Jump to content

Recommended Posts

Τελικα εκοψα τις ριζες εκτος απο μια και κρατησα μονο τα κλαδια τους.

Μετα απο μερικες προσπαθειες βγηκε το παρακατω.

Για πειτε. :)

 

DSC_0072_1.jpg

 

DSC_0073_1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο έτσι. Προσωπικά θα προσπαθούσα να τις κατευθύνω όσο μπορώ να κοιτάνε οριζόντια.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει και εμενα πολυ το στήσιμο μπραβο!! Οι πέτρες πανέμορφες εάν επιτρέπεται τι ειναι και που τις βρήκες ;

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερο έτσι. Προσωπικά θα προσπαθούσα να τις κατευθύνω όσο μπορώ να κοιτάνε οριζόντια.

 

Εεε οχι ολες οριζοντια ρε συ.τουλαχιστον τωρα εχουν ολες την ιδια φορα.

Θα γινουν ψιλοαλλαγες ομως.

Μου αρεσει και εμενα πολυ το στήσιμο μπραβο!! Οι πέτρες πανέμορφες εάν επιτρέπεται τι ειναι και που τις βρήκες ;

 

Τις πετρες τις βρηκα σε μαντρα με πετρες και τζακια εδω στην περιοχη μου.

Ειναι ασβεστολυθικες ομως σιγουρα.

Ασε που δεν εσπαγε με τιποτα το κομματι που ειχα παρει,με κομπρεσερ το εσπασα..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... ωραιο Κωστα. Μονο η μεγαλη ριζα η σχεδον καθετη δεν μου καθετε πολυ καλα. Οι μικρες αγγαλιαζουν πολυ ομορφα τις πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Κώστα. Ίσως να δοκίμαζα να γυρίσω την μπροστινή πέτρα για να έχει την ίδια φορά με τις υπόλοιπες. Επίσης, δοκίμασες να πλησιάσεις περισσότερο τα ξύλα σου στο δεξί τζάμι;

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο διαφορες μικροδιορθωσεις και μετακινησεις,το τελικο στησιμο ειναι το παρακατω.

 

DSC_0073_2.jpg

 

Απο φυτα,αυτη τη στιγμη εχω τα παρακατω.

 

staurogyne repens

eleocharis parvula

alternathera mini

amania bonsai

rotala rotundifolia

mini pelia

 

Τωρα ποια απο αυτα θα χρησιμοποιησω εδω δεν ξερω.Σιγουρα θα χρειαστω και αλλα φυτα και σιγουρα fissidens fontanus.

Για βοηθηστε τωρα να σας δω. :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Βασικα....πρεπει πρωτα απ'ολα να μαγκωσεις τα ξυλα με τις πετρες γιατι μολις γεμισεις νερο θα φυγουν ολα στον αερα! :D

Οποτε,εχεις χρονο μετα να σκεφτεις το τελικο αποτελεσμα.....

Παντως το τελευταιο aquascape μου αρεσει! :)

Έγινε επεξεργασία - georgerocks
Link to comment
Share on other sites

Βασικα....πρεπει πρωτα απ'ολα να μαγκωσεις τα ξυλα με τις πετρες γιατι μολις γεμισεις νερο θα φυγουν ολα στον αερα! :D

Οποτε,εχεις χρονο μετα να σκεφτεις το τελικο αποτελεσμα.....

Παντως το τελευταιο aquascape μου αρεσει! :)

 

χαχαχαχαχα νομιζεις! :P

Τα ξυλα θα μπουν σε κουβα με νερο μεχρι να βουλιαξουν,οπωτε μολις θα μπουν στο ενυδρειο θα ειναι ετοιμα και μολις θα γεμισει το ενυδρειο με νερο,τιποτα δεν θα κουνηθει :P

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!χαχαχαχα!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω mini pelia και fissidens fontanus, οι απλες μοςς δεν μου αρεσουν και δεν ταιριαζουν και με το hardscape

Link to comment
Share on other sites

Τις πληκτρολογησα τωρα στο διαδικτυο και τις ειδα μιας και δεν εχω τοση εμπειρια...τρομερα και τα δυο! Ανυπομονω για το αποτελεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα λεω να δοκιμασεις την dry start με το fluval να μας πεις διαφορες  σε συγκριση με το flourite. :P

 

 

Νίκο αμα το ξεκινήσει με dry, στο ενυδρείο θα μπει νερό το Πάσχα (θυμήσου το προηγούμενο). :D

 

 

Αντε ρε που με δουλευεται κιολας! αχαχαχαχ :P

Τα ξυλα θα μπουν σε κουβα με νερο μεχρι να βουλιαξουν,οπωτε μολις θα μπουν στο ενυδρειο θα ειναι ετοιμα και μολις θα γεμισει το ενυδρειο με νερο,τιποτα δεν θα κουνηθει :P

:xmas_tongue: :xmas_tongue:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αργουμε ακομα.

