Jump to content

Nano Reef by filrou


filrou

Recommended Posts

Ποροπετρα δηλαδη?

Δεν εννούσα αυτό. Η καλή οξυγόνωση επιτυγχάνεται με το skimmer, την καλή κυκλοφορία και την ανάδευση της επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν το καλοσκεφτεις και το skimmer αερα βαζει μεσα στο νερο. Κυκλοφορια εχω, αναταραξη εχω, δεν πειραζει θα περιμενω να τα φτιαξω στο μεγαλο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

το 7,9 δεν είναι λάθος ..

θέλεις περισσότερο ? τότε kalkwasser είναι η λύση ..

ούτε το 295 ORP είναι λάθος ..

http://www.reefkeeping.com/issues/2003-12/...ature/index.php

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, το αθρο το εχω ξανα διαβασει απλα αναφερει πως στην θαλασσα το ORP ειναι κατα μεσο ορο αναμεσα 300 - 450 οποτε και το θεωρησα σωστο να βρισκομαι και εγω καπου εκει. Φανταζομαι με ενα σκιμμερ ανετα θα παει εκει. Εντυπωση μου κανει που δεν προτεινει Οζον.

Επισης μηπως ξερει κανεις να προτεινει καμια καλη μαρκα για filter feeding κοραλια?

Σκεφτομουν κατι τετοιο: Kent Marine Micro-Vert, αλλα δεν ειμαι σιγουρος πια ειναι η καλυτερη μαρκα.

Link to comment
Share on other sites

Η Καουλερπα ποσο φως χρειαζεται για σωστη αναπτυξη? 1W πχ ειναι αρκετο για το φιλτρο κουτι της Juwel?

Επισης καμια δεκαρια κιλα νεκρο βραχο που ειχα τον εχω βαλει εδω και 1 μηνα με νερο απο το Nano, αντλια και ταισμα. Μηπως θα ειχε νοημα να αγορασω και ενα κομματι ζωντανο βραχο να τον βαλω μαζι? Οι τιμες ειναι ιδιες με το Νανο μονο που πρεπει να ειναι τινγκα στην αμμονια το δοχειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μην βαλεις caulerpa στο ενυδρειο σου... υπαρχει περιπτωση να γονιμοποιηθει δημιουργοντας σου τεραστια προβληματα... ειδικα αν δεν την φωτιζεις 24 ωρες.... Σου προτεινω ανεπφυλακτα chaetomorpha !

Οσο αφορα την αλλη ερωτηση σου δεν την καταλαβα ακριβως :lol: Αν εννοεις να βαλεις μαζι με το νεκρο και ζωντανο για μπολιασμα θα κανεις πολυ καλα αλλα θα πρεπει να κανεις και μερικες αλλαγες νερου και στο δοχειο που θα τον εχεις...τι θα τα κανεις αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Μανο,

Οκ τα chaetomorpha τοτε χρειαζονται πολυ φως? Με λιγα λογια ετοιμαζω το φιλτρο αλγης και θελω να ξερω τι λαμπα να φτιαξω για να κλεισω με τα ηλεκτρολογικα.

Για τις πετρες θεωρησα πως αν τις μπολιασω να ειναι πολυ καλυτερα οταν ερθει η ωρα να μπουνε στο μεγαλο παρα να τις βαλω εκεινη την ωρα.

Για αλλαγη δεν το σκεφτηκα θα κανω μια...

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου πει γιατι το PH μου ενω ερχεται απο την βρυση 8 ~ 8.1 οταν μπαινει στο ενυδριο μετραω 7.6 (Και με ηλεκτρονικο και με τεστ) ?

Οι μετρησεις εχουν ως εξης:

SG: 1025

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 20

KH: 8

PO4: 0

CA: 420

MG: 1020

ORP: 355

Temp: 27.5

Προσθετικα: Seachem reef complete, ALK, Iodine στις αλλαγες νερου.

Επισης τωρα που θα μπει η R/O προσθετουμε επιπλεον trace elements ή τα παραπανω φτανουν?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις γινονται πριν την αλλαγη. Συγκεκριμενα για το PH πριν και μετα. Αλλαγες περιπου 30% καθε εβδομαδα απο νερο βρυσης προς το παρον. Αλατι Red Sea ανακατεμα για 24h μαζι με Seachem CA & Iodine Προσθετα. Alkalinity μπαινει την επομενη.

Link to comment
Share on other sites

να φανταστώ λοιπόν ότι γεμίζεις ένα δοχείο με νερό βρύσης .. βάζεις αντι χλώριο …

μέσα στο δοχείο υπάρχει θερμαντήρας και κυκλοφορητης

μετά από αρκετές ώρες αρχίζεις να ρίχνεις αλάτι ..

