Jump to content

Ζέστες...Πως τις αντιμετωπίζετε??!


petran halen

Recommended Posts

Ισως με ενα αφυγραντη των 50 ευρω να μπορουσαμε να κανουμε δουλεια,με τον ιδιο τροπο δουλευει και αυτος.γεφυρωνουμε την υγρασια να δουλευει μονιμα,και εντολη απο κοντρολερ.πως κολαμε χαλκο με τιτανιο,ειναι ενα θεμα εδω!παιδια μια ιδεα ηταν δεν ξερω αν γινεται θελει λιγο μελετη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα.....

attachicon.gifImage1466521927.678962.jpg

 

 

Ενα απο τα rack μου με μια τετραδα ενυδρεια....καιγεται το πελεκουδι....!!!!

 

 

Αν δεν ετοιμάζεις κατι καλό πάλι εσύ . . . 

Πες μου να "κόψω αυγολέμονο" :hehe :hehe

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ετοιμάζεις κατι καλό πάλι εσύ . . . 

Πες μου να "κόψω αυγολέμονο" :hehe :hehe

:hehe :hehe :hehe

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα χρονια με ανεμιστηρακια.

Παντα με ιντριγκαρε το χαμηλο κοστος αγορας τους,αντικαταστασης σε περιπτωση βλαβης και οικονομικα αλλα και στο ποσο γρηγορα θα μπορουσα παλι να εχω ψυξη στο ενυδρειο αλλα και το κοστος λειτουργιας τους γενικοτερα.

Η εξατμιση ειναι σιγουρα μεγαλυτερη αλλα τα χρηματα για να καλυψω την εξτρα εξατμιση,στο λογαριασμο του νερου, ειναι πολυ πολυ λιγοτερα απο το να πληρωνω το κοστος των 200-300-400ων watt στη δεη.

 

Τα τελευταια χρονια κραταω τη θερμοκρασια του ενυδρειου(700 λιτρα) στους 29 βαθμους πολυ ευκολα(παρα το γεγονως οτι ειμαι στον τελευταιο οροφο) με δυο ανεμιστηρακια(οχι υπολογιστη) που κοστισαν 22 ευρω και καινε 24watt.

DSCN0049_zps9f9ttddr.jpg

 

Αυτα κ απο μενα :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα χρονια με ανεμιστηρακια.

Παντα με ιντριγκαρε το χαμηλο κοστος αγορας τους,αντικαταστασης σε περιπτωση βλαβης και οικονομικα αλλα και στο ποσο γρηγορα θα μπορουσα παλι να εχω ψυξη στο ενυδρειο αλλα και το κοστος λειτουργιας τους γενικοτερα.

Η εξατμιση ειναι σιγουρα μεγαλυτερη αλλα τα χρηματα για να καλυψω την εξτρα εξατμιση,στο λογαριασμο του νερου, ειναι πολυ πολυ λιγοτερα απο το να πληρωνω το κοστος των 200-300-400ων watt στη δεη.

 

Τα τελευταια χρονια κραταω τη θερμοκρασια του ενυδρειου(700 λιτρα) στους 29 βαθμους πολυ ευκολα(παρα το γεγονως οτι ειμαι στον τελευταιο οροφο) με δυο ανεμιστηρακια(οχι υπολογιστη) που κοστισαν 22 ευρω και καινε 24watt.

DSCN0049_zps9f9ttddr.jpg

 

Αυτα κ απο μενα :jig:

Μιχάλη είσαι στους 29 μόνο με τα ανεμιστήρια όταν βαράει 40αρες έξω? Χωρίς κλιματισμό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι βασιλαρε μου,απλα εαν βραζει ο τυπος δουλευουν 40-60 και μετα απο 15-20 λεπτα ξανα!

Το βραδυ δουλευουν λιγοτερο και κατεβαζουν τη θερμοκρασια ευκολοτερα,ακομα και αν εχει πολυ ζεστη.

Πιστευω πως γενικοτερα,η δουλεια τους θα ηταν ακομα ευκολοτερη εαν δεν ημουν στον τελευταιο οροφο :hot:

Τις ημερες που δεν εχει 40αρια δουλευουν κανενα μισαωρο και μετα απο 40 ισως κ ωρα,ξανα ξεκινανε.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μεγαλο ρολο παιζει παντως παιδια το φωτα μας εμενα οταν ανοιγει το 8αρι εκει ζοριζετε το chiller και δυστηχος εαν εχει καπιος απο πανω του αλλον οροφο ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ!!!

