Jump to content

Από Marine Angelfishes σε Discus


Recommended Posts

Τι τροφές δίνεις Χριστίνα;

 

Tetra Discus,της tropical d-allio plus,sera vipagran,tetra pro colour,omega one brine shrimp,κατεψυγμένη σπιτική και αρτέμια της ocean nutrition αλλά θα πάρω και άλλα πελετοειδή να τους δίνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 232
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κανεις καθόλου μετρήσεις χριστινα;;;αν ναι που βρίσκονται τα νιτρικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Κανεις καθόλου μετρήσεις χριστινα;;;αν ναι που βρίσκονται τα νιτρικά σου.

 

 

Νιτρικά έχω πολύ λίγα γιατί κάνω 2 φορές αλλαγή νερου την εβδομάδα οπότε δεν πολύμετράω αλλά προηγούμενη βδομάδα δεν είχα ελάχιστα πράγματα...συν ότι δεν μένει τροφή ούτε για δείγμα

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δυο κανω.αν δεν σ ειναι κόπος επειδη διαβασα για 2 2217 κ 6 ταισματα την ημέρα,μου κανει κάπως.απλα Κοιτα το.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω δυο κανω.αν δεν σ ειναι κόπος επειδη διαβασα για 2 2217 κ 6 ταισματα την ημέρα,μου κανει κάπως.απλα Κοιτα το.

 

 

Τόσο δίνω αλλά δεν έχω,αλλά αλλάζω φίλτρο μια το ένα μια το άλλο ανά βδομάδα,μια Κυριακή το ένα την επόμενη το άλλο και με 2 καλές αλλαγές νερού την βδομάδα καλά είναι :) 

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα, +1 και από μένα για san merah. Ρίξε μια ματια και στους cuipeua.

 

 

Για να το πάμε άλλη μία αυτό... γιατί... ΔΕΝ το "έπιασα".-   :blink:

Link to comment
Share on other sites

Τόσο δίνω αλλά δεν έχω,αλλά αλλάζω φίλτρο μια το ένα μια το άλλο ανά βδομάδα,μια Κυριακή το ένα την επόμενη το άλλο και με 2 καλές αλλαγές νερού την βδομάδα καλά είναι :)

 

 

Ααααααααααααα... ούτε αυτό το κατάλαβα... πάμε πάλι και με σένα.-  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάμε άλλη μία αυτό... γιατί... ΔΕΝ το "έπιασα".-   :blink:

 

 

Ααααααααααααα... ούτε αυτό το κατάλαβα... πάμε πάλι και με σένα.-  :wacko:

 

 

Διακρίνω κάποιο μικρό θεματάκι στην επικοινωνία;;;;;;;; :devil: 

Link to comment
Share on other sites

Για να το πάμε άλλη μία αυτό... γιατί... ΔΕΝ το "έπιασα".-   :blink:

Nίκο κάν' το λιανά για να καταλάβω. Εννοείς το ορθό της ονομασίας μεταξύ curipera και cuipeua;

 

 

Χριστίνα, με το "αλλάζω", εννοείς καθαρίζεις εναλλάξ τα φίλτρα κάθε βδομάδα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οταν καθαρίζουμε καθε εβδομαδα το φιλτρο νομίζω κακο κανουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι ψαρια εχεις και τι καθαρισμα κανεις! Μεγαλα ψαρια που ρυπαινουν πολυ σημαινει πως πρεπει να καθαριζεις συχνα. Ειδικα αν δεν υπαρχουν και φυτα μεσα στο ενυδρειο. Σιγουρα τα σφουγγαρια πρεπει να καθαριζονται και τα βαμβακια να αλλαζονται!

Send from the Heart of Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διακρίνω κάποιο μικρό θεματάκι στην επικοινωνία;;;;;;;; :devil:

 

 

Λογικό... ΔΕΝ είναι;

Link to comment
Share on other sites

Nίκο κάν' το λιανά για να καταλάβω. Εννοείς το ορθό της ονομασίας μεταξύ curipera και cuipeua;

 

 

Χριστίνα, με το "αλλάζω", εννοείς καθαρίζεις εναλλάξ τα φίλτρα κάθε βδομάδα;

 

Αφήνω στην "άκρη" το ορθόν του τοπωνυμίου... για τα ψάρια μιλάω.- 

Link to comment
Share on other sites

To τοπωνύμιο είναι cuipeua (lake) και η ονομασία που χρησιμοποιούμε όταν αναφερόμαστε σε δίσκους που έρχονται απ' αυτή τη τοποθεσία είναι cuipeua ή/και curipera (μάλλον λανθασμένα). Αν γνωρίζεις κάτι διαφορετικό, μπες στο κόπο να το αναφέρεις Νίκο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω αλλάζω εννοώ βγάζω βαμβάκια κ ξεπλένω τα βιολογικά....σήμερα ας πούμε καθάρισα το ένα και άλλαξα βαμβάκια την επόμενη βδομάδα Κυριακή συγκεκριμένα αλλαγή βαμβάκια στο άλλο και ξέπλυμα μέσα.....τρώνε 8 φορές την μέρα οπότε οπωσδήποτε καθάρισμα κλπ αλλιώς δεν παίζει.....

