει καποιος αλλος που εχει πιο εμπειρια αν μπορεις και με πιο πολλα ψαρακια χωρις να εχεις προβλημα να ξεκινησεις.

Και οσο για το ενυδρειο σου οτι ειναι τοσα λιτρα νομιζω τωρα το ανεφερες πρωτη φορα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου και πόσα ψάρια σκέφτεσαι να βάλεις συνολικά?

 

Αν θέλεις να μιλήσουμε για 100% στρωμένη βιολογία μπορούμε να το κάνουμε στους 8-9 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου σου

και εφόσον δεν έχει περάσει κάποια ασθένεια η οποία προυποθέτει ισχυρά αντιβιωτικά και φάρμακα που θα έχουν δουλέψει εις βάρος της :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι 12 κοπαδοψαρα γι αρχή..

Δεν ξέρω αλλά δε νομίζω να υπάρχει ιδιαιτερο θέμα στα 200 λίτρα κ με 2 λίτρα βιολογικό υλικό που έχω,εφόσον μιλάμε για 100% στρωμένη βιολογία πάντα.

Από εκεί κ πέρα ας πει τη γνώμη του κ κάποιος πιο έμπειρος..

 

Γιατι πιστευεις οτι θα εχεις 100% στρωμενη βιολογια μεσα σε ενα μηνα λειτουργιας?

Επειδη αυτο δεν ισχυει,ξεκινα με 5 ψαρακια για αρχη,την επομενη εβδομαδα βαλε αλλα 5 και συνεχισε ετσι,σταδιακα δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι πιστευεις οτι θα εχεις 100% στρωμενη βιολογια μεσα σε ενα μηνα λειτουργιας?

Επειδη αυτο δεν ισχυει,ξεκινα με 5 ψαρακια για αρχη,την επομενη εβδομαδα βαλε αλλα 5 και συνεχισε ετσι,σταδιακα δηλαδη.

 

Δεν μπορω να καταλαβω το σκετπικο σου.

Για τα "5 ψαρακια στην αρχη", δεν θα ειναι αστρωτο το ενυδρειο?

Εκτος κι αν το λες για σιγουρια.

Δηλαδη να εχει ολοκληρωθει μεν ο κυκλος του αζωτου (να εχει στρωσει) και συμφωνα με τις μετρησεις, αλλα επειδη δεν ξερει ποσο δυνατη βιολογια υπαρχει, να ξεκινησει με μικρη ιχθυοφορτωση.

Χρειαζεται διευκρινιση για τους αρχαριους.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω το σκετπικο σου.

Για τα "5 ψαρακια στην αρχη", δεν θα ειναι αστρωτο το ενυδρειο?

Εκτος κι αν το λες για σιγουρια.

Δηλαδη να εχει ολοκληρωθει μεν ο κυκλος του αζωτου (να εχει στρωσει) και συμφωνα με τις μετρησεις, αλλα επειδη δεν ξερει ποσο δυνατη βιολογια υπαρχει, να ξεκινησει με μικρη ιχθυοφορτωση.

Χρειαζεται διευκρινιση για τους αρχαριους.

 

Τι δεν μπορεις να καταλαβεις ακριβως?

Αλλο 5 ψαρακια αλλο 12...ειναι το ιδιο φορτιο και ιδιοι ρυποι?

Μπορει ο κυκλος του αζωτου να ολοκληρωθει αλλα δεν παυει η βιολογια να μην ειναι δυνατη ακομα για να δεχτει πολλα ψαρια,γι αυτο λεμε να μπαινουν τα ψαρια σταδιακα!

Δηλαδη εσυ βρησκεις σωστο με το που στρωθει το ενυδρειο να μπουν 12 ψαρια?

Ειναι σταθερο το συστημα αμεσως μετα το στρωσιμο?

Τι ακριβως δεν μπορεις να καταλαβεις απο αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Αλλο εγραψες πιο πανω.

Δεν διευκρινησες κατ'αρχην οτι πρεπει να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Αντιθετα, εγραψες οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει στρωσει σε ενα μηνα και παραλληλα προετρεψες ενω δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος, να βαλει ψαρια.

edit (εστω και λιγα)

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

H παρανοηση γινεται προφανως γιατι δεν εχει διαχωριστει η εννοια "ολοκληρωση του κυκλου του αζωτου", απο την εννοια "πλυθυσμος βακτηριων".

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Αλλο εγραψες πιο πανω.

Δεν διευκρινησες κατ'αρχην οτι πρεπει να εχει ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου.

Αντιθετα, εγραψες οτι δεν υπαρχει περιπτωση να εχει στρωσει σε ενα μηνα και παραλληλα προετρεψες ενω δεν εχει ολοκληρωθει ο κυκλος, να βαλει ψαρια.

edit (εστω και λιγα)

 

Πιστευεις οτι σε ενα μηνα δεν θα εχει στρωσει το ενυδρειο?