Εγω εβαλα επιπλεων ανεμηστηρα να χτυπαει την επιφανια μου και ετοιμαζο και για το σαμπ (οσο μπορω να το βοηθησω)

Παντως το κλιμα της χωρας μας εχει ξεφυγει πολυ !!!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη είσαι στους 29 μόνο με τα ανεμιστήρια όταν βαράει 40αρες έξω? Χωρίς κλιματισμό?

Μιχαλιο εχεις οροφο απο πανω φίλε? ?
Link to comment
Share on other sites

Οχι πετραν,τιποτα....τον ουρανο μονο :hot:

Ολη τη ζεστη το καλοκαιρι και ολο το κρυο το χειμωνα....και μαλλον ετσι θα μεινει και στο νεο ενυδρειο(αν και πρωτα ο Θεος) γιατι τεθηκε βετο,παρα την μετακομιση στον κατω οροφο!

 

Βεβαια ισως ειναι καλυτερα γιατι κατω δεν θα το φωτιζει ο ηλιος οπως τωρα.Τεσπα,σε δουλεια να βρισκομαστε!

Link to comment
Share on other sites

Οχι πετραν,τιποτα....τον ουρανο μονο :hot:

Ολη τη ζεστη το καλοκαιρι και ολο το κρυο το χειμωνα....και μαλλον ετσι θα μεινει και στο νεο ενυδρειο(αν και πρωτα ο Θεος) γιατι τεθηκε βετο,παρα την μετακομιση στον κατω οροφο!

 

Βεβαια ισως ειναι καλυτερα γιατι κατω δεν θα το φωτιζει ο ηλιος οπως τωρα.Τεσπα,σε δουλεια να βρισκομαστε!

Εαν σε περνει για. Κατω μην ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΕΕΕΕΕ !!!

Και εγω εδω ασε το σπιτι το χτυπαει απο παντου ηλιος και το χειμωνα κρυο.. (κλαιμεεε)

Πηγενο στο υπογειο μου και βλεπω το θερμομετρο 25 βαθμους και εξω εχω 36. 37...

Για φαντασου ρεεφ εκει?? Το κεφαλι μας εντελος ήσυχο! !

Link to comment
Share on other sites

Εαν σε περνει για. Κατω μην ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΕΕΕΕΕ !!!

Και εγω εδω ασε το σπιτι το χτυπαει απο παντου ηλιος και το χειμωνα κρυο.. (κλαιμεεε)

Πηγενο στο υπογειο μου και βλεπω το θερμομετρο 25 βαθμους και εξω εχω 36. 37...

Για φαντασου ρεεφ εκει?? Το κεφαλι μας εντελος ήσυχο! !

ενας λογος που θελω να παω το ενυδρειο στο υπογειο..Απλα μετα θα χασει την σημασια της υπαρξης του!Ποτε θα το χαιρομαι!?Μια ωρα που καθομαι στο υπογειο την μερα.(Υπογειο εννοω κανονικο σπιτι οχι αποθηκη)

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που θελω να παω το ενυδρειο στο υπογειο..Απλα μετα θα χασει την σημασια της υπαρξης του!Ποτε θα το χαιρομαι!?Μια ωρα που καθομαι στο υπογειο την μερα.(Υπογειο εννοω κανονικο σπιτι οχι αποθηκη)

Μπααα. Νονιζω η καλυτερη μας φιλε μου απομωνωση και reef κρυο αναψυκτηκο και αραγμααα!!

Link to comment
Share on other sites

ενας λογος που θελω να παω το ενυδρειο στο υπογειο..Απλα μετα θα χασει την σημασια της υπαρξης του!Ποτε θα το χαιρομαι!?Μια ωρα που καθομαι στο υπογειο την μερα.(Υπογειο εννοω κανονικο σπιτι οχι αποθηκη)

Εγω θα σημφωνησω μαζι σου θα χαθει ολη η μαγεια και το ενδιαφερον οπως επισεις οποια στραβη γινει δεν θα την παρεις ειδηση για να την προλαβης.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση και η απομόνωση που λέει ο πετράν αλλά εγω θα συμφωνήσω ποιο πολύ με τον Νίκο.  Άλλη φάση ειναι να το έχεις στο σαλόνι και να το βλέπεις όποτε θές και να χάνεσαι μέσα του, και αλίως στο υπόγειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή φάση και η απομόνωση που λέει ο πετράν αλλά εγω θα συμφωνήσω ποιο πολύ με τον Νίκο.  Άλλη φάση ειναι να το έχεις στο σαλόνι και να το βλέπεις όποτε θές και να χάνεσαι μέσα του, και αλίως στο υπόγειο.

Ασεεε ευγενιε μουυυυ!! Το σαλονι το προλαβε η γυναικα με δισκους...

