Jump to content

Ζέστες...Πως τις αντιμετωπίζετε??!


petran halen

Recommended Posts

Καλημερα οπως καταλαβενουμε.....

Καυσωναςςςς!!!Προσοχη στα ρεεφ μας!!

Chiller!!!

Ανεμηστηρακια!!

Και air condition,σε συνδιασμο με το πιο πανω,πιστευω πως για πιο οικονομία συνφερει το air condition ειδηκα στα μεγαλο ενυδρεια πανω απο 300 λιτρα.

Και φυσικα πολυ πιο ασφαλες! Ουσιαστηκα το chiller και τα Ανεμηστηρακια να δουλευουν επικουρικα, σταθερα θερμοκρασια δωματιου στους 27 και τα αλλα επικουρικα.

Εσεις πως δροσιζετε τα ενυδρεια- κουμπαραδες πολλων χρηματων σας;;;;

Εγω παντως το εχω σε δικο του δωματιο με σταθερο air condition στους 27 και το chiller, και σκεφτομε να βαλω και ανεμιστηρακια στα σαμπ...

Το θεωρω αρκετα πιο οικονομικό απο το να δουλευει ασταματητα το Chiller!!

Προφανος και εχει να κάνει και με το σπιτι μας. Η ζεστη..εαν έχουμε κανα δυο οροφους απο πανω μας ειμαστε σε πολυ καλυτερη μοιρα.

Εσεις πως τα δροσιζετε λοιπον??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα chillerάκι αλλά αυτές τις μέρες βάζω και κλιματισμό για να βοηθήσω την κατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα οπως καταλαβενουμε.....

Καυσωναςςςς!!!Προσοχη στα ρεεφ μας!!

Chiller!!!

Ανεμηστηρακια!!

Και air condition,σε συνδιασμο με το πιο πανω,πιστευω πως για πιο οικονομία συνφερει το air condition ειδηκα στα μεγαλο ενυδρεια πανω απο 300 λιτρα.

Και φυσικα πολυ πιο ασφαλες! Ουσιαστηκα το chiller και τα Ανεμηστηρακια να δουλευουν επικουρικα, σταθερα θερμοκρασια δωματιου στους 27 και τα αλλα επικουρικα.

Εσεις πως δροσιζετε τα ενυδρεια- κουμπαραδες πολλων χρηματων σας;;;;

Εγω παντως το εχω σε δικο του δωματιο με σταθερο air condition στους 27 και το chiller, και σκεφτομε να βαλω και ανεμιστηρακια στα σαμπ...

Το θεωρω αρκετα πιο οικονομικό απο το να δουλευει ασταματητα το Chiller!!

Προφανος και εχει να κάνει και με το σπιτι μας. Η ζεστη..εαν έχουμε κανα δυο οροφους απο πανω μας ειμαστε σε πολυ καλυτερη μοιρα.

Εσεις πως τα δροσιζετε λοιπον??

Petran για πες λιγα λογια για το Chiller σου!

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πήρα chillerάκι αλλά αυτές τις μέρες βάζω και κλιματισμό για να βοηθήσω την κατάσταση.

Εχεις καπως ηρεμο το κεφσλι σου λουκα ε?

Link to comment
Share on other sites

Petran για πες λιγα λογια για το Chiller σου!

Ενα της hailea εχω. Ευχαριστημενος ειμαι κανενα θεμα δεν εχει..

Και αυτο που με βοηθαει ειναι οτι εχω το ενυδρειο σε δικο του δωματιο με air condition..

Οποτε συνεργαζοντε καλα :) ετσι το παλευω εως τωρα κ βλέπουμε για της πιο θερμες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Petran γιατι σκεφτεσαι  για ανεμιστηρακια , δεν ριχνει γρηγορα την Θερμοκρασια??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petran γιατι σκεφτεσαι  για ανεμιστηρακια , δεν ριχνει γρηγορα την Θερμοκρασια??