Μαλλον κατι δεν διαβασες καλα...εγραψα για 100% στρωμενη βιολογια,αλλο στρωμενο ενυδρειο,δηλαδη ολοκληρωση κυκλο αζωτου οπου βαζεις τα πρωτα ψαρια και αλλο 100% στρωμενη βιολογια.

Εννοειται οτι αν δεν εχει στρωθει το ενυδρειο,δεν βαζουμε ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων.

Αυτες οι αυθαιρετες ορολογιες που χρησιμοποιουνται και που νομιζουμε οτι οι αλλοι τις καταννοουν οπως εμεις, τα κανουν χειροτερα  τα πραγματα για ενα αρχαριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να ειπωθικε αυθαιρετη ορολογια..εγραψε για 100% στρωμενη βιολογια και του απαντησα οτι σε ενα μηνα δεν θα εχει 100% στρωμενη βιολογια,για να εχεις κατι τετοιο πρεπει το ενυδρειο να λειτουργει μηνες.

Και επεισης του ειπα οτι μολις τελειωσει με το στρωσιμο να βαλει 5 ψαρια και οχι 12 που θελει..δεν καταλαβαινω που ειναι το λαθος και επρεπε να γινει ολη αυτη η κουβεντα και να παιζουμε με τις λεξεις..ειναι πολυ απλα τα πραγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά κακώς το διατύπωσα έτσι..Αναφερόμουν στον κύκλο του αζώτου.

 

Κατανοώ ότι η βιολογία δεν θα είναι 100% στρωμένη γι' αυτό άλλωστε και γαρίδες γατόψαρα κτλπ τα αφήνω για τελευταία που θα έχει αναπτυχθεί και η βιολογία στο βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοώ ότι η βιολογία δεν θα είναι 100% στρωμένη

 

Μπαχαλο. Τι σημαινει "βιολογια 100% στρωμενη"?

 

Υπαρχουν δυο πραγματα που πρεπει να προσεξεις.

Να εχεις ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου, δλδ στις μετρησεις να βλεπεις να εχουν μηδενισει ΝΗ3 και ΝΟ2 και να εχεις παραγωγη ΝΟ3

και το 2ο να υπαρχει αρκετος πληθυσμος βακτηριων για την ιχθυοφορτωση που βαλεις αρχικα.

 

Αυτη (ιχθυφορτωση) δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μικρη*, αν και ειναι προτιμοτερο οταν ειναι εφικτο, οπως σου προτειναν.

Αυτο το 2ο, ειναι το μονο θεμα που δεν μπορεις να υπολογισεις ακριβως.

Βαζεις απλα πολλους ρυπους (αμμωνια, τροφη κλπ,  αναλογα πως στρωνεις) και καταλαβαινεις οτι εχεις μεγαλο πλυθυσμο βακτηριων, απο την μεγαλη παραγωγη νιτρικων. Εκει χρειαζεται η πολυ μεγαλη αλλαγη που λεει ο Τακης. Μπορει να δεις πχ 50-100ppm νιτρικα.

 

* πχ οταν στηνουμε ενυδρεια για τροφεους ή για δισκους, που πρεπει να μπουν ολα μαζι απο την αρχη, τι κανουμε? τα βαζουμε λιγα λιγα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σταθώ σε αυτό. . .
 

* πχ οταν στηνουμε ενυδρεια για τροφεους ή για δισκους, που πρεπει να μπουν ολα μαζι απο την αρχη, τι κανουμε? τα βαζουμε λιγα λιγα?


Καθώς έγραψες νωρίτερα. . .
 

Χρειαζεται διευκρινιση για τους αρχαριους.

 

Όσα πράγματα και να διευκρινήσεις σε έναν νεοεισερχόμενο στο χόμπι πιστεύεις οτι θα τα καταφέρει να τα τηρήσει κατά γράμμα ή θα μπορέσει να αντιδράσει

κατάλληλα όταν θα του παρουσιαστεί το πρόβλημα?

Δεν το νομίζω.

Μπορεί λοιπόν εμάς να μας φαίνονται αστεία κάποια πράγματα αλλά για κάποιον "νέο" δεν είναι και δεν μπορούμε όσο και αν προσπαθήσουμε να τον καθοδηγήσουμε.

Δεν είναι λοιπόν καλύτερα να του συστήσουμε να κινηθεί εκ του ασφαλούς και αντί για πχ 12 ψάρια που συζητάει να του πούμε να βάλει 6 σήμερα και 6 την άλλη εβδομάδα??

