Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

To είδατε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται για το εξαρτημα που περιεγραψα. Απο την περιγραφη που δινεις ειναι μαλλον το εξαρτημα που χρησιμοποιεις οταν αδειαζεις απο νερο το φιλτρο. Δεν εχει εγχειριδιο το φιλτρο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαινεται για το εξαρτημα που περιεγραψα. Απο την περιγραφη που δινεις ειναι μαλλον το εξαρτημα που χρησιμοποιεις οταν αδειαζεις απο νερο το φιλτρο. Δεν εχει εγχειριδιο το φιλτρο;

Send from the heart of the Amazonas

 

Έχει ένα εγχειρίδιο που αξιίζει να δώσουμε συγχαρητήρια σε αυτόν που το έγραψε.

 

Αριστερά έχει αυτό, δεξιά αυτό, στο τέλος αυτό, περιλαμβάνει τα .... και τέλος!

 

Ντροπή τους να μην βάζουν καλύτερες οδηγιές καθώς και περιγραφή του προϊόντος!

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου ειναι το biobox2.

Αυτό που κρατάς,αν το βλέπω καλά,είναι κάποιο από τα εξαρτήματα της αντλίας και των υπόλοιπων κομματιών που έχεις κουμπώσει πάνω σε αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία μικρή ανούμπια αλλά δεν μπορώ να την δέσω αυτή τη στιγμή. 

 

Είναι κρίμα να την χάσω. Να την βάλω στην άμμο με τις ριζούλες της απέξω;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να την βάλω με λαστιχάκια που μου είναι πιο εφικτό τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι.

 

Βέβαια πριν γεμίσω νερό στο dry test των εξαρτημάτων μόνο σαν πρώτη υποδοχή χαμηλα στο pump ταίριαζε όπου εκεί δεν καταλαβαίνω καμία χρησιμότητα.

 

Για δες το λίγο

Ειναι η προεκταση που θα χρειαστεις για να ενωσεις το πλαστικο σωληνα της αντλιας με την γωνια της εξοδου του φιλτρου(Στα biobox 2 συνηθως ετσι ειναι).Εκτος εαν ειναι το κομματι που κουμπωνει απανω στην εξοδο της αντλιας για να συνδεσθει ο πλαστικος σωληνας.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η προεκταση που θα χρειαστεις για να ενωσεις το πλαστικο σωληνα της αντλιας με την γωνια της εξοδου του φιλτρου(Στα biobox 2 συνηθως ετσι ειναι).Εκτος εαν ειναι το κομματι που κουμπωνει απανω στην εξοδο της αντλιας για να συνδεσθει ο πλαστικος σωληνας.

Ευχαριστώ πολύ.

 

Να κάνω άλλη μία ερώτηση.

 

Στην άμμο μου βλέπω μέσα της μικρές φυσαλίδες αέρα. Σαν μικρά κενά αέρος.

 

Προχτές το γέμισα και έχω μόνο άμμο υπόστρωμα 5 πόντους. Πειράζει αυτός ο αέρας;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λογικα ειναι ο αερας που εχει κρατηθει οταν τοποθετουσες την αμμο.Βαση των γραφομενων σου.Αν κανω λαθος διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Aυτός είναι λογικά. Να προσπαθήσω να κάνω κάτι;

 

Κάτι είχα διαβάσει ότι ο παγιδευμένος αέρας εκεί μπορεί να προκαλέσει κάτι αλλά δεν θυμάμαι!

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα καλαμακι και σπαστα να φυγουν οι φυσαλιδες. Για τωρα δεν εχεις κινδυνο αλλα σπαστα καλου κακου.

Γιατι δεν μπορεις να την δεσεις την ανουμπια; δεστην με λαστιχακια αν σου ειναι πιο ευκολο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Bασικά έχει παντού φυσαλίδες , όπου μα όπου σπάω. Ήταν νωπή πιο συμπαγής και κράτησε παντού μα παντού αέρα.

 

Να κάτσω τις επόμενες μέρες να σπάσω την άμμο;

Link to comment
Share on other sites

Aρχίζουμε και παίρνουμε μορφή σιγά σιγά. Βέβαια το νερό παραμένει τελείως θολό από τα βακτήρια και η κανάτα στην αριστερή ρίζα προβλέπω να είναι εκεί για κάμποσες μέρες ακόμα γιατί δεν λέει να βυθιστεί όπως η άλλη ;)

 

 

post-61846-0-57960400-1452398212_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και ο όμορφος εχινόδορος!

post-61846-0-86797700-1452398308_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως σκεφτόμουν μήπως η 2η ρίζα (η αριστερή) είναι υπερβολή και θα πήγαινε να βάλα καμμία λάβα πέτρα μέσα αλλά δεν ξέρω.

 

Ιδέες;

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινοδορος αν πιασει θα καλυψει ολη την πλατη. Το ιδιο και η βαλισνερια που εχεις διπλα του. Ασε που θα πνιξει το ριζικο συστημα των αλλων φυτων. Για μενα κρατα μονο τον εχινοδορο.

