Jump to content

Nano Reef by filrou


filrou

Recommended Posts

Θα έλεγα, καλύτερα να μην αναφερόμαστε για αποστείρωση και πολύ περισσότερο για πλήρη αποστείρωση, γιατί και τα δύο είναι, ασυμβίβαστα με τη ζωή του μακρόκοσμου. Δηλαδή δεν μπορεί να υπάρξει μακρόκοσμος χωρίς μικρόκοσμο.

Η χρήση των συστημάτων "αποστείρωσης", βοηθούν στον έλεγχο της ανεξέλεγκτης ανάπτυξης των αποικιών των μικροοργανισμών και των μικρών οργανισμών, με αποτέλεσμα τη διατήρηση κάποιων ισορροπιών μέσα στο κλειστό σύστημα, όπου τα πάντα μπορούν πανεύκολα να διαταραχθούν, παρουσιάζοντας ανάπτυξη κάποιας κατηγορίας μικροοργανισμών σε βάρος άλλων, που αποτελούν τους φυσικούς τους εχθρούς.

Έτσι οι συσκευές "αποστείρωσης", αποτελούν ένα χρήσιμο όπλο, που σε συνδυασμό με τις τακτικές αλλαγές νερού, μπορούμε να πετύχουμε ένα ισορροπημένο αποτέλεσμα.

Ανάλογα, επίσης, αποτελέσματα, έχουμε στον έλεγχο της αιωρούμενης άλγης, που αποτελεί τροφή για αρκετούς μικροοργανισμούς, ελέγχοντας έμμεσα την υπερβολική πληθυσμιακή τους ανάπτυξη.

Για καλύτερα αποτελέσματα, θα πρότεινα συνεχή χρήση UV λάμπας, με αυξομείωση της ροής του νερού ανάλογα με τις ανάγκες και περιστασιακή χρήση όζοντος, ελέγχοντας τις τιμές του redox ή εμπειρικά τη διαύγεια του νερού, αφού η διάσπαση των οργανικών διαλυμάτων μαζί με τις πρωτεϊνικές δομές, είναι η κύρια λειτουργία του.( Σημ. η χρήση ενεργού άνθρακα, θεωρείται δεδομένη, για την απορρόφηση των διαφόρων τοξικών παραγώγων, που είναι αποτέλεσμα των οξειδωτικών αντιδράσεων του όζοντος)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

περιμένοντας την απάντηση του dr Shimek στη πολύ ενδιαφέρουσα ερώτηση σου :hysterical: .. θα ήθελα να πω ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και τα <φυσικά> συστήματα επηρεάζονται αρνητικά ..

δεν έχω διαβάσει διαφορές στο τρόπο αντίδρασης

αυτό που θα μπορούσα να σου πω είναι ότι αν καταφέρουμε να φωτίσουμε ένα <φυσικό> ενυδρείο που δε έχει ρεύμα … μέσο της φωτοσύνθεσης θα παραχθεί ωφέλιμο οξυγόνο

το πρόβλημα με τα <τεχνητά> μέσα είναι όταν ξαναρθεί το ρεύμα γιατί αν έχουν <πεθάνει > θα δώσουν βρωμιά στο ενυδρείο ..

να δούμε τι θα πει και ο καθηγητής

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω γιατι τελικα δεν υπαρχει τροπος να ενσωματωσω sump. Θα με βαλει σε μεγαλους μπελαδες. Στο ΙΝΕΤ που εψαξα γενικοτερα αν δεν ειναι sump ready το ενυδριο δεν το προτεινουν. Αρα θα πρεπει να το στησω με τα μεσα που εχω.

Με το ρευμα υπαρχει τροπος να μειωσω κατα πολυ τις πιθανοτητες να μεινει απο ρευμα (Εκτος αν γινει blackout σε ολη την Αθηνα) μιας και εχω προσβαση σε ανεξαρτητη πηγη ρευματος σαν Backup.

