Jump to content

Nano Reef by filrou


filrou

Recommended Posts

Saltaso > ;)

Εκανα καποιες μετρησεις στο Nano μετα απο καιρο και ανακαλυψα τα εξης περιεργα (Χωρις καμια αλλαγη στο setup)

PH: 7,7 (Ενω παντα ηταν 8)

NH3: 0,5 (Με τον πινακα βγαινει ~ 0,0083) :D Δεν μπορω να καταλαβω γιατι. Ταιζω μια μερα Garlic pellets και μια μερα μυσιδα με Vitamin C πολυ προσεκτικα.

NO2: 0,02

NO3: 1

KH: 9 (Επεσε απο 12 που μετρησα τελευταια φορα) Προσθετω μονο Purple Up στις αλλαγες νερου

PO4: 0,01

Ca: 412

Mg: 1280

Temp: 26,1

Τι μπορει να μου εχει ριξει το PH το οποιο δεν επανερχεται στο 8 ουτε μετα απο αλλαγη νερου?

Ιωδιο τελικα πρεπει να προσθετουμε στο Reef ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 210
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πραγματικά περίεργο .

πως πάνε τα ζωντανά ?

θα μας θυμίσεις λίγο το set-up

τη βιταμίνη C την ρίχνεις σαν πρόσθετο ?

γιατί βάζεις perpl up ? είναι προϊόν με <ύποπτη > συμπεριφορά ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

μην ξεχναμε πως η καλη αναταραξη της επιφανειας toy νερου διδει καλες τιμες στο ph του μικρου μας θησαυρου!

προσωπικα πιστευω οτι αν το mg σου δωσει παραπανω τιμες τοτε θα ηταν καλυτερα μιας και ευθυνεται αρκετα για την ιονικη ισορροπια (Kh,Ca) καθως απο οσο γνωριζω τουλαχιστον το Mg διατηρει και τα επιπεδα του Ph.Προσωπικα στο ριφακι μου εχω 1400+ Mg.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια Πολλα!

Το setup ειναι Reef, ~ 4 ποντους ζωντανος αραγωνιτης, ~ 5 κιλα βραχος, ανθρακας, αντιφωσφορο, υαλοβαμβακας και βιοσφαιρες στην πλατη. Συνολικη κυκλοφορια ~ 1600λτ/ω για 40λτ περιπου καθαρου νερου. οι οργανισμοι ειναι:

1 x Six Line

2 x Clown

Κοραλλια (Ephylia, μανιταρια, Xenia, Σαρκοφυτο, σφουγγαρι και Trachyphyllia).

Η ανεμονη και ο μανδαρινος δεν πηγαινε καλα και αναγκαστικα να τα αφαιρεσω για να μην εχω αλλα. Εδω και πολυ καιρο ολα ειναι μια χαρα. Και ακομα ειναι μια χαρα αν εξαιρεσουμε το γεγονος των μετρησεων.

Μουσκεω το φαγητο σε Βιταμινη C μερα παρα μερα.

Το Purple Up κραταει τις τιμες εκει που θελω σε καθε αλλαγη νερου με μολις 2ml και εχω δει τους οργανισμους να μεγαλωνουν πολυ γρηγορα.

Δεν καταλαβαινω γιατι πεφτει το PH απο 8 σε 7.7 μολις μπει το νερο στο Nano (Το νερο ειναι ακομα απο την βρυση μεχρι να ερθει η Α/Ο).

Οταν βαζετε νερο απο Α/Ο το νερο γινεται Buffered απο το αλατι μονο η προσθετετε και PH Buffer?

Η αναταραξη ειναι αρκετα καλη απο 2 διαφορετικα σημεια στην επιφανεια.

Με το ιωδιο τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

χρόνια πολλά ..

τα ζωντανά σου λοιπόν αντέχουν 0,5 αμμωνία .. καλό θα ήταν να επιβεβαιώσεις τη μέτρηση και με άλλο τεστ ..

βιταμίνη C πόση βάζεις ? είναι όξινη και θεωρητικά μπορεί να επηρεάσει το ph , θέλει προσοχή στη χρήση

για το purple up θα ψάξω περισσότερα

η πρόταση μου είναι να μη βάζεις τίποτα στις αλλαγές νερού και να διορθώνεις τις τιμές σου σε ΚΗ ,CA με <συμβατικά > προϊόντα

σταμάτα και τη βιταμίνη να δούμε τι γίνεται ..

καλή συνέχεια ..

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αλλο τεστακι αμμονιας και θα καλιμπραρο παλι το PHαμετρο αν ειναι σωστες οι ενδειξεις θα σταματησω βιταμινη να δουμε αν φταει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

πως πάνε οι μετρήσεις ? υπάρχει κάποια εξέλιξη ?

έψαξα λίγο για το perple up και δεν είναι προτεινόμενη η χρήση του τουλάχιστον με τον τρόπο που το χρησιμοποιείς εσύ .. το ..γιατί ...δεν το κατάλαβα :helpjim: ..

