Jump to content

Δημιουργία του νέου ενυδρείου & Θέση Φίλτρου


Recommended Posts

Ωραία κοιτάξτε. Αύριο είναι η 6η μέρα που τα ρίχνω. 

Θα βάλω αύριο μεθαύριο ψάρια και θα συνεχίσω να ρίχνω μέχρι την δέκατη.

 

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί λέει να ρίχνεις βακτήρια και στην αλλαγή νερού; Δεν έχουμε εγκατεστημένα στο φίλτρο;

 

Eυχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας αρέσει η εξέλιξη; :) :)

 

Επίσης, θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να βάλω ψαράκια παρ'όλο που το ξύλο έχει εμφανίσει αυτόν τον βλεννομύκητα;

post-61846-0-91603600-1452628868_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν οι μετρήσεις σου είναι εκείνες που πρέπει, τότε να βάλεις ψάρια. Μη βιάζεσαι. Πάντως αυτός ο μυκητας δεν ενοχλεί τα ψάρια.

Τώρα είδα τα προηγούμενα ποστ σου. Αφού ακολουθείς τις οδηγίες της συσκευασίας των βακτηριων, στη θέση σου θα έβαζα ένα δύο ψάρια και θα τα τάιζα ελάχιστα για λίγες μέρες κάνοντας συχνές μετρήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Όταν οι μετρήσεις σου είναι εκείνες που πρέπει, τότε να βάλεις ψάρια. Μη βιάζεσαι. Πάντως αυτός ο μυκητας δεν ενοχλεί τα ψάρια.

Oι μετρήσεις μου είναι όλες 0, Αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και ph 7,2.

 

Tο σκεύασμα με τα υγρά βακτήρια θέλει λέει να μπει ψάρι μετά τις πρώτες ημέρες για να ξεκινήσει να παράγει αμμωνία που τα βακτήρια την καταστέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Oι μετρήσεις μου είναι όλες 0, Αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά και ph 7,2.

Tο σκεύασμα με τα υγρά βακτήρια θέλει λέει να μπει ψάρι μετά τις πρώτες ημέρες για να ξεκινήσει να παράγει αμμωνία που τα βακτήρια την καταστέλουν.

Διόρθωσα το προηγούμενο ποστ μου.

Link to comment
Share on other sites

Διόρθωσα το προηγούμενο ποστ μου.

Έχεις καμμία πρόταση ; Εγώ σκεφτόμουν για ένα ζευγαράκι kribensis αλλά από πολύ μικρά. Έχεις τίποτα να προτείνεις;

 

Επίσης , επειδή είσαι έμπειρος σου παραθέτω ερωτήματα για να μην χιλιοποστάρω.

 

1)Τον φόντο από πίσω μόνο με αυτά τα λάδια που πουλάνε μπορώ να τον βάλω;

2) Πήρα κάτι δισκία για τα φυτά μου αλλά δεν μπαίνουν στο υπόστρωμα απλά τα αφήνεις μέσα και διαλύονται , σιδήρου και ιχνοστοιχεών απότι κατάλαβα. Έκανα καλά; Τα ψάρια οκ με αυτό ε;

3) To βαμβάκι έχει καφετίσει τελείως πιθανότατα επειδή ήταν το 1ο και δέχτηκε την βρώμα. Πειράζει να το αλλάξω από τώρα;

4) Σκέφτομαι να βάλω 2 ludwigia φυτά. Είμαι οκ είναι εύκολα έτσι;

 

και τελευταίο...

 

Έχει θολώσει πολύ το νερό. Πιθανότατα το ξύλο που πρωτομπήκε χωρίς να έχει βουλιάξει και τα βακτήρια. 

Είναι κάποια υγρά στυλ clarity που το ξεθολώνουν άμεσα. Είναι οκ αυτά τα υγρά;

 

Σε ρώτησα πολλά γιατί τα χα μαζεμένα σήμερα. Αν δεν βαριέσαι , ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο έγινε ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ :)

 

Πιστεύω και όσο τα φυτά παίρνουν μπρος θα ομορφαίνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις καμμία πρόταση ; Εγώ σκεφτόμουν για ένα ζευγαράκι kribensis αλλά από πολύ μικρά. Έχεις τίποτα να προτείνεις;

Επίσης , επειδή είσαι έμπειρος σου παραθέτω ερωτήματα για να μην χιλιοποστάρω.