Απο την αλλη αν ο βραχος με καλυπτει θα ηθελα να ξερω ολα τα σχετικα για να μην κανω λαθος κατα το στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικα δεν παω σε LED ποια θα ηταν η καλυτερη λυση (Και ποσες λαμπες) για φωτισμο στο Juwel 400αρι?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε filrou :hysterical:

Δεν νομιζω οτι εχεις καταλαβει ακριβως το θεμα με τα LED...Δεν ειναι τοσο απλο οσο να πας να αγορασεις led απο καποιος καταστημα φωτιστικων και να φτιαξεις κατι μονος σου!!

Μιλαμε για ειδικα led και ειδικα φωτιστικα τα οποια κατασκευαζει μια μονο εταιρια σε ολο τον κοσμο(!) και κοστιζουν καποιες χιλιαδες ευρω... αν ηταν απλο καταλαβαινεις οτι θα το εκαναν ολοι...

Αν σε ενδιαφερει μια τετοια αγορα πες μου να σου γραψω το site της εταιριας...

Απο εκει και περα πιστευω οτι οι επιλογες σου ειναι η T5 ή Metal halide λαμπες... και με τα 2 μπορεις να κανεις δουλεια... εξαρταται και απο το τι κοραλλια θελεις να διατηρησεις.

Link to comment
Share on other sites

Οχι οτι εχω χιλιαδες Ευρω να ξοδεψω οπως αναφερεις :hysterical: αλλα θα ηθελα απο περιεργια να δω τι προσφερουν, αν δεν σου κανει κοπο στειλτο μια.

Να δουμε και ποια ειναι τα χαρακτηριστικα των LED που τα κανουν τοσο ακριβα.

Και γω για T5 το βλεπω αλλα δεν ειμαι σιγουρος ποσες θα χρειαστω.

Εχω 2 θεσεις στο Juwel των 34w αν θυμαμαι καλα και εχω και μια extra 18w blue λαμπα για ξεκινημα και κλεισιμο των φωτων.

Θεωρω πως μαλλον θα πρεπει να εχω τις διπλασιες σε T5 ?

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα στον νου μου για LED κατι τετοιο:

http://www.luxeonstar.com/item.php?id=5529...o=EVE25T8-48-S6

Δεν το έχεις καταλάβει σωστά. Αυτές δεν έχουν καμία σχέση, αλλά δεν σου κάνουν και τα Kelvin.

Αν έχεις χώρο, βάλε δύο ή τρεις λευκές και μία ακτινική Τ5.

Πάρε μια ιδέα για τι πράγμα μιλάμε,

http://www.solarisled.com/

Link to comment
Share on other sites

Και αλλες ερωτησεις :)

Εδω ο οδηγος για DSB λεει:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=391

"Η βασική προυπόθεση για να δουλέψει σωστά το DSB είναι να το αφήσουμε απείραχτο και να μην πειράζουμε το υπόστρωμα σε καμία περίπτωση. Αυτό δεν είναι απαραίτητα να γίνει απο εμάς. Υπάρχουν πολλά ζωντανά που σκάβουν ενεργά στην άμμο για τροφή ή για να θέσουν την κυριαρχία τους και αυτό δεν θα αφήσει σχεδόν ποτέ το DSB να λειτουργήσει όπως πρέπει. Τέτοια ζωντανά είναι τα Damsel, κάποιοι Κλόουν όπως ο Premnas, αρκετά Wrasse, αρκετοί αστερίες (ειδικά αυτοί που κρύβονται στην άμμο) κτλ. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή των κατοίκων του ενυδρείου, για να δουλέψει σωστά το όλο σύστημα."

Ενω ο Κος Shimek λεει:

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-06/...ature/index.php

"Although these minute organisms are simultaneously the ultimate consumers of dissolved nutrients, the aquarium's biological filter and the source of food for other organisms, they are but one part of complex web of interdependent sediment organisms. This web is dependent upon the shallow-sediment-dwelling animals for its existence and functionality. These most important animals are the various sediment worms, snails, and crustaceans that many aquarists refer to as "the clean-up crew."

It is important to realize that the diversity of this group of organisms is really the cause of its utility. Very few marine animals are omnivores, or eaters of everything. Rather, they all tend to specialize on one kind of food or another. Consequently, to make certain that all kinds of excess foods are "disposed of," aquarists need to ensure a rich and diverse sediment fauna."

