Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Έχω μπόλικη λάβα σε αφρικανικο με πάρα πολλά περάσματα που τα ψάρια τραβάνε τρελό κυνήγι ανάμεσά τους και είναι και μεγάλα ψαρια. Δεν έχουν κανένα θέμα.

Θα το αφήσω έτσι. Είναι πολύ ήρεμα μεταξύ τους και αν μου λες ότι έχεις και κυνηγητά είναι υπερβολή.. Καλύτερα να μην παρέμβω τώρα που είναι και νεοεισελθέντα!

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση και θέλω να μου πείτε αν συμβαίνει γενικά είναι το εξής.

Από χτες τη νύχτα που έκλεισαν τα φώτα του ενυδρείου είναι άφαντα. Ο αρσενικός κάτω από το βραχάκι όλη νύχτα μέχρι τώρα και η άλλη κάπου καταχωνιασμένη. Έτσι κάνουν όταν κλείνουν τα φώτα;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι έχουν σκάψει σε ένα σημείο το οποίο δεν πίστευες ποτέ ότι είναι πέρασμα και κάθονται εκει. Ώρες τώρα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στα ψάρια τους χρόνο να προσαρμοστουν, να ανακαλύψουν το νέο τους περιβάλλον, να βρουν τις κρυψώνες τους, να συνηθίσουν τις ώρες φωτισμού, τις ώρες φαγητού κτλ. Είναι όλα καινούρια γι' αυτά. Σε λίγο θα ξεθαρέψουν. Μη βιάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε στα ψάρια τους χρόνο να προσαρμοστουν, να ανακαλύψουν το νέο τους περιβάλλον, να βρουν τις κρυψώνες τους, να συνηθίσουν τις ώρες φωτισμού, τις ώρες φαγητού κτλ. Είναι όλα καινούρια γι' αυτά. Σε λίγο θα ξεθαρέψουν. Μη βιάζεσαι.

Δεν βιάζομαι , αντιθέτως. 

 

Απλά να σου πω την αλήθεια μου έκανε εντύπωση γιατί έριχνα κάτι κλεφτές ματιές από χτες που είναι κλειστά τα φώτα και δεν έβλεπα τίποτα.

Τώρα είδα πως έχουν σκάψει ένα πέρασμα ανάμεσα από 2 πέτρες όπου η θυληκιά έχει μπει εκεί και κάπως σαν να έχει ξαπλώσει ανάμεσα και ο αρσενικός είναι από πίσω τσολιάς. Αυτό τώρα που σου λέω γίνεται 12 ώρες!

Link to comment
Share on other sites

Eλπίζω η altenanthera να πιάσει. Είναι λίγο ρίσκο.

 

Έβαλα και 1 ταμπλέτα flourish κοντά στις ρίζες της.

 

Τα νιτρικά μου βρίσκονται 0.5 με 1. Κάνω συχνές μετρήσεις να δω αν κάτι θα ξεφύγει.

post-61846-0-79615700-1452794593_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτη η πετρα που κανει το περασμα δεν μου πολυαρεσει.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΧΕΙΣ ΞΑΝΑΠΕΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΤΡΑ!

Για πες ΚΑΜΜΙΑ ιδέα ΜΗΠΩΣ το αναδιαμόρφωσω ΛΙΓΟ!

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει πει όπως λες κάνα δυο φορές την άποψή του για την πέτρα και χωρίς να μπω στον κόπο να το ψάξω, προφανώς θα σου έχει εξηγήσει και τους λόγους. Να σου πεί όμως και που να τη βάλεις; Αυτό είναι δική σου δουλειά. Βαλ'τη δίπλα θα σου πω εγώ. Όταν όμως γράφεις με κεφαλαια γράμματα, δείχνεις ότι εκνευρίζεσαι και φωνάζεις στον Sturm και αυτό δεν είναι ευγενικό και πόσο μάλλον σε ένα μελος που σε βοηθάει στο θέμα σου.

Φιλικά Πάνος

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ έξω και απαντάω από το κινητό και μου τα βγάζει κάποια κεφάλαια και κάποια ΟΧΙ!

