Jump to content

Από Marine Angelfishes σε Discus


Recommended Posts

Ναι τα δισκακια εννοω οτι παρασερνει η ροη. Αλλα εσυ το βλεπεις απο κοντα και ξερεις καλυτερα. :)

Ζηλευω παντα με την καλη εννοια επειδη μου αρεσουν οι δισκοι αλλα θα ηθελα να μπορεσω καποια στιγμη να τους δοκιμαςω σε μεγαλυτερο ενυδρειο.... :)

 

 

όχι όχι δεν είναι η ροή είμαι εγώ κοντά κ θέλουν φαγητό :) τώρα άμα τα τραβήξω από μακριά θα τα δεις να είναι ήσυχα :D Kοίτα κατ εμέ οι Δίσκοι θέλουν λίτρα όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο οπότε κάνε υπομονή λέμε και θα το φτιάξεις :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι τα δισκακια εννοω οτι παρασερνει η ροη. Αλλα εσυ το βλεπεις απο κοντα και ξερεις καλυτερα. :)

Ζηλευω παντα με την καλη εννοια επειδη μου αρεσουν οι δισκοι αλλα θα ηθελα να μπορεσω καποια στιγμη να τους δοκιμαςω σε μεγαλυτερο ενυδρειο.... :)

Ενας ανθρωπος με γνωσεις πανω στη μουσικη οπως πεταξαμε μια δυο ατακες στη συνατηση μας,

Θα σου ελεγα ασε αυτο το δρομο... παμε πιο κατω να δροσιστουμεν στα αλμυρα δροσερα νερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενας ανθρωπος με γνωσεις πανω στη μουσικη οπως πεταξαμε μια δυο ατακες στη συνατηση μας,

Θα σου ελεγα ασε αυτο το δρομο... παμε πιο κατω να δροσιστουμεν στα αλμυρα δροσερα νερα!!!

Χαχα εισαι ωραιος ρε Πετραν!

Δεν αποκλειω τιποτα στη ζωη μου....

Απλα τα παω με τους ρυθμους που μπορω....

Δυστυχως πιο αργα απο οτι θελω :)

Και απο μουσικη....οντως κατι εχουμε κοινο νομιζω....αλλα ξερεις οτι αυτο το πλασμα που λεγεται ανθρωπος παντα ψαχνεται για το αλλο, το μετα, το διαφορετικο, το καλυτερο ;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

όχι όχι δεν είναι η ροή είμαι εγώ κοντά κ θέλουν φαγητό :) τώρα άμα τα τραβήξω από μακριά θα τα δεις να είναι ήσυχα :D Kοίτα κατ εμέ οι Δίσκοι θέλουν λίτρα όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο οπότε κάνε υπομονή λέμε και θα το φτιάξεις :)

Και μετα σου λενε οτι τα ψαρια δεν επικοινωνουν με τον ιδιοκτητη!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!!Κ γω έτσι έχω ακούσει ότι δεν τους αρέσει αλλά βλέπω ότι πάνε κ κάθονται ανάμεσα κ όλα μαζί...Επίσης έχω στην κατοχή μου μια ντουζίνα ντοκυμαντέρ του 80-90 έτος όπου όλοι οι μεγάλοι Γερμανοί εκτροφείς το πρώτο φυτό που αναφέρουν σε συμβατότητα με Δίσκους είναι το συγκεκριμένο....Τώρα να μας λέγανε μπούρδες????Να ήθελαν να μας παραπλανήσουν δεν πιστεύω....στο συγκεκριμένο επίσης έχουν κάνει κ αυγά πάνω κ μετά γεννήθηκαν κ τα μικρά...μιλάμε για τρομερό ντοκυμαντέρ.... οπότε δεν μου φαίνεται να μην τους αρέσει.....Τα δικά μου πάντως περνάνε ανάμεσα κάθονται τους αρέσει :)

 

 

Έχουμε φτάσει πλέον στο 2016... καλά και άγια αυτά που γράφονταν εκείνα τα χρόνια αλλά... έχουν πλέον ξεπεραστεί αλλιώς θα είχες ακόμα μαύρο χαλίκι για βυθό και άνθρακα στο φίλτρο.