1)Τον φόντο από πίσω μόνο με αυτά τα λάδια που πουλάνε μπορώ να τον βάλω;

2) Πήρα κάτι δισκία για τα φυτά μου αλλά δεν μπαίνουν στο υπόστρωμα απλά τα αφήνεις μέσα και διαλύονται , σιδήρου και ιχνοστοιχεών απότι κατάλαβα. Έκανα καλά; Τα ψάρια οκ με αυτό ε;

3) To βαμβάκι έχει καφετίσει τελείως πιθανότατα επειδή ήταν το 1ο και δέχτηκε την βρώμα. Πειράζει να το αλλάξω από τώρα;

4) Σκέφτομαι να βάλω 2 ludwigia φυτά. Είμαι οκ είναι εύκολα έτσι;

και τελευταίο...

Έχει θολώσει πολύ το νερό. Πιθανότατα το ξύλο που πρωτομπήκε χωρίς να έχει βουλιάξει και τα βακτήρια.

Είναι κάποια υγρά στυλ clarity που το ξεθολώνουν άμεσα. Είναι οκ αυτά τα υγρά;

Σε ρώτησα πολλά γιατί τα χα μαζεμένα σήμερα. Αν δεν βαριέσαι , ευχαριστώ!

Όχι, δε με λες και έμπειρο.

1. Για το φόντο όχι δεν ειναι απαραίτητα όλα αυτά. Η κολλας μια αφίσα από πίσω με σελοτέιπ περιμετρικά της πλάτης ή βαφεις την πλάτη με πλαστικό χρώμα της αρεσκείας σου.

2. Οι ταμπλέτες για τα φυτά μπαίνουν κοντά στις ρίζες των φυτών που τρέφονται από το ριζικο σύστημα. Υπάρχουν φυτά που τρέφονται από τη στήλη του νερού και θέλουν υγρά λιπάσματα. Τις βάζεις μέσα στην άμμο αρκετά χαμηλά για να μη ξεθαφτουν κάποια στιγμή

3. Αν το βαμβάκι έχει μαυρίσει πολύ, άλλαξέ το.

4. Για φυτά, περίμενε τους φυτεμένους να σου πουν γνώμες. Εγώ έχω καιρο που έχω αφήσει την πρασιναδα.

Η θολούρα του νερού θα υποχωρήσει σιγά σιγά. Μη ρίχνεις μέσα τίποτα για να το κάνεις κρύσταλλο. Είναι φυσιολογικό.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Οι ταμπλέτες που πήρα είναι λάθος μάλλον. Γιατί 2 ταμπλέτες αντιστοιχούν σε 50 λίτρα νερό και οι οδηγίες λένε να μπουν κάπου που η κυκλοφορία νερού είναι καλή. 

Αυτό το που δεν το καταλαβαίνω. Άρα μάλλον δεν κάνουν τίποτα στον εχινόδορο.

 

Για τα υγρά ξεθολώματος styl clarity που υπάρχουν πολλά, ρώτησα επειδή είδα πως γράφουν ότι ξεθολώνουν άμεσα το νερό χωρίς να παραλλάζουν το νερό μας. Για αυτό ήθελα να δω αν είναι safe για τα ψαράκια μας.

 

υγ. Η στήλη νερού ποια είναι;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ακόμα που μου φάνηκε περίεργο.

 

Μέσα στο υγρό τεστ μου είχε κάτι δώρο. 2 φακελάκια πλανγκτόν! Τι παίζει; Φυσική τροφή και έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις τίποτα για το νερό, άστο να ξεθολώσει μόνο του σίγα σιγά. Ο εχινοδορος είναι εύκολο φυτό, μπλεξε με λιπάσματα όταν πας σε άλλα φυτά λίγο πιο απαιτητικά και αν το κάνεις, πάρε υγρά λιπάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις τίποτα για το νερό, άστο να ξεθολώσει μόνο του σίγα σιγά. Ο εχινοδορος είναι εύκολο φυτό, μπλεξε με λιπάσματα όταν πας σε άλλα φυτά λίγο πιο απαιτητικά και αν το κάνεις, πάρε υγρά λιπάσματα.