 

Πιστεψεμε και εγώ αλλού το πήγαινα με την ερώτηση που έκανα στην προηγούμενη σελίδα αλλά δεν το συνεχίζω γιατί θα χαθεί εντελώς η μπάλα και θα τον μπερδέψουμε ακόμα

περισσότερο τον φίλο μας :(

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως δεν γράφονται ανακρίβειες στο φορουμ.Όσο είναι δυνατόν βέβαια καθώς όλοι δεν έχουμε την δυνατότητα και φυσικά κανείς δεν έχει την υποχρέωση

να παρακολουθεί καθημερινά όλα τα θέματα.

 

Αν νομίζεις οτι η λογική και η νοοτροπία της κοινότητας μας προς τα μέλη,ασχέτως αν είναι παλιά ή νέα, είναι

"και οτι πιασει"

μάλλον εσύ έχεις πιάσει κάτι λάθος και είναι κρίμα γιατί είσαι αρκετά παλιό μέλος με σεβαστές απόψεις σε πολλά θέματα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27η μέρα και επιτέλους ο κύκλος του αζώτου ολοκληρώθηκε!!

 

Όπως είχα αναφέρει τα νιτρώδη είχαν κολλήσει στα ύψη,παρόλου που 2-3 φορές άφησα μια μέρα κενή χωρίς αμμωνία,οπότε πριν 3 μέρες έκανα μια αλλαγή γύρω στα 40 λίτρα και χτες άλλη μία 50 λίτρα και άρχισαν να είναι εντός κλίμακας στο τεστ της api.

 

Και σήμερα... :bigemo_harabe_net-82:

 

 

post-60292-0-31268600-1442779802_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - ReaperX
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία, συντήρηση τώρα μεχρι να βάλεις ψάρια, μην αφησεις νηστικη τη βιολογια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαχαλο. Τι σημαινει "βιολογια 100% στρωμενη"?

 

Υπαρχουν δυο πραγματα που πρεπει να προσεξεις.

Να εχεις ολοκληρωθει ο κυκλος του αζωτου, δλδ στις μετρησεις να βλεπεις να εχουν μηδενισει ΝΗ3 και ΝΟ2 και να εχεις παραγωγη ΝΟ3

και το 2ο να υπαρχει αρκετος πληθυσμος βακτηριων για την ιχθυοφορτωση που βαλεις αρχικα.

 

Αυτη (ιχθυφορτωση) δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μικρη*, αν και ειναι προτιμοτερο οταν ειναι εφικτο, οπως σου προτειναν.

Αυτο το 2ο, ειναι το μονο θεμα που δεν μπορεις να υπολογισεις ακριβως.

Βαζεις απλα πολλους ρυπους (αμμωνια, τροφη κλπ,  αναλογα πως στρωνεις) και καταλαβαινεις οτι εχεις μεγαλο πλυθυσμο βακτηριων, απο την μεγαλη παραγωγη νιτρικων. Εκει χρειαζεται η πολυ μεγαλη αλλαγη που λεει ο Τακης. Μπορει να δεις πχ 50-100ppm νιτρικα.

 

* πχ οταν στηνουμε ενυδρεια για τροφεους ή για δισκους, που πρεπει να μπουν ολα μαζι απο την αρχη, τι κανουμε? τα βαζουμε λιγα λιγα?

 

Για τη ποσοτητα ψαριων μιλαμε?

Οταν εχεις ενα ενυδρειο 600 λιτρα και βαλεις 10 -12  ολους μαζι οπως αναφερεται  ( βεβαια αναλογα το μεγεθος ) πχ

10 ποντους με ταισμα 4 φορες την ημερα, πιστευεις οτι μεσα σε δυο - τρις μερες δεν θα σηκωσει αμμωνια?

Εκτος του κοστους αγορας, ναι τα βαζουμε σιγα σιγα για τον λογο που προ αναφερα.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα με το στρώσιμο με αμμωνία ασχολείστε ;

Τα έχουμε πει ξανά και ξανά εδω και αρκετά χρόνια , δεν είναι μέθοδος στρωσίματος η προσθήκη αμμωνίας .

Δεν χρειάζεται να έχουμε μετρήσιμη αμμωνία ( με τα τέστ του ενυδρείου ) για να ταϊστούν τα βακτήρια που καταναλώνουν την αμμωνία .

Το στρώσιμο ενός ενυδρείου ΔΕΝ έχει να κάνει ΜΟΝΟ με την αμμωνία .

Η τροφή ΔΕΝ είναι αμμωνία και ΔΕΝ ταΐζει τα βακτήρια που θέλουμε για να στρώσουμε το ενυδρείο .

Η καλύτερη μέθοδος είναι το μπόλι και η ασφαλέστερη .

Η αμέσως επόμενη είναι τα ζωντανά βακτήρια που πωλούνται στο εμπόριο .

