Jump to content

Νεος Χομπιστας


WaVeHuNTeR

Recommended Posts

Καλησπερα, εδω και 3 μηνες περιπου εχω αρχισει μια προσπαθεια για ενα reef ενυδρειο.

Το ενυδρειο μου:

Juvel Rio 400ltrs

Skimmer της Dymax mexri 1000lt(ο συγκεκριμενος τυπος μου διαφευγει τωρα :thumbup: )

Εξωτερικο φιλτρο:Eheim professionel 2 2026(μια καλτσα με ανθρακα αλλη μια με phosguard και αλλη μια με denitrate)

Απο κυκλοφορητες εχω εναν turbelle 6060(6000λτρ ανα ωρα) και αλλον εναν 1000λτρ ανα ωρα

Επισης εχω το IKS Basis system με ηλεκτροδια για ph,redox,θεμοκρασια και σε λιγο και για οξυγονο.

Τωρα απο βιολογια εχω 55 κιλα ζωντανου βραχου,40 κιλα ζωντανης αμμου και 20 ψοφιας.

Το εσωτερικο φιλτρο του ενυδριου ειναι γεμισμενο με μακαρονακι.

Τωρα απο ζωντανα:

1 γαριδα cleaner

1 γαριδα boxer

1 γιατρο

1 acanthurus achilles

1 acanthurus japonicus

1 acanthurus leukosternon

1 centropyge bicolor

1 pygoplites diacanthus

2 chrysiptera parasema

αυτα τα ψαρια μπηκαν χθες εκτος απο τα δυο τελευταια

απο κοραλια εχω μονο δυο(λογο ανεπαρκους φωτισμου)

post-3878-1176643204_thumb.jpg

θα ακολουθησουν και αλλες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλώς ήρθες στην παρέα μας φίλε μου. :thumbup:

Το ενυδρείο σου δείχνει πολύ όμορφο!

από μετρήσεις πως πας ?

ο βράχος είναι όλος ζωντανός ?

αν κατάλαβα έβαλες σε μια μέρα όλα αυτά τα ψάρια ?

Link to comment
Share on other sites

fishwelcome.gif στο Aquazone!

Ειναι χαρα μας να υποδεχομαστε νεους χομπιστες στην παρεα μας!

Το ενυδρειο σου δειχνει πολυ ομορφο και χαρη στην καλη θεση του μπορεις να απολαμβανεις και τις 2 μεγαλες πλευρες του! Πολυ σημαντικο!!

Μου αρεσει αρκετα η τοποθετηση του βραχου σου αν και στην πλευρα του εσωτερικου φιλτρου ειναι αρκετα πιεσμενος ο βραχος...προφανος για να κρυβεις το φιλτρο...αλλα για αυτο εχω να σου κανω μια προταση... την σταδιακη απομακρυνση των μακαρονιων και τελικα την αφαιρεση του εσωτερικου φιλτρου! Πιστευω οτι ο βραχος και η αμμος σου μπορει ανετα να κρατησει την βιολογια του ενυδρειου σου ενω το βιολογικο υλικο του φιλτρου σου το μονο που κανει ειναι να εξασθενει την βιολογια του βραχου αλλα και (το χειροτερο...) να σου ανεβαζει τα Νιτρικα (Nitrate). Ειλικρινα η αφαιρεση του θα σε βοηθησει πολυ! Αν το αποφασισεις πρεπει να το κανει σταδιακα αφαιροντας καποια ποσοτητα αν εβδομαδα...

Ο φωτισμος που εχεις τι ειναι? σκεφτεσαι να τον αναβαθμισεις για να βαλεις και αλλα κοραλλια?

Οσο αφορα τα ψαρια σου δεν ειναι οτι καλυτερο να προσθετεις τοσα πολλα μαζι μιας και ανεβαινει αυτοματα το βιοφορτιο σου παρα πολυ και ισως να μην μπορει το ενυδρειο σου να ανταπεξελθει αμεσα...