"...This water movement is caused by the motion of the animals in the upper inch or so of sand, particularly in those vertically-oriented tube worms such as Phyllochaetopterus, but also by all other animals moving in the upper sediment layers. The amount of water moved by one worm is quite small, on the order of a few fractions of a milliliter per day to a couple of milliliters per hour, but the cumulative total of all the water moved by all the animals in the sand bed is quite considerable. It is enough to push water into and through the sediments."

Τελικά θελουμε η δεν θελουμε οργανισμους που να κάνουν shift την αμμο?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχω καταλάβει προσωπικά είναι ότι αντλούμε απο έγκυρες πηγές (Βιβλία ,Calfo - Shrimek, forums k.a. ) πληροφορίες , αλλά η τελική επιλογή είναι δική μας.

Εγώ τι προτείνω .

Ξεκίνα το σύστημα σου με dsb.

Στο στρώσιμο θα σου βγάλει καφέ άλγη.

Τότε βάζεις clean up crew oπωσδήποτε.

Αν θα έχεις και hermits σ'αυτό το αποφασίζεις. Ο Calfo έλεγε ότι κάνουν κακό στο dsb.

Eγώ έβαλα 2-3.

Αν μετά απο αυτό το στάδιο έχεις και άλλα προβλήματα στην επιφάνεια της άμμου (κυάνο κ.α) τότε βάζεις και κανέναν Patrick :) .

Aν όχι αφήνεις το dsb στην ησυχία του.

Αυτό που θέλω να πώ , είναι ότι κάποιες αποφάσεις τις βλέπεις στην πορεία και όχι πριν ξεκινήσεις . :)

Link to comment
Share on other sites

πρόσεξε κάτι ..

μας ενδιαφέρουν δυο είδη οργανισμών

αυτοί που καταναλώνουν detritus και υπολείμματα τροφών και

αυτοί που τρέφονται από τους προηγούμενους

σε ένα dsb θέλουμε μόνο τους πρώτους

σε ένα dsb 10-15 εκ οι υποξικές – ανοξικές περιοχές που γίνεται απονιτροποίηση βρίσκονται στα κατώτερα στρώματα του ..

αυτές οι περιοχές δεν πρέπει να ενοχλούνται από οργανισμούς η δικές μας παρεμβάσεις γιατί χάνουν τις ιδιότητες τους

αντίθετα τα πάνω στρώματα πρέπει να δέχονται μια ήπια ανάδευση – η κίνηση οργανισμών μέσα τους είναι ότι καλύτερο – για να μένουν οξυγονωμένα

Link to comment
Share on other sites

Ο Shimek μας ανέφερε, ότι οι μόνοι αποδεκτοί οργανισμοί, για να συνυπάρχουν σε ένα σύστημα dsb, είναι μόνο τα ολοθούρια. Όλοι οι υπόλοιποι οργανισμοί κάνουν κακό είτε ανακατεύοντας τις διαστρωματώσεις, είτε τρώγοντας τους κατοίκους της άμμου, που είναι οι διάφοροι μικροί οργανισμοί και κυρίως τα σκουλήκια.

Το πόσο κακό όμως κάνουν, ώστε να βγάλουν εκτός λειτουργίας το σύστημα, είναι κατά τη γνώμη μου σχετικό και εξαρτάται από το μέγεθος ή τον όγκο της άμμου και φυσικά τα είδη των ενοχλητικών οργανισμών, που έχουμε μαζί.

Χαρακτηριστικό είναι ότι, όταν του έδειξα το rdsb του συστήματός μου, το οποίο φιλοξενεί ταυτόχρονα και ένα σημαντικό αριθμό αλλοπρόσαλλων οργανισμών, μου είπε ότι σίγουρα λειτουργεί, αλλά όχι στο μέγιστο των δυνατοτήτων του.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πώ , είναι ότι κάποιες αποφάσεις τις βλέπεις στην πορεία και όχι πριν ξεκινήσεις . :)

Πολλες φορες μεχρι ν ανακαλυπτεις την @@ που εχεις κανει μπορει να ειναι και αργα (βλεπε την τοποθετηση "Ζωντανου" αραγονιτη στο Νανο μου με αλατοτητα 1012) γι αυτο και κανω ενα σωρο ερωτησεις.

