Jump to content

Το ενυδρειο υφάλου του Μάνου


Manoskap

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος Manoskap έγραψε:

Ναι οκ αν το ξαναδω να τον τσιμπαει ετσι θα γινει.

Χωρίς αν θα την ξαναδείς και ο λόγος είναι ότι τρέφεται με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Νικο αν δεν το ξαναδω δεν μπορω να βρω τον sandshifter.
Και ναι τον ξανατσιμπησε και πηγε στο samp. Job done.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 months later...

Διακοπες!!! Το ενυδριο τιγκα στα νιτρικα... χωρις να μπορω να το παλεψω. Σταθερα πανω απο 50.

Link to comment
Share on other sites

On 26/8/2018 at 7:34 ΜΜ, το μέλος Manoskap έγραψε:

Διακοπες!!! Το ενυδριο τιγκα στα νιτρικα... χωρις να μπορω να το παλεψω. Σταθερα πανω απο 50.

Γιατί τα παράτησες τα πέλλετ?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, niknik said:

Γιατί τα παράτησες τα πέλλετ?

γιατι? τα παρατησε? και εγώ το ίδο προβλημα είχα στο προηγούμενο setup. Nα έχω πελλετ και να μη πέφτουν με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

γιατι? τα παρατησε? και εγώ το ίδο προβλημα είχα στο προηγούμενο setup. Nα έχω πελλετ και να μη πέφτουν με τίποτα...

Δεν εβαλα ποτε πελλετ, εχω αδειασει 4 μπουκαλια νοποξ χωρις καμια αλλαγη... εδω ειμαι αν εχετε ιδεες...


Το μονο που παρατηρω ειναι πως το σκιμμερ πρεπει να το ρυθμισω στο 1/4 ενω πριν το ειχα στο 1/2 γιατι αφριζει ελεεινα.... Μηπως εκει κατι τρεχει, αν εχετε ιδεα πειτε
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:


Δεν εβαλα ποτε πελλετ, εχω αδειασει 4 μπουκαλια νοποξ χωρις καμια αλλαγη... εδω ειμαι αν εχετε ιδεες...


Το μονο που παρατηρω ειναι πως το σκιμμερ πρεπει να το ρυθμισω στο 1/4 ενω πριν το ειχα στο 1/2 γιατι αφριζει ελεεινα.... Μηπως εκει κατι τρεχει, αν εχετε ιδεα πειτε

Είχαμε μιλήσει για τα πελλετ και νόμισα ότι τα ξεκίνησες. Για μένα ξεκίναγα από χτες. 

Ροή καλή όχι πολύ όχι λίγη και το kh το κρατάς κάτω από 8 σταθερά, επείσεις η έξοδος των πελλετ να πηγαίνει στο σκιμερ. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Είχαμε μιλήσει για τα πελλετ και νόμισα ότι τα ξεκίνησες. Για μένα ξεκίναγα από χτες. 
Ροή καλή όχι πολύ όχι λίγη και το kh το κρατάς κάτω από 8 σταθερά, επείσεις η έξοδος των πελλετ να πηγαίνει στο σκιμερ. 

Θα το δοκιμασω οταν βρω το χρονο, προς το παρον σκεφτομαι στις αλλαγες να τραβαω απο το σκιμμερ οσο δινει στο 1/2, δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα αλλα μου εχει κατσει στο μυαλο το γιατι πριν δουλευα στο 1/2 και τωρα πρεπει να το χαμηλωσω για να μην αφριζει... ισως κατι να εχει γινει.

Θυμιζω πως τρεχω με vertex 200i και για δυο χρονια με ειχε στο απολυτο 0 νιτρικα.
Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2018 at 12:25 AM, Manoskap said:

Ναι οκ αν το ξαναδω να τον τσιμπαει ετσι θα γινει.

Την έχεις ακόμη? Τι την ταΐζεις?? Ήθελα και εγώ να πάρω αλλά σκέφτομαι το θέμα της διατροφής 

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Manoskap έγραψε:


Θα το δοκιμασω οταν βρω το χρονο, προς το παρον σκεφτομαι στις αλλαγες να τραβαω απο το σκιμμερ οσο δινει στο 1/2, δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα αλλα μου εχει κατσει στο μυαλο το γιατι πριν δουλευα στο 1/2 και τωρα πρεπει να το χαμηλωσω για να μην αφριζει... ισως κατι να εχει γινει.

Θυμιζω πως τρεχω με vertex 200i και για δυο χρονια με ειχε στο απολυτο 0 νιτρικα.

Ίσως έπεσε η απόδοση της αντλιας

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ενω εβαζα σταθερα αστερινα μαλλον δεν της αρκουσε και μας αφησε ενα πρωι ο αρλεκινος.

 

Νικο γιατι να εχει πεσει η αντλια; Πιο ΠΟΛΥ αφριζει οχι λιγοτερο! Πρεπει να χαμηλωνω το σκιμμερ αλλιως τρεχει ροη ολο το νερο επανω!