Καλως Ηρθες και περιμενουμε τη συμμετοχη σου !!! :thumbup::buttrock::buttrock::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Καλως Ηρθες και καλή διαμονή!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα μας WaVeHuNTeR…

Ωραίο το ενυδρείο σου αν και είμαι κατά του «διαμπερούς» ενυδρείου! Δηλαδή να μην υπάρχει ούτε μία πλευρά με αφίσα έτσι ώστε τα ψάρια να αισθάνονται μία «ασφάλεια» από την πλευρά εκείνη!

Ωραία η τοποθέτηση του βράχου αν και δεν μπορώ να διακρίνω τις κρυψώνες λόγω της foto.

Θα συμφωνήσω με το Μάνο για την αφαίρεση του βιολογικού υλικού!!!

Από κυκλοφορία πως πας όμως??? Στην foto βλέπω ένα κυκλοφορητή και το φίλτρο πίσω.

Καλή συνέχεια και περιμένουμε τα νέα σου…

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε WaVeHuNTeR, καλώς όρισες στον τροπικό μας ύφαλο.

Κατ΄ αρχήν να σε συγχαρώ για το ωραίο ενυδρείο σου και την θεαματική τοποθέτηση του βράχου.

Κατόπιν έχω να παρατηρήσω αρκετά, όσον αφορά τη λειτουργικότητα του συστήματός σου.

Με έχουν ήδη καλύψει, οι προηγούμενες επισημάνσεις των Φίλων μας, που αναφέρονται στην ύπαρξη μηχανικά υποβοηθούμενου φίλτρου με τεχνητά βιολογικά υλικά. Θα συμφωνήσω και εγώ, ότι είναι προτιμότερο να απομακρυνθεί, ώστε να μπορέσουν να ωριμάσουν βιολογικά τα φυσικά υλικά σου.

Επίσης η απότομη αύξηση του βιοφορτίου, με πολλά και σχετικά μεγάλα ψάρια, είναι αρκετά παρακινδυνευμένη και είναι πιθανό να μη γίνει ανεκτό από τις παρούσες δυνατότητες, βιολογικής επεξεργασίας, του συστήματος.

Αυτό που παρατηρώ, στην πρώτη φωτογραφία, όπου δείχνει όλο το ενυδρείο σου, είναι η έλλειψη καλής κυκλοφορίας νερού. Αυτό το διαπιστώνω, τόσο από απουσία κυκλοφορητών, σε στρατηγικά σημεία, όσο και από τη στασιμότητα του νερού της επιφάνειας. Νομίζω ότι κάτι θα πρέπει να κάνεις σύντομα, προς αυτήν την κατεύθυνση, γιατί αποτελεί το σπουδαιότερο παράγοντα καλής λειτουργίας ενός φυσικού συστήματος,

Η προσωπική μου αντίληψη είναι ότι το σύστημά σου, έχει όλες τις προδιαγραφές, να εξελιχθεί σε ένα τέλειο σύστημα. Χρειάζεται όμως κάποιες αναβαθμίσεις.

Οι μετρήσεις του νερού, που βρίσκονται? Τρεις μήνες μετά την αρχική λειτουργία, του ενυδρείου σου?

Θα ήθελα μια πληροφορία, που αν θέλεις μου απαντάς. Που βρήκες αυτήν την περίοδο acanthurus leukosternon και acanthurus japonicus? Απ' ότι καταλαβαίνεις ενδιαφέρομαι να βάλω και εγώ ,ταυτόχρονα, αυτά τα ψάρια στο ενυδρείο μου και δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρηστω για τα καλα σας λογια.

Λοιπον απο μετρησεις εχουμε:

νιτριτ : 0

νιτραρτ : γυρω στο 10-20

mg : 1110 (το παλευω να το ανεβασω στο 1350)

ca : 386 (το ιδιο επισης για 420)

αμμονια:0

ph:8.1

redox: 427

temp:27.1

Ο βραχος ειναι ολος ζωντανος.

Οπως ανεφερα και πιο πανω σχεδον ολα τα ψαρια(εκτως απο τα δυο yellow tailed damsel)μπηκαν χθες και αυτο διοτι με συμβουλεψε ο Θανασης(ΤΑΝ) σχετικα με την οικογενια acanthurus οτι θα ηταν καλυτερο να μπουν και τα 3 μαζι παρα ενα ενα.

