Jump to content

Νεος Χομπιστας


WaVeHuNTeR

Recommended Posts

Μπράβο... πολύ όμορφο ζωντανό

να δουμε και την συμπεριφορα των clown σε αυτό.

Εχεις clownακια ε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπράβο... πολύ όμορφο ζωντανό

να δουμε και την συμπεριφορα των clown σε αυτό.

Εχεις clownακια ε?

Ευχαρηστω παιδια!

Οχι clown δεν εχω και ουτε σκεφτομαι να βαλω...ισα ισα για να μου σακατεψουν τα κοραλακια μου?? :rasp:

Ξεχασα να σας πω οτι το tank μου ειναι mixed sps-lps.

Να και μια monti μουpost-3878-1180190768_thumb.jpg :hysterical:

Να και η αλληpost-3878-1180191024_thumb.jpgαπο την οποια εχω αλλα 2 frags :rasp:

Υ.Γ.

Το ονομα μου ειναι wavehunter και οχι προϊον της tunze :P:thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικά τα καράλλια σου, αγαπητέ Φίλε WaVeHuNTeR!!!

Να σου ζήσουν και να τα χαίρεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω παιδια!

Να μια φωτο απο την δικια μου helifungia.post-3878-1180165849_thumb.jpg φουντοτη φουντοτη :thumbdown::)

Πανέμορφη! Έχω ξεχάσει πώς είναι να διατηρείς τέτοιου είδους δείγματα... Οι ρυθμοί ανάπτυξης τους είναι απαγορευτικοί! Σε βλέπω σε μερικούς μήνες είτε να ψάχνεις διαθέσιμο φίλο σου να τη δωρίσεις ή να σκέφτεσαι τη δημιουργία νέου ενυδρείου για τη φύλαξη της!

Θα σου πρότεινα να είσαι όσο το δυνατόν πιό υπομονετικός γίνεται για την καλή ανάπτυξη τών οργανισμών σου. Ένα υγιές οικοσύστημα είναι αυτό το οποίο μπορεί να είναι και ισορροπημένο :)

Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Με αφορμη το ποστ του φιλου Pomacanthus.Ειπα να κανω ενα uptade :)

Ειδου:

post-3878-1180882259_thumb.jpgpost-3878-1180882488_thumb.jpgΚαι να πω πως χωρις το δασκαλο και φιλο ΤΑΝ δεν θα ειχα φτασει ποτε εδω που ειμαι :thumbdown:;):)

Link to comment
Share on other sites

post-3878-1180883346_thumb.jpgpost-3878-1180883297_thumb.jpgpost-3878-1180883411_thumb.jpgΑυτο το clamακι ειναι μολις 5 cm το ταϊζω καθημερινα :thumbdown:..
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ξεχασα να αναφερω οτι απο χτες αρχισα να αφαιρω τα τεχνητα βιολογικα φιλτρα.Ετσι οπως το παω σε περιπου εναμιση με δυο μηνες θα στειριζομαι μονο στον βραχο μου και στην αμμο μου.Αφαιρω περιπου 300 γραμμαρια υλικου καθε Σαββατο.Καλα ειναι?Η πολυ γρηγορα?Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφα κοράλλια !!

.. καλό είναι να παρακολουθείς με μετρήσεις νερού την αλλαγή που κάνεις αλλά και με παρατήρηση της γενικότερης συμπεριφοράς του ενυδρείου ..

καλή συνέχεια :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω.Ξεχασα να αναφερω οτι απο χτες αρχισα να αφαιρω τα τεχνητα βιολογικα φιλτρα.Ετσι οπως το παω σε περιπου εναμιση με δυο μηνες θα στειριζομαι μονο στον βραχο μου και στην αμμο μου.Αφαιρω περιπου 300 γραμμαρια υλικου καθε Σαββατο.Καλα ειναι?Η πολυ γρηγορα?Τι λετε?

:thumbdown:

Όπως ανέφερε και ο Φίλος μας salTasos, παρακολουθείς στενά την όλη εξέλιξη και ανάλογα πράττεις.

Κατά τη γνώμη μου όμως, δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε wavehunter όταν αφαίρεσα το βιολογικό μου υλικό το έκανα σε διάστημα 2-3 εβδομάδων και δεν είδα καμία αλλαγή.

Βέβαια πρέπει να μετράς γιατί κάθε σύστημα είναι διαφορετικό και ανταποκρίνετε αλιώς σε τέτοιου είδους αλλαγες

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη χαίρομαι πραγματικά για το όμορφο αποτέλεσμα που βλέπω στις photo. :thumbdown:

Ο ρυθμός που αφερεις το βιολογικό υλικό είναι καλός και περιορίζει αρκετά το ρίσκο δυσλειτουργίας και αλλαγής παραμέτρων στο ενυδρειο.Καλο είναι να ακολουθούνται πάντα και οι ανάλογες μετρήσεις μετά την αφαίρεση του υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Αλέξη χαίρομαι πραγματικά για το όμορφο αποτέλεσμα που βλέπω στις photo. :)

Ο ρυθμός που αφερεις το βιολογικό υλικό είναι καλός και περιορίζει αρκετά το ρίσκο δυσλειτουργίας και αλλαγής παραμέτρων στο ενυδρειο.Καλο είναι να ακολουθούνται πάντα και οι ανάλογες μετρήσεις μετά την αφαίρεση του υλικού.