Καθόλου δεν εκνευρίστηκα και σας απαντώ και ΤΩΡΑ οδηγώντας και μου τα βγάζει η αυτόματη διόρθωση όπως θέλει.

Για να μην παρεξηγούμαι...

Link to comment
Share on other sites

Σου έχει πει όπως λες κάνα δυο φορές την άποψή του για την πέτρα και χωρίς να μπω στον κόπο να το ψάξω, προφανώς θα σου έχει εξηγήσει και τους λόγους. Να σου πεί όμως και που να τη βάλεις; Αυτό είναι δική σου δουλειά. Βαλ'τη δίπλα θα σου πω εγώ. Όταν όμως γράφεις με κεφαλαια γράμματα, δείχνεις ότι εκνευρίζεσαι και φωνάζεις στον Sturm και αυτό δεν είναι ευγενικό και πόσο μάλλον σε ένα μελος που σε βοηθάει στο θέμα σου.

Φιλικά Πάνος

Tώρα γράφω από τον υπολογιστή.

 

Για να μην παρεξηγηθώ χωρίς λόγο, το κινητό τα βγάζει μόνο του όπως θέλει και επειδή δεν μπορούσα καθ΄οδόν να τα αλλάξω τα έστειλε έτσι.

Δεν εκνευρίστηκα καθόλου. Είναι χαρά μου να ακούω απόψεις και να προσπαθώ να κάνω κάτι καλύτερο.

 

Και για να το κλείσω τελείως το θέμα. Ακόμα και να ήθελα να αφήσω αυτή την πέτρα εκεί πάση θυσία, έτσι επειδή μου κόλησε και δεν μπορώ να την φανταστώ αλλιώς, δεν θα εκνευριζόμουν ποτέ με την απόψη κάποιου άλλου για το πως την βλέπει. Πόσο μάλλον όταν μπαίνει στην διαδικασία να μου απαντάει σε απορίες μου οι οποίες το πιθανότερο είναι να τις έχει απαντήσει δεκάδες φορές και ίσως να του φαίνεται και βαρετή η διαδικασία.

 

Έτσι αντιμετωπίζω τα πάντα , την προσωπική άποψη του καθενός, τα επιχειρήματα του , το γούστο του και τις επιλογές του. Είναι όλα σεβαστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγηθηκα.

Εγω θα λεγα να την βγαλεις τελειως γιατι πιανει χωρο η να την κρατησεις αλλα να βγαλεις την ακριανη δεξια και στην θεση της να βαλεις αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρεξηγηθηκα.

Εγω θα λεγα να την βγαλεις τελειως γιατι πιανει χωρο η να την κρατησεις αλλα να βγαλεις την ακριανη δεξια και στην θεση της να βαλεις αυτη.

Κατάλαβα τι λες , να την βάλω δεξιά κάτω βγάζοντας την μικρότερη να μπει σε μία ευθεία και να αναδείξει και λίγο την πλάτη και τα φυτά πίσω. Νομίζω το έπιασα.

 

Μήπως να αφήσω μερικές μέρες για τα ψαράκια; Επειδή χτες μπήκαν και να σου πω την αλήθεια ακόμα και την alternanthera όταν έβαλα που προσπάθησα να το κάνω ήπια , για κανένα 40λεπτο είχαν γίνει καπνός μέσα σε κάτι λαγούμια που έχουν σκάψει :P Έχω και άστρωτο ενυδρείο , κάθε μέρα βακτήρια και μετρήσεις κάνω για να μην μου ξεφύγει κάτι και τρέχω. Μήπως να στρώσω νερό να συνηθίσουν αυτά και μετά να κάνω νέες δοκιμές διαρρύθμισης;

 

ΥΓ. λες η alternanthera χωρίς co2 να μου κρατήσει;;;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ναι αστα λιγο να συνελθουν!

Για το φυτο δεν ξερω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αστα λιγο να συνελθουν!

Για το φυτο δεν ξερω!

Eίμαι λίγο διχασμένος για το πως πρέπει να συνεχίσω το στρώσιμο. Αν πρέπει να βρω κάπως υγιές μπόλι ή αν θα συνεχίσω με τα βακτήρια.