Ολες μου οι αγορες ειναι απο το Waterinn και απο εκει με συμβουλεουν σχετικα με ολο το ενυδριο μου.

Τα επομενα βηματα που ακολουθουν ειναι:

ενα sump 200 λιτρων και μια λαμπα uv.

Έγινε επεξεργασία - WaVeHuNTeR
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα ηταν καλυτερο να αφαιρεσω ολο το εσωτερικο φιλτρο?Το μακαρονακι δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω απο κρυψονες υπαρχουν πολλες και για ολα τα ψαρια post-3878-1176669419_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη θα ηταν καλυτερο να αφαιρεσω ολο το εσωτερικο φιλτρο?Το μακαρονακι δηλαδη.

Ναι! Προτεινω να αφαιρεσεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ (ας πουμε μια μικρη ποσοτητα καθε εβδομαδα) το μακαρονι μεχρι να αδειασει εντελως το εσωτερικο φιλτρο... τοτε θα το βγαλεις και αυτο... θα μπορεσεις να κανεις και πιο φυσικο το στησιμο του βραχου σου εκει!!

Παραλληλα θα πρεπει να βελτιωσεις και την κυκλοφορια σου οποτε θα μπορεσεις να βαλεις εκει που ειναι το φιλτρο σου ακομα ενα κυκλοφορητη...

Οσο αφορα τα Tang αυτο που σου ειπε ο Θανασης φυσικα και ισχυει καθως αποφευγεις καυγαδες και στρες των νεων ψαριων. Το μονο προβλημα θα ειναι αν το βιολογικο σου δεν ειναι ετοιμο να αντιμετωπησει τετοια αυξηση του βιοφορτιου...ελπιζω ολα να πανε καλα...

Link to comment
Share on other sites

στην φώτο 2 ο βράχο σου δεν φαίνεται και τόσο ζωντανός !

η acanthurus θα ήταν καλύτερο να μπουν και τα 3 μαζί, αλλά πολύ νωρίς κατά την γνώμη μου !

το βιολογικό μην το βγάλεις απότομα,αλλά λίγο κάθε βδομάδα ,αν και στην θέση σου προς το παρών θα το άφηνα όπως είναι με τόσο απότομο φορτίο που έπεσε!

Link to comment
Share on other sites

στην φώτο 2 ο βράχο σου δεν φαίνεται και τόσο ζωντανός !

geso δε νομιζω οτι μπορεις να βγαλεις τετοιο συμπερασμα απο τη photo...το οτι δεν εχει κοραλλινη δεν σημαινει οτι δεν ειναι ζωντανος! Μια χαρα μου φαινεται...μην τον αγχωνεις αδικα :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Θα αρχισω απο αυριο να αφαιρω σταδιακα μακαρονακι.

Απο κυκλοφορια εχω αλλον εναν turbelle 6060 6000λτρ ανα ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια! Θα αρχισω απο αυριο να αφαιρω σταδιακα μακαρονακι.

Απο κυκλοφορια εχω αλλον εναν turbelle 6060 6000λτρ ανα ωρα.

Καλυτερα οχι απο αυριο! Δωσε λιγο καιρο στο ενυδρειο σου να ανταπεξελθει στο αυξημενο βιοφορτιο... ετσι θα αυξηθει και η βιολογια του βραχου σου... δεν πρεπει να κανουμε πολλα πραγματα μαζι... αφου προσθεσες τοσα ψαρια μαζι αστα να προσαρμοστουν (και μαζι με αυτα να προσαρμοστει και το ενυδρειο σου) και μετα σιγα σιγα σιγα σιγα αρχισε να αφαιρεις μακαρονι....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι λιγο βιαστικος τελικα ε? :thumbup:

Σε καμια εβδομαδα η παραπανω να αρχισω να αφαιρω σταδιακα?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τον και από εμένα!!

Θα έλεγα να περιμένεις ένα μήνα, να προσαρμοστούν τα ψάρια σου λίγο στο νέο περιβάλλον και μετά να αρχίσεις να αφαιρείς τα μακαρόνια. Γενικά μη προκαλείς πολλαπλές αλλαγές ταυτόχρονα.

