Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

ηρθε η μπουκαλα να την βαλω να δουλευει μαζι με το φως η πιο πολλες ωρες?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ την έχω και ανάβει μία ώρα νωρίτερα ώστε να βρουν έτοιμο διοξείδιο τα φυτά γιατί μέχρι να πιάσεις το ζητούμενο περνάει και κάποια ώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω συνεχόμενα ανοιχτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παλιότερα την είχα 24ωρο αλλά προτίμησα να βάλω ηλεκτροβάνα για οικονομία στη μπουκάλα. 

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το καλύτερο?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετα τα φυτεματα επικρατει μια θολουρα εχω την εντύπωση ότι με το εσωτερικό φίλτρο καθάριζε πιο γρήγορα το νερο. Και πόσες φυσαλίδες να βαλω στο co2?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαι οι δυο τροποι δουλευουν σωστα.

Απλα να ξερεις να τους δουλεψεις.

Προσωπικα χρησιμοποιω και τους δυο ...

Ειναι με απλα λογια μια ισοροποια.

 

Αν το βαλεις με ηλεκρτοβανα .

Θα πρεπει το διοξειδιο που δινεις να φευγει το βραδυ πριν ξανα αρχισει.

Αυτο με αναταραξη, wet dry fillters, προσθετη οξυγονωση κτλ .

Το μετρας με ph μετρο το σκαμπανεβασμα του ph, στο 1 ph διαφορα πριν το co2 και μετα το ανοιγμα του co2 ειναι μια χαρα,.

Αν δεν σου φευγει το co2, απλα την επομενη ημερα θα προστιθεται περισσοτερο στο νερο, με οτι συνεπεια αυτο.

Για να πετυχεις το τροπο αυτο, θα πρεπει να το μετρας στην αρχη, ειναι σαν ενα ρολοι το οποιο ρυθμιζεις ...

 

Τωρα στο 24ωρο co2, ριχνεις τοσο co2 ωστε καποια στιγμη θα σταθεροποιηθει αναλογα με την kh σου.

Σε συνεχομενο co2, η διαφορα μερας νυχτας στο co2 ειναι περιπου 0,2ph.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Μετα τα φυτεματα επικρατει μια θολουρα εχω την εντύπωση ότι με το εσωτερικό φίλτρο καθάριζε πιο γρήγορα το νερο. Και πόσες φυσαλίδες να βαλω στο co2?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Δεν μποριει να σου προτινει κανεις φυσαλιδες.,.... καθε μετρητης ειναι διαφορετικος...

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μια αναγνωρησει παρακαλω εαν μπορει καποιος το πηρα γιια θυληκο ειδα καποιες διαφορες και εγω απο το αρσενικο απλα για σιγουρια

20161223_190052.jpg

20161223_190101.jpg

20161223_190043.jpg

20161223_190046.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου μοιάζει για αρσενικό...άν μπορείς σε λίγες μέρες που θα έχει "στρώσει" βάλε καλύτερες φωτό...

 

επίσης διάβασε το παρακάτω...είναι πολύ καλό άρθρο για το πως θα ξεχωρίζεις το φύλο σε ραμιρέζι...

 

http://www.aquaeden.co.uk/how_to_sex_german_blue_rams.html

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να σε καλα καλα το αρθρο ειναι πολλη κατατοπιστικο

μαλλον πρεπει να περιμενω ακομα λιγες μερες να φτιαξει τα χρωματα του διοτι αυτο ακομα μεχρι εχθες τουλαχιστον (που ηταν μονο λιγες ωρες στην κατοχη μου)δεν ειχε ακομα την μαυρη τελευταια μαυρη κουκιδα.βεβαια μολις παω σπιτι θα το κοιταξω λιγο καλητερα

τωρα απο συμπεριφορα μολις επεσε στο νερο κανανε λιγο μουρη με μουρη και γυρο γυρο και λιγο με το πλαι αλλα μετα το ενα ακολουθουσε το αλλο κατα ποδας και ησυχα

δεν ξερω ο χρονος θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα.

Καλη η προσπαθεια σου με το ενυδρειο και μπορεις να το κανεις ακομα καλυτερο.

Απλα 2-3 πραγματακια να σου πω.

Το φυτο που εχεις βαλει για γρασιδι,δεν ειναι γρασιδι και ποτε δεν θα γινει ταπιτας,γι αυτο και παει προς τα πανω.

Η αμμος που εχεις βαλει μπροστα,καποια στιγμη θα χαθει και θα παει κατω απο το χαλικι λογο κοκκομετριας.

Τα ραμ που εχεις,κανονικα θελουν αμμο και οχι χαλικι.