μόλις φτάσει το νερό στη επιθυμητή αλατότητα ρίχνεις πρόσθετη σκόνη για αύξηση ασβεστίου και iodine

μετράς το ph και είναι 8-8,1 περιμένεις 24 ώρες και

ρίχνεις το νερό στο ενυδρείο ..

μετράς το ph ενυδρείου 7,6 ..

έτσι το κάνεις ? αν ναι … πόσο είναι το ph του ενυδρείου πριν την αλλαγή?

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

να φανταστώ λοιπόν ότι γεμίζεις ένα δοχείο με νερό βρύσης .. βάζεις αντι χλώριο …

μέσα στο δοχείο υπάρχει θερμαντήρας και κυκλοφορητης

μετά από αρκετές ώρες αρχίζεις να ρίχνεις αλάτι ..

μόλις φτάσει το νερό στη επιθυμητή αλατότητα ρίχνεις πρόσθετη σκόνη για αύξηση ασβεστίου και iodine

μετράς το ph και είναι 8-8,1 περιμένεις 24 ώρες και

ρίχνεις το νερό στο ενυδρείο ..

μετράς το ph ενυδρείου 7,6 ..

έτσι το κάνεις ? αν ναι … πόσο είναι το ph του ενυδρείου πριν την αλλαγή?

Σωστα αλλα το καλσιο & ιωδιο ειναι υγρο. Το PH του ενυδριου ειναι 7.5 - 7.6 οταν προσθετω το νερο μπορει να φτασει 7.8 - 7.9 και μετα απο 1-2 μερες πεφτει παλι στο 7.6

Link to comment
Share on other sites

το διοξείδιο του άνθρακα είναι ένας παράγοντας ελάττωσης του ph ..

σε ένα μικρό δωμάτιο που δεν αερίζετε μπορεί να επηρεάσει τη τιμή του ph ..

αλλά αυτό συνήθως είναι παροδικό .. και δεν μοιάζει με τη περίπτωση σου ..

η συνεχής χρήση χλωριούχου ασβεστίου ( τέτοιου τύπου είναι αυτό που χρησιμοποιείς μάλλον ) προκαλεί διαταραχές στη ισορροπία του ενυδρείου και πρέπει να αποφεύγεται

δεν ξέρω αν αυτό είναι η αιτία ..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδω και αρκετους μηνες οι Κλοουν μου εχουν κανει "σπιτι" τους την Trachyphilia μου. Ατελιωτες ωρες "ξαπλας" τα βραδια:

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC00613.jpg

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC00603.jpg

Δεν το θεωρησα προβλημα ακομα και οταν "Κλεβανε" την τροφη του κορραλιου και αναγκαζομουν να το ταιζω μυσιδα με συρριγγα.

Για σχεδον ενα χρονο τωρα ολα καλα. Μεχρι χτες οπου παρατηρησα εκδορες σε ενα μικρο σημειο οπου εχει φυγει το "δερμα" του κορραλιου και φενεται το ασπρο κρεας (Δεν ξερω πως να το χαρακτηρισω). Απ οτι καταλαβα αυτο πρεπει να εχει γινει απο τους κλοουν που τριβονται τα βραδια πανω στο κορραλι.

Του αλλαξα θεση ελπιζοντας πως θα το αφησουν ησυχο να επανελθει (Και μεχρι στιγμης δεν το ενοχλουνε) αλλα φοβαμαι μηπως πεσει θυμα μολυνσης η αρρωστιας. Τι μπορω να κανω να το βοηθησω να συνελθει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η φυση προβλεπει μονη της. Την επομενη μερα οταν ανοιξε εκεινο το σημειο το διπλωσε στα 2 για να το προφυλαξει. Φανταζομαι θα το ξανα ανοιξει οταν γινει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ξερει κανεις τι ειναι αυτο? Κανει spawn το μανιταρι?

http://i158.photobucket.com/albums/t100/filrou/DSC01063.jpg

Να πω εδω για οσους δεν το ειδαν οτι μετα απο σχετικη απαντηση του filrou ο Dr. Shimek απαντησε στην κατηγορια του σχετικα με το τι ειναι αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μερικες φωτο μετα απο 1 χρονο και λιγο πριν την μεταφορα του στο 400:

DSC01112.jpg

DSC01102.jpg

DSC01110.jpg

DSC01083.jpg

DSC01085.jpg

DSC01086.jpg

DSC01088.jpg

DSC01090.jpg

DSC01092.jpg

DSC01084.jpg

DSC01122.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...