αν σε ενδιαφέρει να μάθουμε περισσότερα .. πες μου :) ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δεν ειχα χρονο να δοκιμασω αλλα τεστ κτλ διοτι βρισκομουν εξωτερικο. Ευτιχος το Νανο ειναι μια χαρα μετα απο 15 μερες (Με φροντιδα τριτου).

Εκανα αλλαγη νερου αφου γυρισα και πλεον επιβαιβεωμενα μπορω να πω πως το Purple up (Στο Νανο τουλαχιστον) κατεβαζει το PH. Με νερο της βρυσης και αλατι της Red Sea μετραω με ηλεκτρονικο PHμετρο 8.1 - 8.2 Οταν βαλω PU στο ετοιμο νερο τοτε μετραω 7.9. Οταν το νερο μπει μεσα στο ενυδριο μετραω 7.8. Περιμενω να ερθει η Α/Ο για να κανω καλες αλλαγες να δω αν θα συνεχισει το ιδιο. Παραληλα κοιταω να βρω αλλο αλατι για να ξεκινησω το 400αρι.

Θα με ενδιεφερε να μαθω τι λενε για το PU μιας και κανει εξαιρετικη δουλεια με τις τιμες CA & MG.

Θα σταματισω και την βιταμινη C για ενα διαστημα να δω μηπως αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιεφερε να μαθω τι λενε για το PU μιας και κανει εξαιρετικη δουλεια με τις τιμες CA & MG.

μου είναι εύκολο να μεταφέρω την άποψη του Boomer από το << reef frontiers >>

<<Stop adding this crap to your tank=> Purple -Up . I'll bet that is your problem. Many have had issues like you. It contains some powdered aragonite. It ends up collecting on the bottom. When the pH drops into the mid 7's on the bottom, like at night, in the pore spaces of the SB, it goes into solution and raises the Ca++ and Alk. It is something you can not control. Some have no issues with Purple Up but otherd so. >>

http://www.reeffrontiers.com/forums/showth...ighlight=purple

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρηκα και αντιστοιχο ποστ εδω

http://www.nano-reef.com/forums/index.php?...p;#entry1326134

"Powdered aragonite can cause huge issues very quickly and here's why... Aragonite is basically a form of calcium carbonate, the same stuff that's making up your sand and your coral's skeletons etc... Since it's powdered, they claim that it "targets surfaces"... what they don't mention is that it builds up and then... if something were to happen and your pH were to swing low enough, the fine powder quickly dissolves and your tank then has a huge calcium and alkalinity upswing... In the event that a lot is built up, it could saturate the water to the point that, once the pH rises again, it'll precipitate (and NO you do not want it to snow in your tank...)"

Επισης λεει πως αν εχει κοραλινη δεν εχεις παρα να ξυσεις λιγο απο τον βραχο για να ελευθεροθουν σπορια και να βοηθησουν στην περετερο αναπτυξη.

Αρα πιο ειναι το καλυτερο συμπληροματικο για να διατηρουμε CA, MG etc στα επιθυμιτα επιπεδα?

Εχω και τα μεμονομενα μπουκαλια της Seachem.

Link to comment
Share on other sites

για μεγάλα * ενυδρεία είναι απαραίτητο ένα αυτόματο σύστημα όπως calcium reactor η baling method .. τα μικρότερα ενυδρεία μπορούν να βολευτούν με τυποποιημένα συμπληρώματα που μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου

*

το όριο μεταξύ μεγάλου και μικρού το βάζει ουσιαστικά ο ίδιος ο ενδιαφερόμενος … λχ 500 λιτρα είναι πολλά .. αλλά υπάρχουν τέτοια ενυδρεία που συντηρούνται με συμπληρώματα

Link to comment
Share on other sites

Λογω εληψης sump θα ηθελα να αποφυγω CO2 Μπουκαλες κτλ κτλ.

Αν υπαρχει τροπος αυτοματης συμπληρωσης χωρις ολα αυτα καλα θα ηταν. Το ενυδριο μου ειναι 400λτ.

Link to comment
Share on other sites

ξεκινάς με τυποποιημένα και μετά ανάλογα με τα κέφια σου αλλάζεις σύστημα .. θα βρεις τη ρουτίνα τους και θα τη τηρείς ευλαβικά

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω παρατηρησει αναμεσα στον βραχο μου στο νανο δυο διαφανες πλοκαμια, εχουν σχετικα μεγαλο μηκος, σαν να ειναι μεσα σε μια μικρη σωληνα τα οποια οταν πλησιαζω εξαφανιζονται. Δεν εχω καταφερει να βγαλω φωτο ακομα.

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καιρο εχω παρατηρησει αναμεσα στον βραχο μου στο νανο δυο διαφανες πλοκαμια, εχουν σχετικα μεγαλο μηκος, σαν να ειναι μεσα σε μια μικρη σωληνα τα οποια οταν πλησιαζω εξαφανιζονται. Δεν εχω καταφερει να βγαλω φωτο ακομα.

Ξερει κανεις τι μπορει να ειναι?

