Jump to content

Ζέστες...Πως τις αντιμετωπίζετε??!


petran halen

Recommended Posts

Πρεπει να εχεις μια συσκευή που να ψύχει κάποιο υγρό ( ίσως φρέον ; ;) καποιος ειδικός πρεπει να μας διαφωτίσει !

Το υγρό αυτό θα περνάει μέσα από το σωλήνα και μέσα από το σπιράλ που θα βρίσκεται μέσα στο ενυδρείο η το σαμπ !

Φίλε αν πιάσει αυτό .... Τέρμα τα chiller !!!!

Όμως δεν πρεπει να είναι και τόσο εύκολο !

 

 

παρε ενα  που "ξεθαψα"

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/103783-diy-mini-chiller/

 

ισως το κανεις καλητερο και για περισσοτερα λιτρα,,,

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει και συμπιεστή να κυκλοφορεί το φρέον. Ουσιαστικά φτιάχνεις ένα chiller απλά δεν περνάει το νερό από μέσα.

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπεις στην διαδικασία τόσο από θέμα κόστους όσο και αναμφίβολου αποτελέσματος.

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία νερού κυμαίνετε από 27,8-28,3 βαθμούς με chiller hailea σεταρισμενο στους 27 βαθμους (το chiller έχει 1 βαθμό απόκλιση)

Θερμοκρασία δωματίου 30 βαθμους   

Εξάτμιση νερού περί τα 15-20 λίτρα την εβδομάδα.

 

Η θερμοκρασία του νερού ίσως είναι λίγο υψηλή αλλά νομίζω πως σε αυτή την περιοχή το chiller δεν δουλεύει συνέχεια.

Βέλτιστη λύση μεταξύ θερμοκρασίας και οικονομίας 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειάζεται και συμπιεστή;

Φυσικά !

Το έγραψα μερικά ποστ πιο πανω !

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται ρε συ αυτο chiler, αντε στα μικρα ενυδρεια κατι να κανει αλλα σε μεγαλα μονο ρευμα θα καιει...

Η καλυτερη λυση και οικομικοτερη βγαινει το aircodition ,τουλαχιστον δροσιζομαστε και εμεις.

Mπορεις να βαλεις χαλκο, εαν κανεις μια κατασκευη οπως αυτη,

 

Αυτό ακριβώς εννοώ αλλά το σπιραμα να είναι τιτάνιο και να έρχεται σε επαφή με το νερό χωρίς το τζαμί !

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα.....

post-2-1466521927,0233_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θέλει και συμπιεστή να κυκλοφορεί το φρέον. Ουσιαστικά φτιάχνεις ένα chiller απλά δεν περνάει το νερό από μέσα.

Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να μπεις στην διαδικασία τόσο από θέμα κόστους όσο και αναμφίβολου αποτελέσματος.

Λευτέρη μπορεί και να εχεις και δίκιο ...

Αλλά πολλα αλλα θα είχαν μείνει στάσιμα αν δεν είχε προσπαθήσει κάποιος.

Ενα ψυκτικό κοστίζει τουλάχιστον 500€ !

Το σπιράλ τιτανίου 50€ !

Ίσως ενα κομπρεσέρακι από μεταχειρισμένο ψυγείο αλλα τόσα !!!

Ένας ψυκτικός θα μας βοηθούσε πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα.....

Image1466521927.678962.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι είναι ;;;

Εκτός από τους stc :)

Έγινε επεξεργασία - fishbone!
Link to comment
Share on other sites

Τι είναι ;;;

Εκτός από τους stc :)

Ενα απο τα rack μου με μια τετραδα ενυδρεια....καιγεται το πελεκουδι....!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ενα απο τα rack μου με μια τετραδα ενυδρεια....καιγεται το πελεκουδι....!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Explain the details my friend !
Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη μπορεί και να εχεις και δίκιο ...

Αλλά πολλα αλλα θα είχαν μείνει στάσιμα αν δεν είχε προσπαθήσει κάποιος.

Ενα ψυκτικό κοστίζει τουλάχιστον 500€ !

Το σπιράλ τιτανίου 50€ !

Ίσως ενα κομπρεσέρακι από μεταχειρισμένο ψυγείο αλλα τόσα !!!

Ένας ψυκτικός θα μας βοηθούσε πολυ !!!

 

Δεν έχουμε κανέναν εδώ στο φόρουμ?

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την εξωτερική μονάδα από ένα μικρό κλιματιστικό και στη θέση τη εσωτερικής μπαίνει το σπιράλ.

Αρκετά εύκολο, πιο φθηνό από ένα ψυκτικό και μπορεί να αντέξει μέχρι πολύ μεγάλο ενυδρείο.

