Jump to content

Νεος Χομπιστας


WaVeHuNTeR

Recommended Posts

Τωρα για το Poly ox δεν ξερω ακριβως.

Διάβασε τις οδηγίες, για να καταλάβεις, ακριβώς, το σκοπό της χρήσης του. Αν δεν ξέρεις γιατί προορίζεται, γιατί να το χρησιμοποιήσεις???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σκοπος της προσθικης του polyox Νικο ηταν για την μυωση του οργανικου φορτιου καθος υπηρχε προσφατο ατυχημα στο ενυδρειο του wavehunter με μια ανεμωνη και την μυωση της slime algae στο ενυδρειο του.Απλα θελει προσοχη στην δοσολογια καθος μεγαλυτερη δωση μπορει αντι για καλο να κανει ζημια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ομάδες καθαρισμού υπάρχουν στο σύστημά σου???

Ερημίτες, σαλιγκάρια???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Λοιπον για το Poly ox ειχω διαβασει προσεκτικα τις οδηγιες και ξερω τι προκειτε να συμβει σε περιπτωση υπερδοσολογιας.

Κυανοβακτιριο απο τι καταλαβα απο την περιγραφη εχω.Αλλα μετα την προσθηκη του Poly ox σχεδον εξαφανιστηκε.

Νικο εχω καταλαβει την λειτουργεια του αλλα η ερωτηση μου ηταν αν θα ειχα προβλημα με το redox που ηταν υψηλο μηπως ανεβει κι αλλο και μετα εχω καπιο προβλημα διοτι η συσκευασια γραφει να μην ανεβει το redox πανω απο 460Mv.

Απο ομαδες καθαρισμου εχω εναν αχινο,ενα σαλιγκαρι και 3 cleaner(μετρανε?)απο τι καταλαβα λιγα ε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: :excl:

24/4/04 μπηκε το sump 400 λιτρων(350 καθαρα) ;):wootwoot: και ετσι αυξηθηκε ο συνολικος ογκος νερου απο 450 λιτρα περιπου στα ~800 :D

Εγινε ολικη επανατοποθετιση του βραχου για δημιουργια καλυτερης ροης και περισσοτερων θεσεων για κοραλακια :hysterical:.

Με την προσθηκη 20 κιλων αμμου στο refugium εφτασα στα 5-6 εκατοστα υψος αμμου.

Οσον αφορα τα ψαριακια μου (δεν υπαρχουν πλεον μαχες του λευκοστερνου με τον Γιαπονεζο :excl: )

Το μονο προβλημα που παρουσιαστικε αυτες της μερες ηταν η δυναμικη εμφανιση ick την οπια καταπολεμω με φρεσκοστιμενο σκορδακι και βιταμινουλες.Ελπιζω απο αυριο να εχω καλυτερα αποτελεσματα με την τοποθετηση μιας UV 55 watt(de bαrry).

Σημερα εβαλα και το καινουργιο μου φωτισμο :angry2::hysterical:

:Giesemann Moonlight με προσομοιοση του κυκλου του φεγγαριου και προσομιωση παρουσιας συννεφων

2x150 watt metal halide marine blue και coral white

2x 80 watt T5 λευκες

και τελος 2x 80 T5 actinic

Α και για κυκλοφορια περιμενω 3 Tunze nano stream 6025 για να τοποθετηθουν σε καθε μια απο της γωνιες.

Thaks Θαναση(ΤΑΝ) για την προθυμια σου και την βοηθεια σου :excl::excl::)

ΦωτοΖΖΖpost-3878-1178138117_thumb.jpgpost-3878-1178138274_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα τα upgrade σου ;)

Ο φωτισμος ακουγεται πολυ καλος...βαλε καμια Link ή καμια Photo!

Καλυ επιτυχια με τo ick..ελπιζω να τα καταφερεις με το σκορδακι....

Καμια συνολικη φωτογραφια και του ενυδρειου και του sump θα δουμε ? :)

Link to comment
Share on other sites

και αλλες φωτοΖΖ (sorry που ειναι θολες δεν προλαβα να βγαλω καλυτερη,εσβησαν τα φωτα :) ).

Αυριο θα μπουν καινουργιες και καθαρες φωτοΖΖpost-3878-1178138689_thumb.jpgpost-3878-1178138789_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή η αναβάθμιση .. :)

.. καλή συνέχεια χωρίς προβλήματα . ;) .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Ευχαρηστω για τα καλα σας λογια :)

Μολις παρελαβα την UV μου.Ειναι η De bary AN 55 με 55 watt ισχυη.Μεγιστη ροη εχει στα 6000λτρ την ωρα,θα εχει κανενα προβλημα αν δουλευει με 3000λτρ?(αν και νομιζω εχει καλυτερα αποτελεσματα οσο μικροτερη ειναι η ροη)

Να την εχω να δουλευει 24/24 τωρα που εχω μερικα σημαδια ick και μετα να την εχω λιγοτερες ωρες?αν ναι ποσες?

Ευχαρηστω,φωτο θα ακουλουθησουν αργοτερα ;).

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναβάθμιση του ενυδρείου σου! Τα συγχαρητήριά μου!!

Πιθανά το ick να προήλθε από την πρόσφατη αναστάτωση, λόγω της αναδιοργάνωσης του βράχου. Πιστεύω ότι θα το ξεπεράσουν, αρκεί βέβαια να μην κάνεις άλλες μετατροπές. Από εδώ και πέρα "λιγότερο τα χέρια στο νερό".

Η ροή στα 3000lt/h, πιστεύω ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά τώρα που υπάρχει το παράσιτο. Αργότερα, μπορείς να την αυξήσεις.

