Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Η λαβα ειναι σαγρε και ισως γρατζουνιστουν. Τις ανουμπια γιατι να τις χασεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Η λαβα ειναι σαγρε και ισως γρατζουνιστουν. Τις ανουμπια γιατι να τις χασεις;

Send from the heart of the Amazonas

Τα ψαράκια ίσως γρατζουνιστούν;

 

Βασικά βρήκα 2 μεγάλα κομμάτια λάβα και μερικές κεραμικές και μου τις άφησανε σε καλή τιμή.

 

Για τις ανούμπιες εντάξει βλακεία είπα, μπορώ να τις δέσω στην πέτρα κανονικά το είδα και σήμερα δεν είναι κάτι δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πολλές ανακατάταξεις και θα επανέλθω με νέες φωτό :)

 

Να ρωτήσω.

 

Το rainbow shark είναι ακατάληλο για 90 λίτρα ; Δεν πρόκειται να βασανίσω κανένα ψαράκι σε λίγο χώρο για αυτό σας ρωτάω..

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έκανα πολλές ανακατάταξεις και θα επανέλθω με νέες φωτό :)

Να ρωτήσω.

Το rainbow shark είναι ακατάληλο για 90 λίτρα ; Δεν πρόκειται να βασανίσω κανένα ψαράκι σε λίγο χώρο για αυτό σας ρωτάω..

Σας ευχαριστώ

Θέλει μεγάλο ενυδρείο. Στο seriouslyfish αναφέρει ενυδρείο 120x45 για ένα ψάρι (ή ζευγάρι, αυτό δε το έπιασα καλά) ενώ στο tropicalfishsite αναφέρεται και ενυδρείο 160 λίτρων το λιγότερο. Δε μπορεσα να το βρω το προφίλ του στο ΑΖ γιατί είμαι από κινητό και δυσκολεύομαι λίγο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ στο φόρουμ μας το βρήκα τώρα και γράφει 200 λίτρα για 1 ψαράκι. Πιθανολογώ λόγω μεγάλης κινητικότητας

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Επειδή έβγαλα τον άνθρακα μετά τις 3-4 μέρες , έχω λίγο κενό χώρο.

 

Πήρα ceramic ring βιολογικό (μακαρόνι). Να βάλω μία κάλτσα με αυτό στη θέση του.  Έχω άλλη μία μέσα με βιολογικό υλικό κάτω κάτω. Να βάλω από πάνω της αυτή; 1ο ενυδρειακό βαμβάκι, 2ο μπλε σφουγγάρι και μετά τα βιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν είναι καλό να αλλάξω το βαμβάκι πριν στρώσει το νερό. Με ανακατατάξεις και ανακατέματα κιτρίνισε αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Από την είσοδο του νερού στο φιλτρο προς την έξοδο αυτού και πάλι στο ενυδρείο, βάλε τα υλικά ως εξής: Σφουγγάρι-βιολογικο υλικό (όσο περισσότερο μπορείς)-ενυδρειακο βαμβάκι. Τα βαμβάκι στο τέλος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό έρχεται από πάνω με υπερχείληση , σαν συγκοινωνούντα δοχεία.

 

Μπαίνει από τον θερμοστάτη και μετά περνάει δίπλα , όπου από τη μάνα του είχε, βαμβάκι πάνω πάνω στην είσοδο του νερού, άνθρακα από κάτω, σφουγγάρι μετά και τέλος βιολογικό υλικό. 

 

Οπότε εγώ τώρα είμαι ως εξής. Βαμβάκι στην είσοδο του νερού, σφουγγάρι μετά και βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Βάλετε σφουγγάρι πρώτα για να κρατάει τα χοντρά. Μετά ενυδρειακο βαμβάκι θα σου μπουκώνει πολύ γρήγορα. Θέλεις λοιπόν το σφουγγάρι, μετά το βιολογικο υλικο και στο τέλος το βαμβάκι για να κρατήσει τα πιο ψιλά. Εκεί που θα το έχεις, θα μπορείς να το αφαιρείς και πιο εύκολα για αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

To σφουγγάρι μπορώ να το αλλάξω όσο το νερό δεν έχει στρώσει; Δεν παίζει ρόλο έτσι;

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

To σφουγγάρι μπορώ να το αλλάξω όσο το νερό δεν έχει στρώσει; Δεν παίζει ρόλο έτσι;

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

 

Το σφουγγαρι δεν θα το αλλαξεις,το βαμβακι θα αλλαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το βαμβάκι ήθελα να γράψω.