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος niknik έγραψε:

Ίσως έπεσε η απόδοση της αντλιας

Το σχόλιο αφορά στο ισως κάτι να έχει γίνει.

Όταν βάλεις τα πέλλετ θα δεις άλλη συμπεριφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα την παρουσίαση, δεν κατάλαβα τον τρόπο λειτουργίας και τη ρουτίνα. Αν υπάρχει ρεφιουτζιουμ και τι πρόσθετα πέφτουν μέσα στο σύστημα. Αν ταιζεις κατεψυγμένη θέλει σουρωμα και περιορισμό. Αν ρίχνεις πρόσθετα αμινοξέα λιποπρωτεΐνες θα πρότεινα να τα κόψεις για ένα διάστημα. Η χρήση Νοποξ ειναι λογικό να σου σηκώνει τον αφρό στο σκιμμερ, μιας και το τάισμα των βακτηρίων με άνθρακα παράγει ένζυμα και βακτηριακό πλανκτον στη στήλη νερού το οποίο αποβάλλεται μέσω του σκιμμερ σου. Και θες να αποβάλλεται, για αυτό είναι προτιμότερο να τρέχεις wet swimming. Θα πρότεινα κατά την αλλαγή να τραβάς νερό πάνω από τα βράχια ώστε να αποβάλλεις όσο περισσότερη οργανική ύλη από το σύστημα σου. Σημαντικό να μην γίνεται ανακάτεμα του αραγωνιτη γιατί θα οδηγήσει σε εκτόνωσή του, με αποβολή detritus. Σε κάποιο βίντεο είδα θερμοκρασία άνω του 27 δεν ξέρω αν ισχύει, δεδομένου του τσιλερ δεν θα πήγαινα πάνω από 26 ώστε να ρίξω τον μεταβολισμό των οργανισμών ( προσωπικά δουλεύω κάτω από 25 * οποιαδήποτε μείωση της θερμοκρασίας πρέπει να γίνεται προοδευτικά). Επίσης δεν ξέρω τι ψάρια φιλοξενεις, σαφώς έχεις λίτρα, αλλά η αυξημένη ιχθυοφορτωση, ή η παρουσία μεγάλων ψαριών οδηγεί σε πολλά απόβλητα. Θα πρότεινα μικρές δράσεις και παρατήρηση ώστε να προλαβαίνεις να αντιδρας. Δεν υπάρχει γρήγορη ασφαλείς μείωση των νιτρικών, μην ξεχνάμε ότι τα κλειστά συστήματα μας έχουν βιορυθμο, οποιαδήποτε αλλαγή η προσθήκη διαταραζει αυτή τη συνθήκη. Με 50 νιτρικά η τροφή είναι άφθονη για ότι κοράλλι υπάρχει μέσα, οπότε το οποιοδήποτε τάισμα - σκεύασμα δεν εξυπηρετεί. Ίσως να δοκίμαζες να παίξεις πιο επιθετικά με βακτήρια ( ισως με άλλα βακτήρια από ότι χρησιμοποιείς), και με αλλαγές νερού (θεωρώ πως η χρήση προβιοτικου αλατιού δεν ενδείκνυται, αν και εφόσον γίνεται χρήση), χωρίς νοποξ η οποιαδήποτε άλλη πηγή άνθρακα. Αυτή θα ήταν η προσωπική μου ενέργεια, ώστε να αντιληφθώ και να αναθεωρήσω βασικούς χειρισμούς μου λειτουργίας, ώστε να κατανοήσω και την αιτία της αυξημένης τιμής των Νο3.

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 8/28/2018 at 4:14 PM, Manoskap said:

Δυστυχως ενω εβαζα σταθερα αστερινα μαλλον δεν της αρκουσε και μας αφησε ενα πρωι ο αρλεκινος.

 

Νικο γιατι να εχει πεσει η αντλια; Πιο ΠΟΛΥ αφριζει οχι λιγοτερο! Πρεπει να χαμηλωνω το σκιμμερ αλλιως τρεχει ροη ολο το νερο επανω!

 

ξερεις ποιος μπορει να ειναι ο λόγος που δεν τα καταφερε??

Link to comment
Share on other sites

Ηθελε περισσοτερο;; Δεν ηθελα ομως να αγοραζω sand shifters για να ταιζω τον αρλεκινο...

Link to comment
Share on other sites

Οντως είχα δει από χομπιστες έξω πως το ετήσιο έξοδο σε αστερίες σαν τροφή περνάει τα 350 δολάρια. 

Εσύ πόσο της έβαζες τη βδομάδα??

Link to comment
Share on other sites

Οντως είχα δει από χομπιστες έξω πως το ετήσιο έξοδο σε αστερίες σαν τροφή περνάει τα 350 δολάρια. 
Εσύ πόσο της έβαζες τη βδομάδα??

Μια φορα το μηνα μια χουφτα αστερινα. Δεν την ταιζα sand shifter...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...