Βαλε και καμια φωτο να δουμε πως εχει γινει το ενυδρειο τωρα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο το φυτο που λες μου το δωσανε ετσι ενας φιλος και απλα το εβαλα  τωρα που εβαλα και co2 θα δουμε πως θα παει και θα κριθει η τυχη του

για την αμμο το ξερω το μετανιωσα πλεον και την αφηνω στην τυχη της20161223_190046.jpg

20161223_211056.jpg

20161223_211207.jpg

20161223_211131.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν βλέπω ότι τα ψάρια αναπνέουν γρήγορα και επειδή βρήκα και ένα λαθρεπιβατη σαλιγκαρακι μικρό πάνω πάνω νομίζω ότι υπάρχει έλλειψη οξυγόνου.εχω δίκιο?να βάλω την αεραντλια?αυριο το πρωι κα τον λαθρεπιβατη να τον βγάλω από ενυδρείο?θα μου κάνει τίποτα κακό?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναί βάλε την αεραντλία.Κακό δέν κάνει....τα ψάρια μπορεί όμως να αναπνέουν γρήγορα και για άλλους λόγους...(πχ. Παράσιτα στα βράχια) - με το ικ ξεμπέρδεψες στα κάρντιναλ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανένα ιχνος

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Ναι κανένα ιχνος

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Ωραία τότε βάλε την αεραντλία και παρακολούθα πώς πάνε οι αναπνοές τους...

Link to comment
Share on other sites

Η έλλειψη οξυγόνου μπορεί να επιριαζει και τα φυτά?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Η έλλειψη οξυγόνου μπορεί να επιριαζει και τα φυτά?

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Δέν νομίζω ότι έχουν θέμα...τώρα που έβαλες το διοξείδιο πώς είσαι απο τιμές νερού;στις πόσες φυσαλίδες το έχεις;έβαλες drop checker?

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω αυριο κάποιες φωτο να τα δεις λίγο 100 φυσαλίδες το λεπτο ντροπ τσεκ οχ ακόμα δεν έχω πάρει ακόμα και να σου πω την αλήθεια σήμερα κοιτούσα Τέλος παν τον πάω για ύπνο θαταπουμε αυριο Εάν μπορείς καληνυχτα

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

Θα βάλω αυριο κάποιες φωτο να τα δεις λίγο 100 φυσαλίδες το λεπτο ντροπ τσεκ οχ ακόμα δεν έχω πάρει ακόμα και να σου πω την αλήθεια σήμερα κοιτούσα Τέλος παν τον πάω για ύπνο θαταπουμε αυριο Εάν μπορείς καληνυχτα

Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

 

Οκ καλή ξεκούραση!

 

Απο ότι κατάλαβα το κλείνεις το βράδυ το Co2 οπότε δέν υπάρχει λόγος ανυσηχίας....βάλε την αεραντλία και άστο!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τα φυτα κατι εχουν παθει?εβαλα φοτο εαν υπαρχει καποιο θεμα παλιο παρακαλω βαλτε μου το λινκlarge.20161229_210202.jpglarge.20161229_210155.jpglarge.20161228_233010.jpglarge.20161228_232508.jpglarge.20161228_232503.jpglarge.20161228_232452.jpglarge.20161228_232444.jpglarge.20161228_232437.jpglarge.20161228_232344.jpglarge.20161228_232354.jpglarge.20161228_232407.jpglarge.20161228_232418.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μερικες ερωτησεις;;;

Τι θερμοκρασια εχεις στο ενυδρειο;;

Ποσο εξελ ριχνεις;;

Το νερο σου ειναι μονιμα ετσι θολο;;

Εχεις μετρησει αμμωνια;;

Link to comment
Share on other sites

26 με 28 η θερμοκρασια

ειχα κανει θεραπεια για ικ και δεν ειχα ριξει για 10 μερες εξελ εριξα μια μερα και μετα εβαλα co2

οχι το νερο δεν ειναι ετσι θολο

Link to comment
Share on other sites

Την θερμοκρασια κακως την ανεβασες σε καλυπτε σαν θεραπεια το εξιτ και με πιο μικρες θερμοκρασιες..

Μου θυμιζουν φυτα που δεν εχουν προσαρμοστει ακομα ή φυτα που ταλαιπωρηθηκαν ή ταλαιπορουνται ακομα απο υψηλη θερμοκρασια...

Βεβαια η γνωσεις σε αυτον τον τομεα (φυτεμενο)ειναι ελαχιστες και θα χρειαστει να ακουσεις και αλλες γνωμες απο πιο εμπειρα παιδια...:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...