Θαναση,ξερεις κατα ποσο πολυ εχεις συμβαλει σε αυτο το ομορφο αποτελεσμα :):thumbdown: .Επισης ξερεις που θα ειμουν ακομα χωρις την βοηθεια σου.Προχοραμε πλεον "αργα και σταθερα".

Ξεχασα να πω το εριξα το κλαδεμα και εχω πλεον 3 ομορφα frags που μεχρι στιγμης δειχνουν να πηγενουν καλυτερα υστερα απο ενα μπανακι στο coral cure.

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Σημερα ηρθε το καινουργιο "skimmerακι" μου :wootwoot::)

Το βραδυ θα ακολουθησουν foto και ενα σχετικο update :(

Link to comment
Share on other sites

Αν και μετα απο καποιες καθυστερησεις το τερατακι ειναι πλεον στο sump μου :wootwoot: .

Το skimmer ειναι της H&S το 200 με τις δυο aqua bee.Το δινει για 1500 λιτρα :) .

post-3878-1183495088_thumb.jpg(κατι εχει η φωτογραφικη μου :( )

Επισης στο εξοπλισμο μου εχει προστεθει και ενα chiller τις TECO.

Τα κοραλακια απο τι δειχνουν ειναι πηγενουν πολυ καλα και εχουν αρκετα μεγαλη αναπτυξη.(δυστυχως δεν λειτουργει κανονικα ι φωτογραφικη και βγαινουν τελειωσ θολες :wootwoot: )

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή το skimmer σου.

Το μόνο που πρέπει να έχεις λίγο το νου σου είναι στις αντλίες του...

Καλη συνέχεια, τι καλή δηλαδή, ΚΑΛΗΤΕΡΗ!!!

Πας πολυ καλά!! Μπράβο...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη που στο αμεσο μελλον θα κανει την διαφορα στο ενυδρειο σου. :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer μετραει 24 ωρες λειτουργειας και η βελτιωση ειναι ορατη.

Εχει ηδη γεμισει το μισο κυπελο με το πρασινο αχρηστο νερο(φαντασου...)

Το νερο ειναι πολυ πιο διαυγες απο οτι ηταν πριν.Επισης το ph μου δεν ελεγε να ανεβει πανω απο 8.2 και χτες το βραδυ πηγε στο 8.35 χωρις να πεσει κατω απο το 8.1 :wootwoot:.

Τωρα μπορω να ταιζω λιγο παραπανω ε?ε? :)

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

Το skimmer μετραει 24 ωρες λειτουργειας και η βελτιωση ειναι ορατη.

Εχει ηδη γεμισει το μισο κυπελο με το πρασινο αχρηστο νερο(φαντασου...)

Το νερο ειναι πολυ πιο διαυγες απο οτι ηταν πριν.Επισης το ph μου δεν ελεγε να ανεβει πανω απο 8.2 και χτες το βραδυ πηγε στο 8.35 χωρις να πεσει κατω απο το 8.1 :wootwoot:.

Τωρα μπορω να ταιζω λιγο παραπανω ε?ε? :)

Aντε μπραβο! Το πηρες το θηριο!! Θυμασε που στα ελεγα στο Water inn? Τα θεωρησες ισως και λιγο υπερβολικα ολα αυτα που σου ειχα πει. Αλλα τωρα τα βλεπεις με τα ματια σου. Ετσι μπραβο. Αντε και σε ανωτερα!! :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εχω σπασει το κεφαλι μου για να βρω τον λογο για τον οπιο εμφανιστικε κυανο στο ενυδρειο μου :) .

Στα σημεια στα οποια εχει εμφνανιστει πιστυεω οτι εχει αρκετη ροη.

Για οξυγονο εχω 6.30 οποτε ουτε αυτο νομιζω οτι ειναι.

Φρεσκο αντιφοσφορο εχω.

Δεν ξερω τι να πω :(

Εσεις τι λετε? :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

μήπως πήρες <αέρα> από το νέο skimmer και ταΐζεις παραπάνω ?

έχεις όζον ? ρίξε ..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να ειμαι οσο πιο προσεκτικος μπορω στο θεμα του ταϊσματος :wootwoot: .

Οζον δεν εχω ακομα.

Μια αλλαγη νερου γυρω στα 160 λιτρα θα κανει τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Το κύανο μπορεί να εμφανιστεί μετά από κάποια διαταραχή της ισορροπίας, την οποία μπορεί να μη πρόσεξες.

Τώρα, εφόσον όλα είναι καλά το κύανο θα εξαφανιστεί από μόνο του, αλλά θέλει το χρόνο του.

Μία αλλαγή νερού σίγουρα θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...