Jump to content

Νεος Χομπιστας


WaVeHuNTeR

Recommended Posts

Δηλαδη για yellow και blue tang να μην το συζηταω καν??? :thumbup:

Προς το παρόν, παρατήρησε τα καινούρια σου ψάρια, στην προσαρμογή τους, και προσπάθησε να βελτιώσεις την κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, σας ευχαρηστω ολους σας για τις πληροφορειες που δωσατε.

Σε λιγη ωρα θα βαλω και αλλες 2 cleaner.

Για την κυκλοφορεια αλλος ενας turbelle 6060 θα ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρησα σπιτι και βρηκα τον japonicus σακατεμενο απο το ξυλο που εφαγε απο τον leukosternon.Τι να κανω γιατι αν συνεχησει ετσι θα παει για φουντο ο jap.:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

Στο ενυδρείο σου θα έβαζα συνολικά 4 turbelle και 2-3 μικρότερους (όχι turbelle) και θα τους δούλευα ή με wavemaker ή με χρονοδιακόπτες.

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρησα σπιτι και βρηκα τον japonicus σακατεμενο απο το ξυλο που εφαγε απο τον leukosternon.Τι να κανω γιατι αν συνεχησει ετσι θα παει για φουντο ο jap.:thumbup:

Βγαλτον γρηγορα γιατι αλλιως θα απλα το ψαρι ειναι τελειωμενο. Σε καποια καραντινα με χαμηλη αλατοτητα για να βοηθησει το ψαρι απο την απωλεια ηλεκτρολητων που εχει τωρα λογο της αιμοραγιας.

Τελικα αυτη η οικογενεια ειναι λιγο...παρεξηγημενη μεταξυ της....Οικογενειακες διαφορες....Κριμα που η επιβαιβεωση ηλθε τοσο συντομα. :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα στη σχέση τους ξεκίνησαν τότε που οι Japonicus έκαναν απόβαση στο Perl Harbour :thumbup::buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα πάντως :thumbup::buttrock::buttrock::wootwoot::wootwoot:

Έγινε επεξεργασία - Zeroboy
Link to comment
Share on other sites

Με το Αχιλλέα, πως πάνε τα πράγματα??

Αν δεις ότι δεν λένε να τα βρουν, η καλύτερη λύση είναι να επιστραφεί στο μαγαζί, από όπου τον αγόρασες, γιατί και στην καραντίνα να τον βάλεις, δεν θα μπορέσεις ποτέ να τον επανεντάξεις, στην "έδρα" του Λευκόστερνου.

Link to comment
Share on other sites

Με τον Αχιλλεα ουδεν προβλημα!Κανει τις βολτες του ανεμελος μη δινοντας σημασια.

Δυστυχως δεν εχω καραντινα(κακως το ξερω).Εβαλα ενα πλεγμα στο οπιο εχω εκει ξεχωρηστα τον japonicus.Δειχνει να παιρνει παλι τα πανω του αφου εφαγε μεγαλη ποσοτητα τροφης.Εσεις τι λετε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εχω καραντινα(κακως το ξερω).Εβαλα ενα πλεγμα στο οπιο εχω εκει ξεχωρηστα τον japonicus.Δειχνει να παιρνει παλι τα πανω του αφου εφαγε μεγαλη ποσοτητα τροφης.Εσεις τι λετε? :thumbup:

Καλή ιδέα, αφού υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όταν θα έρθει η ώρα να αφαιρέσεις το πλέγμα, τοποθέτησε έναν καθρέπτη, σε κάποιο σημείο του ενυδρείου, εξωτερικά, ώστε ο Λευκόστερνος να ασχολείται με το είδωλό του και όχι με τον Τζαπόνικους.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, αφού υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Όταν θα έρθει η ώρα να αφαιρέσεις το πλέγμα, τοποθέτησε έναν καθρέπτη, σε κάποιο σημείο του ενυδρείου, εξωτερικά, ώστε ο Λευκόστερνος να ασχολείται με το είδωλό του και όχι με τον Τζαπόνικους.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Πριν λιγο αφαιρεσα το πλεγμα και τοποθετησα ενα καθρεπτη οπως μου ειπες και απο τι φαινετε ειναι αποτελεσματικο :buttrock: .Σε ευχαρηστω παρα πολυ για την βοηθεια σου :thumbup: !

Τον καθρεπτη ποτε να τον αφαιρεσω ?

Link to comment
Share on other sites

Τον καθρεπτη ποτε να τον αφαιρεσω ?

Όταν ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Διακρίνω, όμως, μια βιασύνη στις κινήσεις σου. Ή κάνω λάθος???

Το ψάρι συνήλθε από τις μάχες??? Έχει φάει καλά για να δυναμώσει???

Link to comment
Share on other sites

Όταν ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Διακρίνω, όμως, μια βιασύνη στις κινήσεις σου. Ή κάνω λάθος???

Το ψάρι συνήλθε από τις μάχες??? Έχει φάει καλά για να δυναμώσει???

Δεν ειχα λογο πλεον να κραταω το ψαρι στο πλεγμα αφου απο την στιγμη που εβαλα τον καθρεπτη δεν εδεινε καθολου σημασια στον japonicus και ετσι αποφασησα να τον βγαλω.