Και τα δικά σου... ΑΝ ΔΕΝ είχες μέσα ξύλα και αυτά τα φυτά... θα γένναγαν στα τζάμια... αυτό σημαίνει ότι... θα το γέμιζες σπασμένα γυαλιά, για διακόσμηση;

Παρεμπιπτόντως... οι δίσκοι μπήκαν στα πρώτα ενυδρεία για παρατήρηση... κάπου κοντά στο 1830.-

Link to comment
Share on other sites

Και μετα σου λενε οτι τα ψαρια δεν επικοινωνουν με τον ιδιοκτητη!

:)

 

 

Όποιος το λέει αυτό... ΔΕΝ έχει ιδέα από ψάρια... και ειδικά από δίσκους.-  ;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε φτάσει πλέον στο 2016... καλά και άγια αυτά που γράφονταν εκείνα τα χρόνια αλλά... έχουν πλέον ξεπεραστεί αλλιώς θα είχες ακόμα μαύρο χαλίκι για βυθό και άνθρακα στο φίλτρο.

Και τα δικά σου... ΑΝ ΔΕΝ είχες μέσα ξύλα και αυτά τα φυτά... θα γένναγαν στα τζάμια... αυτό σημαίνει ότι... θα το γέμιζες σπασμένα γυαλιά, για διακόσμηση;

Παρεμπιπτόντως... οι δίσκοι μπήκαν στα πρώτα ενυδρεία για παρατήρηση... κάπου κοντά στο 1830.-

 

 

Δηλαδή επειδή είμαστε στο 2016 τι πάει να πει????Ότι βγήκαν καινούρια φυτά?????Τι είναι βρε τα φυτά κινητά που κάνουν update τα λογισμικά τους???Τώρα για το μαύρο χαλίκι δεν το ξερω αν τότε το είχαν της μόδας αλλά δεν είδα ενυδρείο με μαύρο χαλίκι εκείνη την εποχη...κιτρινομελί ναι είδα κ όχι κατάλευκο!!Ακόμα κ με τέτοια πρότυπα εαν κάνει κάποιος ενυδρείο δεν θα είναι σωστό????Δεν έχω δει Δίσκο να γεννάει σε τζάμι..όχι ακόμα τουλάχιστον σε όλα όσα εχω δει αλλά ποτέ δεν ξέρεις Δίσκοι είναι αυτοί :P Tα συγκεκριμένα φυτά ξέρεις πολυ καλά ότι δεν κάνουν μόνο για διακόσμηση.....γιατί ναι οκ σε θέμα Δίσκων είμαι εντελώς άπειρη αλλά ε τυφλή δεν είμαι βρε συ κ παρότι είμαι ξανθιά κόβει το εργαλείο :P μέσα πάνε κ κάθονται κ περνάνε κ ανάμεσα!!!!!Το 1831-1834 πιάστηκε ο πρώτος Δίσκος

Link to comment
Share on other sites

Και μετα σου λενε οτι τα ψαρια δεν επικοινωνουν με τον ιδιοκτητη!

:)

 

 

Πάντως τα δικά μου κάθονται κ τα χαιδεύω και παίζουμε λίγο σε καθημερινή βάση....μια χαρά γνωρίζουν....έχουν πολύ περισσότερη νοημοσύνη από τα θαλασσινά αγγελόψαρα που είχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δικά μου κάθονται κ τα χαιδεύω και παίζουμε λίγο σε καθημερινή βάση....μια χαρά γνωρίζουν....έχουν πολύ περισσότερη νοημοσύνη από τα θαλασσινά αγγελόψαρα που είχα!!!

Oοps αυτό κάποιους πόνεσε.! :poster_oops:

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επειδή είμαστε στο 2016 τι πάει να πει????Ότι βγήκαν καινούρια φυτά?????Τι είναι βρε τα φυτά κινητά που κάνουν update τα λογισμικά τους???Τώρα για το μαύρο χαλίκι δεν το ξερω αν τότε το είχαν της μόδας αλλά δεν είδα ενυδρείο με μαύρο χαλίκι εκείνη την εποχη...κιτρινομελί ναι είδα κ όχι κατάλευκο!!Ακόμα κ με τέτοια πρότυπα εαν κάνει κάποιος ενυδρείο δεν θα είναι σωστό????Δεν έχω δει Δίσκο να γεννάει σε τζάμι..όχι ακόμα τουλάχιστον σε όλα όσα εχω δει αλλά ποτέ δεν ξέρεις Δίσκοι είναι αυτοί :PTα συγκεκριμένα φυτά ξέρεις πολυ καλά ότι δεν κάνουν μόνο για διακόσμηση.....γιατί ναι οκ σε θέμα Δίσκων είμαι εντελώς άπειρη αλλά ε τυφλή δεν είμαι βρε συ κ παρότι είμαι ξανθιά κόβει το εργαλείο :P μέσα πάνε κ κάθονται κ περνάνε κ ανάμεσα!!!!!Το 1831-1834 πιάστηκε ο πρώτος Δίσκος

 

1. Θα πει ότι μάθαμε... περισσότερα.