Την ριχνει μια χαρουλα αλλα σκεφτομε πως σε μερικες βδομαδες σιγουρα ο καιρος θα αγριεψει. Οποτε λεω να το βοηθησω κιαλλο. Και για λογους οικονομιας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις καπως ηρεμο το κεφσλι σου λουκα ε?

Πέτρο το βλέπω να ψιλοζορίζεται αυτές τις μέρες του καύσωνα. Όμως στα χαρακτηριστικά του λέει ότι θέλει αντλία 1000λ/ω και εγώ του έχω μία 600λ/ω. Ίσως να φταίει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αναβω το air codition το μεσημερι μεχρι τις 6 η ωρα μετα δροσιζει και εξω,.,

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο το βλέπω να ψιλοζορίζεται αυτές τις μέρες του καύσωνα. Όμως στα χαρακτηριστικά του λέει ότι θέλει αντλία 1000λ/ω και εγώ του έχω μία 600λ/ω. Ίσως να φταίει αυτό.

Λουξα για καλυτερη αποδοση θελεις μια ροη ηρεμη φαντασου οχι γκάζια

Σκεψου θελουμε να μενει το βερο μεσα ρου να παγωνει. Καταλαβες πως το λεω ετσι ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν δεν βγαίνω offtopic και σας χαλάω το θέμα; Με όλα αυτά τα ηλεκτρικά πως την παλεύετε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Έχει κανείς (ή περισσότεροι) κάποιο UPS ή... H/Z ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αν δεν βγαίνω offtopic και σας χαλάω το θέμα; Με όλα αυτά τα ηλεκτρικά πως την παλεύετε σε περίπτωση διακοπής ρεύματος; Έχει κανείς (ή περισσότεροι) κάποιο UPS ή... H/Z ;

Δεν βγαινεις ΚΑΘΟΛΟΥ εκτπς θεματος φιλάρακιιιιι!!

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟΟΟ!!!

ΤΩΡΑ τι να σου πω??το σταυρο μας??? Αχ παναγια μου βοηθα???

Τωρα ετοιμαζω εγω ενα ups απο πλασιο η να το φερω απεξω..

Οχι πολλα πολλα επιστροφη ρεακτορα ασβεστιου και ανεμηστηρες κ οσο κρατησουν...

Εμπρος καληηη μου ΔΕΗ μην με αφησεις τωραααααα αχαχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινεις ΚΑΘΟΛΟΥ εκτπς θεματος φιλάρακιιιιι!!

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟΟΟ!!!

ΤΩΡΑ τι να σου πω??το σταυρο μας??? Αχ παναγια μου βοηθα???

Τωρα ετοιμαζω εγω ενα ups απο πλασιο η να το φερω απεξω..

Οχι πολλα πολλα επιστροφη ρεακτορα ασβεστιου και ανεμηστηρες κ οσο κρατησουν...

Εμπρος καληηη μου ΔΕΗ μην με αφησεις τωραααααα αχαχαχαχαχαχα

+1000000 και παγοκυστες για λιγο ομως.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαινεις ΚΑΘΟΛΟΥ εκτπς θεματος φιλάρακιιιιι!!

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟΟΟ!!!

ΤΩΡΑ τι να σου πω??το σταυρο μας??? Αχ παναγια μου βοηθα???

Τωρα ετοιμαζω εγω ενα ups απο πλασιο η να το φερω απεξω..

Οχι πολλα πολλα επιστροφη ρεακτορα ασβεστιου και ανεμηστηρες κ οσο κρατησουν...

Εμπρος καληηη μου ΔΕΗ μην με αφησεις τωραααααα αχαχαχαχαχαχα

 

Είμαι Βύρωνα και ήδη μου έχει κάνει κάτι 10λεπτες διακοπές γι'αυτό το ρώτησα. Εγώ βέβαια έχω ένα μόνο ενυδρείο (γλυκό) κι αυτό με το φίλτρο μόνο αλλά και πάλι το σκεφτόμουν.