Το ψαρι ειναι μια χαρα!Τρωει πιο πολυ απο ολα τα ψαρια.Παραλληλα εμπλουτιζω την τροφη τους με βιταμινουλες της KENT.

Μια ερωτηση τωρα.

Γιατι το redox μου μερα παρα μερα ολο και αυξανετε?Σημερα εφτασε στο 450.. :buttrock: (δεν χρησιμοποιω

οζον :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται. Όσο το νερό σου "οριμάζει", τόσο αυξάνεται και το redox.

Αν δείχνει σωστά το όργανο, κάπου εκεί θα σταματήσει.

Το ηλεκτρόδιο είναι καινούργιο???

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται. Όσο το νερό σου "οριμάζει", τόσο αυξάνεται και το redox.

Αν δείχνει σωστά το όργανο, κάπου εκεί θα σταματήσει.

Το ηλεκτρόδιο είναι καινούργιο???

Νίκο εμένα μου φαίνετε λίγο παράξενο για το ρίτοξ.

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα.

Link to comment
Share on other sites

τι σε προβληματίζει?

Η ένδυση χωρίς την χρίση του όζον

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται. Όσο το νερό σου "οριμάζει", τόσο αυξάνεται και το redox.

Αν δείχνει σωστά το όργανο, κάπου εκεί θα σταματήσει.

Το ηλεκτρόδιο είναι καινούργιο???

Το εχω σχεδον 1 μηνα :thumbup:.

Το Σαββατο θα κανω 60 λιτρα νερο αλλαγη.

Χρειαζεται τιποτα προσοχη?

Το νερο θα ειναι απο Α/Ο.

Ευχαρηστω.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχει το καινούργιο νερό, την ίδια αλατότητα, με την αντίστοιχη του ενυδρείου και το αλάτι να έχει διαλυθεί πολύ καλά.

Μετά την αλλαγή θα παρατηρήσεις, πτώση του redox και κατόπιν σταδιακή άνοδο.

Link to comment
Share on other sites

Η ένδυση χωρίς την χρίση του όζον

Αυτη η τιμη ειναι παντα σε συναρτιση με το φορτιο του ενυδρειου, το φιλτραρισμα, το ταισμα, την οξυγωνωση κτλ κτλ. Οποτε μπορεις εαν κρατας της ισοροποιες σωστα να εχεις ψηλο redox χωρις την χρηση οζον. Οχι οτι ειναι ευκολο παντα. Αλλα σε σωστα και ισοροπημενα reef ενυδρεια. Μια τιμη πανω απο 380-440 ειναι κατι οχι και τοσο ασυνηθιστο. Που σε φορτωμενα fish-only ειναι συνηθως ενα ονειρο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη το redox ειναι στο 455-457.

Θελω να ρωτησω αν θα εχω προβλημα να βαλω αναλογη δοση Poly Ox της KENT για τα οργανικα?

Link to comment
Share on other sites

Χρειαζεται τιποτα προσοχη?

μην ξεχάσεις να αφήσεις το νερό με έναν μικρό κυκλοφοριτή και θερμοστάτη 24 ώρες τουλάχιστον μετά το αλάτισμα ..

Θελω να ρωτησω αν θα εχω προβλημα να βαλω αναλογη δοση Poly Ox της KENT για τα οργανικα?

γιατί να το βάλεις αυτό?.. έχεις κυανοβακτίριο?

Link to comment
Share on other sites

μην ξεχάσεις να αφήσεις το νερό με έναν μικρό κυκλοφοριτή και θερμοστάτη 24 ώρες τουλάχιστον μετά το αλάτισμα ..

γιατί να το βάλεις αυτό?.. έχεις κυανοβακτίριο?

Με το νερο οκ :buttrock:.

Τωρα για το Poly ox δεν ξερω ακριβως.

Μου το προτεινε ο Θανασης (ΤΑΝ) μαζι με την αγορα των ψαριων.

Ειχα ριξει μια μικρη ποσοτητα και παρατηρησα ανοδο του redox που ηδη ειναι υψηλο και σταματησα ριχνω.

Κυανοβακτιριο...δεν ξερω αν εχω.Εχει καπια εμφανη σημαδια αν το εχω αυτο? :buttrock:

Ξεχασα να αναφερω οτι το Regal Angel μου εφαγε Flakes χτες :thumbup:.

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

Με το νερο οκ :buttrock:.

Τωρα για το Poly ox δεν ξερω ακριβως.

Μου το προτεινε ο Θανασης (ΤΑΝ) μαζι με την αγορα των ψαριων.

Ειχα ριξει μια μικρη ποσοτητα και παρατηρησα ανοδο του redox που ηδη ειναι υψηλο και σταματησα ριχνω.

Κυανοβακτιριο...δεν ξερω αν εχω.Εχει καπια εμφανη σημαδια αν το εχω αυτο? :buttrock:

Ξεχασα να αναφερω οτι το Regal Angel μου εφαγε Flakes χτες :thumbup:.

το κυανοβακτιριο είναι σαν ένα κόκκινο πέπλο που καλύπτει το βράχο και σχεδόν ολο το ενυδρείο εχειs κάτι σαν αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...