2. ΔΕΝ ήταν της μόδας (τώρα είναι)... θεωρούσαν ότι "χαλαρώνουν" οι δίσκοι (και είχε "βάση" αυτή σκέψη).

3. Ακόμα και στα μαγαζιά... το κάνουν.

4. ΔΕΝ μιλάω για διακόσμηση... τα φυτά είναι ευεργετικά στο ενυδρείο. Τις βαλλισνέριες απλά χάϊδεψε τες και... πες μου τι ένιωσες. ΑΝ έβαζες πχ. Echinodorus Bleheri... θα ήσουν πολύ πιο κοντά στο "γούστο" τους (αλλά πιάνουν μεγαλύτερο χώρο... αν κι εσύ ΔΕΝ έχει τέτοιο θέμα).

5. Διαβάζεις... μ' αρέσει.-  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Oοps αυτό κάποιους πόνεσε.! :poster_oops:

 

 

Κάτσε να τους πονέσουμε... κι άλλο.-  :hehe

https://www.youtube.com/watch?v=41lElEPrRx0

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Oοps αυτό κάποιους πόνεσε.! :poster_oops:

 

 

Ε αφού είχα κ μπορώ να κρίνω ψέμματα να πω???????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να τους πονέσουμε... κι άλλο.-  :hehe

https://www.youtube.com/watch?v=41lElEPrRx0

 

 

Και μένα κάθονται έτσι και παίζουμε :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1. Θα πει ότι μάθαμε... περισσότερα.

2. ΔΕΝ ήταν της μόδας (τώρα είναι)... θεωρούσαν ότι "χαλαρώνουν" οι δίσκοι (και είχε "βάση" αυτή σκέψη).

3. Ακόμα και στα μαγαζιά... το κάνουν.

4. ΔΕΝ μιλάω για διακόσμηση... τα φυτά είναι ευεργετικά στο ενυδρείο. Τις βαλλισνέριες απλά χάϊδεψε τες και... πες μου τι ένιωσες. ΑΝ έβαζες πχ. Echinodorus Bleheri... θα ήσουν πολύ πιο κοντά στο "γούστο" τους (αλλά πιάνουν μεγαλύτερο χώρο... αν κι εσύ ΔΕΝ έχει τέτοιο θέμα).

5. Διαβάζεις... μ' αρέσει.-  :thumbsu:

 

 

Τις έχω πιάσει βρε τις βαλλισνέριες και ναι είναι σαν γυαλόχαρτο αλλά κ τα λέπια των ψαριών μου είναι κάπως έτσι όταν τα χαιδεύω αντίθετα από την φορά των λεπιών τους οπότε δεν ξέρω ίσως κ να βρίσκουν τρόπο είναι πανέξυπνα έτσι κ αλλιώς τα γλυκά μου :D πάντως και τώρα που γράφω έχουν πιάσει όλα από μια και έχουν αράξει μέσα!!!!Όσο για το διάβασμα όχι απλά διαβάζω...έχω τρελαθεί στο διάβασμα...ούτε στις πανελλήνιες δεν έριξα τόσο διάβασμα πραγματικά όμως

Link to comment
Share on other sites

"ούτε στις πανελλήνιες δεν έριξα τόσο διάβασμα"

 

:hehe 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"ούτε στις πανελλήνιες δεν έριξα τόσο διάβασμα"

 

:hehe 

 

 

Ρε συ αλήθεια δεν υπερβάλλω...ότι βρίσκω διαβάζω βιβλίο είναι,στο νετ θα είναι δεν με νοιάζει....βέβαια κρατάω αυτά που μου λέει η λογική μου ότι είναι σωστά γιατί έχω δει κ κάτι μπαρούφες άστα......ευτυχώς που ξέρω καλά Αγγλικά γιατί όλα μου τα βιβλία είναι στην Αγγλική...μου χουν βγει τα μάτια σε μερικά αλλά αξίζει πραγματικά τον κόπο και τον χρόνο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όποιος το λέει αυτό... ΔΕΝ έχει ιδέα από ψάρια... και ειδικά από δίσκους.-  ;)

Εγω πάντως με τους γεωφάγους μου παιζω μεχρι και κυνηγητό!!! Ααα και δεν τους κυνηγάω εγω...