 

Οσο για την ψύξη επίσης με προβλημάτισε αλλά το έχω πάνω στη ροή του aircondition και έτσι όσο δουλεύει το κρατάει σε καλά πλαίσια. Προκαλείται διακύμανση 2-3 βαθμών στη διάρκεια της ημέρας αλλά με αργό ρυθμό και πιστεύω ότι το παίρνουν καλά τα ψαράκια. Αν λείψουμε από το σπίτι καμιά βδομάδα όμως τον Αύγουστο, θα κάνουμε το σταυρό μας...

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα είναι αλλού. Είναι στην δεξαμενή αλλαγής που είναι μόνιμα στο μπαλκόνι. Σήμερα θα έκανα αλλαγή αλλά η δεξαμενή είχε φθάσει στους 35 βαθμούς. Περιμένω να κατέβει λίγο η θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Βύρωνα και ήδη μου έχει κάνει κάτι 10λεπτες διακοπές γι'αυτό το ρώτησα. Εγώ βέβαια έχω ένα μόνο ενυδρείο (γλυκό) κι αυτό με το φίλτρο μόνο αλλά και πάλι το σκεφτόμουν.

 

Οσο για την ψύξη επίσης με προβλημάτισε αλλά το έχω πάνω στη ροή του aircondition και έτσι όσο δουλεύει το κρατάει σε καλά πλαίσια. Προκαλείται διακύμανση 2-3 βαθμών στη διάρκεια της ημέρας αλλά με αργό ρυθμό και πιστεύω ότι το παίρνουν καλά τα ψαράκια. Αν λείψουμε από το σπίτι καμιά βδομάδα όμως τον Αύγουστο, θα κάνουμε το σταυρό μας...

Οχχχ μην μας λες τετοια για διακοπεςςς.

Μην μας ανγχωνεις!!

Δ.Ε.Η.

ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟΟΟΟ!!

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μου πρόβλημα είναι αλλού. Είναι στην δεξαμενή αλλαγής που είναι μόνιμα στο μπαλκόνι. Σήμερα θα έκανα αλλαγή αλλά η δεξαμενή είχε φθάσει στους 35 βαθμούς. Περιμένω να κατέβει λίγο η θερμοκρασία.

Πανοοο και και εγω αυτο το θεματακι εχω...αλλα με βαρελι το μεταφερω σε δωματιο με air condition καμια ωριτσα και ειναι σχεδον κοπλε

Σε περνει για κανα βαρελι??

Link to comment
Share on other sites

Αν συνεχίσει η ζέστη αυτό είχα σκοπό να κάνω.

Πάντως έχω δύο ενυδρεία στον ίδιο χώρο. Το μεγάλο με Τ5 και τον κύβο με Led. Έχουν μέχρι και 3 βαθμούς διαφορά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω την εκανα αλλιως λογο τ5.. εβαλα εναν ανεμηστιρακι να χτυπαει την επιφανια μου να διωχνει την ζεστη τους σήμερα. Μαλλον δουλευει. Θα δειξειιιι !!!

Παιδιααα παμεεεε πατεντες παμε. προσευχεςςς.

Το ρημαδιααα περιουσιες μας ειναι!!τοσα λεφτα σκααμεεε . Και σκασαμεεε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 2 διπλούς ανεμιστήρες (ένα ζευγάρι σε κάθε πλευρά ) μαζί με έναν ανεμιστήρα στο sump το κρατάω μέχρι τους 27 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Πανο πολλοι ανεμιστηρες απο  εξατμιση  πως πας????? Καθε ποτε γεμιζεις την αναπληρωσση???? 

Link to comment
Share on other sites

Πανο πολλοι ανεμιστηρες απο  εξατμιση  πως πας????? Καθε ποτε γεμιζεις την αναπληρωσση????

Εμένα μου καταναλώνει περίπου 60 λίτρα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου καταναλώνει περίπου 60 λίτρα την εβδομάδα.

Ποσα??

Link to comment
Share on other sites

Νικο με τα ανεμμιστηρακια τοσα περιπου και εμενα 60-70 λιτρα ......εχει  παρει φωτια η οσμωση!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...