 

Η αλήθεια είναι πως είμαι ευχαριστημένος από τις τιμές που έχω στα τεστ. Αμμωνία και νο2 είναι σε σχεδόν μηδενικές τιμές (δεν έχει το απόλυτο 0 το τεστ) και στα νιτρικά διαβάζω 0.5 με 1 που μάλλον δείχνει πως ξεκινάει η ανάπτυξη τους.

 

Αλλά προβληματίζομαι.. Τα βακτήρια αυτά που ρίχνω είναι ετερότροφα και εκεί οφείλεται και το bacterial bloom που αντιμετωπίζω, όχι τόσο έντονα αλλά εμφανές. Σύμφωνα με τις οδηγιές μεθαύριο θα σταματήσω να τα ρίχνω και αυτά είναι που μου κρατάνε τις τοξικότητες τόσο χαμηλά. Πώς όμως θα καταλάβω την ύπαρξη αυτότροφων βακτηριών στο φίλτρο;

 

Ένας ενυδρειάς λίγο που μιλήσαμε μου πρότεινε να μην κάνω καμμία αλλαγή νερού για περίπου 20 μέρες από την ημέρα που έβαλα τα ψάρια. Στέκει αυτός ο λογισμός του;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το μπερδευεις πολυ το θεμα με το στρωσιμο καιτα βακτηρια.

Τα μπουκαλια εχουν απ ολα μεσα και αυτα αναπαραγωνται μεσα στο φιλτρο σου και πανω στο βιολογικο υλικο σου.

Μη σε ανησυχει ποσα ειναι,αυτα αναπαραγωνται πολυ γρηγορα.

Βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις αλλο,θα ριχνεις μονο αν βλεπεις περιεργες μετρησεις.

Ταιζεις κανονικα?Γιατι αν ταιζεις κανονικα μαλλον κανεις κακο..

Αλλαγη νερου κανονικα καθ εβδομαδα και μπορεις να ριχνεις και λιγα βακτηρια στην αλλαγη νερου.

Το φυτο που πηρες εχει απιτησεις και σε co2 και σε πολυ φως.

Link to comment
Share on other sites

Το μπερδευεις πολυ το θεμα με το στρωσιμο καιτα βακτηρια.

Τα μπουκαλια εχουν απ ολα μεσα και αυτα αναπαραγωνται μεσα στο φιλτρο σου και πανω στο βιολογικο υλικο σου.

Μη σε ανησυχει ποσα ειναι,αυτα αναπαραγωνται πολυ γρηγορα.

Βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις αλλο,θα ριχνεις μονο αν βλεπεις περιεργες μετρησεις.

Ταιζεις κανονικα?Γιατι αν ταιζεις κανονικα μαλλον κανεις κακο..

Αλλαγη νερου κανονικα καθ εβδομαδα και μπορεις να ριχνεις και λιγα βακτηρια στην αλλαγη νερου.

Το φυτο που πηρες εχει απιτησεις και σε co2 και σε πολυ φως.

Δεν τα ταϊζω κανονικά. Κάτι κόκκους ελάχιστους τους δίνω από προχτές.

Οι τιμές μου είναι όλες ευτυχώς οκ.

 

Εντάξει σταματάω τα βακτήρια και μόνο μετράω πλέον και ελέγχω.

 

Αυτό το νέφος βακτηρίων πως φεύγει; Θα χρειαστώ πάλι τίποτα άνθρακα στο φίλτρο να καθαρίσει το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω και κάτι ακόμα γιατί έφαγα μία φλασιά.

 

Το φίλτρο έχει στην είσοδο νερού τον θερμοστάτη , στο επόμενο κουτί τα υλικά και στο τέλος την αντλία που ρίχνει πίσω το νερό. Αν έβγαζα τον θερμοστάτη έξω και έβαζα και εκεί υλικά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Να ρώτησω κάτι. Ποιοι θεωρούνται καταληλότεροι συγκάτοικοι με ένα ζευγάρι κριμπένσις; Να μην μπορούν να τους χτυπάνε τα κριμπενσις  και να κολυμπούν ψηλότερα;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας επισυνάπτω κάποιες φωτό για το πως προχωρώ με το ενυδρείο μου. Ελπίζω να σας αρέσει.