Εαν δεν θέλετε ούτε το ένα ούτε το άλλο , αφήστε το ενυδρείο 40 μέρες να δουλεύει μόνο του .

Μήν πηγαίνετε το χόμπι πίσω 20 χρόνια , προχωρήστε μπροστά , η εμπειρία σας έχει μεταφερθεί αναλωθείτε σε άλλα προβλήματα που συναντάτε στα ενυδρεία σας .

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις είναι πολλές και μπερδεύουν κατά πολύ έναν νεοεισερχόμενο όπως εγώ πχ.

 

Προσωπικά κατέληξα σε αυτό τον τρόπο στρωσίματος μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα forum εξωτερικού και εσωτερικού και μου φάνηκε η ιδανική σύμφωνα με την κρίση μου.Τώρα αν είναι η ιδανικότερη μέθοδος δεν το γνωρίζω,πάντως έμαθα να έχω υπομονή και το πώς λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου σε ένα βαθμό χωρίς να ταλαιπωρήσω ψάρια που είναι το πιο συχνό φαινόμενο.

Σίγουρα υπήρχε η εύκολη λύση με το μπόλι αλλά το απέρριψα προσωπικά όπως ανέφερα στην αρχή του θέματος.

 

Οσο αφορά το στρώσιμο με τα βακτήρια επειδή τα χρησιμοποίησα κι εγώ σε συνδυασμό με την αμμωνία,όλα τα σκευάσματα λένε να προσθέσεις ψάρια μετά από ελάχιστες μέρες,αλλιώς δεν λειτουργούν.Οπότε αυτή η μέθοδος απαιτεί ψάρια που θα φάνε όλο το ζόρι στην αρχή.

 

Tέλος για το στρώσιμο 40 μέρες χωρίς καμία προσθήκη δεν το έχω ξανακούσει..Θα με ενδιέφερε αν έχεις κάποιο άρθρο πρόχειρο ώστε να ενημερωθώ καθώς αυτό ανατρέπει κάπως την θεωρία για τον κύκλο του αζώτου..

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις είναι πολλές και μπερδεύουν κατά πολύ έναν νεοεισερχόμενο όπως εγώ πχ.

 

Προσωπικά κατέληξα σε αυτό τον τρόπο στρωσίματος μετά από αρκετό ψάξιμο σε διάφορα forum εξωτερικού και εσωτερικού και μου φάνηκε η ιδανική σύμφωνα με την κρίση μου.Τώρα αν είναι η ιδανικότερη μέθοδος δεν το γνωρίζω,πάντως έμαθα να έχω υπομονή και το πώς λειτουργεί ο κύκλος του αζώτου σε ένα βαθμό χωρίς να ταλαιπωρήσω ψάρια που είναι το πιο συχνό φαινόμενο.

Σίγουρα υπήρχε η εύκολη λύση με το μπόλι αλλά το απέρριψα προσωπικά όπως ανέφερα στην αρχή του θέματος.

 

Οσο αφορά το στρώσιμο με τα βακτήρια επειδή τα χρησιμοποίησα κι εγώ σε συνδυασμό με την αμμωνία,όλα τα σκευάσματα λένε να προσθέσεις ψάρια μετά από ελάχιστες μέρες,αλλιώς δεν λειτουργούν.Οπότε αυτή η μέθοδος απαιτεί ψάρια που θα φάνε όλο το ζόρι στην αρχή.

 

Tέλος για το στρώσιμο 40 μέρες χωρίς καμία προσθήκη δεν το έχω ξανακούσει..Θα με ενδιέφερε αν έχεις κάποιο άρθρο πρόχειρο ώστε να ενημερωθώ καθώς αυτό ανατρέπει κάπως την θεωρία για τον κύκλο του αζώτου..

 

Δεν τρωνε ζορι φιλε μου τα ψαρια αν κανεις τα σωστα βηματα.Αν αρχισεις να ταιζεις απο την πρωτη μερα τοτε ναι θα φανε ζορι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεκτό..Ωστόσο οι αόριστες οδηγίες στο σκεύασμα που χρησιμοποίησα εγώ (jbl denitrol συγκεκριμένα),ήταν εισαγωγή ψαριών σταδιακά μετά από 48 ώρες.Καμία υποσημείωση για προσοχή με την τροφή γι αυτόν που θα το χρησιμοποιήσει..

 

Πάντως ακόμα κ για τα βακτήρια οι μισοί είναι υπέρ οι άλλοι μισοί λένε ότι είναι πεταμένα λεφτά και δεν κάνουν τίποτα..

 

 

*Μιας κ λέμε κ για τα βακτήρια,μου περίσσεψαν και 2-3 δόσεις οπότε  θα το προσθέσω όταν μπουν τα πρώτα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...