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου καταρχήν χάρηκα πολυ που σ γνώρισα.εγω θ σου πω την δική μου εμπειρία.επειδη εχω την ευχερια κ μονο για αυτο μοίρασα μια γέννα στην μεση δλδ 15 δισκακια σ ενα ενυδρειο 15 σ αλλο ιδιο.αυτο εγινε την 120στη μερα ζωης τους.λοιπόν στο ενα ενυδρείο 6 μ 8 γεύματα την ημερα κ αλλαγη 80τοις εκατο στο αλλο 3 γεύματα την ημερα κ αλλαγη 80 τοις εκατό.τηννιδια τροφη εννοείται.αποτελεσμα σ'αυτά μετα 3 γεύματα ειδα μεγαλύτερη αναπτυξη!!!!το δικο μου συμπερασμα ειναι πλεον καθαρο οσο γινεται νερό.ξανατονιζω ειχαν κλεισει τον 4 μήνα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα μου καταρχήν χάρηκα πολυ που σ γνώρισα.εγω θ σου πω την δική μου εμπειρία.επειδη εχω την ευχερια κ μονο για αυτο μοίρασα μια γέννα στην μεση δλδ 15 δισκακια σ ενα ενυδρειο 15 σ αλλο ιδιο.αυτο εγινε την 120στη μερα ζωης τους.λοιπόν στο ενα ενυδρείο 6 μ 8 γεύματα την ημερα κ αλλαγη 80τοις εκατο στο αλλο 3 γεύματα την ημερα κ αλλαγη 80 τοις εκατό.τηννιδια τροφη εννοείται.αποτελεσμα σ'αυτά μετα 3 γεύματα ειδα μεγαλύτερη αναπτυξη!!!!το δικο μου συμπερασμα ειναι πλεον καθαρο οσο γινεται νερό.ξανατονιζω ειχαν κλεισει τον 4 μήνα.

 

 

Και γω χάρηκα πάρα πολύ που σε γνώρισα :) και σ'ευχαριστώ που μοιράζεσαι τις εμπειρίες σου μαζί μου!!!!!Όσο για το νερό θα συμφωνήσω απόλυτα,φροντίζω να μην πέφτει τροφή κάτω ώστε να τρώνε αμέσως ότι ρίχνω μέσα και πραγματικά τώρα που έφυγε ο πλέκο και ο βυθός είναι καθαρός είδα άλλα ψάρια και από την άποψη ότι πλέον δεν τα ενοχλεί τπτ απολύτως και στο ότι είναι πιο ήρεμα και φυσικά πιο καθαρό νερό(λιγότερα περιττώματα)...κατά τα άλλα αλλαγή νερού κάνω και κοιτάζω να μην μπουκώνουν τα φίλτρα μου..

Link to comment
Share on other sites

Προχωρα χριστινα μου κ μονο που ξερω οτι εισαι απ πανω τους πιστευω θα τα εχεις βασιλιάδες.οσο αναφορα τον πλεκο συνυπογράφω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωρα χριστινα μου κ μονο που ξερω οτι εισαι απ πανω τους πιστευω θα τα εχεις βασιλιάδες.οσο αναφορα τον πλεκο συνυπογράφω.

 

 

Αύριο που επιστρέφω στην εργασία μου και δεν θα τα βλέπω όλη μέρα να δεις ξενέρα που έχω φάει.....ότι καλύτερο κάνω ότι μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Ε μίλα ρε Πυθία! :hehe

 

 

Τι παραπάνω να πω ωρέ... της προτείνεις (μόλις ξεκίνησε) να βάλει "άγριο" ψάρι... με τα νιάνιαρα;  :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Για χρωματικό τύπο μιλάμε Νίκο. Η Χριστίνα δεν πάει για άγρια ψάρια. Τα λέγαμε όλοι μαζί στον καφέ αν θυμάσαι.   :D

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω, ότι προσωπικά εδώ και αρκετό καιρό, άγρια ψάρια δεν παίρνω παρά μόνο αν η αναπαραγωγή τους είναι αυτοσκοπός. Κι αυτό, υπό προϋποθέσεις. Δε θα πρότεινα ποτέ σε άλλον να πάρει άγρια ψάρια χωρίς την παραπάνω προϋπόθεση. 

Link to comment
Share on other sites

Άγρια δεν βάζω σε καμία περίπτωση....υπάρχουν τόσες χρωματικές ποικιλίες πλέον που με λίγο καλό ψάξιμο μπορεί κάποιος να έχει ψάρι με τ'ανάλογα χρώματα πιστεύω....μου αρέσουν οι άγριοι υπερβολικά πολύ αλλά κ άπειρη είμαι και οι άγριοι θέλουν άλλα πράγματα για τα οποία σίγουρα δεν είμαι έτοιμη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για χρωματικό τύπο μιλάμε Νίκο. Η Χριστίνα δεν πάει για άγρια ψάρια. Τα λέγαμε όλοι μαζί στον καφέ αν θυμάσαι.   :D

 

 

Υπάρχει τέτοιο πράγμα;   :blink:   Βάλε κάποιο link να δω... γιατί μπερδεύτηκα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...