Jump to content

προσπαθεια πρωτη για φυτεμενο


Recommended Posts

η αλγη συνεχεια τη  καθαριζω και βγενει παλιlarge.20170213_234518.jpg

large.20170213_234511.jpgαναγνωριζει κανεις τι ειναι αυταlarge.20170212_223122.jpglarge.20170212_223116.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αβγά από σαλιγκάρια ramshorn μου κάνουν, τα φυτά τα βλέπω πολύ ταλαιπωρημένα, θύμισέ μας λίγο τις παραμέτρους σου και το φωτισμό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναί αβγά από σαλιγκάρια είναι!

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2017 at 11:16 ΠΜ, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

η αλγη συνεχεια τη  καθαριζω και βγενει παλι

 

H αλήθεια έτσι απο μια ματιά που έριξα κατ άποψη η moss όντως πιάνει πολύ εύκολα. πάρε ένα ξυλάκι απο σουβλάκι και απλά εκεί που έχει την άκρη της ξεκίνα να την τυλίγεις σαν το μαλλί της γριάς και θα σου ελαττωθεί πολύ με τον καιρό και θα σου φύγει. Και εμένα ένα διάστημα το ίδιο θεματάκι είχα και τελικά έφυγε απο μόνη. Αυτό με το καφέ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός αλλά απο τότε που έβαλα το skimmer ποτέ ξανά δεν είδα στο νέο μ στήσιμο αυτή την καφετιά γλίτσα που πιάνουν φυτά και τέτοια. Έχε τεστάκια μέτρα τα νικτρικά σου τον φώσφορο και τον σίδηρο σου να δεις τα επίπεδα. Εγώ προσωπικά γτ όντως και λόγω ταλαιπωρίας απο τότε που ασχολήθηκα και κάθε παράμετρο νερού την τσεκάρω με τέστ έχω απαλλαχθεί απο όλα.

Link to comment
Share on other sites

λογο διπλοβαρδιας στην δουλεια τις τελευταιες 10 μερες εχει παραμεληθει λιγο σημερα θα γινουν ολα 

δυστηχως θα ηθελα να ερθω στην κοπη τι πιτα αχχαχα αλλα και σημερα σχολαω στις 6

τωρα για τα αυγα ποτε σκανε ?

On 18/2/2017 at 0:10 ΠΜ, το μέλος AquaNewbie έγραψε:

 

H αλήθεια έτσι απο μια ματιά που έριξα κατ άποψη η moss όντως πιάνει πολύ εύκολα. πάρε ένα ξυλάκι απο σουβλάκι και απλά εκεί που έχει την άκρη της ξεκίνα να την τυλίγεις σαν το μαλλί της γριάς και θα σου ελαττωθεί πολύ με τον καιρό και θα σου φύγει. Και εμένα ένα διάστημα το ίδιο θεματάκι είχα και τελικά έφυγε απο μόνη. Αυτό με το καφέ να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν είναι τυχαίο γεγονός αλλά απο τότε που έβαλα το skimmer ποτέ ξανά δεν είδα στο νέο μ στήσιμο αυτή την καφετιά γλίτσα που πιάνουν φυτά και τέτοια. Έχε τεστάκια μέτρα τα νικτρικά σου τον φώσφορο και τον σίδηρο σου να δεις τα επίπεδα. Εγώ προσωπικά γτ όντως και λόγω ταλαιπωρίας απο τότε που ασχολήθηκα και κάθε παράμετρο νερού την τσεκάρω με τέστ έχω απαλλαχθεί απο όλα.

την καθαριζω και την σιφοναρω και λιγο και η αληθεια ειναι οτι την παλευω να την μειωσω κανω και πιο συχνες αλλαγες (μην βλεπετε το τελευταιο 10ημερο)

δεν ηξερα οτι υπαρχουν τεστ για σιδηρο και φωσφορο και πια η χρησιμοτητα τους για τα φητεμενα 

θα τα παρω και θα επανελθω  αχαχχαχαχχαχα

καλημερα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η άλγη που έχεις είναι σαν βλέννα καφέ που όταν την τραβάς και την βγάζεις διαλύεται σχετικά εύκολα;