 

Φίλε Sturm την πέτρα ακόμα δεν την έχω πειράξει αν και θέλω να πειραματιστώ γιατί δεν ήθελα να αγχώσω τα ήδη αγχωμένα κριμπένσις τα οποία στην φωτό δεν τα βλέπετε γιατί με εμένα στα 2 μέτρα απολαμβάνουν το καταφύγιο τους :D

Oι αμμόλοφοι όλοι μπροστά είναι δημιούργημα τους σε 5 ημέρες!

 

Αύριο θα κάνω την πρώτη αλλαγή νερού και ελπίζω να συνέλθει λίγο το θέμα με το bacteria bloom γιατί το νερό είναι πολύ θολό. (βλέπε πλαϊνη φωτό) Μήπως να βάλω άνθρακα ή θα συνέλθει;

 

Δεκτές όλες οι προτάσεις βελτίωσης!!!

 

Τα ψάρια βέβαια δύσκολα τα βλέπω και όσο τους δίνω φυτά , τόσο δυσκολότερο γίνεται χαχαχ. Επαναφέρω το θέμα μήπως θα ήταν όμορφο να βάλω μία μικρή ομάδα cherry barb ή danio να λειτουργούν σαν dither και να δίνουν κίνηση.

 

Σας ευχαριστώ πολύ γιατί με τις συμβουλές σας έχω φτάσει έως εδώ που έχω φτάσει!

post-61846-0-16944900-1453231104_thumb.jpg

post-61846-0-66256400-1453231125_thumb.jpg

post-61846-0-16814600-1453231174_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η καρυδα ειναι οκ για κρυψωνα?

 

μου εχουν μεινει 2 απο το φιδι. να τις ριξω μεσα κ εγω να κρυβεται ο μονομαχαρος μου??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί άνοιξες νέο θέμα και δε συνέχισες το προηγούμενο; Θα χάσουμε τη μπάλα, δεν υπαρχει κάποια συνέχεια και θα μπερδευτουμε.....και από το φίδι τι δύο σου έχουν μείνει; Καρυδες;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

για τις καρυδες εγω το εγραψα , μου εχουν μεινει 2 απο τις 3 που ειχε το σετακι.

Sorry ρε φίλε αλλά έχω χάσει τη μπάλα. Η καρύδα για κρυψωνα μια χαρά είναι.

Η απουσία avatar αυτά κάνει καμία φορά. Βάλτε καμία φωτογραφία για να σας ξεχωρίζουμε, είμαστε από κινητό, είμαστε και κάποιας ηλικίας και δε βλέπουμε όπως στα 18.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Sorry ρε φίλε αλλά έχω χάσει τη μπάλα. Η καρύδα για κρυψωνα μια χαρά είναι.

Η απουσία avatar αυτά κάνει καμία φορά. Βάλτε καμία φωτογραφία για να σας ξεχωρίζουμε, είμαστε από κινητό, είμαστε και κάποιας ηλικίας και δε βλέπουμε όπως στα 18.

Για φίδια λέγαμε , ε έβαλα ένα black mamba να ξεχωρίζω.

 

Η καρύδα είναι πολύ ωραία κρυψώνα να πω στον φίλο , για τα κριμπένσις τουλάχιστον εμένα 4 μέρες την σκάβανε να τη φέρουν στα μέτρα τους. Για τον μονομάχο θα έλεγα τίποτα φυτά επιφάνειας που αρέσκεται να βρίσκεται ψηλά. Ας ακούσεις όμως και τους πιο έμπειρους.

 

Safarpn , δεν ξέρω επειδή πάλιωσε το θέμα και είχε και τίτλο περί φίλτρου κλπ είπα να το ανανεώσω λίγο. Τι λες για αυτά που γράφω; Καμμία συμβουλή-πρόταση;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσει. Καλα το πας.

Θα ελεγα τον εχινοδορο να το μετακινησεις αριστερα, στο υψος πισω απο την πετρα.

Θα συνελθουν μην αγχωνεσαι.

Καλυτερα οχι αλλα ψαρια γιατι αν αρχισουν τα ζευγαρωματα θα χεις θεμα.

Τα ξυλα που φαινεται οτι κρεμονται απο πανω ειναι αυτοκολλητο;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...