Το πιθανότερο είναι ότι πρόκειται για σκουλήκια ή εδραία σαλιγκάρια, που είναι συνηθισμένοι οργανισμοί του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο :)

Ακομη μια ερωτηση για το 400αρι:

Τελικα θα βαλω 4 X 54w T5 και μια 18w T8 μπλε που εχω. Ο συνδιασμος των T5 μπλε/ασπρο ειναι 2 και 2 ή 1 και 3?

Απο kelvin για τις λευκες εχω βρει 14K ανα λαμπα (Arcadia) και 18K (Power Glo) να προτιμησω τα περισσοτερα kelvin?

Και προσοχη σε οσους προτιμησουν την Hilight Μπαρα της Juwel γιατι η λαμπες βγαινουν σε διαστασεις 120mm και οχι 115mm οπως οι υπολοιπες λαμπες του εμποριου. Παραλιγο να την πατησω.

Υπαρχει και το Ibar της Arcadia που δεχεται 115mm

http://www.arcadia-uk.info/product.php?pid...p;sub=&id=4

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα μία ακτινική και τρεις λευκές 14άρες.

Τη μπλε (μάλλον απλή, απ' ότι καταλαβαίνω) τι τι θέλεις??

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκιναει η μερα και να τελιωνει η νυχτα. Οπως εκανα και στο γλυκο. Οι υπολοιπες λαμπες ελενχονται σε δυαδες

Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκιναει η μερα και να τελιωνει η νυχτα. Οπως εκανα και στο γλυκο. Οι υπολοιπες λαμπες ελενχονται σε δυαδες

Αυτο μπορεις να το κανεις με μια ακτινικη !

Link to comment
Share on other sites

Και προχωραμε στις βασεις τωρα. Κοιτοντας αυτο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...45;ση

Βλεπω πως μια βαση ειναι απαραιτητη. Το προβλημα ειναι πως για ενα DSB 8cm η βαση θα πρεπει να ειναι γυρω στα 10cm ετσι οπως το καταλαβα σωστα ?

Αρα θα πρεπει οι βασεις να ειναι απο αλλο υλικο γιατι το λαστιχο δεν βλεπω να δινει το καταλληλο υψος.

Έγινε επεξεργασία - filrou
Link to comment
Share on other sites

Και προχωραμε στις βασεις τωρα. Κοιτοντας αυτο: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...45;ση

Βλεπω πως μια βαση ειναι απαραιτητη. Το προβλημα ειναι πως για ενα DSB 8cm η βαση θα πρεπει να ειναι γυρω στα 10cm ετσι οπως το καταλαβα σωστα ?

Αρα θα πρεπει οι βασεις να ειναι απο αλλο υλικο γιατι το λαστιχο δεν βλεπω να δινει το καταλληλο υψος.

Σωστά το κατάλαβες. Η βάση στην συγκεκριμένη αναφορά, δεν έχει να κάνει με DSB.

Αν το ύψος της άμμου είναι στα 10 εκατοστά (προτεινόμενο), τότε τα ποδαράκια της βάσης θα πρέπει να έχουν τέτοιο ύψος, ώστε η βάση να βρίσκεται 2 εκατοστά πάνω από την επιφάνεια της άμμου (άρα συνολικά 12 εκατοστά). Ο λόγος που επιδιώκουμε κάτι τέτοιο, είναι για να εξασφαλιστεί η καλή και απρόσκοπτη κυκλοφορία του νερού, μεταξύ άμμου και βράχου.

Μια καλή λύση για ποδαράκια κάτω από το πλέγμα, είναι τα πλαστικά ρυθμιζόμενα ποδαράκια που χρησιμοποιούν οι κατασκευαστές ντουλαπιών κουζίνας και που μπορείς να προμηθευτείς εύκολα πχ στο Practiker.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα το τεστ της TM ηταν οντος λαθος. Με τεστ αμμονιας της Salifert εχω 0. Το PH συνεχιζει να ειναι 7.9 αφου μπει στο ενυδριο παρολο που σταματησα το Purple Up. Μαλλον θα θελει αρκετες αλλαγες μεχρι να φυγει απο το συστημα. Τωρα δοκιμαζω μονο Seachem Reef Complete, Alkalinity & Iodine.

Εβαλα και προχειρα το Redox meter που πειρα για το μεγαλο και μου δινει σταθερη τιμη 295. Υπαρχει αλλος τροπος εκτος οζον να φτασει στα 325 ?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και προχειρα το Redox meter που πειρα για το μεγαλο και μου δινει σταθερη τιμη 295. Υπαρχει αλλος τροπος εκτος οζον να φτασει στα 325 ?

Θα ανεβαίνει σταδιακά όσο παλιώνει το σύστημά σου. Η καλή οξυγόνωση θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα το τεστ της TM ηταν οντος λαθος. Με τεστ αμμονιας της Salifert εχω 0.

Αυτό το τεστ της ΤΜ έχει παιδέψει κόσμο και κοσμάκι. Μακρυά !!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβαίνει σταδιακά όσο παλιώνει το σύστημά σου. Η καλή οξυγόνωση θα βοηθήσει.

Ποροπετρα δηλαδη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...