Το μόνο που θέλει λίγη δουλειά είναι η μονάδα ελέγχου, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά θέλει κάποιες γνώσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις την εξωτερική μονάδα από ένα μικρό κλιματιστικό και στη θέση τη εσωτερικής μπαίνει το σπιράλ.

Αρκετά εύκολο, πιο φθηνό από ένα ψυκτικό και μπορεί να αντέξει μέχρι πολύ μεγάλο ενυδρείο.

Το μόνο που θέλει λίγη δουλειά είναι η μονάδα ελέγχου, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά θέλει κάποιες γνώσεις.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Η ψυξη με φρεον, με απλα λογια,  λειτουργει ως εξης: Ο συμπιεστης της εξωτερικης μοναδας στελνει το φρεον σε υγρη μορφη στο εσωτερικο μηχανημα. Εκει υπαρχει μια εκτονωτικη βαλβιδα που καθως περναει το υγρο φρεον (με μεγαλη πιεση) γινεται αεριο (αφου πεφτει η πιεση του) κ αυτη η εξατμηση ειναι που δημιουργει την ψυξη. Ειναι οπως οταν ριχνεις οινοπνευμα στα χερια σου. Οταν εξατμιζεται δε σου δημιουργει μια αισθηση ψυξης? 

Οποτε για να λειτουργησει κατι τετοιο θα πρεπει να βαλεις ολο το εσωτερικο μεσα στο νερο, με το ηλεκτρονικο κομματι του απ εξω. Γιατι ακομα κ να συνδεσεις μια εκτονωτική βαλβιδα πανω σε ενα σπιραλ, η διαφορα σε διατομη κ μηκος των σωληνωσεων απο την υπαρχουσα μοναδα μπορει να εχεις απο πολυ μικρη αποδοση ως καψιμο του συμπιεστη αν σ αυτον γυρισει υγρο κ οχι αεριο φρεον

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα. Η ψυξη με φρεον, με απλα λογια, λειτουργει ως εξης: Ο συμπιεστης της εξωτερικης μοναδας στελνει το φρεον σε υγρη μορφη στο εσωτερικο μηχανημα. Εκει υπαρχει μια εκτονωτικη βαλβιδα που καθως περναει το υγρο φρεον (με μεγαλη πιεση) γινεται αεριο (αφου πεφτει η πιεση του) κ αυτη η εξατμηση ειναι που δημιουργει την ψυξη. Ειναι οπως οταν ριχνεις οινοπνευμα στα χερια σου. Οταν εξατμιζεται δε σου δημιουργει μια αισθηση ψυξης?

Οποτε για να λειτουργησει κατι τετοιο θα πρεπει να βαλεις ολο το εσωτερικο μεσα στο νερο, με το ηλεκτρονικο κομματι του απ εξω. Γιατι ακομα κ να συνδεσεις μια εκτονωτική βαλβιδα πανω σε ενα σπιραλ, η διαφορα σε διατομη κ μηκος των σωληνωσεων απο την υπαρχουσα μοναδα μπορει να εχεις απο πολυ μικρη αποδοση ως καψιμο του συμπιεστη αν σ αυτον γυρισει υγρο κ οχι αεριο φρεον

Το σπιράλ που λέω Αντώνη είναι μέσα στο νερό !

Αυτό βοηθάει ;;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με αιρ-κοντίσιον το 3ήμερο δηλαδή 3 24ωρα έκαψε 15,5 kWh ! Εξωτερική θερμοκρασία δωματίου περίπου 32-35 !

Με αιρ-κοντίσιον στους 28 !

Και θερμοκρασία ενυδρείου στους 27 !

Πως σας φενεται;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δυστυχως δε βοηθαει καπου. Για να γινει ο ψυκτικος κυκλος (εξατμηση κ συμπυκνωση του φρεον) πρεπει να υπαρχουν συγκεκριμενες συνθηκες, οπως διατομες σωληνωσεων, εκτονωτικες βαλβιδες σε συγκεκριμενη ρυθμιση κ πολλα πολλα αλλα. Με λιγα λογια το να παρεις μια εξωτερικη μοναδα απο A/C η ψυγειο κ να κολλησεις στη θεση του εσωτερικου ενα σπιραλ δεν γινεται, εκτος αν εισαι ψυκτικος με @@@@ και μπορεις να τα υπολογισεις οοοοολα αυτα, συν ηλεκτρονικος με @@@@ για να ρυθμισεις τους αισθητηρες θερμοκρασιας που πανε στη πλακετα.