Αλλα αλλα αλλα. Εγω το ρεεφ σε δικο του δωματιο σολο χαχαχαχα!!!

Σε ΠΕΡΙΜΕΝΩ !!!εχω βαλει κ δυο στυλλ ξαπλωστρες τραπεζακι.,παγκο που φτιαχνω διαφορα πραγματατακια

Τον βατραχο τους μονομαχους. Παραδεισος!!!! Ελα να. Πιουμε καμια δροσερη!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ασεεε ευγενιε μουυυυ!! Το σαλονι το προλαβε η γυναικα με δισκους...

Αλλα αλλα αλλα. Εγω το ρεεφ σε δικο του δωματιο σολο χαχαχαχα!!!

Σε ΠΕΡΙΜΕΝΩ !!!εχω βαλει κ δυο στυλλ ξαπλωστρες τραπεζακι.,παγκο που φτιαχνω διαφορα πραγματατακια

Τον βατραχο τους μονομαχους. Παραδεισος!!!! Ελα να. Πιουμε καμια δροσερη!!

Μια πρασινη παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θελετε κυριε προεδρε μου!!! Παρε και το μανωλη (θα του εχω το κοφφε με την κρεμα χαχαα)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και γω με τη σειρα μου να πω οτι το δικο μου ενυδρειο 2 χρονια τωρα το κρατάω αξιοπρεπέστατα με μια 6αδα ανεμηστηρακια απο τον κινέζο. Θυμίζω οτι σε λίτρα ειμαι μαζι με σαμπ 240, ο controller ειναι στους 26.3 και δε δυσκολεύομαι να το κρατησω το πολυ εως 27..τοσο το βρήκα και οταν γυρισα το 3μερο του αγ. Πνεύματος με καύσωνα στην αθηνα και το σπίτι κλειστό. Γενικά και απο πέρυσι μετα απο μερες απουσίας μου το κράτησαν εως 29-30 χωρις απώλειες

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα σερί που κόβετε το ρεύμα....οι θερμοκρασίες μου καλπάζουν για 32-33+ αλλαγές νερού σε όλα τα ενυδρεία και ας ελπίσουμε ότι όλα θα ζήσουν από αυτές τις καθημερινές διακοπές της ΔΕΗ....το σίγουρο είναι ότι πάω άμεσα για battery backup....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3η μέρα σερί που κόβετε το ρεύμα....οι θερμοκρασίες μου καλπάζουν για 32-33+ αλλαγές νερού σε όλα τα ενυδρεία και ας ελπίσουμε ότι όλα θα ζήσουν από αυτές τις καθημερινές διακοπές της ΔΕΗ....το σίγουρο είναι ότι πάω άμεσα για battery backup....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δ. Ε. Η

ΔΕΝ. ΕΧΟΥΜΕ. ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ

ΤΟ BATTERY BACKUP δημητρη πιο θα παρεις??

(Ενυδρειακο)η απο κανα πλασιο που εχουν...???

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό από τον κινεζο (αν και θα ψαξω να το βρώ ελλάδα μοας και προτιμώ να αγοράζω από ελληνικά καταςτήματα) και θα δοκιμασω να βάλω 1 σε τεσσερις jebao dc1200 θεωριτικά θα παίξει μιά χαρά αλλιώς θελω περισσότερα απο 4 για τις βασικες αντλίες των ενυδρείων μου....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με ανεμιστηράκια από πέρσι 2 σειρές των τριών (http://www.aquazone.gr/forums/topic/100777-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%88%CF%8D%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-92mm-%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BC%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%B5-2-%CE%BC%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9/), σήμερα μου είπε η κοπελιά πως φτάνει τους 28, ενώ έχω επιθυμητή στους 27,5 στο STC τώρα το καλοκαιράκι... Έχω θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Παίζω με ανεμιστηράκια από πέρσι 2 σειρές των τριών (http://www.aquazone.gr/forums/topic/100777-σύστημα-ψύξης-με-92mm-ανεμιστηράκια-σε-2-μαύρα-κουτι/), σήμερα μου είπε η κοπελιά πως φτάνει τους 28, ενώ έχω επιθυμητή στους 27,5 στο STC τώρα το καλοκαιράκι... Έχω θέμα?

28 ειναι στα κοκκινα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έβαλα το chiller σε λειτουργία εδώ και μια εβδομάδα και η παρατήρηση μου είναι ότι είναι περίπου 40% μικρότερη η κατανάλωση από το αιρ-κοντίσιον !

Οσο για την εξάτμιση καμία σχέση !!!

Σίγουρα πρεπει να παραδεχτώ ότι είχε πιο ήπιες θερμοκρασίες !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...