@Νίκο Το WI έχει japonicus, λευκόστερνους καθώς και 2 υβρίδια διασταύρωση jap με λευκόστερνο εαν σε ενδιαφέρει. Εχω και εγώ κρατημένο ένα jap για το μεγαλύτερο που ετοιμάζω.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Ρε παιδία τα

1 centropyge bicolor

1 pygoplites diacanthus

2 chrysiptera parasema

Από ότι ξέρω δεν είναι reef safe.

Ίσως κάνω κάποιο λάθος.

Ας μας πουν οι ποιο ειδικοί

Ευχαριστώ

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επιβεβαιώσω, ότι το centropyge bicolor, είναι reef safe, με επιφύλαξη.

Η συμπεριφορά του, πολλές φορές έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να επιβεβαιώσω, ότι το centropyge bicolor, είναι reef safe, με επιφύλαξη.

Η συμπεριφορά του, πολλές φορές έχει να κάνει και με το χαρακτήρα του.

Για τα άλλα 2? :thumbup:

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αυτό σχετικά με το είναι reef safe και τί όχι ειναι μεγάλη συζήτηση και φυσικά θέμα εμπειρίας, χαρακτήρα ψαριού κτλπ. κτλπ

Και τελικά τι είναι πραγματικά reef safe.

Φίλε μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και καλώς ήρθες στο ΑΖ.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα ψαράκια… :thumbup:

Θα συμφωνήσω με τα παιδιά ότι η κυκλοφορία θα πρέπει να βελτιωθεί μιας και έτσι υπάρχουν σημεία που δεν διέπονται με την σωστή κυκλοφορία.

Τα 3 ψάρια japonicus-achilles-leukosternon μπορούν να συνυπάρξουν μόνο και εάν μπουν ταυτόχρονα σε ένα ενυδρείο αυτό και το πρότεινα στον φίλο WaVeHuNTeR.Σε όποια διποτε άλλη περίπτωση θα γινόταν χαμός με σίγουρες απώλειες. Καθώς τώρα έχεις 3 από τα πιο επιθετικά acanthurus όποια μελλοντική τοποθέτηση ψαριού είναι πολύ δύσκολο να επιτύχει ιδιαίτερα άλλου tang που σε καμιά περίπτωση δεν θα πρότεινα.

Γιάννο τόσο το bicolor angel όσο καi το regal μπορούν να τοποθετηθούν σε reef ενυδρείο πάντα με ρίσκο του κατόχου και χωρίς την παρουσία clams που σίγουρα θα χτυπήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για yellow και blue tang να μην το συζηταω καν??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηλθες στο Aquazone!!!!!!!!! :wootwoot::buttrock:

Εχεις ενα ομορφο ενυδρειο το οποιο στο μελλον εχεις προδιαγραφες να γινει ακομα καλυτερο!!

Σχετικα με τις αποριες σου ειδα οτι τα υπολοιπα παιδια σου απαντησανε πολυ σωστα. Δωσε χρονο στο συστημα σου να οριμασει και κανε τις απαραιτητες αλλαγες στην πορεια. Μονο καλο θα δεις απο αυτες σε βαθος χρονου. Εχεις πολλα να μαθεις ακομα, καλο ειναι να διαβασεις και καποια βιβλια ειδικα με το θαλασσινο και θα δεις πως θα εχει ςμονο να κερδισεις και οχι να χασεις! :thumbup:

Τελικά αυτό σχετικά με το είναι reef safe και τί όχι ειναι μεγάλη συζήτηση και φυσικά θέμα εμπειρίας, χαρακτήρα ψαριού κτλπ. κτλπ

Και τελικά τι είναι πραγματικά reef safe.

Φίλε μου ελπίζω να πάνε όλα καλά και καλώς ήρθες στο ΑΖ.

Καποια ειδη ειναι σχεδον απολυτα ασφαλη για ενυδρεια υφαλου, καποια ειναι σχετικα υψηλου ρισκου και καποια αλλα ειναι απλα φονιαδες... Τουλαχιστον εχουμε μεγαλη ποικιλια απο reef-safe για να διαλεξουμε..! :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...