Μια καλη πατεντα που ψαχνομουν τωρα τελευταια ειναι τα ψυγειακια νερου. Αυτα που κουμπωνεις απο πανω τη μπουκαλα. Εχουν μεσα ενα δοχειακι στο οποιο περναει ενα σπυραλ κ ψυχει το νερο που περναει απο μεσα. Κατι τετοιο θα ηταν δυνατο αφου υπαρχει ηδη ετοιμο εργοστασιακο κυκλωμα ψυξης οποτε μονο ενα αντλιακι χρειαζεται για να στελνει το νερο στο δοχειακι κ παλι πισω στο ενυδρειο.

 

Σε προηγουμενο ποστ ειχε αναφερθει κ αυτο http://www.aquazone.gr/forums/topic/103783-diy-mini-chiller/ Το chillerακι αυτο ειναι εγκατεστημενο σε ενα 20λιτρο. Γυρισα απο 3μερο κ η θερμοκρασια ηταν 27,5C (οσο ηταν ρυθμισμενο) κ με ελαχιστη εξατμιση. Δουλευει 5 λεπτα κ σταματαει για 15. Φυσικα κανει ΜΟΝΟ για μικρα ενυδρεια(max 40lt). Φαντασου το δευτερο ενυδρειο που εχω (120lt) ειχε πιασει 32C!!! :bbq:  Παλι καλα δεν εχω ψαρακια ακομα μεσα.

 

Γενικα οσο αφορα στη ψυξη των ενυδρειων θεωρω οτι η οικονομικοτερη λυση (εκτος απο ανεμιστηρακια :D ) ειναι το A/C στο χωρο. Τα chiller καλα ειναι, αλλα ειδικα σε μεγαλα ενυδρεια καταναλωνουν πολυ, αυξανουν τη θερμοκρασια του χωρου κ σε πολυ αυξημενες θερμοκρασιες ζοριζονται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με αιρ-κοντίσιον το 3ήμερο δηλαδή 3 24ωρα έκαψε 15,5 kWh ! Εξωτερική θερμοκρασία δωματίου περίπου 32-35 !

Με αιρ-κοντίσιον στους 28 !

Και θερμοκρασία ενυδρείου στους 27 !

Πως σας φενεται;

Αρα διονυση περιπου στα 3 ευρω η καταναλωση.για την ακριβεια 2,8ευρω.δεν ειναι και λιγα,εσενα πως σου φαινεται;
Link to comment
Share on other sites

1 ευρω την ημερα για ψυξη μου φαινεται οτι ειναι καλα.δεν νομιζω οτι μπορει να παει ποιο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Μανό ,θα βάλω και 3 μέρες το chiller να δω την κατανάλωση !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μανό ,θα βάλω και 3 μέρες το chiller να δω την κατανάλωση !

ωραια περιμενουμε, Διονυση ποσα watt ειναι το chiller;
Link to comment
Share on other sites

ωραια περιμενουμε, Διονυση ποσα watt ειναι το chiller;

200βαττ!

Είναι μικρός αλλα ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε κανέναν εδώ στο φόρουμ?

Παρων!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Link to comment
Share on other sites

Παρων!

Σταλθηκε απ τη μπακατελα μου.

Κωνσταντίνε θελουμε να φτιάξουμε ενα ψυκτικό για ενυδρείο άνω το 200-300 λίτρων !

Διάβασε παραπάνω και πες μας και ΕΣΥ την άποψη σου !

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε θελουμε να φτιάξουμε ενα ψυκτικό για ενυδρείο άνω το 200-300 λίτρων !

Διάβασε παραπάνω και πες μας και ΕΣΥ την άποψη σου !

 

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά παιδιά, το ψυκτικό κύκλωμα θέλει μελέτη γιατί τα διάφορα εξαρτήματα παντρεύονται, αν κάτι δεν κάτσει καλά μπορεί μέχρι και συμπιεστής να σπάσει. Επίσης αυτά τα πράγματα γραπτώς δεν, θέλει από κοντά να το συζητήσουμε να μου πείτε τι ακριβώς θέλετε και να το μεταφέρω στους προμηθευτές μας που έχουν μηχανικούς και κάνουν μελέτες. Πάντως για την ιστορία θα δείτε ότι δε συμφέρει και λόγω κόστους αλλά και σε βάθος χρόνου λόγω κατανάλωσης, πιστέψτε με εγώ που είμαι ψυκτικός κι έχω πρόσβαση και θα μπορούσα να γλιτώσω το κόστος εγκατάστασης και κάποιων υλικών και πάλι είναι σεβαστό το κόστος για να γίνει σοβαρή δουλιά, ας το συζητήσουμε όμως σε ένα καφέ και βλέπουμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...