Τα ξυλα ειναι στον κουβα μεχρι να βουλιαξουν και παραλληλα ψαχνω και τι φυτα θα βαλω.Οπωτε εχουμε ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση επειδή θέλω να αλλάξω υπόστρωμα, από που αγόρασες το fluval stratum?? Επίσης για φυτά έχω βρει έναν τύπο στο ebay

--> http://www.ebay.com/itm/181617456067?_trksid=p2055119.m1438.l2648&var=480571856663&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Προσωπικά θα παραγγείλω σύντομα κάποια φυτά για emersed καλλιεργεια!

Έγινε επεξεργασία - sotosgreek
Link to comment
Share on other sites

Το stratum το αγορασα απο petsupermarket.

Οσον αφορα το ebay,εκτος οτι το paypal δεν εχει ανοιξει για ολες τις τραπεζες,ποτε δεν αγοραζα φυτα απο το ebay εκτος απο μοςς.Τα υπολοιπα ειναι πιο ευαισθητα και συνηθως ερχονται χαλια.

Προτειμω τα φυτα που αγοραζω να τα βλεπω απο κοντα και να τα διαλεγω,η να παιρνω κλαδεματα απο φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Το stratum το αγορασα απο petsupermarket.

Οσον αφορα το ebay,εκτος οτι το paypal δεν εχει ανοιξει για ολες τις τραπεζες,ποτε δεν αγοραζα φυτα απο το ebay εκτος απο μοςς.Τα υπολοιπα ειναι πιο ευαισθητα και συνηθως ερχονται χαλια.

Προτειμω τα φυτα που αγοραζω να τα βλεπω απο κοντα και να τα διαλεγω,η να παιρνω κλαδεματα απο φιλους.

Δεν έχεις άδικο απλά ο συγκεκριμένος έχει τεραστια ποικιλια, καλες τιμές και 100% θετικη αξιολογηση πράγμα απίθανο. Επικοινώνησα μαζί του και είπε ότι στην Ελλάδα μπορεί να έρθουν και σε περισσότερες από 5 μερες, λόγω του ταχυδρομείου μας. Τέλοσπαντων απλα σου το έδωσα σαν εναλλακτικη γιατί στηνεις κάτι διαφορετικό και συχνά ψάχνεις φυτά!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αργησα αλλα σχεδον τα μαζεψα ολα τα φυτα που χρειαζομαι.

Σημερα πηρα 3 γλαστρακια μοντε καρλο και αυριο περιμενω και τα τελευταια φυτα να μου ερθουν.Το μονο φυτο που μου λειπει και πρεπει να βρω ειναι το micranthemum micranthemoides.

Εχω γεμισει ηδη ενα 60αρι ενυδρειο στο οποιο αυριο θα μεταφερθουν τα ψαρια και οι γαριδες απο το iwagumi και ξεκιναω το ξεστησιμο του.

Βεβαια το προβλημα ειναι πως θα πιασω ολες αυτες τις γαριδες απο κει μεσα :P

Με βλεπω κανα 2 μερες να πιανω γαριδες. :)

Λογικα το ΣΚ θα γινει το στησιμο,φυτεμα και γεμισμα του ενυδρειου,θα το αφησω να τρεξει 1-2 μερες για να καθαρισει το νερο και μετα θα μεταφερω παλι πισω τα ψαρια και τις γαριδες.

Αντε να δουμε τι θα γινει. :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις γαρίδες μπορείς να τις πιάσεις πιο εύκολα με ένα μπουκάλι 1,5 λίτρου https://youtu.be/TCIThFbSO0c

Καλή συνέχεια με τη μεταφορά!  :thumbsu:

Υ.Γ. Από το τρίτο λεπτό και μετά δείχνει την διαδικασία με το μπουκάλι, εσύ απλά μπορείς να βάλεις τροφή και να το αφήσεις μέσα.

Έγινε επεξεργασία - oscar123
Link to comment
Share on other sites

Εκτος οτι δεν χωραει μαλλον το μπουκαλι 1,5 λιτρου μεσα στο ενυδρειο μου,ετσι θα κανω παρα πολλες ωρες.

Ετσι και αλλιως το ενυδρειο θα ξεστηθει τελειως,οπωτε θα πιασω οσες μπορω με την αποχη και μολις ξηλωσω φυτα,πετρες κτλ θα πιασω με την αποχη παλι οσες εχουν μεινει.

Καλα το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν παιζει να τις πιασω ολες,ειναι παρα πολλες εκει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το rescape επιτελους τελειωσε!

Τωρα περιμενω να ισιωσουν λιγο τα φυτα και να δω για τυχων διορθωσεις αλλα και προσθηκες.

Ακομα μου λειπει σιγουρα το micranthemum micranthemoides.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, βαλε και καμια φωτο να βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...