Προσπαθω να διαβασω οσα πιο πολλα μπορω ετσι ωστε να ξεκινησω με τις καλυτερες πιθανες προδιαγραφες αλλα οπως παντα σ αυτο το Hobby οι γνωμες διαφερουν. Απ οτι καταλαβα το DSB και ο βραχος θα δουλεψουν μονο αν ακολουθησει καποιος την σωστη διαδικασια γι αυτο και στεκομαι στις λεπτομεριες.

Ευχαριστω για τις απαντησεις :)

Link to comment
Share on other sites

Απ οτι καταλαβα το DSB και ο βραχος θα δουλεψουν μονο αν ακολουθησει καποιος την σωστη διαδικασια γι αυτο και στεκομαι στις λεπτομεριες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και συνεχιζουμε...

Με αφορμη αυτο το αθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13636

Σκεφτηκα να κανω το εξης:

Στο Juwel το 400αρι εχω το εσωτερικο φιλτρο που ειναι σε μορφη κουτιου.

Ξυλωνω τα παντα απο μεσα και το γεμιζω μονο με CHAETOMORFA CRASSA κραταω την αντλια που ειναι γυρω στα 1000lt/ωρα και προσθετω ενα αδιαβροχο σποτακι των 10w περιπου. Βουαλα, φιλτρο αλγης σωστα ?

Το μονο που δεν ξερω ειναι πως θα ειναι μαζι με τον θερμοστατη ξερει να μας πει κανεις αν θα υπαρξει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

σαν ιδέα μ αρέσει .

μήπως όμως ο διαθέσιμος χώρος είναι μικρός ?

πιστεύω ο φωτισμός να αποδειχτεί επαρκής ..

ο θερμοστάτης δεν είναι πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

1) Ειναι ο μονος διαθεσιμος

2) Αν στα 1350 Λιτρα φτανει 17 λιτρα νερο με chaeto μεσα γιατι να μην φτανει το κουτι της Juwel που πρεπει να ειναι ~ 8-10 λιτρα για 400 λιτρα ενυδριο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια πολύ καλή λύση που την έχει ξεκινήσει και ένας φίλος εδώ και λίγο καιρό.

Το φώς θα το έχεις βυθιζόμενο ή εξωτερικό ?

Γιατί για βυθιζόμενο σου έχω μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα βυθιζομενο για να μην παιξω με την σταθμη νερου και το καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Επείδή άρχισαν να με ρωτάνε με p.m. και άλλοι ...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=14258

Link to comment
Share on other sites

Εχει εμπειρια κανεις με το Deltec external skimmer MCE 600?

Σκεφτομαι αυτο αντι για το V2 800.

Λεει οτι ειναι rated για 700λιτρα ή 450 λιτρα overstocked

Link to comment
Share on other sites

είναι αποδοτικό :) .. έχει μόνο μια αδυναμία σε κάποιο λαστιχάκι που φθείρεται και κάνει θόρυβο ,αλλά αλλάζει εύκολα από όσο ξέρω ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα 10 - 12 cm DSB ειναι πολυ για το 400αρι. Φτανει αρκετα ψηλα και θα μου "φαει" και οφελιμο ογκο σε νερο. Σκεφτομαι να βαλω γυρω στα 6cm επιρεαζει καθολου στο setup που θα εξαρτομαι απο βραχο και πετρα ?

Πρεπει απαραιτητα για να δουλεψει τετοιο setup να υπαρχει 10cm DSB?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει απαραιτητα για να δουλεψει τετοιο setup να υπαρχει 10cm DSB?

κατά τη γνώμη μου όχι ..

μπορείς να βάλεις όση άμμο θέλεις αρκεί να δουλέψει το κόλπο με την άλγη και να έχεις αρκετό βράχο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...