Τις ριζες η χωστες πιο μεσα ωστε να φαινονται πιο φυσικες η γυρνα τες λιγο δεξια αριστερα να μην φαινονται ετσι στημενες.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η αμμος σου ειναι πολυ λεπτη σαν πουδρα και γι αυτο σου κρατησε αερα??

Ps Μην βγαζεις φωτο με φλας γιατι αντανακλαει στα τζαμια :(

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινοδορος αν πιασει θα καλυψει ολη την πλατη. Το ιδιο και η βαλισνερια που εχεις διπλα του. Ασε που θα πνιξει το ριζικο συστημα των αλλων φυτων. Για μενα κρατα μονο τον εχινοδορο.

Τις ριζες η χωστες πιο μεσα ωστε να φαινονται πιο φυσικες η γυρνα τες λιγο δεξια αριστερα να μην φαινονται ετσι στημενες.

Send from the heart of the Amazonas

 

Λες να τις βγάλω τις βαλισνέριες και να τον αφήσω μόνο του;

 

Τις ρίζες ακόμα δεν τις έχω στήσει κανονικά γιατί η αριστερή δεν έχει βυθιστεί και τις έχω αφήσει με κάποιον τρόπο ώστε να μπορεί να κάτσει στο νερό προσωρινά.

 

Για πες μου για τις βαλισνέριες , λες να μη κρατήσω καμία;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως η αμμος σου ειναι πολυ λεπτη σαν πουδρα και γι αυτο σου κρατησε αερα??

Ps Μην βγαζεις φωτο με φλας γιατι αντανακλαει στα τζαμια :(

Nαι είναι πολύ λεπτή.

 

Να την πατήσω με το χέρι να σπάσω τον αέρα;

Link to comment
Share on other sites

Λες να τις βγάλω τις βαλισνέριες και να τον αφήσω μόνο του;

Τις ρίζες ακόμα δεν τις έχω στήσει κανονικά γιατί η αριστερή δεν έχει βυθιστεί και τις έχω αφήσει με κάποιον τρόπο ώστε να μπορεί να κάτσει στο νερό προσωρινά.

Για πες μου για τις βαλισνέριες , λες να μη κρατήσω καμία;

Και τα δυο φυτα αν πιασουν θα σου πνιξουν το ενυδρειο με την καλη εννοια. Για μενα ο εχινοδορος ειναι πιο ομορφο φυτο και αν χρειαστει καποτε να τον βγαλεις απλα τον τραβας και τον βγαζεις. Η βαλισνερια απο την αλλη γεμιζει με δρομεις το ενυδρειο και αντε να την ξεφορτωθεις.

Επιλογη δικια σου. Απλα να ξερεις οτι και τα δυο εχουν τεραστιο ριζικο συστημα και θα πνιξουν το υποστρωμα και ο εχινοδορος γινεται θηριο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο φυτα αν πιασουν θα σου πνιξουν το ενυδρειο με την καλη εννοια. Για μενα ο εχινοδορος ειναι πιο ομορφο φυτο και αν χρειαστει καποτε να τον βγαλεις απλα τον τραβας και τον βγαζεις. Η βαλισνερια απο την αλλη γεμιζει με δρομεις το ενυδρειο και αντε να την ξεφορτωθεις.

Επιλογη δικια σου. Απλα να ξερεις οτι και τα δυο εχουν τεραστιο ριζικο συστημα και θα πνιξουν το υποστρωμα και ο εχινοδορος γινεται θηριο.

Send from the heart of the Amazonas

Η αλήθεια είναι πως και εμένα ο εχινόδορος μαρέσει. Η βαλισνέρια όχι ιδιαίτερα.

 

Αν είναι να τις βγάλω να το κάνω από τώρα ε; Που θα τις πάω τις κακομοίρες στα αζήτητα θα πάνε..

Link to comment
Share on other sites

Ε καπου θα βρεις να τις δωσεις. Ολο και καποιος θα τις θελει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Κράτησα ένα ριζάκι από τις βαλισνέριες και το άφησα μέσα.

 

Τον αέρα στην άμμο τον έσπασα με το χέρι , διότι ήταν πραγματικά παντού. Και ακόμα θα έχει απλά έσπασα τον πολύ...

 

Mε το ανακάτεμα του βυθού το χάλασα το στρώσιμο που κάνω αυτές τις μέρες;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από διάφορες παρακινήσεις σας σχετικά με τα ramiresi , αποφάσισα να πάω για kribensis που είναι εξίσου πανέμορφα και πολύ καλύτερα για κάποιον που δεν έχει φροντίσει ξανά ενυδρείο.

 

Οπότε το layout θα αλλάξει λίγο , θα μείνει μόνο 1 ρίζα (η δεξία) και στην άλλη πλευρά θα φτιάξω φωλίτσες από πέτρες. Για λάβα σκεφτόμουν. Πώς σας ακούγεται;

 

Επίσης, θέλω να μου πείτε αν οι ανούμπιες μου μπορούν να δεθούν σε αυτές τις πέτρες για να μη τις χάσω.

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...