Moυ θυμίζει μία άλγη που είχα μπλέξει για πολύ καιρό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα

με πολλη υπομονη και πολλες αλλαγες νερου συχνες μετα απο παροτρηνση του φιλου πλεον κακαλου βλεπω ενα καθαρο απο αλγες τοπιο με πολλα χρωματα  ζωντανα και ζωηρα 

ευχαριστω πολλη για ολες τις σημβουλες ολων τον παιδιων

πριν απο κανα μηνα προθεσα 10 orange ramshorn  kai 10 blue   ramshorn  παρολο που ολοι μου λεγανε οτι γενανε φουλ και θα γεμισω

μου αρεσουν τα χρωματα και δωσαν μια ομορφη εικονα στο ενυδρειο

τωρα ασ δουμε την πραγματηκοτητα εχουν τρελαθει να κανουν αυγα παντου αλλα παντου οπου και να κοιταξεις βλεπεις μικρα σαλιγκαρια δεν ξερω ποσα ειναι αλλα ειναιπαρα πολλα χαχαχαχαχχαχαχχαχα δεν περιμενα οτι μεσα σε ενα μηνα θα γινοταν αυτο το πραγμα  χαχααχχαχαχχα πρεπει να παρω τα μετρα μου μαλλον  χαχαχαχαχχα

 

Link to comment
Share on other sites

βγάλε και μια φωτογραφία να δούμε και εμείς τα χρώματα :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

βγάλε και μια φωτογραφία να δούμε και εμείς τα χρώματα :)

Νομίζω πως επιβάλλεται.:D

Link to comment
Share on other sites

οπως θα δειτε εχει παντου σαλιγκαρια

αμα δειτε πιο παλιες φοτο πιο πανω θα δειτε τρομερη αλλαγη εγω ειμαι παρα πολλη ευχαριστημενος με το παρον αποτελεσμα και θα προσθεσω και ακομα λιγα φυτα σιγα σιγα

το κομματι με την αμμο χαθηκε δεν πειραζει ομως 

Link to comment
Share on other sites

διαβασα οτι και τα Botia κανουν δουλεια υπαρχει καποιο ιδανικο για τα λιτρα μου?

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο @θεοδωρος αθανασιαδης! Μόλις μεγαλώσουν οι εχινόδοροι, θα γεμίσει η εικόνα. Μερικές ρίζες από κάποιο χαμηλό φυτό στη δεξιά μπροστινή πλευρά, θα έδειχναν όμορφα. Η sagittaria subulata παραδείγματος χάριν, είναι μια συμπαθητική και εύκολη λύση.

 Τα botia θα βοηθήσουν όσο είναι νηστικά από άλλες τροφές και όσο το μέγεθός τους συμβαδίζει μ' αυτό των σαλιγκαριών. Καλύτερα προτίμησε μερικά clea helena. Κάνουν δουλειά στον έλεγχο πληθυσμού και ελέγχονται εύκολα. Επίσης δε θα ενοχλήσουν κανένα άλλο ζωντανό, πράγμα που μπορεί να συμβεί με τα botia.

υγ. Το στούρι και τα μάτια σου!:D Μια χαρά το βλέπω. Ρίχνε καμιά φετούλα αγγούρι/κολοκύθι για να τρώει αλλά και για να μαζεύεις εύκολα σαλιγκάρια όταν χρειάζεται.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω παθει ζημια με αυτο το ψαρι καθετε και το χαιδευω οταν αλλαζω νερο και πεφτει η σταθμη οσο για το μενου θα το φτιαξω να σε καλα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πραγματική μεταμόρφωση του ενυδρείου.:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα ολα καλα με το ενυδρειο τα φυτα εχουν μια σωστη αναπτηξη αυτην την στην στιγμη εχει μεσα 9αρλεκινους 10καρδιναλιους 4οτοκυκλους 1sp3 1στουρισομα 3 κορυ στερμπαι 2πριστελα μπαλουν και λογο διαλησεις του γαριδαδικου εβαλα και περιπου 13-14 γαριδες red cherry μεσα ολα καλα με τις γαριδες δεν τις ενοχλη τιποτα 

περιμενω και αλλα φυτα μες την εβδομαδα να μπουν για να νιωσουν πιο ανετα η γαριδες

ξεχασα εχω και αμετρητα σαλιγκαρια αχαχαχα περιμενω τα helena μπας και και τα μετριασω λιγο 

η απορια μου ειναι οι γαριδες θα πολαπλασιαστουν?