 

Ερώτηση κρίσεως. Εγώ ρίχνω τα ζωντανά βακτήρια που είχα πάρει από το μαγαζί που οι οδηγίες τους ήταν τουλάχιστον για 9 μέρες.

Τροφή μέσα δεν τους ρίχνω και όταν το ρώτησα μου είπαν πως δεν χρειάζεται.

 

Το ενυδρείο το γέμισα και έριξα τα πρώτα βακτήρια 7/1 5 μέρες πριν.

Μέτρησα σήμερα από περιέργεια αμμωνία και αν το έκανα σωστά μου βγάζει χρώμα μικρότερο του 0.05.

 

Μήπως πρέπει να ρίξω και τροφή ή κάνει τον κύκλο του;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Χωρις πηγη αμμωνιας,στρωσιμο δεν...

Η θα ριχνεις τροφη η θα βαλεις τα πρωτα ψαρια με πολυ προσοχη στο ταισμα.

Ποια βακτηρια ριχνεις?

Link to comment
Share on other sites

ζωντάνα βακτήρια DENITROL τα οποία λέει μπαίνουν και σε αλλαγή νερού.

 

1. τα βακτήρια καθαρισμού denitrol απολυμαίνουν το νερό διαλύοντας αμμωνία και νιτρίδια.

2. τα ειδικά ένζυμα και τα βακτήρια καθαρισμού διαλύουν τα εκκρίματα των ψαριών και άλλα απόβλητα

3. καταυτόν τον τρόπο δημιουργείται ένα εξισορροπημένο νερό στο ενυδρείο.

 

Αυτά

 

Και οι οδηγίες ήταν 9 μέρες πριν μπουν τα ψάρια κάποια Ml/μερα

Link to comment
Share on other sites

Η μηχανικη φιλτρανση ειναι για να προστατευει το βιολογικο υλικο απο το να μην μπουκωνει. Οποτε και το βαμβακι κατ εμε πρεπει να το βαζεις πριν το μακαρονι ακομη κι αν μπουκωνει πιο γρηγορα.

Αν εχεις υπομονη, αστο ενα μηνα και θα στρωσει μονο του.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

απ'έξω γράφει , ταχεία πλήρωση ψαριών (γρήγορος εκκινητής) λόγω βλαβερής διάλυσης των βλαβερών ουσιών και βιολογική αφαίρεση νιτριδίων.

Link to comment
Share on other sites

Την 1η ημέρα 10ml σε 100 λίτρα. Τις επόμενες 9 ημέρες καθημερινά 10 ml (3 ml για εμένα) σε 300 λίτρα.

 

Μετά από 48 ώρες ξεκινήστε σταδιακά με την εισαγωγή των ψαριών.

 

Αν καταλαβαίνω καλά, 9 μέρες ρίχνεις βακτήρια και ουσιαστικά αυτά προστατεύουν τα ψάρια που θα μπουν. To στρώσιμο δηλαδή γίνεται με τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης η συσκευασία προτείνει να μπαίνουν σε κάθε μερική αλλαγή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου παιδιά, να ακολουθήσω τις οδηγίες του σκευάσματος ή να ρίξω και λίγη τροφή μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Any help;

Link to comment
Share on other sites

https://www.jbl.de/?lang=en&mod=products&func=detail&id=2320

 

Noμίζω κάτι κατάλαβα.

Το παραπάνω link είναι επεξηγηματικό από την εταιρία που βγάζει το προϊόν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα, βαζεις ψαρια 48 ωρες μετα απο την πρωτη δοση βακτηριων.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα και λέω μαντάρα τα έκανα.

 

Από κάτω όμως γράφει , για να σιγουρευτείτε πως η ποσότητα των βακτηρίων θα είναι αρκετή για να φιλοξενήσει τα πρώτα ψάρια , τότε χρησιμοποιήστε το για 10 μέρες πρωτού τα βάλετε (Αυτό θα κάνω για σιγουρία).

 

Τώρα πράγματι όλα τα μετράω 0 . Νο2 και αμμωνία.

 

Η θολούρα που έχει το νερό σαν ομίχλη θα σταματήσει λογικά αφού σταματήσω να βάζω το βακτηριδιακό υγρό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...