Και αναγνωρίζουν εμενα και την γυναίκα μου, αν πλησιάσει αλλος πανε στην πλατη του ενυδρειου και κοιτάνε σαν κυνηγόσκυλα το θήραμα!!!!

Πως δεν καταλαβαίνουν?!?!?!! Οι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν πολλες φορες!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Χαχα εισαι ωραιος ρε Πετραν!

Δεν αποκλειω τιποτα στη ζωη μου....

Απλα τα παω με τους ρυθμους που μπορω....

Δυστυχως πιο αργα απο οτι θελω :)

Και απο μουσικη....οντως κατι εχουμε κοινο νομιζω....αλλα ξερεις οτι αυτο το πλασμα που λεγεται ανθρωπος παντα ψαχνεται για το αλλο, το μετα, το διαφορετικο, το καλυτερο ;

Ακριβως πανταααα ψαξιμοοο. Παντα νας τρωει το κολομυαλο μας!!!!ο χειροτερος εχθρος μας ειναι!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μετα σου λενε οτι τα ψαρια δεν επικοινωνουν με τον ιδιοκτητη!

:)

Τα παντα ολαααα νιώθουν.!!!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα δικά μου κάθονται κ τα χαιδεύω και παίζουμε λίγο σε καθημερινή βάση....μια χαρά γνωρίζουν....έχουν πολύ περισσότερη νοημοσύνη από τα θαλασσινά αγγελόψαρα που είχα!!!

Συγνωμη αλλα τιθετα θεμα συγκρισεις ΣΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 40 ΚΑΙ 50 ΦΟΡΕΣ σε γεννα κ εχμαλωσια??

Απο το ζωντανο που πριν το παρεις ετρεχε στο ωκεανο???

Οπως οι wild δισκοι αλλο πραγμα!!!

Καμια σχεσει με εκροφης!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τιθετα θεμα συγκρισεις ΣΕ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ 40 ΚΑΙ 50 ΦΟΡΕΣ σε γεννα κ εχμαλωσια??

Απο το ζωντανο που πριν το παρεις ετρεχε στο ωκεανο???

Οπως οι wild δισκοι αλλο πραγμα!!!

Καμια σχεσει με εκροφης!!!

 

 

Εμένα ρωτάς???????????? :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα!!!!!σκέφτομαι να βάλω μέσα ψάρια για καθαρισμό της άμμου γιατί μιλάμε κάνω σιφονάρισμα,αλλαγή νερού κ μετά από μισή ώρα το σκατό πάει σύννεφο....για πείτε

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι συνδιαζουν τους δισκους με κοπαδι απο κορυ.

Εχω μια 12 αδα στερμπαι με τα σκαλαρια μου και ο βυθος ειναι παντα γυαλι.

Αλλα ποτε ιδιος την επομενη μερα.

:)

Ας μιλησουν και οι δισκαδες ομως καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η βιολογία σου ειναι Καλή δεν χρειάζεσαι τίποτα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα , κανένα ψάρι δεν καθαρίζει τις βρωμιές. Τα cory ανακατεύουν την άμμο (στο βαθμό και στο βάθος που το κάνουν), αλλά δεν καθαρίζουν. Για τη συσσορευμένη οργανική ύλη, μπορείς να ρυθμίσεις τις ροές σου, ώστε να μαζεύει μεγαλύτερη ποσότητα το φίλτρο. Αν δεν είναι αρκετές και έχεις πολλές ή μεγάλες "νεκρές ζώνες", μπορείς να χρησιμοποήσεις wave maker. Όχι κάτι πολύ δυνατό. Εγώ δουλεύω δύο 3000ρους κινέζους. Τους ρυθμίζεις έτσι ώστε να μην ενοχλούν τα ψάρια και να σπρώχνουν τη βρώμα προς την είσοδο του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...