μηπως να βαλω σε ενα σημειο πολλη μοςς ετσι ωστε να βρουν μια γωνια για τα μικρα? η δεν υπαρχει λογος?δλδ δεν προκητε να δω μικρα?

 

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι τωρα

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χάχα μαζεύω τα σαλιγκαρια

Στάλθηκε από το F3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια ερωτηση για τους κηπουρους

εχω παρει ενα μεγαλο κοματι Riccia Fluitans οπως θα δειτε σε ποιο πανω φωτο την εδεσα σταυρωτα σε μια πετρα και την εχω βαλει κατω και εχω βαλει την πετρα βαθεια στο χωμα ετσι ωστε να φαινετε οιτ η Riccia Fluitans βγενει απο το χωμα .αλλα εχει αρχισει να μαδαει λιγο εχω κανει κατι λαθος?

μπορω να κοψω ενα κοματτι και να το δεσω σε ενα ξυλο καθετα?

και αλλη μια ερωτηση 

αμα δειτε σε ψωτο πιο πανω αριστερα εχω μοντε καρλο το οποιο δεν καθετε κατω με τιποτα  κανω κατι λαθος?

κατα τα αλλα ολα πανε μια χαρα και σωστα

ευχαριστω

 

 
Link to comment
Share on other sites

On 16/3/2017 at 10:02 ΠΜ, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

η απορια μου ειναι οι γαριδες θα πολαπλασιαστουν?

μηπως να βαλω σε ενα σημειο πολλη μοςς ετσι ωστε να βρουν μια γωνια για τα μικρα? η δεν υπαρχει λογος?δλδ δεν προκητε να δω μικρα?

 

Ναι θα πολαπλασιαστουν δεν θα εχεις θεμα..

Εχουν αναφερθει "επιθεσεις" χελενα σε γαριδες αλλα κατα την γνωμη μου γινονται οταν αυτες ειναι αρρωστες και αδυναμες...

Ενα σημειο με μοςς θα βοηθησει..

πριν 52 λεπτά, το μέλος θεοδωρος αθανασιαδης έγραψε:

καλησπερα μια ερωτηση για τους κηπουρους

εχω παρει ενα μεγαλο κοματι Riccia Fluitans οπως θα δειτε σε ποιο πανω φωτο την εδεσα σταυρωτα σε μια πετρα και την εχω βαλει κατω και εχω βαλει την πετρα βαθεια στο χωμα ετσι ωστε να φαινετε οιτ η Riccia Fluitans βγενει απο το χωμα .αλλα εχει αρχισει να μαδαει λιγο εχω κανει κατι λαθος?

μπορω να κοψω ενα κοματτι και να το δεσω σε ενα ξυλο καθετα?

και αλλη μια ερωτηση 

αμα δειτε σε ψωτο πιο πανω αριστερα εχω μοντε καρλο το οποιο δεν καθετε κατω με τιποτα  κανω κατι λαθος?

κατα τα αλλα ολα πανε μια χαρα και σωστα

ευχαριστω

 

 

Μια χαρα την εχεις δεσει πιστευω (κοιτα και κανα βιντεακι youtube για να σιγουρευτεις) απλα βγαλε την πετρα και ακουμπατη μην την βυθιζεις ουτως ή αλλως η ρισια μετα απο λιγο καιρο θα την καλυψει...

Μπορεις να την δεσεις σε ξυλο...

Το μοντε καρλο μπορει να μην καθεται λογο κοκκομετριας βυθου αλλα δεν μπορω να σου πω με σιγουρια.

Παλεψε το γιατι θεωρειτε σχετικα ευκολο φυτο....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

σταθη να σε καλα ειδα πολλα βιντεακια και μου μπηκαν πολλες ιδεες

τωρα ψαχνω για το μοντε καρλο να σε καλα σε ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλαράκι,

Tropica Micranthemum Monte Carlo :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...