To πλανγκτόν; Τι παίζει με αυτό;

 

Το είχε δώρο. Discover something new ,φυσική τροφή πλανγκτόν

Link to comment
Share on other sites

To πλανγκτόν; Τι παίζει με αυτό;

Το είχε δώρο. Discover something new ,φυσική τροφή πλανγκτόν

Δώρο τροφή είναι αυτό; Βάλε μια φώτο.
Link to comment
Share on other sites

Yγρό-ζελοειδής μορφή και στο site που σου βάζω παρακάτω λέει πληροφορίες.

 

Ζωντανόν πλανκτόν μπλα μπλα , η επανάσταση στην τροφή κλπ.

 

Για δες 

 

http://microsites.jbl.de/PlanktonPur/en

post-61846-0-11699000-1452632291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

Nα και το ταϊσμα!

Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχω υπόψη μου αυτά, σφαγή γίνεται πάντως στα ταίσματα. Ψάρια έχεις βρει; Αν σου παρει καιρό, βλέπω τη βιολογία σου να χάνεται.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Δε τα έχω υπόψη μου αυτά. Ψάρια έχεις βρει; Αν σου παρει καιρό, βλέπω τη βιολογία σου να χάνεται.

Σκέφτομαι για ζευγαράκι κριμπένσις.

 

Έχεις άλλες ιδέες για αυτό το στήσιμο;

 

Το Ph μου είναι στο 7,2 με 7,4 max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ η αλήθεια είναι ramiresakia θέλω αλλά με αποτρέψατε λίγο.

 

Νομίζω δεν κάνει και το Ph μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ευαισθητούλικα αυτά για έναν αρχάριο. Δε τα είχε ποτέ αλλά μου το έλεγαν κι εμένα όταν τα είχα σκεφτεί κάποια στιγμή. Τα κριμπενσις είναι μια καλή επιλογή η μπορείς να πας καν σε apistogramma. Πανέμορφα ψάρια με χαρακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο ευαισθητούλικα αυτά για έναν αρχάριο. Δε τα είχε ποτέ αλλά μου το έλεγαν κι εμένα όταν τα είχα σκεφτεί κάποια στιγμή. Τα κριμπενσις είναι μια καλή επιλογή η μπορείς να πας καν σε apistogramma. Πανέμορφα ψάρια με χαρακτήρα.

Έτσι μου είπαν όλοι και μιας και είναι η πρώτη φορά που θα φροντίσω ψαράκια με άγχωσαν λίγο για τις συνθήκες που χρειάζονται. 

Ίσως αργότερα να το κάνω μιας και τα είχα άχτι.

 

Τα aristogramma τα είδα και είναι πανέμορφα. Έχουμε κανένα προφιλ του ψαριού να δω λιγάκι πληροφορίες;

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη σελίδα του φορουμ με τα προφίλ των ψαριών, πρέπει να έχει. Αν όχι, γκούγκλαρε. Υπάρχουν αρκετά είδη απιστο με πανέμορφα χρώματα. Είχα τη χαρά να φιλοξενησω κάποτε ζευγάρι και μου έδωσε και πολλές γέννες.

Link to comment
Share on other sites

Μπες στη σελίδα του φορουμ με τα προφίλ των ψαριών, πρέπει να έχει. Αν όχι, γκούγκλαρε. Υπάρχουν αρκετά είδη απιστο με πανέμορφα χρώματα. Είχα τη χαρά να φιλοξενησω κάποτε ζευγάρι και μου έδωσε και πολλές γέννες.

Τα aulanocora άλλη κατηγορία;

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς!!! Τα ξεχνάς με λίγα λόγια.

Eίδα είδα, Αφρικάνικη κιχλίδα κτηνάκι για malaoui κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...