Προσωπικά θεωρώ ότι η λάμπα UV, καλό είναι να βρίσκεται σε μόνιμη λειτουργία σε ένα στρωμένο σύστημα.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η αναβάθμιση του ενυδρείου σου! Τα συγχαρητήριά μου!!

Πιθανά το ick να προήλθε από την πρόσφατη αναστάτωση, λόγω της αναδιοργάνωσης του βράχου. Πιστεύω ότι θα το ξεπεράσουν, αρκεί βέβαια να μην κάνεις άλλες μετατροπές. Από εδώ και πέρα "λιγότερο τα χέρια στο νερό".

Η ροή στα 3000lt/h, πιστεύω ότι θα έχει καλύτερα αποτελέσματα, ειδικά τώρα που υπάρχει το παράσιτο. Αργότερα, μπορείς να την αυξήσεις.

Προσωπικά θεωρώ ότι η λάμπα UV, καλό είναι να βρίσκεται σε μόνιμη λειτουργία σε ένα στρωμένο σύστημα.

Καλή συνέχεια.

Ευχαρηστω για τα καλα σου λογια :) .

Δεν θα εχω κανενα προβλημα με την ισχυη της λαμπας που σχετικα με τα λιτρα μου ειναι πολυ δυνατη αν ειναι 24/24 ανοιχτη?

Link to comment
Share on other sites

φίλε κυματοκυνηγέ :) ..

.. τα 55 w είναι πολλά .. και ικανά να σου <ψήσουν > το νερό ….με ροή 3000 λ/ω ..( είσαι σίγουρος ότι είναι τόσα και όχι λιγότερα ? )

.με αυτό το τρόπο πιστεύεις ότι θα θεραπεύσεις τα ψάρια σου η το κάνεις για να προλάβεις τυχόν μετάδοση της ασθένειας σε άλλα ψάρια ?

αν βλέπω καλά ο λευκοστερνος δεν έχει <κλασική > μορφή ick ..

..μήπως βλέπεις και μαύρα στίγματα ?

.. όσο δουλεύει η uv να είσαι προσεκτικός με τα ΝΟ2 .. υπάρχει η άποψη ότι η πολύ δυνατή uv μπορεί να σου δώσει ΝΟ2 στο νερό ..

καλή τύχη !

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Τασο

Οσον αφορα την ροη ειναι σιγουρα 3000λτρ την ωρα διοτι η αντλια επιστροφης απο το sump τοσο αποδηδει το μεγιστο.

Ο λευκοστερνος αποτι δειχνει το εχει ξεπερασει το ick το ιδιο επεισης και ο Japonicus εκτος απο κατι ψιλα σημαδακια...Ο αχιλλεας ομως εχει αρκετα σημαδια.Μαυρα σημαδακια δεν εχω βρει σε κανενα(αυτα νομιζω εμφανιζοντε οταν δεν καλυπτοντε ολες οι διατροφηκες αναγκες του ψαριου,σωστα?)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτα εδω?? post-3878-1179946035_thumb.jpg

Συντομα θα ακουλουθησει update :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε τι ειναι αυτα εδω??

post-3878-1179946035_thumb.jpg

post-3878-1179946212.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για tube worms, που έρχονται σαν λαθρεπιβάτες μαζί με το βράχο.

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για αυτά. Κάποια στιγμή θα πέσουν θύματα κάποιου μεγαλύτερου οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω για την γρηγορη απαντηση και sorry για το double post :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παρτε και φωτο απο τον Γιαπονεζο μου :rasp: πριν post-3878-1179994510_thumb.jpg και μετα post-3878-1179994589_thumb.jpg.Εχει γινει τερας πλεον τρωει οτι και να ριξω μεσα και σε ποσοτητες που λες "που τα βαζει ολα??" το ιδιο και λευκοστερνος :rasp: να και μια απο τις αγαπες μουpost-3878-1179994862_thumb.jpg :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι τρομακτική η δυνατότητα ίασης που έχουν τα ψάρια σε βαθμό που θα έπρεπε να μελετηθεί και για συμπεράσματα και στην ανθρώπινη υγεία.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω πήρες μέτρα προστασίας ..

.. έτσι είναι .. θέλει αυτοσχεδιασμούς αυτό το χόμπι .. :rasp::rasp:

.. καλή συνέχεια με υγειά και ηρεμία .. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω παιδια!

Να μια φωτο απο την δικια μου helifungia.post-3878-1180165849_thumb.jpg φουντοτη φουντοτη :hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως είναι τρομακτική η δυνατότητα ίασης που έχουν τα ψάρια σε βαθμό που θα έπρεπε να μελετηθεί και για συμπεράσματα και στην ανθρώπινη υγεία.

να σου θυμίσω το < η φύση θεραπεύει , και ο γιατρός αμείβεται> :hysterical:

sorry wavehunder

να σου ζησει .. πανέμορφο κοράλλι με ωραία κίνηση :rasp: .. και ενδιαφέρουσα συμπεριφορά .. ,

θα το δεις και πιο φουντωτό ακόμα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως η Heliofungia δεν είναι μόνο εν δυνάμει υποκατάστατο ανεμώνης για τους clown αλλά και για εμάς. Προσωπικά από τότε που μπήκε στο ενυδρείο μου σταμάτησε και ο πειρασμός μου στο να βάλω ανεμώνη μέσα. Είναι θαυμάσιο πλάσμα, να σου ζήσει!!

Link to comment
Share on other sites

μπραβω wavemaker προς το παρον μονο θαυμαζω θαλασσινα και το δικο σου μου αρεσει πολυ υπεροχα ψαρια αλλα και τα κοραλια σου δε πανε πισω συνεχησε τη καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...